Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: casco tiriac si casco bcr
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
rkillera
Masina mea e luata in leasing si am 2 posibilitati pt casco: bcr asigurari si tiriac
Din pacate eu sunt din Timisoara si la tiriac trebuie sa fac printr-o filiala din Bucuresti pt ca asa cere soc de leasing ???

M-ar interesa cam cat m-ar costa CASCO la Tiriac ca sa vad daca merita efortul sa ma mut la ei.

Masina a costat noua 14700 si are un an vechime.

Eventual daca e cineva broker si poate sa faca asa ceva la un pret bun, ar fi super.
litza
Din cate stiu au schimbat modul de calcul din iulie si scot niste preturi astronomice. Adica iese cam 10% din valoarea asigurata. Ceea ce este exagerat de mult.
Poti merge la ei la sediu sa-ti faca o oferta.
rkillera
sunt din Timisoara si asig ar trebui sa o fac la o filiala din Buc, asa ca nu pot merge la o filiala.
am incercat sa sun, dar par foarte ocupati domnii smile.gif

astept raspunsuri de la cineva care se ocupa de asigurari sau are casco la tiriac pt o masina asemanatoare
kent99
http://www.asig.ro/cascopf.php Un calculator destul de precis parerea mea !
Tudor
QUOTE(litza @ 31 Aug 2006, 10:25)
Din cate stiu au schimbat modul de calcul din iulie si scot niste preturi astronomice. Adica iese cam 10% din valoarea asigurata. Ceea ce este exagerat de mult.
*



Modul nou de calcul se aplica doar la persoanele fizice, ceea ce nu e cazul aici.

@rkillera: la o suma asigurata de 13.230 euro, pentru masina ta de 1 an, la AllianzTiriac full casco o sa te coste 853 euro / an (in 2 sau 4 rate) sau 811 euro / an (plata integrala). daca obtii mai putin cu atat mai bine. Nota: am presupus ca cei 14.700 euro reprezinta pretul DDP.
rkillera
ok, merci Tudor.
avand in vedere ca platesc mai putin la bcr asig desi am avut dauna, o sa o las asa wink.gif
litza
Pentru doar o oferta poti merge la orice filiala. Nu neaparat din Bucuresti. Faptul ca intrebi nu te obliga sa o si semnezi. Filiala este si in TM.

Eu am la ei la un procent de aprox 5-5.1 % din suma. Da asta e incheiata inainte de noua metodologie de calcul a politelor.
rmada
Uite-aici noul calculator de prime de la Allianz Tiriac: http://eqsheet.allianztiriac.ro/QsheetMain...controlID=20100

Din cate am inteles eu din discutia cu agentul de la Allianz cu care am incheiat polita anul trecut, acum sunt niste noi parametri in functie de care se calculeaza prima. De exemplu se ia in considerare varsta proprietarului( sunt niste grupe de risc asociate) si cei mai tineri sunt considerati ca avand risc mare. Cred ca se ia in considerare si vechimea masinii. Eu de exemplu am avut un an asigurare la Allianz, pentru care am platit vreo 440E si am avut daune de vreo 900E in total. Iar acum, ca sa continui cu ei, prima de asigurare ar fi fost de 750 - 800E, la o valoare asigurata de aprox 5000E.
rkillera
da mult iti cresc astia de la allianz
eu am avut vreo 790 prima anul trecut, dauna de vreo 3000 de euro si mi-au crescut la 820
Tudor
Oameni buni, va rog cititi atent inainte de a posta!
Noua modalitate de calcul casco Allianz se aplica exclusiv persoanelor fizice . Prin contractul de leasing, pana la finalizarea lui, masina este pe numele firmei de leasing, care este persoana juridica , deci pentru calculul politei casco se foloseste vechiul algoritm.

