Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moderatorului prost informat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
kaspersky
Campania se incheie pe 5 iunie, la ora 7 fix.
bogdan_o
La televizor, campania electorala se inceie astazi la ora 24.00. Sambata, partidele mai pot face anmite precizari si sa raspunda la evetualele atacuri, dar nu o mai pot face prin mass-media ci numai in adunari publice.
neumann
Si ce legatura are campania electorala cu inchisul topicului?

Asta e un forum de discutii libere. N-am io voie ca persoana fizica sa-l injur pe unu sau sa-l laud pe altu ca s-a terminat campania?

Rog moderatorul neposesor de dacie si plecat prin tari straine sa ne explice ce are cu topicurile noastre de le-nchide, altfel s-ar putea sa ma gandesc ca trebuie sa-si manifeste cumva superioritatea fata de noi astia, mai tarani din romania, ca la cat banuiesc io ca si-o incaseaza pe-acolo ca nu e localnic si ca e roman i-o fi ajuns si lui saracu'. Il compatimesc sincer. Repet, eu astept explicatie dupa care n-o sa mai raspund la raspunsu lui pentru a evita flame-ul.
Mihai_E
oricum cum ar fi, nu mi se pare normal ca si la "cafenea" sa se inchida topicuri mai ales ca erau discutii civilizate, neincalcind in nici un fel regulamentul.
madalina
Pentru cine vreasa vada ce mai face societatea civila, inclusiv studentii la stiinte politce: o preyentare a candidatilor la primariile din Bacău, Brăila, Cluj, Constanța, Iași, Oradea, Timișoara!

http://contracoruptie.ong.ro/sapteprimari.pdf
paulp
Sa nu fie cu suparare, dar topicurile despre alegeri vor fi redeschise luni.

Forumul este un loc public :wink: si n-avem chef sa intram in conflict cu cineva pe tema incalcarii legii alegerilor.

De asta se inchid si se vor inchide orice topicuri pe tema alegerilor de duminica.

Poate Money s-a grabit cu citeva ore, dar nu e nimic intentionat. Decit sa calcam pe linga mai bine sa fim prevazatori.

Ne vedem duminca la urne. :twisted:
Maska
QUOTE


trebuie sa-si manifeste cumva superioritatea fata de noi astia



Si-a manifestat-o in cel mai romaneste mod cu putinta.

Inca o dovada a faptului ca mai sunt multe produse romanesti care chiar si exportate, tot de proasta calitate raman.
Wolfmark
QUOTE
Sa nu fie cu suparare, dar topicurile despre alegeri vor fi redeschise luni.

Forumul este un loc public :wink:  si n-avem chef sa intram in conflict cu cineva pe tema incalcarii legii alegerilor.

De asta se inchid si se vor inchide orice topicuri pe tema alegerilor de duminica.

Poate Money s-a grabit cu citeva ore, dar nu e nimic intentionat. Decit sa calcam pe linga mai bine sa fim prevazatori.

Ne vedem duminca la urne. :twisted:




Hihi ... plec bine dispus acasa. Chiar asa mah, asta e motivul pentru care se inchid? Dar de ce oare topicul despre detectoare radar (cum sa le ascunzi mai bine de politie), topicurile pline de misoginism despre femei (cat de proaste soferitze sunt) + alte cateva topicuri "ilegale" nu se inchid/sterg? De topicurile in care se vand diverse manuale (banuiesc ca protejate de copyright) ce zici? Sau acolo nu se pune?



Hehe ... penibil ... n-am ce zice.
paulp
Mai, mai, ce usor e sa condamni pe cineva fara sa stii sad.gif

Ca sa fie clar. Toti moderatorii au primit aceasta sarcina. Sa inchida topicurile despre alegeri pina luni. :mrgreen:

Wolf, sint si alte topicuri sensibile, dar dupa cum vezi la televizor, toate televizinile primesc somatii pentru chestii mult mai minore.

Poate sint eu mai absurd, dar de ce sa fie nevoit sa dea cineva cu subsemnatu, doar pentru ca nu ne putem abtine 2 zile sa ciriim candidatii :vmad:



Si inca ceva, si asta pentru kasperski. Astfel de topic este exact o Problema Forum, nu un subiect de birfa la Cafenea. Din pacate, eu n-am drepturi la Cafenea, dar o sa-i rog pe moderatorii de aici sa-l mute unde trebuie :inger:
Maska
Dl. paulp, un loc public este si terasa unde ma vad cu amicii si uneori ne "incingem" la discutii diverse, chiar si pe teme politice si chiar atunci cand este interzisa campania electorala. Ce-ar fi sa vina militienii sa ne amendeze pentru asta? In '89 au murit unii tocmai pentru acest drept !!! REMEMBER?

