Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bolturi usa - R Super 5
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
pikaciu_2006
Salut all am un renault 5 din '87 disel la care am o mare dilema masina este in 2 usi si usa de la sofer mai ce sta sa cada cand o deschizi si nici nu pot scoate asa zisele bolturi ca sa le pot masura pt ca acela care a mai facut cva pe la ea a facut o mare magarie pe acolo si intrebarea mea ar fii daca cineva stie ce diametru au bolturile.....Ca sa pot face unele pe strung si sa incerc sa scot pe cele existente...
Va salut si va multumesc pt ajutor...
pikaciu_2006
Stie cineva ce diametru au bolturile de la r5 pt masina in 2 usi...am inteles ca balamalele sunt mai mari????? ms excl.gif
jardel
Problema este mai delicata.Mai intai vor trebui scoase bolturile uzate!!Balamalele ramase sunt deja ovalizate(2-5 sutimi diferenta). Chemati un strungar mai cu experienta sa va masoare pe mai multe planuri diametrele alezajelor balamalelor.Acesta va va strunji cate un bolt plin la diametrul cel mai mic minus 2 sutimi.Va trebui strunjit din otel de calitate OLC 15 sau OLC 25 nu mai tare. Mult succes!
pikaciu_2006
Ideea este ca in loc de bolturi am un surub batut si umflat la capul celalalt si la a doua balama o rija de metal indoita pe care cred ca o sa-mi fie f.greu sa le scot si in ideea asta ma gandeam daca a mai schimbat cineva asa cva. Ca sa pot sa la fac din timp huh.gif
jardel
Va trebui taiat oxiacetilenic unul din capetele surubului.Bine ca nu mai sunt acolo bolturile din tabla originale.Ar fi fost extraordinar de greu de scos unul sau doua. Apoi procedati cum v-am mai explicat.Pe un R 18 break am avut aceeasi problema.Referitor la problema flash-urilor ,blocul Dvs de lumini functioneaza f.bine. Se pot da flash-uri numai din pozitia" O"sau de pozitia "Lumini de pozitie".Am RENAULT-uri de 14 ani.
Extremero
Schimbarea bolturilor de la usa nu e treaba de facut in curte sa in fata blocului. Eu le-am schimbat la un service al unui prieten si s-a chinuit tinichigiul sef 2 zile sa faca unele noi.
Initial sistemul avea si niste mici bucse in afara de tija. Dar daca deja s-a umblat acolo, singura solutie e sa se scoata cele vechi, sa se rectifice gaura si sa puna alte tije pe masura.
Adi R5
nu se potrivesc de la gama dacia?
Extremero
Din cate stiu eu, dacia nu are bucse + tija, ci doar tija.
davincu
Taie cu o dalta bine ascutita si cu ciocanul un capat -inteleg ca amandoua capetele sunt "umflate" apoi cu ceva lung si tare , o tija , bate boltul=surbul sau ce e acolo
e foarte simplu de spus cum , dar greu ca naiba de facut . La asta 10 sfaturi bune nu fac cat un mecanic experimentat , care a mai facut dinastea !
Daca reusesti sa le scoti , in niciun caz nu fa bolturi din material tare ci moale.
Trebuie sa se uzeze boltul -daca mai apuca la cat de vechi sunt masinutele noastre si sa nu se uzeze balamaua !
Adi R5
gata.am priceput,nu se gasesc bolturi de cumparat.asta e. luna viitoare (pe cind ma mai string si io de bani) o duc la schimbat Cv si cu ocazia asta o las la tinichigiu...cit timp o fii nevoie.(dar nu mai mult de 7 zile) blink.gif
R25_GTS
Se gasesc de cumparat si noi, originale la Reno. Aproape orice bucatica din masina este disponibila la Reno. Da-mi toate datele masinii, inclusiv cele de pe placuta ovala si incerc sa-ti fac o poza cu codul, desenul si pretul. Pretul poate fi un pic cam mare dar le pui noi si nu mai ai treaba, lucrurile astea improvizate nu tin prea mult.

user posted image

Sa-mi zici de care piesa ai nevoie ca sa-ti dau codul si pretul.
mariand
Vreau si eu bolturi,am sa-ti dau codul de pe placuta ovala.
valir5gts
in schita ta par demontabile balamalele.la masina mea,1.4GTS in 5 usi balamalele sunt sudate de usa.as fi si eu interesat de bolturi, dar sunt curios daca s-au dus bolturile sau s-au mancat balamalele,lucru ce ar face inutila montare unor bolturi noi daca balamalele sunt ovalizate
mariand
QUOTE(valir5gts @ 3 Feb 2008, 00:38)
in schita ta par demontabile balamalele.la masina mea,1.4GTS in 5 usi balamalele sunt sudate de usa.as fi si eu interesat de bolturi, dar sunt curios daca s-au dus bolturile sau s-au mancat balamalele,lucru ce ar face inutila montare unor bolturi noi daca balamalele sunt ovalizate
*


Ai dreptate,si la mine sunt sudate,mie imi trebuie doar pe partea soferului,la cealalta usa este ok.Am copiat ce scrie pe placuta ovala,da am uitat hartiuta in masina,o sa postez un pic mai tarziu.
valir5gts
in poze apare o placa groasa pe care e prinsa o alta placuta subtire in suruburi.cumva sa fie acoperite suruburile de vopsea si noi sa vedem doar sudurile de la placa groasa.poate reusesti tu sa te uiti ca eu nu pot sa verific acum.
mariand
La mine sunt clar sudate,am verificat,sper sa fie uzura in bolt sad.gif
Si acum placuta ovala la una din cele doua renault 5:
C407
01 120 011
F013144
348
EO
Exact asta scrie pe placuta ovala.
Adi R5
multumesc ptr schita.
davincu
Si mie imi trebuie ax de balama r5 super . Pentru asta ar trebui sa aflu unde e placuta ovala despre care vorbiti. Pare ceva ce stie toata lumea numai eu nu .
Intr-o zi am cautat cam disperat patentul si de fapt patentul era la mine in mana , asa ca nu-mi luati in nume de rau daca placuta e la vedere , dar eu nu stiu de care placuta vorbiti !Apoi voi incerca sa iau legatura cu @R25_GTS.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.