Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare boxe Megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Lex Luthor
Am gasit la colegii nostri din forumul Megane UK doua tutoriale interesante despre schimbarea boxelor fata si spate de pe Megane II.

Le postez pentru amatorii care se incumeta la asa ceva:

Pentru spate:
Schimbare difuzoare spate

pentru fata:
darem
A incercat cineva sa monteze dif-uri mai mari pe placa din spate la MII Sedan in lateralele acelei cutii de depozitare???
Multumesc anticipat!
Lex Luthor
A incercat!

uite un link:

Boxe polita spate
ktmbull
O solutie pe care o intuiam si eu. Bun, om trai si om vedea!
darem
Mersic insa ma gandeam la altceva!....o alta solutie pe care o voi analiza si apoi o voi spune sa nu vrb gogosi!
ktmbull
Am o intrebare:

Vreau sa pun pe spate in Megane Sedan doua boxe mai mari, adica astea(http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/JBL/GTO/GTO937/) sau ceva asemanator. Vreau sa scot boxele din usile spate si sa duc cablul de la ele in spate langa luneta unde voi pune noile boxe(in locul cutii aleia). Intrebarea e daca se poate, adica daca iau cablu de la boxele din usile spate merge?

Multumesc
leonardg
Oare se potrivesc si pe Laguna II ? Si-a montat cineva?
radu83
Salut,

Se poate sa schimb boxele si fata si spate, dar sa pastrez headunit-ul original (4*15W).
Este vreo problema daca boxele au fiecare 35W?
Am gasit la emag.ro boxele prezentate in tutoriale si ma tenteaza ideea. Cele de pe fata costa ~4mil si cele de pe spate ~3mil.
pit-bull
la 7 mil mai bine iei o staie si tub de bas.daca schimi boxele se va auzi mai bine dar CD este totusi 4*15.
gicanu
Mi-am luat si eu boxele de fata aseara si ma gandeam ce s-ar potrivi pentru spate??daca a montat cineva i e multumit.....poate sa-mi dea vreo idee
Gill_ro
QUOTE(gicanu @ 3 Nov 2007, 10:37)
Mi-am luat si eu boxele de fata aseara si ma gandeam ce s-ar potrivi pentru spate??daca a montat cineva i e multumit.....poate sa-mi dea vreo idee
*


Boxe pentru spate am gasit in link-ul din primul post, sunt 2 tipuri tot de la Pioneer : Pioneer TS E1396 si TS-E1376 iti pun aici si link-urile : http://www.cel.ro/boxe-auto/boxe-auto-pioneer-ts-e1396-l/ si http://www.indeo-auto.ro/product_info.php?...5tnlsdae98ti5v0 rolleyes.gif
ps.link-urile sunt cu caracter informativ nu fac publicitate sleep.gif
gicanu
Trebuie modificat ceva? Am citit ca dureaza cateva ore montatul oare tot 2 urechi trebuiesc in spate la boxe ?am vazut ca mai e o chestie la mufa ca astea nu au asa ceva..
Lex Luthor
Ca sa rezum, pentru toti cei care m-au intrebat pe PM diverse lucruri despre schimbarea boxelor de pe M2:

Am schimbat boxele cu acelasi tip de boxe pe care il intalniti in cele 2 tutoriale de mai sus:

- pe fata boxe Pioneer TSQ 131C, boxe dedicate pentru Megane (si Laguna, VelSatis). Acestea se monteaza perfect in locul celor originale, au acelasi tip de conectori, aceeasi tip de prindere, insa sunt net superioare mecanic (de ex. wooferele au cadrul din aluminiu turnat cu aripioare de racire a bobinei si magneti din Neodimiu, orientati spre fata; membrana este din Kevlar) si acustic. Au filtre (cu bobine si condensatoare - LC) atat pe woofer cat si pe tweeter asa ca separarea in frecventa este perfecta.

Eu am preferat sa decupez plasticul gaurit care acopera wooferul si sa-i pun in loc o grila metalica, pentru a nu atenua foarte mult sunetul (plasticul original nu avea prea multe gauri si cele existente nu ocupau decat 1/2 din diametrul difuzorului).

