Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: amenda pt spalatul masinii in parcare...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
ydaniel
asa,pai ieri pe la 12 imi spalam masina in locul meu de parcare platit la adp si nu incurcam pe nimenea.daca vreti sa stiti o spalam cu :"boat wash with wax by international.100% enviromental friendly.cam pe la jumatea operatiei vin 2 agenti cu un zkr si striga la mine.distanta intre mine si ei cam 7-8.-
-ba ce e aici?spalatorie de masini?iti dau 30 mil amenda si ma invita sa o spal p camp.dacA ma mai prind amenda 30 mil
asa nu mi-au dat amenda ,dar intreb nu ai voie?macar s stiu ceva!:)
dupa ce pleaca se mai iau ce 3 pustani care veneau de la scoala pt a-i legitima.oricum daca agentii nu erau imbracati ca atare eram sigur ca ar fi fost niste baietei de cartier cu panarama in ei.
DRD
Super tampita treaba,acuma daca eu vreau sa fac oceruire sau ceva la mine in fata blocului care e problema? radmasa.gif
ydaniel
eu m-au intrebat:ai carnet?nu sti ca scrie in codu rutier?smile.gif)
repet eram in spatele blocului cu apa mea in galeata si mai ales nu eram in carosabil cum ziceau ei.b-51-hda aveu l nr si dupa ce au fumat au aruncat mucurile p jos..sa-i reclam?>
argon
Nici aici nu-i voie, am asistat cand o patrula s-a luat de un vecin.
Mi se pare un lucru firesc interzicerea taraniei asteia, intram in UE ce naiba.
Daca n'ai 100 de mii sa o duci la spalatorie, nu mori sa circuli cu ea jegoasa.

Vrem in UE dar taiem porcu in spatele blocului si spalam masina in fata lui, pardon, intindem jegul pe ea, ca la galeata nu o speli calumea veci. Ochii mari daca ajungeti prin vest sa vedeti daca se intampla asa ceva.

Valabil si pentru batutul covoarelor, de la anul se vor taia toate batatoarele de pe langa blocuri.
ydaniel
sti care e faza ca la mine e cam 15 ron si o fac si prost.asta nu mi se pare taranie fata de multe lucruri care se intampla in ro.cum si silos a luat amenda pt o bere.astea-s tampenii si eu vb cu mine au fumat si au atuncat mucurile p jos.ce intrare in ue:))
pastrama
Si io stiam ca n-ai voie. Pai daca se apuca toti dintr-o parcare sa-si spele masinile...
vijelie
Daaa, ce nasol ca nu ne putem spala si rufele!
Am un var in State si cica si acolo isi spala oamenii masina pe strada, dar numai in Bronx si numai sambata si duminica, dupa care isi regleaza aprinderea sau isi vopsesc aeratoarele cu oja, dupa caz.
mateimatei
Nu ai voie sa speli masina decat in spalatorii. Chestie de deversare, poluare, etc chiar daca samponul este biodegradabil.
Dar ma intreb cu ce aprobari spala masina cei cu spalatoriile mobile din parcarea supermarket-urilor.
ydaniel
si ce aia de la spalatori unde le deverseaza??ei m-au trimis p camp.acolo vin astia de la mediu:))
e vreo lege clara? asta intreb:)
argon
Eu sincer sunt satul sa ies din scara si sa ma balacesc in jegul cu clabuci de pe jos facut de vecinu' de la 6 cand isi spala masina..sa vezi ce naveta face nevasta-sa cu galetile..instructie face cu ea...
klaus
Eu nu am gasit o lege care sa interzica expres spalatul autoturismelor pe spatiul public. Doar o hotarare de primarie (Bucuresti) care interzice spalatul autoturismelor pe spatiile verzi si pe malul lacurilor si raurilor.
Probabil amendarea se face indirect, pentru deversarea de substante poluante pe strada si respectiv canalizare fara autorizatie.
ydaniel
multumesc.eu de asta sunt mirat pt ca eu nu deranjam pe nimenea si ma ales nu trece pt ca este loc de parcare si nu eram pe carosabil.deci sunt pasibil de amenda si cam cat ar fi?>si am si gura de canal langa;)
andu911
Bine ca tu nu aveai cum sa murdaresti strada, mai rau decat e... Eventual se mai curata si ea biggrin.gif
Dar daca asa zice legea...
ydaniel
andule da vreo lege concreta sti?smile.gif
andu911
pai nu stiu, iau de bun ce zic colegii de pe forum...n-am avut ocazia sa ma lovesc de asemenea lege pana acum.
e-SORIN
Si eu spal masina in fata blocului si nu se ia nimeni de mine. Ultima data am spalat-o acum doua zile si a trecut masina de garda de vreo doua ori si nu mi-au zis nimic. Mi se pare o tampenie sa n-ai voie sa speli masina singur atata timp cat nu deranjezi pe nimeni.
vijelie
Unde faci clabuci: pe carosabil sau pe trotuar?
YO4RLP
Vezi Legea mediului 195/1995

