Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri far clio 1.5 dCi 2005
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
KobrAs
Salut,

Vreau sa schimb becurile de la faruri, atat cele de pozitie cat si cele de faza scurta/lunga. Nu gasesc in cartea tehnica detalii despre ce becuri trebuie, aveti idee ?
De asemenea am observat ca la faza scurta la fiecare far mai exista un loc pentru inca un bec, aveti idee daca are deja firele ?

Va multumesc.
claus
mi-e imposibil sa cred ca nu scrie in carte ce becuri iti trebuie..
la megane scrie de toate becurile.. ce tip e fiecare.. (iti spune pana si ce becuri ai in spate, la lampa pt numar) ..
KobrAs
da, e drept, la lampa scrie, semnalizare, etc, dar la cele din fata ori nu am citit corect dar imi scrie doar de cati W sa fie si atat, si procedeul de schimbare. Ma mai uit o data smile.gif
prody
Ai grija ce becuri pui pentru ca am vazut multe Clio cu geamurile de la faruri matuite, trebuie sa iei exact ce recomanda Renault, nu echivalente facute prin Asia pentru ca pot afecta luciul geamului.
KobrAs
am schimbat becurile, totul a fost ok, faza scurta H7, faza lunga H1, trebuie sa gasesc W5W pentru pozitie, multumesc pentru detalii.
diesel_power
Matuirea geamului de la far se datoreaza in principiu faptului ca masina sta mult timp sub soare puternic.
Chrome
@KobrAs: ai bagat usor mana pe acolo ca sa scoti becurile? Ma gandeam sa imi inlocuiesc becurile de faza scurta. Am vazut ca e destul de putin loc acolo, la farul drept e conducta de la ac iar in stanga cutia cu sigurante.

@diesel_power: ce zici tu e corect, dar asta suna a treaba cu gainatul. Sa ii fac ochelari de soare cu protectie uv masinii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.