Cum arata puteti vedea aici:

Woofer usa:
user posted image

Tweeter:
user posted image

Timp de efectuare a operatiunii: daca nu se modifica grila de plastic, totul se poate face in maxim 1/2 h.

Boxe spate:
Aici am folosit tot Pioneer, model TSE 1396. Am preferat sa fie tot dintr-o serie superioara de la Pioneer si tot cu membrana din Kevlar, pentru a avea acelasi tip de sunet cu boxele fata.

Aici operatiunea este mai complicata, trebuie data jos tapiteria de pe usa si apoi toata fata de plastic a usii. Nu se umbla la sistemul macaralei geamului electric. Operatiunea nu e grea dar presupune indemanare, nervi de otel (sa suporti pocniturile agrafelor de plastic care atunci cand ies zici ca se rup - si se pot si rupe daca tragi ca nebunul de ele).

Daca vreti sa va rezumati doar la a schimba difuzorul cu noua boxa e OK, se poate face foarte usor, chiar daca difuzorul vechi are 2 urechi si cel nou are 4, nu e nici o problema, nu se taie nimic, nu se indoaie nimic. Problema e ca eu nu prea am avut incredere sa-l fixez doar in 2 suruburi, deoarece boxa Pioneer respectiva este foarte grea (are un magnet de dimensiuni apreciabile).

Asa ca am preferat sa modific fata de usa, sa-i mai adaug prin spate niste bride de prindere din aluminiu, care sa-mi permita sa prind si celelate doua suruburi. Operatiunea este migaloasa, este greu de descris aici, am avut niste poze de atunci dar nu le mai gasesc asa ca va trebui sa va bazati pe pricepere si pe bunul simt (nu cel de politete ci acel common sense al tehnicii).

Mai mult, avand aceeasi problema ca la boxele din fata cu gaurile insuficiente din plastic pe unde sa iasa sunetul, am preferat sa decupez fata de usa si sa monetz grile (de data aceasta si cu inelele aferente) pentru difuzoare. Alta operatiune destul de migaloasa deoarece in acea zona fata de usa are un "relief" foarte ciudat si nu poti aplica o grila dreapta. A trebuit realizat acel inel de plastic al grilei in trepte in asa fel incat sa se "muleze" pe profilul fetei de usa. In plus a trebuit decupata un pic si tapiteria din piele. Atentie sa decupati doar plasticul din interiorul tapiteriei si nu si pielea, care va trebui recusuta de acel plastic.

Ce a iesit arata asa:

user posted image

user posted image

Ca timp de realizare este foarte greu de cuantificat. Aici depinde de priceperea fiecaruia si de indemanarea lui. Mie de exemplu mi-a fost mai greu la prima usa deoarece a trebuit sa fac tot felul de masuratori si sabloane. Am tinut fata de usa prin casa vreo doua zile. La a doua usa a fost mai usor, totul s-a rezolvat in cca 3-4 ore.

Asa cum spuneam calitatea sunetuli s-a imbunatatit dramatic (chiar si cu HU standard, dar daca schimbati HU calitatea va fi si mai buna), nu mai exista acele haraituri si pocnituri la basi mai puternici si nici acea limitare mecanica a cursei membranei. Impresia de spatialitate s-a accentuat si mai mult (in special datorita tweeterelor, care au tot magneti din neodimiu si membrana din foita de magneziu).

Eu sunt de parere ca boxele respective au meritat tot timpul si banii cheltuiti pe ele. La dimensiunile lor si la "varza" de plastic care este in usile de la Megane, altceva mai bun nu se poate. Basii sunt puternici si clari, nu se mai simte asa acut nevoia unui subwoofer, inaltele si mediile sunt "crisp" si foarte inteligibile.
Gill_ro
ohmy.gif wow super Lex wub.gif auditie placuta
Bacu
Lex, nu ai schimbat si boxele de pe policioara spate?

cat te-au costat ambele seturi de boxe?

