Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: casco obligatoriu ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
dispeceru
va saluta un supernovist pe care-l bate gandu sa-si ia logan !
intrebare : daca iau logan in rate pe 10 ani asigurarea casco e obligatorie anual ? unsure.gif
paul_p
Evident ! Cine crezi ca-ti da rate pentru un bun neasigurat ? Exista riscul sa nu-si mai poata recupera banii.
dispeceru
naspa ! deci pe langa rata nr 12 (24,36...etc) tre sa mai dau si 10 bulioane ! multumesc mult pt. raspuns.
paul_p
Chiar naspa nu e. Casco e un rau necesar. Nu se stie niciodata ce se poate intampla.
De curand un amic cu LGN a lovit masina, din vina lui. Si nu avea Casco. 55 milioane a fost reparatia. A trebuit sa faca un nou credit pentru asta.
colombina29
Daca ai luat credit pt. nevoi personale, nu cred ca e casco obligatoriu!
Dar ai facut un calcul total al sumei pe care trebuie sa o restitui dupa 10 ani? Mie la 10.000 de euro, pe 10 ani, BCR imi lua in total.... 20.000 de euro blink.gif . Mai rentabil e creditul auto de la Alphabank!
argon
Credit pe 10 ani?? wacko.gif Da ce-ti iei apartament? eu zic sa ramai la Supernova
A l e x
Eu zic ca asigurarea casco e ceva care nici nu ar trebui sa se puna in discutie, sa-si ia toti. Nu-mi pot imagina ce tragic poate fi sa strici masina tare din vina ta si sa ramai fara ea ca n-ai bani de reparatii sad.gif
adrian.paul
Eu dau 880 ron la casco in 4 rate anuale. Si am avut ghinion sa feresc un prost care dadea cu spatele sa iasa de unde era parcat pe o strada cu sens unic si 2 benzi. Am dat intr-un canal, rezultat: janta aliaj sparta, anvelopa gaurita, punte spate indoita. Total dauna in jur de 20 mil. Deci casco e bun de ceva.
cristirenault
CASCO e bun totdeauna , insa in cazul colegului cu Supernova , mai bine mai strangi niste bani si apoi iti iei masina , ai putina rabdare si nu te incanta , creditarea asta pe 10 ani este o gaselnitza financiara a celor de la Dacia ca sa vanda masini si sa compenseze scaderea vanzarilor , deci gandeste-te bine inainte sa semnezi ceva , stiu ca te incanta o masina noua in fata casei dar apoi ai de platit mult , foarte mult si asta timp de 10 ani , te-ai gandit cam ce valoare are masina aia peste 6 ani si cat mai ai tu de platit la ea ?
MAKRON
Casco este precum aerul, atat timp cat il respiri nu-i simti utilitatea dar daca te strange careva de gat, cam tanjesti dupa el.
adrian.paul
post-336-1110552475.gif Depinde acum in afara de creditul pe 10 ani de la BRD care este cam teapa dai inapoi mai mult decat dublu mai sunt si variante de leasing. Parerea mea ar fi sa se intereseze la Volksbank Leasing.
cristirenault
neah si astia sunt... mai bine sa mai stranga niste bani si sa dea avansul cat mai mare , romanul cand vede ca poate sa ia masina fara avans se repede imediat fara sa ia in calcul si alte cheltuieli , Logan nu e SN , apoi sare in aer bugetul omului si traieste pe cap 10 ani cu presiunea ratelor.
Hai ca omul intreaba de CASCO si noi ii zicem altele , MAKRON a exprimat foarte bine cum e cu CASCO... coolspeak.gif
Tudor
Va rog nu mai raspundeti offtopic ca se lasa cu avertismente.
Intrebarea e clara: e casco obligatoriu?
Daca vreti sa dati sfaturi legale de utilitatea unui credit pe 10 ani sau sa indicati alte modalitati de achizitionare folositi PM sau deschideti un subiect nou la Diverse sau Cafenea.
Multumesc.
UXE
decat logan mai bine iti iei clio biggrin.gif e cam la acelasi pret .. Deci casco e obligatoriu daca o iei in rate
dispeceru
nu-mi mai iau nici logan si nici clio ...zicea cineva mai sus sa raman la SN si cred ca-i dau dreptate ! fac motorul la a mea si mai merg pe putin o suta de mii de km fara probleme...multumesc celor care au postat . casco e pt cine are bani se pare, eu unul n-as avea de unde sa dau 9-10 bulioane pe an pt casco....ADIO MASINA NOUA, buna dimineata draga mea Supernova 124.gif !

Editat de Moderator: NU mai citati ultimul mesaj. Adresarea directa se subintelege.
nyll007
domnu dani_nistor casco nu e pt cine are bani ci zic eu mai degraba pt cei fara bani pt ca daca lovesti o masina noua un pic te costa o caruta de bani reparatia si e mai greu sa scoti 50 60 de mil odata din buzunar decat sa dai cate 700 de mii pe luna(cum am eu) poate sunt bani dati de pomana dar nu se stie niciodata rolleyes.gif
post-336-1110552475.gif inca nu s-a produs masina dupa parerea mea in romania care sa merite un credit mai mare de 4 ani
driverx
QUOTE(dani_nistor @ 9 Nov 2006, 10:15)
ADIO MASINA NOUA, buna dimineata draga mea Supernova 124.gif !
*



Sa te vad eu cum o sa zici ADIO Supernova daca doamne fereste ai accident cu ea. Nu iti doresc asta, dar poate atunci te-ai prinde ce prost gandesti. Este un caz acum pe Daciaclub, si desi are casco tot are probleme cu banii, dar daca nu ar avea casco...ar fi ingropat.

Eu am si o berlina din 77. Ii faceam si la asta casco daca puteam. Mai ales acum dupa ce am luat Logan nou, am avut accident urat cu el dupa 8 zile de la achizitionare.

Editat ulterior de Moderator.
dispeceru
fratilor, eu am zis ca n-as avea de unde sa dau atatia bani anual pe casco ! deci de unde sa dea omu daca n-are?! o fi el bun dar daca n-ai ..N-AI !! asta e ! daca imi buseste unu masina o vand pe bucati si tot scot bani de pe urma ei 10561582.gif ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.