Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am uitat sa platesc CASCO
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
semit
am uitat sa platesc o rata casco... data scadenta fiind acum o saptamana.. azi m-au sunat sa platesc.. cand m-am dus.. fara masina.. m-au intrebat unde e masina.. am zis ca e acasa.. au zis ca tre` sa vada masina altfel nu prelungesc contractul.. problema e ca am o mica infundatura in capacul de la portbagaj... daca o declar diseara la politie.. intra tot pe casco?... chiar daca zic ca e de azi... e posibil sa spuna ca in aceasta perioada masina nu a fost asigurata daca nu a fost platita rata?

Sper ca am fost coerent... astept raspuns rapid.. va rog

hebron
Am avut si eu problema asta, aveam spoilerul zgariat, sarise vopseaua, insa a venit sa vada masina o domnisoara amabila si s-a facut ca nu vede...(eram la prelungirea asigurarii).
La politie o sa apara data constatarii, care este intr-o perioada in care practic n-ai platit deci erai neasigurat.
Bafta!
Adrian_Solenza
Si ma rog, la cine ai asigurare?

Si ca idee, ei isi platesc CASCO preventiv, si iti iau tie banii... NU stau dupa tine sa platesti tu! Iti dai seama daca tu ai intarzia o zi, si in ziua pierzi masina, ce faci? Daca nu poti sa o repari tu? Daca sunt nevoiti sa iti ia masina? Ei cu ce raman? Cu nimic...
Si uite asa platesc ei sa se asigure, ca deh, e masina lor wink.gif
semit
Allianz... masina cu pricina e lu` tata (Logan)... nu m-au sunat inainte cu cateva zile...cum se intampla de obicei... asta e... ma duc maine si-mi fac la Omniasig....
prody
Este greu, stiu cazuri care au reusit sa faca asigurare Casco fara sa ii vada masina, dar, eu, ca firma serioasa de asigurari, nu as permite asa ceva niciodata. Pai, eu iti fac tie Casco azi, pentru ca te cred ca masina e undeva departe, dar imi asum riscul ca maine vii cu o dauna minunata si imi ceri sa-ti repar masina. Desi e concurenta mare, mi se pare totusi normal ca o firma serioasa sa nu accepte sa prelungeasca asigurarea fara sa vada masina. Parerea mea.
semit
eu mai am/aveam o rata de platit.... dar am fost plecat din Bucuresti 2 saptamani... chiar in perioada in care trebuia platita si nici ei nu m--au mai sunat sa-mi aduca aminte cum faceau de obicei... cica n-am raspuns la telefon.... de unde, avea si numarul meu si al tatalui... nu mai are Allianzu` 15 centi ce sa fac... acu n-o sa le mai platesc deloc si gata... sad.gif
b06fcn
Ciudat, em sunt la Asirom si dupa scadenta (platesc lunar ) mai am doua saptamani sa platesc...si vine omul la mine sa incaseze...
V A L I
Si la BCR Asigurari (cum am eu) exista perioada de gratie de 15 zile... cand esti asigurat chiar daca nu ai platit rata. Asa ar fi logic sa fie la toate firmele de asigurari mai ales la "ce mai tare" a.k.a Allianz tongue.gif.
Daca iti e frica de ala de la asigurari ii dai cu niste pamant in zona unde ai infundatura ca sa nu observe , iar dupa ce iti prelungeste contractul mergi a 2-a zi pentru dauna..asa la misto smile.gif .
semit
multumesc de idei... ii astept pe cei 2 domni care se ocupa cu asigurari cu o solutie cat de cat legala si cinstita.. daca nu se poate... asta e..
Tudor
@Semit:
Din pacate, asa cum am scris si in Ghidul casco, neplata casco la termenul scadent atrage automat dupa sine suspendarea politei. Repunerea in vigoare se face numai dupa reefectuarea inspectiei autoturismului. Asa e procedura, cred ca e limpede pt oricine ca a fost astfel dispusa pentru a nu permite sa se declare in polita daune produse in perioada de suspendare.
Ca sa nu platesti reparatia din buzunar, indiferent daca repui in vigoare la Allianz sau inchei o noua polita la Omniasig sau alt asigurator, este sa speri ca cel care va veni sa faca inspectia masinii nu va vedea dauna sau va fi amabil sa nu o vada. Alta solutie din pacate nu'i.
Pe viitor incearca sa iti gasesti un agent sau broker care sa aiba mai multa grija in a te anunta din timp.
asybo2002
Din punctul meu de vedere e normal sa vrea sa vada masina, daca termenul contractual a fost depasit, cu sau fara perioada de gratie. Acest lucru se numeste inspectie de risc si semnifica o repunere in asigurare. Acum, tu ai posibilitatea sa te duci la ei sa-ti vada masina si sa continui cu Allianz sau sa te superi si sa pleci in alta parte. Cu siguranta daca te duci in alta parte vei avea mentionata dauna pe care o ai in inspectia lor de risc, poate la Allianz vei gasi totusi intelegere fiind client vechi, plus ca ei fac verificarea asta doar ca sa nu se trezeasca ca e o dauna majora petrecuta pe perioada de neasigurare si poti marsa pe ideea ca oricum era masina asigurata cand s-a produs dauna, dar a fost mica si nu ai considerat ca e cazul sa faci un dosar pt asa ceva la momentul respectiv, iar acum ai fost plecat in concediu, nu ai avut semnal etc., iar daca ai si o daunalitate buna cu ei, cu siguranta vor trece cu vederea. Acum tb sa stiti ca Allianz-ul nu mai e ce era si pe zi ce trece se strange cureaua.
Bafta!
Laurentziu83
Hai sa o luam altfel. Cand am asigurat masina, asiguratorul a inspectat-o si a vazut ca e ok, masina fiind noua. A asigurat-o fara sa consemneze vreun defect al masinii. Buun.
Se intampla situatia descrisa de Semit mai sus. In aceasta perioada, pana la plata asigurarii, masina nu este asigurata si nici nu poti sa vii sa o repari pe casco la ei. Te duci apoi si platesti asigurarea, inclusiv pentru perioada aia in care tu ai fost datornic. Mi se pare aiurea ca acum sa ti se ia toate drepturile decurgand din vechime doar pentru ca ai intarziat 15 zile. Si sa te duci la ei sa ti-o asiguri din nou, cu toate formalitatile. O fi o portita a firmei de asigurari prin care ea incearca sa se eschiveze de la plata daunelor, dar eu, din perspectiva de client, acord o bila neagra acelei firme de asigurari in aceasta situatie, deoarece aplica un stil balcanic incercand sa ma faca sa pierd.