Lex Luthor
Care boxe de pe policioara spate? Megane II nu are asa ceva.
leonardg
Lex Luthor de unde ai comandat dif-urile Pioneer TS-Q131-C? Incerc de ceva timp sa le cumpar insa nu sunt pe stoc niciunde. M-au promis de la o firma din Bucuresti ca le aduc pe comanda si n-am mai auzit de ei de vreo 2 luni.

Spune-mi te rog de unde le-ai luat. Multumesc.
Lex Luthor
Am sunat la Sun Audio (reprezentantul Pioneer pt. Romania):

http://www.pioneer.com.ro

Bd. BANU MANTA nr. 23, Sector 1
Bucuresti, ROMANIA
tel.: +40-21-222-1430;
fax: +40-21-222-1428;
e-mail: office@pioneer.com.ro

Ei mi-au dat nr. de telefon al unui distribuitor (Protector IG, este un magazin in zona Razoare: cum faci stanga pe Antiaeriana, la primul semafor faci dreapta si se vede magazinul, e langa o spalatorie). Pe patron parca il chema Iancu. Cred ca au un magazin si in Autovit, dar e mai bine sa suni la cel de la Razoare.

Am facut comanda, am platit un avans si au venit dupa cateva saptamani.

Tot de acolo am luat si TSE 1396. Astea erau pe stoc.

Bafta
gicanu
Tot de acolo am luat si eu 2 perechi (si pt un prieten) le aveau pe stoc acum 1 luna.
cristianxxl
Cine si-a schimbat boxele pe spate si vrea sa scape de cele vechi, imi trebuie mie la Clio-al meu nu are pe spate decit locasurile.Negociem pe PM.Multumesc!
radu83
Salut,

Azi mi-am montat si eu TS-Q131C pe masina.
Le-am luat de la emag.ro, tot azi.

Pe fata se aude mai bine. Pot sa ma duc cu volumul la 23-24 fara distorsionari.

Urmatorul pas e sa schimb si boxele din spate.

Sunt multumit, au meritat banii.

Matei
mi-am montat si eu fata - spate boxe Pioneer de 45 W, cu HU Sony GT510 amplificator Blaupunkt cu subwoofer Pioneer 1200T si sunt in general multumit de calitatea sunetului.

dupa ceva timp dupa ce mi-am montat boxele din fata am constatat ca imi intra apa in buzunarele din usi. o avea legatura cu felul in care mi-am montat boxele ?

a mai patit cineva asa ceva ?
j.d
Pai, boxele originale aveau o acoperitoare pentru treaba asta...probabil ca a fost taita complet...iata cat trebuia taiata de fapt. wink.gif
gicanu
Pe unde intra apa.Eu nu tin minte sa fi decupat ceva din usa cand am montat boxele fata.
Bacu
am schimbat si eu boxele stock cu unele pioneer ts-q131c pe fata si ts-e1396 pe spate (mentionate mai sus). cost: 720 lei (cu tot cu montajul). rezultatul: sunetul este intr-adevar mai clar, insa acum clar se simte nevoie unui bass mai puternic, pentru ca bass-ul e clar mai slab decat inainte (care deja nici nu se putea numi bass...).

acum caut un subwoofer activ, pe care sa il pot monta fara a schimba cd-ul din fabrica. am gasit niste pioneer mishto care se pot monta sub scaunele fata, sunt foarte subtiri.
radu83
la ce subwoofer te referi? si eu am schimbat boxele fata/spate, si intr-adevar se aude mult mai clar (chiar daca imi baraie un plastic in portiera stanga spate).
j.d
De fapt...ce zdrangane in usa din spate este chiar cablul de la incuietoare care nu este infasurat in burete, si se loveste de tabla usii...wink.gif ca mai sunt si cateva plastice care-i tin tonul...rolleyes.gif insa zgomotul principal este dat de acel cablu.