http://www.pronatura.ro/legi/legea_mediului.htm#2

Îți găsesc ei ceva acolo, paremi-se art. 39.

Și eu îmi spăl mașina în fața blocului, dar fără prea multe zoaie sau clăbuci.
cipman
Spalara autovehiculelor constituie o contraventie. La fel si repararea/intretinerea autovehiculelor pe spatiul public (verde sau mai putin verde). E o chestiune impusa de protectia mediului si de administrarea domeniul public. De cuantumul contraventiilor si de aplicarea legilor respective se acopa Consiliile locale.
Asa ca puneti mana si cautati printre Hotararile Consiliilor Locale ale primariei localitatii respective.
Spalatul masinilor in parcare e interzis de foarte mult timp dar mai abitir s-a impus din 2003. Dar mai bine sa aflati mai tarziu decat niciodata tongue.gif
Exemple din 2003:
- http://www.primariatm.ro/monitorul/index.p...25&viewItem=148
- http://www.evenimentul.ro/articol/amenzi-d...u-spalarea.html
Exemplu de reactualizare a amenzilor in 2006: http://baiamarecity.ro/index.php?id=59
Sub o alta forma (si ceva mai putin stricta) regula exista de pe vremea impuscatului.

Faptul ca detergentul e "ecologic" nu salveaza situatia. Problema nu e (numai) detergentul ci ceea ce dati jos de pe masina: ulei si alte reziduuri colectate din trafic, praf/noroi care ajunge pe carosabil etc.
Ak-47
Cu siguranta exista o lege care interzice spalatul autovehiculelor pe spatiile publice alaturi de faptul ca este interzisa spalarea autovehiculelor folosind apa potabila (nu ma intrebati cum functioneaza spalatoriile...) si mai era ceva legat de faptul ca spalatoriile auto nu pot functiona fara a fi doatate cu separatoare grasimi dar iarasi ati vazut voi pe undeva ?
stiu ca m-am "intersectat" undeva cu legea asta cautanad altceva din pacate nu va pot da numarul si data dar mai sap si revin cu detalii.
YO4RLP
QUOTE
Faptul ca detergentul e "ecologic" nu salveaza situatia. Problema nu e (numai) detergentul ci ceea ce dati jos de pe masina: ulei si alte reziduuri colectate din trafic, praf/noroi care ajunge pe carosabil etc.

Și când plouă ce facem? Punem umbrelă deasupra mașinii?
vijelie
Separatoarele (sau decantoarele) de grasimi sunt niste incinte simple dar nu se vad cu ochiul liber fiindca fac parte din zona subterana a constructiei.
body
Dar daca eu o spal in curte ( proprietate personala) si acolo exista canalizare , asa e voie ? Am auzit (deci nu am citit nimic si nici nu am cunostinta) ca nici asa nu ar fi voie.
vijelie
Si tu crezi ca-ti sparge poarta sa-ti dea amenda??
Ak-47
QUOTE(vijelie @ 21 Sep 2006, 13:50)
Separatoarele (sau decantoarele) de grasimi sunt niste incinte simple dar nu se vad cu ochiul liber fiindca fac parte din zona subterana a constructiei.
*


Corect oricum constructia fie ea si subterana e usor de vazut pt un ochi avizat dar arata-mi si mie cate spalatorii din cate ai vazut tu sunt dotate cu asa ceva ?
Eu personal din 5 nu am vazut la niciuna.