@rkillera: dauna de 3000 euro la prima de 790 euro, inseamna malus de 380%. Asta se traduce intr-o majorare de 30% in anul urmator, fata de calculatia standard (ca si cand ai fi incheiat primul casco). Daca stai si calculezi: 3000 - 790 euro = 2210 euro paguba initiala. Majorarea din anul curent: 853 euro * 30% = 256 euro. Asta inseamna ca prin aceasta majorare, ei si-au redus paguba de la 2210 euro la 1954 euro. Restul de bani platiti reprezinta casco pe anul in curs, deci nu acopera paguba. Eu zic nu e asa de nedrept.
SorinN
Cat am avut masina in leasing am avut casco la Tiriac si am platit 480 e pe an timp de 4 ani. Luna viitoare termin leasingul si contractul casco si m-am interesat si de casco tot la Tiriac. Surpriza!! cu noua metoda de calcul pt persoane fizice, m-ar costa intre 1000 si 1300 E (depinde de fransiza), un biet clio de 4 ani! ohmy.gif Oare Allianz nu mai vrea clienti?
valentin.popescu
Allianz-ul nu mai vrea clienti persoane fizice!! Asta o stiu din sursa sigura. Recomandarea este catre altii, in special BCR Asigurari. Eu lucrez de ani de zile cu ei, si cu Allianz si cu BCR. Serviciile sunt cam la fel, primele de asigurare net diferite. Daca vreti detalii v-astept cu reply.
rmada
Din pacate n-au contract de decontare directa decat cu Serus, iar eu prefer sa ma duc acolo cand nu mai e nici o alta solutie.
Codrin
Ar mai avea ei si cu Ipso... wink.gif
rmada
Nu au decontare directa, trebuie asteptat acceptul de plata din cate am inteles. Si din cate am inteles dintr-o discutie cu cineva de la caroserie de la Ipso, BCR Asigurari se misca cam greu in situatiile astea.
Codrin
Eu ma refeream la Tiriac.
madhorsefuzzy
Eu vreau sa imi schimb casco-ul care il am la tiriac cu o alta firma din cauza cresterii nesimtite a tarifelor.

In consecinta am sunat ieri la service-uri sa vad cu cine mai au decontare directa. Am aflat ca atat ipso cat si autocobalcescu au decontare directa cu BCR Asigurari, printre multi alti asiguratori.
valentin.popescu
Corect, service-uri de renault pentru motoare. Pentru tinichigerie sunt service-uri mult mai tari si mai rapide decat reprezentantele.
SorinN
QUOTE(valentin.popescu @ 4 Sep 2006, 13:34)
Daca vreti detalii v-astept cu reply.
*


Eu vreau detalii... cat ma costa casco la BCR pt masina din semnatura?
Tudor
QUOTE(valentin.popescu @ 4 Sep 2006, 12:34)
Allianz-ul nu mai vrea clienti persoane fizice!! Asta o stiu din sursa sigura. Recomandarea este catre altii, in special BCR Asigurari. Eu lucrez de ani de zile cu ei, si cu Allianz si cu BCR. Serviciile sunt cam la fel, primele de asigurare net diferite. Daca vreti detalii v-astept cu reply.
*



Hai sa lamurim un pic pe situatia reala a 3 service-uri din Bucuresti (Ipso, Serus, Cobalcescu), ca sa vedem cum e cu serviciile "cam la fel":

1. daca este nevoie de constatare suplimentara:
- pentru Allianz, un angajat al service-ului face poze la reperul afectat, trimite pe e-mail la inspector Allianz si daca este Ok primeste tot pe email accept extindere
- pentru BCR, este contactat telefonic inspectorul BCR, care isi programeaza o vizita in service, unde isi face pozele necesare si da acceptul daca este Ok

2. la terminarea reparatiei:
- pentru Allianz, esti chemat sa iti ridici masina, fara sa se astepte nici un accept de plata
- pentru BCR, se trimite pe fax deviz final si esti chemat sa-ti ridici masina doar dupa ce se primeste acceptul de plata de la BCR