Iar referitor la acele subwoofere de sub scaun...chiar nu cred ca fac ceva...ca sa nu mai vorbim de ce frecvente stiu sa reproduca...
gotty
sincer cred ca ai rezolva mai multe cu niste boxe mai acatarii in usi sau pe tablia din spate...acele subwoofere sunt cam frectie....
radu83
j.d. mersi pt pont cu ochiul.gif , o sa desfac din nou portierele si o sa incerc sa leg tot ce zdrangane pe acolo
mars
Am schimbat si eu boxele din usile spate tot cu unele de Megane (dar de fata). Diferenta este ca acum bass-ul e mai serios dar nu mai sunt inalte (boxele spate aveau doua cai).
Desi au fost -5 grade afara si mi-au inghetat mainile rau, am facut operatiunea fara a scoate fata usii, numai capitonajul din piele sintetica. Accesul la cele doua suruburi nu e tocmai usor dar se poate. Explicatii dau la cerere.
j.d
De ce nu ai legat si tweeter-ele? Era vorba de o mica gaurica pe undeva, dar ca sunet...facea toata diferenta. wink.gif
mars
Mda, culmea e ca am luat si tweeterele impreuna cu difuzoarele fata si chiar m-am gandit sa le leg in paralel, dar nu am nici cea mai mica idee unde sa le pun. Plus ca nu am chef de cearta cu maimutele la garantie ca am adus modificari "structurale" masinii.
rexus
Foarte tare topicul!

Am o intrebare simpla: Vreau sa schimb si eu boxele la megane, in prima faza cele pe fatza, dar am un buget mic. Defapt nu am buget, dar vroiam sa stiu care sunt mai ieftine, dar sa fie totusi mai bune ca cele stock. icon_mrgreen.gif Si eu ca tot romanul, vreau ieftin si bun.

Merci!
j.d
Nu te complica...la bani putini, nuvei gasi boxe care sa se auda mai bine ca cele stock.
EduardFGY
Nu mai inteleg nimic. Pana la urma boxele de fata Pioneer TS-Q131C se aud mai clar dar au bass mai slab?

Daca e asa inseamna ca asta e doar inceputul unei lungi serii de investitii (subwoofer activ, alte boxe in spate, alt HU, amplificator samd)
j.d
Concluzia mea:
In primul rand, daca vrei sunet clar, si nu esti dispus sa investeti pe masura, mai bine lasi sistemul stock, insa schimbi DOAR boxele spate, care sunt inexistente din fabrica. Dupa schimbarea boxelor spate, sunetul va fi cu totul altul. Eu am ascultat acele Pioneer, si pot spune ca nu m-au impresionat cu absolut nimic...se aud ceva mai clar, insa nu cat sa merite investitia.
dansora
repet si eu intrebarea lui EduardFGY:
In ceea ce priveste bass-ul boxelor Pioneer (modelul pt fata)...chiar e mai slab decat boxele stock?
Ideea e ca nu urmaresc un bass puternic, ca al unui subwoofer, ci un bass rezonabil care se regaseste in foarte multe modele compacte concurente si care umileste sound-ul meganului.
de curand am fost placut surprins de sunetul unui Kia Cee'd care era la o echipare de baza.
Imi pare rau sa o spun, dar nu se compara cu Megane...
Si in incheiere, revin la intrebarea pe care am pus-o...multumesc!
j.d
Fiecare cu urechea lui Dane...wink.gif Pioneer-urile de Megane au un bas net inferior boxelor stock...poate o idee de claritate in plus, insa si aici e foarte discutabil...sunt departe rau de niste difuzoare relativ acceptabile, cum am eu, Focal Polyglass...rolleyes.gif departe rau de tot...
mikidnl
Am schimbat si eu boxele masinii, cu cele model Pioneer. Efectul nu este deloc spectaculos, daca te gandesti ca afacerea costa cam 700 lei. Parerea mea este ca nu merita atatia bani pentru un rezultat asa mic. Merita doar in contextul in care mai urmeaza si o statie cu un bass.
Ideal ar fi schimbarea radio CD din dotare, care este clar de o calitate sub medie. Intrebarea ar fii daca cineva a schimbat HU, ramanandu-i si comenzile de la volan. Model, pret, etc...
thedragon
pai daca schimbati difuzorul original (care are vreo 25-30w) cu unul de 50-60w logic ca nu o sa se auda mai bine, ca player-ul masinii nu are puterea necesara sa "impinga" difuzorul cum trebuie . Prima solutie ar fi schimbarea playerului stock cu ceva mai bun daca nu se poate urmatoarea solutie este cumpararea unui amplificator si legati amplificatorul la player-ul stock (daca aveti posibilitate)
j.d
Mikidnl, poti schimba playerul stock cu un Alpine, Pioneer pentru care exista adaptroare pentru volan si afisaj...doar ca impreuna costa vreo 200Euro. E undeva pe forum un topic cu lista player-elor ce merg pe megane sau ceva de genul. wink.gif