@ body daca eu o spal in curte ......
legea se refera la proprietatea publica asa ca ai scapat smile.gif
vijelie
Aia de langa mine are o tentativa de separator de grasimi.
Important e altceva: o spalatorie legala are autorizatie de functionare, asa ca dpdv legal, discutia e incheiata.
Oricum, spalatoriile ilegale si meseriasii care isi spala masinile pe trotuar sau aiurea sunt mici copii in comparatie cu cat polueaza un camion mai batran ca mine.
modulsys
Ce bine ca mi-e leneeeee .... radmasa.gif
Am spalatorie pe aceiasi strada cu mine, si pentru 15 RON prefer sa ma duc acolo. Oricum spuma activa + jet cu presiune fac mai mult decat 1.000 de galeti.

vijelie
Da, dar ce faci mana ta e sfant!
cipman
yankee_oscar_four_romeo_lima_papa, las-o incolo de umbrela si de ploaie... Legile mediului sunt facut sa previna si sa limiteze poluarea, nu s-o interzica. Altfel n-am mai putea face nici macar un foc cu lemne, ce naiba... Nici bicicleta nu s-ar incadra (are vaselina la rulmenti).

Spalarea masinii in curtea proprie nu mai e treaba primariei ci direct a garzii de mediu (legea de protectie a mediului nu e valabila numai pentru domeniul public). Cine are decantor/separator poate sa si-o spele si poate sa arunce uleiul uzat la canalul care trece prin separator.
modulsys
QUOTE(vijelie @ 21 Sep 2006, 15:11)
Da, dar ce faci mana ta e sfant!
*



Spalatu' masinii e ca sexu': e bine cu mana ta, dar crede-ma ca exista si metode mai bune. blush.gif
mariancd
pana la urma se pomeneste ceva si de un ADP. Exista si un contract care iti spune ce drepturi si obligatii ai ? ....
Ov
personal, cand am semnat pt masina de la firma c-am preluat-o, scria acolo (printre altele) ca n-am voie sa spal masina "in regie proprie". Ma rog, nici sa fumez in masina n-am voie wink.gif
octav_
Cineva mi-a povestit cum intr-un oras din Germania (nu-mi mai aduc aminte care) si-a parcat masina timp de o noapte pe o strada, iar a doua zi intamplarea facea ca politia sa treaca pe acolo tocmai cand el pleca cu masina. Politistii au observat pe asfalt ulei scurs de la masina si l-au indemnat pe respectivul sa curete acea pata altfel primea amenda si suporta costurile aducerii utilajului primariei de curatat strada.
cipman
mariancd, fiecare ADP isi face propria forma a contractului asa ca difera de la un ADP la altul. de exemplu, ai unul la ADP sector 1 http://82.208.190.37/Tools/databasePDF.asp...langID=1&id=160 dar e de acum un an si mai bine (poate nu s-a schimbat).
e-SORIN
Tare faza cu poluarea ...
Eu cand spal masina, o spal doar cu apa ca n-am cum s-o clatesc. Folosesc maxim doua galeti de apa. Deci, ce cade pe strada e doar apa cu praf; praf care tot de pe strada ajunge pe masina mea. Daca nu as avea masina, praful tot pe strada ar sta. Asa ca nu inteleg cu ce poluez eu mediul.
Prin urmare voi continua sa spal masina in fata blocului. Sa vad cine o sa ma opreasca asteapta nervos.gif
Masina o duc la spalatorie cam o data la o luna, dar la praful care e in Bucuresti se face varza doar intr-o saptamana, iar mie nu-mi place sa circul cu masina murdara smile.gif Asa ca, din cand in cand, mai ies si cu galeata la aer sa fac miscare tongue.gif
DragosP
QUOTE(ydaniel @ 21 Sep 2006, 12:47)
e vreo lege clara? asta intreb:)

