Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plasmele importate din Asia se vor ieftini cu 20%
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
pablo
Comerciantii romani considera ca, incepand de anul viitor, produsele importate din Asia vor consemna o reducere de pret de aproximativ o cincime. Legislatia prevede ca de la data de 1 ianuarie unele accize si taxele percepute pentru produsele din afara zonei comunitare se vor reduce cu cel putin 20%.

Astfel, peste mai putin de trei luni, preturile produselor fabricate in Asia vor inregistra diminuari semnificative. Comerciantii sustin ca aceste reduceri vor fi aplicate in special electrocasnicelor, sistemelor audio-video performante, televizoarelor cu plasma si DVD-urilor.

In plus, datorita reducerilor de taxe prevazute de legislatia in vigoare, masinile produse in Asia s-ar putea ieftini cu pana la 30%.

Desi odata cu aceste reduceri vor fi aplicate in unele cazuri si cresteri de taxe vamale, comerciantii dau asigurari ca pretul final al produselor nu va suferi majorari importante.

De cealalta parte, comerciantii romani estimeaza o crestere de pret in cazul microsistemelor si a minisistemelor portabile.

sursa:http://www.baniinostri.ro/stiri/stiri.php?ContentID=9425
10.10.2006
klaus
QUOTE(pablo @ 10 Oct 2006, 18:30)
Comerciantii romani considera ca[...] produsele importate din Asia vor consemna o reducere de pret de aproximativ o cincime.
QUOTE(pablo @ 10 Oct 2006, 18:30)
[..]preturile produselor fabricate in Asia vor inregistra diminuari semnificative. Comerciantii sustin ca aceste reduceri vor fi aplicate in special electrocasnicelor, sistemelor audio-video performante, televizoarelor cu plasma si DVD-urilor.
QUOTE(pablo @ 10 Oct 2006, 18:30)
masinile produse in Asia s-ar putea ieftini cu pana la 30%.
QUOTE(pablo @ 10 Oct 2006, 18:30)
[...]comerciantii dau asigurari ca pretul final al produselor nu va suferi majorari importante.

Bai, sunt absolut veniti din tarlaua comunala reporterii lui peste.
Pai dupa ce vorbesc tot articolul de ieftinire ca scad accizele, la sfarsit ne asigura ca pretul final al produselor nu va suferi majorari importante... Deci pretul scade dar in acelasi timp sufera majorari dar nu importante blink.gif
Habar n-au sa comunice o informatie cum trebuie.
dantes
Era cu nuanta mesajul.... Ele se vor ieftini, insa comerciantii vor baga adaos cat sa se scumpeasca usor tongue.gif
Solon
Cand vezi reclama la un televizor cu doar 350 ron ma intreb de unde o sa scoata bietul satean bani pentru o plasma.Oare reclama aia pentru cine o fi?
Ei zic ca in 5-10 ani tv-urile cu tub o sa fie o raritate.Eu zic ca o sa treaca mult mai mult timp.
Cat priveste faza cu ieftinirea, da. Se ieftinesc pentru importatori, ei o sa le scoata la un pret mai mic decat cel actual ca sa nu fie prea magari.
dizzy
Dar laptopurile se vor ieftini?
Ca fara plasma pot sa traiesc dar imi cam trebuie un laptop
Sigur nu au taxa vamala Zippo?
zyppo
dizzy, laptop-urile nu au vama nici acum. Prin urmare ... astepti degeaba. smile.gif
Acelasi lucru este valabil si pentru camerele foto digitale, la care nu se mai plateste vama.

diesel_power
Cred ca peste 5-10 ani monitoarele CRT vor fi o raritate, ca deja LCD-urile au intrat puternic in casele oamenilor.
Solon
Eu,momentan, nu am vazut nici o casa echipata cu plasma sau cu LCD.
rttt_gia
Nici eu... a nu se confunda LCD-ul cu TFT-ul
diesel_power
Si care ar fi diferenta intre TFT si LCD ?
Eu vorbeam strict de monitoare, nu de TV.
marksman
TFT este o tehnologie de realizare a LCD-ului.
LCD=Liquid Crystal Display
TFT=Thin Film Transistor
St
E adevarat ca PDA-urile se vor scumpi, sau astia nu stiu ce vorbesc?
zyppo
In momentul de fata nu se aplica vama PDA-urilor. Putin probabil sa se introduca vama din 2007. Din contra as zice, multor produse nu li se va mai aplica vama.

St
Pai din ce zic ziaristi astia cica asa ar fi..

Sa zicem ca nu-s bine documentati biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.