Thedragon, unitatea stock de pe Megane nu are iesire preamplificata pentru statie. Singura posibilitate este cu un adaptor hi-low, insa produce destul de mult zgomot de fon. Pentru subwoofer e ok, insa pe difuzoarele masinii e destul de sesizabil acel zgomot.
thedragon
pai inseamna ca trebuie schimbat player-ul si daca nu sunt destui bani nu cumparati adaptorul acela ca sa folosit botoanele de pe volan DAR sunetul o sa fie de calitate
Mutzunache
Am discutat si eu cu o firma pentru un sistem audio, pret final manopera, insonorizare, echipamente - 2700 ron, mai pun 200 ron si imi schimb suspensia la masina smile.gif . Am cautat un sistem de calitate, nu un sistem sa imi cada geamurile, nu am nevoie de putere, vreau fidelitate, claritate....

HU - Pioneer pe la 6-700 ron
4 Boxe Hertz - coaxiale pe spate 1000
Subwoofer mic
Fara amplificare

Mi se pare cam mult.....
thedragon
pai depinde ce insonorizare iti pune pe masina, cabluri, etc. daca ai da mai multe detalii despre produsele de mai sus ar sti lumea daca ii scump sau ieftin
inn0
miam shimbat boxele pe fata ieri la meganul meu.intr-adevar bassul nu mai este acelasi.dar claritatea sunetului este mai buna mediile si inaltele se aud foarte clar.acum pot sa dau volumul la 25 fara distorsiuni.precizez ca am pus boxe alpine SPS-13c2.ce as vrea sa fac e sa pun vechile boxe de pe fata ,in spate.dar nu stiu daca pe spate se va auzi bine pt ca boxele pe fata nu au tweetere incorporate.astept sugestii.ms
j.d
Pui tweeterele in alta parte. Undeva mai jos in stalpul central sa zicem...wink.gif
mafia_ooops
"inn0" zi si mie ai facut modificari la montarea boxelor pe fata? la mine sa rupt membrana la una din ele si sunt nevoit sa le schimb si nu stiu cu ce, nu vreau sa tai plasticul din spate sad.gif, iar pe pionner tsq131c nu dau 100euro sad.gif. Stiti un alt model m-ai ieftin care sa se potriveasca?
inn0
usor de zis sa pun tweeterele undeva pe stalpul central.da pe unde vre sa trag firele?pe deasupra capului?
j.d
Ai chef de glume sau esti doar ironic...?
inn0
sunt cam glumet din fire.dar nu mai e nevoie sa mai pun tweetere pe spate.k astazi am scos alpinurile de pe fata si leam bagat pe spate.in fata am pus din nou boxele originale.acum am si bass si sunet k lumea pe spate.duc lejer volumul la maxim cu urmatoarele setari: bass 5,inalte 9 ,fading -4 .cred ca este cea mai buna configuratie fara sa fii nevoit sa tai plasticul din fata si sa ai si bass si medii si inalte.tot ce vreau sa spun e ca acustica la megane sucks.cu alpinurile pe fata daca stai in pozitie normala bassul suna ca un pacanit.daca te lasi la nivelul boxelor intr-adevar se aude un bass frumos. asta e .dupa ce termin garantia o sa pun un sitem custom si o sa modific si usile la niste profesionisti.bafta multa la schimbat boxe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.