Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucuresti - Campulung Moldovenesc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
ergo
Buna ziua tuturor !
As dori sa ma sfatuiti asupra traseului Bucuresti Campulung Moldovenesc, cu mentiunea ca ma intereseaza mai mult frumusetea drumului si calitatea lui, si mai putin distantele.
Asadar:
Varianta 1: Bucuresti – Brasov – Sighisoara – Tg. Mures – Cluj Napoca – Bistrita – Vatra Dornei – Campulung
Varianta 2: Bucuresti – Buzau – Focsani – Bacau – Suceava – Campulung
Astept si alte variante pe care le considerati interesante !
Multumesc !
Devils
Brasov – Sighisoara – Tg. Mures – Cluj Napoca - excelent..ca in palma
Cluj Napoca - Bistrita - dezastru...
de restul nu prea stiu
sorin1967
Nu recomand nici la cei cu nervii tari traseul cluj-campulung moldovenesc.Am trecut vineri si duminica pe acolo....jale mare ca se lucreaza cam pe tot drumul asa ca alegeti alte variante
dexter
Varianta 2 e cea mai plictisitoare, dar si cea mai rapida, cu drumul bun.
O varianta care e mult mai "turistica" - peisajele cele mai reusite - ar fi:
Bucuresti - Brasov - M.Ciuc - Bicaz - V. Dornei - Cāmpulung
Nu stiu insa calitate drumului; ultima oara cand am fost pe varianta Lacu Rosu - Bicaz (acum 2-3 ani) drumul era foarte prost.
GoGu
Intre Vatra Dornei si Campulung Moldovenesc se lucreaza in draci la largirea drumului. Sunt semafoare, atentie, si se circula cand pe un sens, cand pe celalalt, pe portiuni. Cel mai greu e intre Valea Putnei si Campulung, sunt 20-25km pe care i-am facut intr-o ora.
Peisajul e frumos, asa ca nu m-am enervat. Enervanti erau "italienii" din masinile carora rasunau traditionalele manele care ignorau coloana si semafoarele bagandu-se in fata sau treceau pe rosu, ca sa-i vad pe vreo doi disperati in marche-arriere cu un tir in fata... radmasa.gif
Deshteptu
@ergo

eu zic sa alegi varianta a doua, pt ca prima este mult mai lunga si ai portiuni de drum foarte prost care nu te vor lasa sa admiri nici un peisaj. vei sta cu ochii numai pe craterele din drum.

pe varianta 2, dupa suceava o sa ai parte de un aer ceva mai schimbat pina la cimpulung..si daca ai timp, de la cimpulung te mai plimbi putin prin zona, daca e vb de admirat...
sorin1967
Intradevar ,drumurile "strica" mult din...... peisaj.Si iti mai faci si draci de aiurea cand dai de gropi.Ca peisaj si aer e o zona super, dar eu sunt subiectiv tongue.gif ....
_182_

traseul sugerat de dexter l-as alege si eu, pt asfaltul ceva mai bun

am fost acum 2 sapt pe traseul - Tg Mures - Reghin - Bistrita - Nasaud - Borsa - Vatra Dornei - este dezastru drumul - cu gropi una langa alta sau cu petice unul langa altul

de la Vatra Dornei spre Bicaz - Lacul Rosu - si inapoi la Piatra Neamt drumul e ceva mai bun, suportabil (din nou ma refer la asflat doar)

despre peisaje ce sa zic - oricare traseu e bun... pacat ca tzara noastra e locuita

dili
@ ergo
Varianta 2: drum absolut impecabil dar peisaje cam lipsa; in plus, ca sa scapi de dezastrul "europeanului" Suceava-Campulung, inainte de Falticeni faci la stanga si mergi direct catre Gura Humorului; scutesti timp si mai ales o caruta de nervi pt ca, asa cum spun toti, Suceava-Campulung-Vatra Dornei-Bistrita e jale.
La varianta 1 ai o varianta mai buna, pt ca Lacul Rosu-Bicaz este destul de prost. Brasov-Miercurea Ciuc-Toplita-Borsec-coada lacului Bicaz si de aici catre Vatra Dornei. Cu exceptia unei portiuni la Toplita, drumul e fara probleme.
In plus, pe portiunea coada lacului Bicaz-Vatra Dornei ai 2 variante f. spectaculoase ca peisaj;
1. Pe la jumatatea drumului faci la dreapta catre Ostra si iesi la Frasin; cu mici exceptii, drumul e digerabil, am fost pe el acum 2 sapt. peisaj:OK.
2. Dincolo de Cojoci faci la dreapta si ajungi direct la Campulung trecand peste Rarau; spactacol: extraordinar, calitate: discutabila.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.