Un loc public in orice tara libera este un loc ce apartine oricui ca d'aia e public, dl. paulp. Nu confundati locurile publice cu mass-media fiindca e posibil sa va dati o importanta prea mare. La fel ca si MoneyTalks. Sau faptul ca s-a pomenit minuscul si rar pe undeva despre www.daciaclub.ro inseamna ca sunteti o institutie?



Imi aduc aminte ca in ianuarie 1990, dupa ce am venit la scoala din vacanta aceea istorica as putea spune, febra reorganizarilor ne-a cuprins si pe noi. Citeai prin toate ziarele cum se infiintau partide liberale, asociatii crestine, fronturi ale salvarii si altele. Era o explozie de manifestari stupide si lipsite de imaginatie. Dar ce sa faci mai intai cu libertatea care parca te frigea pe maini, daca nu ai avut-o atata timp?

Atunci, dupa ce ne-am descarcat cat de cat povestind "amintiri din vacanta", un coleg de-al nostru luat de val (se simtea si el liber, nu?),s-a urcat pe o banca si a strigat hotarat: sa infiintam Uniune Tineretului Liber ! Ne-am uitat unii la altii buimaci, am inghitit in sec si ne-am pus pe un ras sanatos.

Chiar asa d-lor moderatori care sunteti. Daca tot inchidem subiectele legate de politica pentru ca deh, suntem si noi "cineva" ( s-a scris in presa doar), propun: sa infiintam Partidul Dacia Forum! Intram astfel si noi in legalitate, nu? Si astfel se justifica si inchiderea de subiecte pe teme politice.

By the way. Hai, care te bagi la prezidentiale?
paulp
Mai, tare dulci mai sinteti, de asta iubesc eu forumul asta :inger:

Cum incearca omu sa explice ceva, cum zice unu ca isi aroga nu's ce drepturi sau vrea ceva.

Of.

Hai ca o sa vorbesc cu Andrei sa vedem cum stam cu legea la capitolul asta.

:wink:
mil
Este interzisa propaganda nu discutia libera, asta cred eu...daca e sa fim mai catolici decat papa ar trebui sa scoatem din uz topicurile politice pana luni, ca si cand afisele de pe ziduri le-ar rupe cineva azi la miezul noptii!



Faptul ca citesti o brosura sau un afis in ziua alegerilor nu inseamna ca te indoctrineaza cineva ci ca te informezi, faptul ca discuti, arata ca gandesti...argumentezi.



Accesul la o teme de discutie pe forum e o chestie voluntara, cine nu vrea politica nu citeste...nu e un pop-up sa ti se bage in ochi cu sila sau reclama TV la mijloc de film.



Profit de ultimele ore de libertate sa reamintesc de coruptia generalizata din Consiliul Capitalei (stiti voi bine cine are majoritatea acolo), cf. Corpului de control al PM...si de investitiile cazute din lipsa de creier la acelasi nivel...oare nu trebuie schimbat ceva?
AL
Fratilor, a se pare ca din dorinta de a proteja forumul (de a fi poate "mai catolic de cat Papa"... cum zice Mil), am provocat fara sa vreau aceasta mica criza de isterie.... Mi-am exprimat o parere in sectiunea Coltul Moderatorilor, intreband echipa acestui forum daca ar fi bine sau nu sa procedam astfel. Cu totii am muncit sa realizam si sa pastram acest forum la un nivel ridicat, sa asiguram existenta si intergritatea lui. Ca orice spatiu public de exprimare, are si acesta regulile lui si este coordonat de o echipa de oameni care decid ce si cum este benefic pentru forum! Daca s-a luat aceasta decizie, buna sau proasta, va puteti exprima o parere, dar indiferent de aceasta, decizia trebuie respectata! Nu dorim ca forumul sa poata fi utilizat ca spatiu de propaganda!



In cadrul forumului discutiile pe aceasta tema pot continua pana luni prin mesaje private, email etc.!!!



cristianco2002 (K1one ... pe vechiul forum) te rog sa te conformezi regulii de pe acest forum care cere sa nu atacam persoane ci idei !!!... mi se pare grosolan si total inadecvat spiritului acestui forum ceea ce ai scris la adresa lui MoneyTalks. Te rog sa consideri ce am scris ca o rugaminte dar totodata un avertisment!



maska, atentie te rog la exprimari referitoare la calitatea unor oameni de pe forum! ... a doua intervetntie a fost parca mai la obiect!
kaspersky
QUOTE
Si inca ceva, si asta pentru kasperski. Astfel de topic este exact o Problema Forum, nu un subiect de birfa la Cafenea. Din pacate, eu n-am drepturi la Cafenea, dar o sa-i rog pe moderatorii de aici sa-l mute unde trebuie :inger:


OK, sa zicem ca am gresit, desi intentia mea era sa continui topicul care tocmai se inchisese cu mesajul referitor la campanie.
jhr
nu fiti absurzi.. forumul asta e un lucru atat de bun incat nu merita a fi periclitat.poate e asa ca voi, dar daca vreun bou isi gaseste motiv si ia vreo masura tampita...
asarban
Hai sa ne intelegem:

Campania electorala reprezinta un anasmblu de manifestari concretizate prin: spoturi audio si video, mitinguri, marsuri, emisiuni radio-tv, distribuire de materiale publicitare, discutii directe cu alegatorii.

