Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Slanic Moldova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Garett
A fost cineva de curand la Slanic Moldova ? Ma intereseaza starea drumului, de la Adjud in colo, recomandari de cazare, ce se poate vedea, etc. Multumesc anticipat ! smile.gif
Garett
Chiar nimeni? blink.gif
alex0875
Am fost in urma cu doua saptamani. Adjud-Onesti drumul este acceptabil se poate merge cu 80-90 dar cu atentie pentru ca mai sunt denivelari. Gropi nu sunt pentru ca au fost plombate dar mai erau unele zone pregatite pentru plombare. Recomandari pentru cazare nu pot sa-ti dau pentru ca atunci cand am fost eu a fost sarbatoare mare(Zilele Slanicului). Am fost trei familii si aveam nevoie de trei camere dar nu am gasit nimic in statiune. Ne-am intors spre iesire si am gasit la un particular in conditii acceptabile . De vazut in primul rand ar fi parcul din centru cu Cazinoul, dupa aceea un drum pe la toate izvoarele pe care trebuie sa-l faci pana la capat. In partea de sus a statiunii in paralel cu drumul exista o alee pe partea stanga care trece pe langa toate izvoarele ,pastravarie,si ajunge la o cascada artificiala peste care exista un pod(sector intretinut ,aici fiind si ultimul izvor) in continuare mai poti merge pe alee pana la iesirea din statiune unde exista o mica piata.Al doilea obiectiv(pe care eu nu am reusit sa-l ating) ar fi din locul in care intri pe aleea care merge la izvoare exista u pod peste apa sin stanga si trecand peste el se urca pe niste scari pana undeva pe culme de unde se vede toata statiunea.Cand ajungi cu masina in centrul statiunii cum vii de la Onesti o sa gasesti un indicator cu drum ichis si care te obliga sa ocolesti prin dreapta. Ignora-l (daca este politia sau jandarmii acolo spunele ca mergi in parc)si mai mergi 200 m inainte pana la prima strada la stanga(este singura care trece peste apa), acolo intorci si parchezi masina pe partea cu apa (este mai multa umbra).Acesta este de fapt drumul principal dar dupa ultimele inundatii s-a rupt chiar in zona unde se intra la izvoare si de aceea a fost deviata circulatia.Dupa ce parchezi o sa vezi ca este o alee prin parc care urca pana la cazinou de unde daca mergi in stanga pe aleea mare ajungi la izvoare. Si daca tot ajungi in zona merita vazut-a Salina Targu Ogna. Daca ai aparat digital si vrei sa faci si poze in Salina e preferabil sa ai un trepied si sa folosesti o expunere mai mare.
alex0875
Scuze daca sau strecurat si unele greseli de ortografie dar sunt foarte obosit .Intrucat m-au ajutat foarte mult opiniile si experienta celor care au postat pe acest forum incerc si eu sa ma revansej.

Garett
Multumesc mult, raman dator!
DJ_Leinad
Daca ai curaj si te tine, iti dau un pont. E un drum intre Slanic si DN-ul acela intre Brasov si Onesti. De la iesirea din Slanic (iesirea care da in munte) o iei drept in fata. E un drum forestier, dar bine intretinut. Cel putin era. Intrebi si tu. Eu am fost acum doi ani si chiar mi-a placut. E pur si simplu prin inima muntelui. La iesirea din Slanic e si o cascada f draguta. Asta doar daca vrei si sti ca poti.
Laurentziu83
Bre, e drum de chietroaie, piatra, etc. Ai uitat sa precizezi asta. Si ai mai uitat sa precizezi ca nu totdeauna e deschis, am vazut bariera la intrarea pe drumul ala, sa nu fie pusa cumva.
FISICHELU
Adjud-Onesti este cam varza. Mergi usurel. Cand intri in Onesti o tii tot inainte. Vei ajunge la un sens giratoriu (langa RAFO); o tii tot inainte. Peste inca 1 km ajungi la un alt sens giratoriu care are in centru o statuie (care vrea sa fie Stefan cel Mare...); si acum, ia ghici? O tii tot inainte! happy.gif Vei trece un pod (pe langa benzinaria MOL) si ajungi la o intersectie in T. Acolo faci stanga. Treci prin Tg. Trotus, prin Tg. Ocna (daca ai timp viziteaza salina- cel mai bun reper este benzinaria Lukoil; in dreptul ei, cum vii dinspre Onesti, faci dreapta). Sambata e program pana la 14, Duminica e inchis. Daca nu vrei sa mergi la salina, mergi tot inainte si vei trece un pod (care acum ceva vreme era plin de gropi) si ajungi la o intersectie: in dreapta Comanesti, in stanga Slanic Moldova. Imediat cum ai facut stanga, este un drumulet la dreapta care urca spre M-rea Magura. Se poate urca si la picior, si cu masina (insa drumul e cam ingust si e problematica intalnirea a doua masini...) Evita sa urci cu masina Duminica dimineata, cand e slujba si e aglomerat. In varf este Mausoleul Eroilor si manastirea. In plus, o panorama splendida cu valea Trotusului...Eu o compar cu panorama campiei Thesaliei la Meteora, bineinteles, la o scara mai mica... In Tg Ocna poti sa mananci bine la un restaurant in centru cu specific italienesc, - Michelle, sau la Casa Creanga (o pensiune super - cu piscina, restaurant, duplex,dar mai bine iti dau un link http://www.touchart.com.ro/cc/ - merita si cazarea, insa trebuie sa faci rezervare din timp deoarece e cam aglomerat). Daca ai timp sa tragi o fuga si in Onesti, merita sa vezi parcul. E ceva special.
La Slanic neaparat trebuie sa mananci la pastravarie - desi pastravul este suficient condimentat, pretul e cam piperat. Asa ca mergi daca face altul cinste! Din Slanic vad ca ti-au mai spus ceilalti. Ritualul este sa bei cate un strop din fiecare izvor. (Atentie, sunt ape cu indicatii de uz extern!!!!!) Mai mult, daca vrei ceva spectaculos, la ultimul izvor, cel de langa cascada, de la piciorul podului, poti sa faci un experiment interesant. Aprinde o bricheta si apropie de gura tevii - merita sa filmezi momentul; e bine insa sa te fi epilat pe mana in prealabil! biggrin.gif (Datorita eliberarii gazului metan, apare o flama).
Drumul forestier care incepe la sfarsitul statiunii duce catre Poiana Sarata. E un drum pe care nu ti-as recomanda sa mergi cu masina .
Ce sa iti zic? Distractie placuta si sper sa iti fi fost utile informatiile. wink.gif

