Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa montezi bara de Clio sport
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
hellcat
Deoarece exista o diferenta la nivelul imbinarii aripei cu bara (aripa de RS este evazata si nu face un unghi cu spoilerul - vezi pozele), trebuie modificata extremitatea spoilerului de RS in ideea imbinarii perfecte cu aripa Clio-ului.
Am sa incerc sa explic solutia folosita...
hellcat
In acest sens s-a ales varianta decuparii coltului spoilerului si modelarea dupa noua forma a aripei dintr-o banda de tabla prinsa in nituri, care ulterior s-au polizat la limita pentru a pastra linia naturala a elementelor.
hellcat
Dupa ce s-a ajuns la o forma finala, intreaga zona a fost incarcata cu chit de fibra, foarte elastic si pretabil pentru o incarcare in strat mai gros. Odata uscat s-a slefuit pana cand spoilerul a fost adus in cote si ulterior vopsit.
Rezultatul final, zic eu, foarte reusit si din punct de vedere optic, deosebit.
Fratzica
De-abia astept sa vada SorinV acest thread! LolLolLo.gif
Sa vada ca se poate =))
Vreo 3 ani ne-am certat pe tema asta.
Multumesc hellcat! cheers.gif
Toto - BOD
super tare! pe bune... arata chiar marfa! Dar trebuie sa fii un pic indemanatic si priceput cu uneltele ca sa iti iasa bine ... biggrin.gif
claus
foarte tare tutorialul (l-am mutat la tutoriale biggrin.gif)
si, arata interesant si symbolul cu bara de rs smile.gif
SorinN
Foarte tare Hellcat! Unde trebuie sa vin si cat ma costa operatiunea? (cu bara mea, fireste) smile.gif
hellcat
QUOTE(claus @ 29 Aug 2006, 04:32)
foarte tare tutorialul (l-am mutat la tutoriale biggrin.gif)
*


Mersi Claus.

Sorin, de ce sa nu recunosc, si eu am fost sceptic la inceput vizavi de rezultatul final, dar a iesit bine, neasteptat de bine.
Deci...daca mai ai bara albastra de RS...
SorinN
O mai am dar... acum ca vad ca se poate... nu pot decat sa te intreb din nou: Unde sa vin si cat ma costa montajul? biggrin.gif
golfy03
Salutare!
Intradevar arata bine cu bara de rs si stiam ca trebuie putin modificata ca sa se potriveasca pe modelele celelalte(bicorp si symbol).Insa eu am gasit o solutie mai usoara,fara modificari.Am montat bara de clio extreme si arata destul de bine.Nu e asa agresiva ca cea de rs,dar e destul de bine in comparatie de bara originala.
golfy03
Si o fotografie...
SUN
Ahh...de unde ai facut rost si in ce bani de grila de Clio RS dintre faruri???
blink.gif
google
Intrebare: sunt functionale si stropitoarele pt. faruri? Daca da, ce modificari se fac si merg si pe bara de dynamique?
hellcat
Modificarea barei de RS continua... smile.gif
Am zis sa incercam si asa, si se pare ca rezultatul este peste asteptari.
Se poate observa din poze cum colturile originale ale barei de RS sunt inlocuite de colturi ale unui spoiler "normal".
Cheia e sa stii de unde sa tai (se rezolva printr-o masurare exacta), putina tabla si multe nituri.

[attachmentid=43936] [attachmentid=43937] [attachmentid=43938][attachmentid=43939]
hellcat
Vor urma pozele finale...
Pana atunci poze cu bara lui SorinN...prima care a "beneficiat" de aceasta solutie

[attachmentid=43946] [attachmentid=43947] [attachmentid=43948]

Avand in vedere faptul ca, spre deosebire de Megane, bara de Clio RS costa cat o bara de symbol, poate fi la un momennt dat o solutie pentru restilizare biggrin.gif
riptor
se vede putin in poza din profil (la clio-ul gri) o mica discontinuitate intre bara de rs si restul caroseriei,si asta poate si pentru ca rs-ul are ampatamentul mai mare,cu alte cuvinte puntea fata este putin mai avansata (cam cu 1 cm).oricum a iesit decent adaptarea si arata ok
hellcat
Nu, mica discontinuitate nu e la nivelul imbinarii aripei cu bara, ci in zona unde s-a realizat imbinarea coltului de bara "normala" cu bara de RS.
Al doilea exemplar a iesit mult mai bine (era si normal wink.gif )

[attachmentid=45631] [attachmentid=45632]
Floppy
QUOTE(hellcat @ 2 Sep 2006, 19:27)
@sun: Uite am si eu grila de RS... smile.gif. Aceasta grila are cod de piesa de schimb si evident se poate achizitiona separat.


Si care e codul de piesa de schimb respectiv? Si un pret, te rog...
DnI
aceiasi intrebare si eu plus un pret pt bara fata de rs ?
a schimbat cineva tot look-ul ma refer si la bara spate + praguri smile.gif
Oak
hellcat cam cit ar ajunge ca pret toata modificarea (bara fata RS, grila RS).
basalic77
stie cineva cum se da jos bara spate jos?
aadalex
...am reusit sa adaptez si eu bara fata de Clio Sport la Clio Symbol/Bicorp...durata operatiunii aprox. 3 ore...iata ce a iesit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.