Campania electorala este sustinuta de partide prin mijloca proprii sau simpatizanti.

Campania electorala presupune INVADAREA prin mijloace audio-video, scrise, directe a spatiului social al alegatorului.

Atata timp cat nu se dau jos bannerele, afisele de pe stalpi, mi se pare o absurditate sa spui ca se "stopeaza" campania.

Se stopeaza campania in mijlocaele mas-media adica radio, tv, presa, si directe (mitinguri, marsuri)

Un forum nu este susceptibil de a incalca legea alegerilor.

Daca apareau bannere cu "Votati Asarban presedinte" (eeee???? laugh.gif ) si orice le faceam nu dispareau, sau pop-upuri sau alte alea, aia era campanie.

Si singura rezolvare era sa injuri si sa inchizi compul.

O discutie pe liste de discutii sau forumuri (cazul nostru) nu e campanie, ca atunci ar trebui inchise carciumi, bude, accesul in piete, in cinematografe, in tot ceea ce Codul Penal catalogheaza ca loc public.

Si romanasul si atunci, de-al dracului, tot vb cu vecinul peste balcon.

A, daca aparea unu cu "Votati alea alea", masura era clara: Avertisment de mama sau decedatii familiei, sters mesajul.

Daca revenea, urma faza 2: pomenire calitati (de fapt defecte) fizice, exprimarea uluirii fata de calitatile sexuale ale reprezentantelor sexului feminin din familie, extinderea pomenirii decedatilor la alte rude, sters cont, ban pe IP.

Asta as fi facut eu.

Dar.... pentru ca am fost acuzat ca sunt prea...violent in manifestari moderatoare, Money m-a ferit pe mine de tentatia sa ma manifest...neprotocolar; a ferit forumul de aparitia vreunui agarici cu initiativa; v-a tinut departe de lupte "intestine" pe diverse teme; v-a dat de lucru; v-a creat impresia ca sunteti nedreptatiti, cand de fapt ati fost la urne 30% adica....daca mureati pentru politica trebuia sa mergeti sa votati, adica....maaaaaare branza ce s-a intamplat!

Hai, gata cu topicul asta....
ashu
Andrei, ai inceput bine si ai sfarsit aiurea. Money putea sa ne zica macar ca e inchis temporar, ca se va redeschide luni, ca e o decizie luata de toti moderatorii, nu de capul lui, etc, ca noi habar n-avem ce vorbiti voi acolo, in coltul vostru stramt. smile.gif Acu pe bune, nu vad nici o legatura intre discutiile libere pe un forum si campania electorala. Sunt convins ca sunt sute de forumuri in Romania, poate chiar mii, unde se discuta ca si noi de treaba asta fara probleme.
paulp
Ashu, asa e, ai dreptate, de asta ma incercat eu sa explic actiunea lui, dar se pare ca n-am facut decit sa-mi atrag asupra mea ploaia de nemultumiri. Ce la vie :inger:



Acum ca reincepe campania pentru turul 2 si am primit si parerea celui menit sa ne fereasca de a calca legea :twisted: si stim ce avem de facut.

Eu zic sa incetam topicul asta si sa revenim la politichia noastra cea de toate zilele, ca avem pe cine cirii, nu tre s-o facem si intre noi. :wink:

:inger:
Wolfmark
[quote]Daca apareau bannere cu "Votati Asarban presedinte" (eeee???? laugh.gif )...[/quote]



Mergeam si eu la vot :mrgreen:
asarban
Ca sa-ti suflii nasul in buletinul de vot...las' ca stiu eu... :inger:
sod
eu zic sa spargem rubrica asta in categorii de genul "probleme tehnice forum" si "alte probleme" (eventual "feriti-va de moderator", "am intalnit si moderatori fericiti", "de 3x moderator"). Nu de alta dar e bine sa sara inca de la inceput in ochi daca e vreo problema tehnica sau doar o rafuiala intre useri. C'est la vie paul smile.gif
paulp
Acu da si tu cu paru ca foloseste omu un argou sa gata :twisted: il bagi la de 3 ori moderator fericit :inger:

tongue.gif

Totusi nu inchide nimeni topicu asta pina n-o luam razna de tot 8)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.