PS Precizez ca nu sunt proprietarul nici uneia din locatiile indicate, cum ar fi unii tentati sa creada. Sunt pareri personale, "experimentate pe propria piele".
Garett
Multumesc inca o data tuturor pentru informatii si pentru amabilitate !
puiuart
-asa este zona este superba!Si CASA CREANGA (patronul este un om deosebit)ESTE SUPER pozele fiind facute de mine pentru firma la care lucrez din Onesti.Numai bine!
sorin_
Salutare tuturor

As dori sa ajung in Slanic Moldova peste vreo 2 sapt; am citit acest topic....si ma gandeam....ca poate cineva de pe aici a stat in vilele Adela/Palace sa imi spuna si mie cum sunt....

Sau cineva care a fost din aug 2006 (ultimul topic) pana acum...prin Slanic....si sa imi spuna cum arata statiunea.... si drumurile de pe langa (spre Onesti, spre Brasov, spre Bicaz, etc)

Va multumesc !
geocosma
Pe la mijlocul lui iunie 2007 am fost la Slanic Moldova. Nu am condus eu, am stat in spate, asa ca nu am fost foarte atent la drum si la starea lui. Venind din Bucuresti, drumul este excelent pana la Adjud. De la Adjud la Onesti drumul este mai prost (denivelat) dar se poate merge rezonabil. Parca era un pic mai rau la intrarea in Onesti. Si portiunea Onesti-Targu Ocna era valurita. Drumul Tg.Ocna-Slanic era bun, cel putin portiunea din Slanic era destul de plata. Nu am observat portiunea cu drumul inchis, de care spunea alex0875 anul trecut.
Mai jos ai poze cu vila Adela si cu starea drumului din Slanic.
[attachmentid=61354] [attachmentid=61355]
[attachmentid=61356] [attachmentid=61357]
Manuel
Aicigasesti poze de la Slanic. Daca nu ma insel, sunt si cateva din camerele vilei Palace la care am fost cazati. Noi ne-am simtit excelent smile.gif
ct74vly
Va rog frumos sa ma ajutati. Vreau sa trag o fuga in concediu la Slanic Moldova si as dori niste recomandari pentru cazare la preturi decente (camera dubla cu baie in camera) hotel, vila, pensiune, nu coteaza. Am tot sapat pe internet, dar una e ce vezi pe internet si alta e cand a fost cineva la fata locului.
Din auzite se pare ca e destul de frumos acolo, au un parc foarte bine amenajat numai bun de joaca pentru copii.
Va multumesc anticipat.
cmandrei
Uite aici http://www.reno.ro/galerie/displayimage-572-161.html ... din linkul lui Manuel (mai sus) ... acolo am fost cazati la una dintre intalniri si a fost foarte frumos ... vei gasi si poze cu parcul si "locul de joaca" smile.gif
CCI
Salutare la toti membrii si cititorilor acestui site,
vreau sa imi spun si eu parea referitor la cele 2 statiuni,am fost de curand(septembrie 2008) la slanic moldova,nu am mai fost de pe timpul lui ceausescu pe acolo,este super,o statiune super curata si cocheta are un parc in centrul statiunii super cu locuri de joaca pentru copii,terenuri de sport,liniste,aer curat,sunt multe locuri de vizitat si aici amintesc cele 300 de trepte,mofeta,salina de al tg.ocna,izvoare cu apa minerala terapeutica,etc...in privinta cazarii exista o oferta diversificata in functie de banii de care dispuneti si de pretentii,incepand de la pensiuni agroturistice pana la hoteluri cu piscina interioara si jacuzzi,exista cazare la 80,100,150,250 ron,eu unul personal aleg cazare la fata locului vazand mai multe locatii in functie de conditii,pret,ospitalitate.Starea carosabilului pana la slanic md este f.buna,asfalt turnat de curand,eu am venit dinspre DN 2-Adjud-Onesti-Tg.ocna-Slanic md,pe raza localitatii onesti trebuie sa circulati cu vireza redusa ,asfaltul este jalnic dar nu tine mult cca 10km.Binenteles ca in statiune exista si anumite minusuri cladiri foste unitati de cazare in paragina,albia raului care trece prin localitate daramata,podul care face legatura cu cele 300 de trepte rupt,nu exista spital sau camera de garda in caz de urgente,dar una peste alta mi-a placut si pot recomanda sa mergeti acolo,nu va pot da nici un fel de informatii legat de salina pt ca nu am vizitat-o.
La slanic ph nu s-a schimbat nimic nu sa investit aproape nimic nu vreau sa ii fac o imagine proasta mai ales ca este in judetul meu dar diferentele sunt vizibile.daca mai aveti si alte amanunte de intrebat care nu le-am amintit aici oricand cu placere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.