Auzi, da' la popou crezi că ai voie să te speli pe stradă?
ydaniel
pana la urma voi continua operatiunea:)
in loc sa alerge dupa mafioti si smenari se iau de "spalatori".
apa reziduala ajunge la canal deci nu pe carosabil sau pe trotuar.ce legi mai sunt si in ro:)
cand se fura arborii din parcurile nationale sau se fac vile fara autorizatiii se tace.la cafenea mai pun niste poze despre piatra craiului care din an in an ramane fara sute de mii de arborii>
YO4RLP
cipman, scuze, dar chiar d-ta ai spus că problema e ceea ce colectăm noi în trafic. Nu-ți doresc să colectezi pe mașină, urmele unui butoi cu var răsturnat în mijlocul șoselei. Pățită de mine și de alții, acum o lună, în VS și rezolvată, din fericire, de prima ploaie torențială, hi!
ydaniel
eu cam la 2 sapt o spal:) voi continua:)
Sir_Alex
Civilizat, ar fi sa nu le spalam decat in spatii special amenajate. Si eu tot in parcare o spal, spre rusinea mea mai ales pe cea noua pentru ca mi-e draga. Insa nu te trage inima sa respecti legea cand reprezentantii legii sunt numai indivizi refuzati de institutii de invatamant de calitate. Asa ca, domule Basescu, ha, ha, ha...sa aveti grija sa traim bine...
Meganer
Daca vom gasi mereu scuze "eu o spal numai cu apa", "altii fac si mai rau", "de ce nu vad padurea de copaci" etc inseamna ca nu am inteles nimic. Hai sa aruncam si fel de fel de lucruri pe geam, ca oricum sunt biodegradabile, si daca nu, tot vine cineva sa curete dupa aceea. Nu se face, pur si simplu. Pe domeniul public, vin eu de exemplu cu copilul si asta incepe sa se balaceasca in apa ramasa, sau cade. Stiu, poate sa cada si intr-o balta ramasa dupa ploaie...
ydaniel
am cam inteles:) dar acolo nu vine nimeni:) intelegi?smile.gif nu e loc de trecere:)
VladSoare
QUOTE
Dar ma intreb cu ce aprobari spala masina cei cu spalatoriile mobile din parcarea supermarket-urilor

Parcarea aia este teren privat. Interdicția este valabilă pe spațiile publice.
Ăia spală mașinile cu aprobarea conducerii magazinului. smile.gif
Ov
QUOTE(VladSoare @ 26 Sep 2006, 12:40)
Interdicția este valabilă pe spațiile publice.
*



esti sigur de asta ?
VladSoare
Da, scrie clar și în linkurile postate mai sus.
E și normal, doar nu crezi că vine primăria să vadă ce fac eu la mine în curte, pe aleea mea sau pe iarba mea, nu? smile.gif
ydaniel
smile.gif acuma ploua da in cateva zile va fi murdara...sa mai o spal sau nu in parcare?
vijelie
da, dar sa le atragi atentia ca si ploaia e in culpa, doar a inmuiat jegu' de pe TOATE masinile, nu?
ydaniel
ma vor opri doar dupa o amenda:)
da sti cineva cam cat ar fi una?
gabrielv
QUOTE(Meganer @ 23 Sep 2006, 17:20)
Daca vom gasi mereu scuze ..... Pe domeniul public, vin eu de exemplu cu copilul si asta incepe sa se balaceasca in apa ramasa, sau cade. Stiu, poate sa cada si intr-o balta ramasa dupa ploaie...
*



Eu nu-mi spal masina in fata blocului la mine acasa, ci intr-o curte (adica pe domeniu privat cu vreo 6 galeti de apa, cu perie burete si detergent). O spal in fiecare duminica si pana miercuri e plina de praful din Bucuresti... fara sa circul cu ea. Cand plec cu ea la drum sambata trebuie sa sterg parbrizu' ca nu vad prin el.

Si cu pantofii mei e cam la fel. Ia sa vedeti voi, daca ar spala astia pe care i-am votat strazile cu apa si detergent sa mai scapam de mizeria din oras si-ar pierde baietii de la spalatorii painea ... ar face doar polishari smile.gif

Si eu am copil si al meu nu se balaceste in laturile altora smile.gif . Mai mult ma deranjeaza rahatii de caine si javrele comunitare care se p... pe rotile masinii mele, dar asta e alta poveste.

Nu mi se pare corect sa ne luam de cei ce spala masinile in galeata "pt ca fac mizerie". Probabil nu vedeti cum este dupa o ploaie mai adevarata ca nu mai ai cum sa treci strada. Va aduc eu poze cu noroaie daca nu locuiti in Bucuresti (sau romania), sa vedeti cum depaseste pamantul bordurile smile.gif
Filip
Mi-am luat frumusetea asta bârâitoare chiar azi sa imi spal masina la curte, sper sa nu iau amenda. huh.gif mellow.gif blink.gif unsure.gif rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.