Concluzia mea personala: serviciile nu sunt chiar aceleasi, in cazul unor daune mai complicate putand insemna cateva zile bune in plus in service in cazul BCR. Cat de rentabil este sa platesti diferenta in plus intre casco Allianz si casco BCR ramane sa aleaga fiecare, de la caz la caz (sunt situatii cand diferenta e foarte mare si nu se justifica si sunt situatii unde ea este mica si merita, in functie si de cat de dependent de masina este fiecare)
sosoenduristu
fi onest domnu tudor, diferentele de tarif sunt mari.absolut de acord ca sunt si diferente la daune, insa de diferenta de prima inchiriezi linistit masina pentru zilele alea 2-3 pana iei auto din service.
Tudor
sincer, mai mult decat sa spun ca diferentele exista si ca ele sunt in plaja foarte mari - mici, nu vad cum as putea nuanta. pe noul calculator allianz-tiriac am intalnit si situatii cand cotatiile era apropiate de bcr (soferi cu multa experienta, fara "cazier auto", cu masini noi din categoria ieftine). oricum, cel care plateste alege cel mai bine.

PS bine ai revenit, dupa o lunga pauza.
Vio
Si eu sunt unul din cei care le-am spus pa la Allianz: anul trecut le-am dat 561 de Euro pentru Meganul meu din 2003, si anul asta mi-au calculat pe aceleasi conditii la vreo 857 blink.gif , in conditiile in care avusesem anul trecut o dauna mica de circa 300 de Euro. Asa ca am trecut la Asiban, desi cu parere de rau pentru ca baietii de la Allianz erau super... dar si 300 de Euro diferenta e prea mult...
Oricu, cica se pare ca de la anul sau in anii urmatori se vor alinia cam toate firmele la modul asta nou de calcul... Si alta chestie: inca ceata totala in privinta RCA-ului si Cartii Verzi...
michirec
Se pare ca de azi la Allianz Tiriac, au mai scazut un pic preturile, mi-am facut calculul ieri ptr. un casco si am facut idenric acelasi calcul si azi; mi-a iesit mai putin, mult mai putin, nu spui cat... ph34r.gif
to_the_limit
Bcr asigurari azi am fost si am intrebat cat m-ar ajunge un casco la un M2.2 de 14500.LA care ala ma intreaba beneficitai de vreo reducere ceva...?Naiv,zic,DA,ok atunci deci adaugam 1500 16500 pretul final.
Va costa 1100 euro ptr PF.La pretul asta sa ma scuzati da pe mine m-au pierdut de client.
Ei ca cica chair daca nu le comunic lor discountul care cica e pe factura proforma de la banca ei cand vor face investigarea in caz de dauna vor lua valoarea de catalog.

rkillera
Cred ca daca valoarea masinii e mai mare de 15000 se mai pune 10% la prima de asigurare. Ne poate confirma cineva din domeniu?
Tudor
Daca valoarea de nou depaseste un anumit prag, asiguratorii majoreaza prima de asigurare cu un anumit procent. Valoarea pragului si a procentului aplicat difera de la un asigurator la altul. Sunt si asiguratori care nu tin cont de asa ceva.
crn
OFF TOPIC!

Ce bataie de joc! mad.gif
Imi expira asigurarea casco in noiembrie, si la un calcul preliminar am constatat cu surprindere ca trebuie sa platesc mai mult decit anul trecut... blink.gif Cum e posibil cind valoarea masinii scade in timp?

Eu ma asteptam sa platesc mai putin si de fapt trebuie sa platesc mai mult?!

Ce nemernici... cred ca numai din cauza porcariei de intrare in ...ue!
Lucman
Am verificat la Tiriac si Generali. Au aceleasi preturi more or less. La BCR mi-a iesit cu 80E mai ieftin pentru ca am locuinta asigurata la ei. Fara aceasta reducere ieseam tot acolo..........

PS. daca faci polita la agentie nu beneficiezi de nici un discount. daca o faci prin broker poti negocia un procent de reducere din comisionul lor smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.