Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire - Stop 3 Frana - Symbol 1.4 8V
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
cmandrei
Cam asa stau lucrurile.

Pas 1: Se desface carcasa stop-ului. Se apasa pe clemele laterala si se trage usor.

user posted image

user posted image

user posted image

Pas 2: Se desface soclul becului de pe suport. Rotire la stanga putin si se scoate.

user posted image

user posted image

Pas 3: Se desface/scoate becul. Se apasa si se roteste stanga sau dreapta. Si se monteaza noul bec: se apasa si se roteste stanga sau dreapta.

user posted image

user posted image

Pas 4: Se monteaza capacul la loc.

Becul este P21W cu un filament.
Bafta

Acest material este o nota informativa si nu indeamna pe nimeni sa umble la masina sa. Tot ceea ce faceti, e pe proprie raspundere si forumul reno.ro sau oricine altcineva nu poate fi tras la raspundere in nici un fel.
EdyB
Multam fain de tutorial. Personal, am stat ca ignorantul vreo 2 luni cu stopul central ars, amanand la nesfarsit inlocuirea lui. Dupa ce-am citit aseara tutorialul, m-am mobilizat azi si am remediat problema. Nu a durat mai mult de 20s toata operatiunea.
Beculetze de acest gen se gasesc la toate benzinariile si costa cam 3 lei un set de 2 becuri de 21W.

Bafta.
kareka
Foarte util tutorialul. As dori insa sa stiu daca a desfacut cineva cu totul lampa. Ma intereseaza in mod special cum se poate scoate acea parte cu oglinda, cea in care se infileteaza becul.
Multumesc!
A9theR
merci cumetre..am stat si eu in asteptare pana am dat de tutorialul tau si cat de simplu este

initial banuiam ca e mai grava problema,dar am zis sa incerc poate o fi un simplu bec ars...ceea ce s-a si dovedit a fi!

merci batrane.strazi bune
skorpio_bog
aveti idee, la megane la stopul central are bec de tip w16w. Insa recent mi-am pus folie pe luneta si nu se mai vede prea bine stopul ziua si as dori sa ii schimb becul cu unul mai puternic. Daca ii pun de 21W afecteaza in vreun fel instalatia electrica? Oare il duce stopul?
CT-84-DIN
foarte bun tutorialul... o sa scot si eu stopul ca am o musca moarta de vreo 2 ani in stop radmasa.gif
tulin
in locul acelui bec nu se poate pune o banda led?ma bate demult acest gand, dar nu stiu cu se poate face.ceva sugestii?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.