Veti raspunde ca in perioada aia, masina face dauna totala din varii motive. Da, intr-adevar, e un motiv de neplata a despagubirii. Dar dauna aia totala poate surveni si in perioada in care sunt platite ratele la zi, asa ca mare diferenta n-ar fi. Pentru asigurator, intr-adevar este. Dar sincer mi se pare o atitudine balcanica, in care ei sunt foarte draguti cand trebuie sa-ti ia banii si foarte ai dreaku cand trebuie sa te despagubeasca.
AlexC
Foloseste un broker care, dupa ce ca iti obtine o prima mai mica, te va si anunta idn timp ca iti expira polita.
Tudor
Laurentziu, hai sa nu interpretam corectitudinea drept "al dreaku". Cand un coleg de-al nostru are dreptate si un inspector forteaza nota, atunci poti spune asta, dar in situatia de fata (cum a recunoscut si Semit) dreptatea e de partea inspectorilor care nu fac altceva decat sa isi faca corect meseria. Pacat ca noi ne-am obisnuit cu mici mismasuri, iar atunci cand cineva e corect si nu accepta asa ceva spunem foarte usor ca e al'dracu.
In cazul asta, un agent (chiar si angajat) responsabil din partea Allianz, ar solicita (cu sanse bune de a obtine) o despagubire "ex gratia" tinand cont de faptul ca Semit e client fidel si are o daunalitate scazuta.
Sunt destui inspectori care nu sunt corecti in activitatea lor, hai sa nu dam cu vorbe si in cei care sunt corecti si isi fac meseria.
Sincer, sa stii ca sunt foarte multi clienti care atunci cand trebuie sa plateasca "te freaca", "stramba din nas" si cum vrei sa-i mai spui, dar asta nu o interpretez ca "dracenie", ci ca grija normala a omului fata de buzunarul propriu.
thunder
Eu am CASCO la BCR Asigurari. Trebuia sa platesc a doua rata pe data de 10 a lunii si am uitat. M-au sunat pe 22 sa-mi spuna ca pana pe 25 trebuie sa platesc. Deci sunt 15 zile de gratie. Am platit si nu m-a luat nimeni la intrebari legat de starea masinii. Citeste putin contractul, trebuie sa scrie ceva de o perioada de gratie sau ceva asemanator.
Tudor
BCR Asigurari, ca si Asiban si poate si altele, are perioada de gratie de 15 zile. Dar e aproape la fel, tot un termen scadent ai, doar ca el este amanat cu 15 zile, dar daca este sa uiti si nu te trage nimeni de maneca, uiti oricum. In cazul lui Semit, Allianz nu are perioada de gratie.
semit
Va multumesc tuturor... AM REZOLVAT-O... mult praf si masina pusa strategic in soare puternic.... oricum nu a fost ceva intentionat din partea mea.. inainte sunau cu 1 saptamana 2 inainte.. acum cica nu m-au gasit la telefon( desi le-am dat 2 numere)... Oricum nu voi folosi casco ca sa repar acea infundatura ca nu ma deranjeaza si tata nu poate ramane fara masina...

Va multumesc tuturor pentru ajutor.... blush.gif
asybo2002
ok...deci se poate inchide...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.