Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clarificare viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
anndi
De cand am pus sus pe nova F2N-ul tot ma chinui sa vad exact cu ce viteza merg. Dupa calculele mele vitezometrul imi indica la jumate viteza, astfel: vit 4 , 2500 RPM imi arata 40km/h =>deci "real" 80 km/h. Intreb lumea care are R21 cu F2N pe el, in vit 4 la 2500 rpm care e viteza de deplasare?
b06fcn
Spune-mi ce cutie ai pe masina si ce dimensiuni ai la cauciucuri.
Ca sa pot face un calcul in functie de demultiplicarea finala.
anndi
Cutia nu stiu ce cod are, dar e de pe motorul de reno 21 , fn2 w 754. Daca ai ceva documentatie despre cutii si poti sa imi trimiti ar fii super. Spune-mi te rog cum se si calculeaza viteza in functie de turatie. Multumesc.
Marty
Pai spune-i omului ce dimensiuni de gume ai pe masina si el iti spune cum sa calculezi in fct. de turatie.
b06fcn
Fara datele de pe cutie nu stiu sa-ti zic, am o fisa in xls care calculeaza in functie de rapoartele de demultiplicare, grup si dimensiune gume. Codul cutiei este pe o placuta prinsa cu un surub cam in dreptul electromotorului. Ceasul este de Renault? Ca si asta poate fi o problema...
anndi
Ceasul nu e de reno. cauciucurile sunt de 175/65/13 557mm. Codul cutiei o sa incerc sa il identific maine.
b06fcn
Deja o problema, cutiile de R 21 vin cu pinion de vitezometru si kilometraj pentru 175/70 R 13
anndi
AHAaaaaaaaa! Inteleg! Am "rezolvat" Problema. Indica la jumate. Am verificat. Multumesc penru suport. bo6fcn, poti sa imi dai si mie chestiile alea cu care calculai viteza? Si daca are cineva idee cum se poate calcula raportul de comprimare. Vreau sa il scad si sa stiu care sunt variabilele.
b06fcn
Daca imi dai o adresa de mail iti trimit docul in XLs, in care trebuie doar sa completezi ci rapoartele de demultiplicare a cutiei...
madmario
Ei, uite, Anndi daca esti simpatic, iti dau eu ceva documentatie...
Fa-ti un cont pe Filehost si descarca-ti de acolo ce vrei...

http://www.filehost.ro/177434/RENAULT_Manu..._de_viteze_rar/

http://www.filehost.ro/177435/RENAULT_Manu...ii_motoare_rar/

ph34r.gif

Eventual mai zi-mi si mie cate un pont, am si eu o Nova pe carburatie, de 1600.
Vreau sa o pun pe GPL... ce zici, merge? Au ajuns 8 mil. instalatiile GPL pentru carburatie...
Orice as face, consuma cam mult Don'soara Nova... Apropo... in cartea tehnica zice sa pui gume 165 / 70 / 13, eu i-am pus 175 / 70/13. Influenteaza la viteza citita pe ceas?

Numai respect ! happy.gif
b06fcn
Da, arata o viteza mai mica decat in realitate daca ai pus gume mai mari...
anndi
@madmario

Multumesc. Poti sa pui linistit gpl. Nu e nici cea mai mica problema.
Investitia o scoti rapid. Legat de consum, ai schimbat carbul? Daca ai tot carbul de nova nu o sa scada in veci consumul! Pune un Weber dublu corp si o sa ai consum beton.

Eu am rezolvat intre timp problema cu vitezometrul. Am cumparat ceasuri de R21 si le pun pe alea si atunci sigur o sa fie tottul ok. Multumesc si pentru documentatie.
b06fcn
@anndi : vezi ca daca pastrezi gumele de 175/65/13, tot nu o sa iti arate viteza reala, ci mai mult decat ai in realitate...
anndi
Eu vreau sa pun pe ea gume 185/60/13. Care e dimensiunea stock?
b06fcn
175/70/13, echivalente cu 185/60/13. Este OK
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.