Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antena GPS externa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
ccezar2004
mi-am luat si eu un receptor GPS... in schimb nu e de cea mai buna calitatea si mai mult de atat am si parbriz atermic.... asa ca vreau sa iau o antena externa... ideea este daca aceste antene sunt universale sau dedicate pe modele....
am gasit asa ceva si ma intrebam daca merge pe asa ceva?

ceva idei?
IRONICK
Receptorul GPS are conector MMCX ? Adica mufa unde sa bagi antena ?
ccezar2004
are antena proprie cum se vede in poza... in spate la baza antenei are o mufa galben aurit... care banuiesc ca este acel MMCX
ccezar2004
am gasit pe net antena externa GPS cu conector MMCX... trebuie sa cunosc ceva date speciale despre ea ca sa fiu sigur ca functioneaza?.... nu as da banii degeaba.... tinand cont ca e comandata de pe net..

LE:

am mai cautat... poate imi da cineva niste indicatii...

Concerning your request, you need a GPS antenna with the following requirements :
- The GPS antenna must be an active one.
- It needs to supports 3 Volts
- The connector is a MCX connector with a 90 degree connector.


unde gasesc asa ceva?
Supapa_jR
Cat ai dat pe GPS?
ccezar2004
aici sau aici


Care e diferenta intre un conector MMCX si unul MCX?
ccezar2004
DE UNDE cumpar si eu o antena GPS cu conector MCX?... am dat telefon la garmin romania si mi-au zis ca au la 33E+TVA.... mi se pare super scump... si are doar doi metri... eu as vrea mult mai lung firul...

intrebare... antena propiu zisa este aceeasi indiferent de tipul de conector?
lucian_v
In specificatiile gps-ului trebuie sa scrie ce antene externe poate folosi. In principiu conteaza mufa si daca este activa tensiunea de alimentare...
ccezar2004
tocmai asta e buba... ca in specificatiile producatorului nici macar nu mentioneaza ca ar avea conector pt antena externa.... si totusi are... o sa mai caut... vad ca e cam greu cu MCX-ul asta...
richie
da-mi un pm ....poate te ajut
ghetau dan
Stie cineva ce rol are antena de pe cupola lagunei in spate,ca pe ea nu scrie GPS sau GSM...
ccezar2004
multzam fain richie... antena e super.... gata.. din partea mea topic closed... mi-am gasit antena la richie... si isi face treaba suuuper biggrin.gif
paul_p
Pai nu ne zici si noua ce cum ai rezolvat, ce antena ai pus si cat a costat ?
ccezar2004
pai e simplu... aveam dispozitivul mentionat mai sus... si aveam nevoie de o antena externa GPS... am gasit una la colegul nostru Richie (mersi inca o data pe calea asta)... 14€ bucata... cablu de vreo 2 metri parca... conector MCX... si merge brici... are suport magnetic si daca vrei neaprat poti sa o pui si pe masina... ideea este ca pusa pe bord, in conditiile in care parbrizul este atermic, prinde 8-10 sateliti constant.... ceea ce mi se pare mai mult decat satisfacator...
asa ca recomand folosirea unei antene externe GPS pe orice device... in mod sigur imbunatateste calitatea semnalului...
DomnulK
stie cineva und epot gasi o ntena gps pe bluetooth, chiar is sh, ieftina si bunicica?
Amedeus
Am avut ocazia sa pozez o antena externa Holux dar din pacate am avut doar telefonul care are o rezolutie nasoala. O sa incerc zilele urmatoare sa fac o poza de 6MP, macro ,etc.

Cam asta e: [attachmentid=1627417346] sad.gif

Cand aduc aparatul foto o sa o si deschid sa se vada si electronica din cutia aia ecranata. Ce se vede pe cutie e antena .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.