Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxe inscriere Laguna 2 (1,9 sau 2,2) dci SE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
masivul76
Salutare,

Doresc sa imi cumpar o Laguna 2 SE de dincolo si in prezent fac cercetari cu privire la taxele de inscriere in tara (TVA-ul si acciza). Am cautat in diverse locuri sa aflu niste sume exacte, am folosit si un program de calculare a vamii (http://www.vamamasini.ro/) dar dau tot timpul peste cifre contradictorii. Stie cineva cam care ar fi taxa de inscriere? Eventual cineva care si-a inscris o Laguna recent. Sau ma poate directiona cineva inspre o sursa de referinta de incredere?
Mentionez ca taxele care m-ar interesa ar fi pentru:
1. RENAULT Laguna 2,2 DCI 2002
2. RENAULT Laguna 2,2 DCI 2003
3. RENAULT Laguna 1,9 DCI 2002
sau
4. RENAULT Laguna 1,9 DCI 2003

Multumesc.
aviasol
Capacitate cilindrica Vechimea in ani

De la: Pana la: <=1 <=2 <=3 <=4 <=5 >5

1801 1900 16368 8162 7359 6556 5753 4906
1901 2000 17394 8697 7805 6958 6110 5218
2001 2100 18420 9232 8296 7359 6467 5530
2101 2200 18866 9767 8786 7805 6824 5843
2201 2300 20516 10258 9232 8206 7181 6155


din valorile astea de catalog trebuie sa platesti 19% TVA si 4,5 acciza sub 2000cmc sau 9% acciza peste 2000 cmc

ex pt laguna 2003 - 3 ani ne impliniti, 1870cmc ai val catalog 7359 la care tre sa platesti cca 1729 Euro in 7 zile de la introducerea masinii in tara
aviasol
asta a fost valabil pana acum. am impresia ca tocmai s-a aprobat noul cod vamal ce aduce modificari majore in privinta importurilor de masini SH in perspectiva integrarii in UE
masivul76
Multumesc. Practic asta nu stiam exact. Se pare ca pe moment apele sunt tulburi si nu stiu ce e mai bine. Sa o aduc acum sau sa mai stau? Se pare ca taxa de inmatriculare, taxa de poluare, sau ce mai vor sa introduca astia de la 1 ianuarie va fi cu mult mai mult decat pana ce s-a platit pana acum pentru masini SH, chiar daca nu au decat 3 sau 4 ani.
TheAlphonso
dute si adu-o acum!
andrei1302
Salutare!
Imi pare rau sa te anunt dar modificarile codului vamal se aplica deja si la afacerea asta te face sa scoti circa 500 Euro in plus din buzunar.
M-am informat foarte detaliat, ca si tine, pentru ca mi-am adus o Laguna din Germania acum 10 zile. Codul vamal modificat se aplica de la 1 Iulie daca nu ma insel. Au fost facute 2 modificari majore: valoarea la care se calculeaza datoria vamala (adica TVA+acciza pt masinile din UE, cu certificat EUR1) este cea mai mare dintre Valoarea facturii si Valoarea in Vama. Inainte era clar Valoarea in Vama, indiferent ce aveai in factura. A doua modificare, si cea care ne afecteaza pe noi cel mai tare este ca s-au marit Valorile in Vama astfel incat ai slabe sanse sa cumperi o masina pe care sa dai mai mult decat Valoarea in Vama. De aceea, aceasta valoare este cea la care trebuie sa iti calculezi Datoria vamala (nu Taxe vamale care sunt =0 pentru autov. din UE) astfel:
Se adauga mai intai acciza: 5,5% pentru cilindree sub 2000 cmc si 11% pentru cilindree intre 2001 - 2500 cmc. De aici rezulta din start o diferenta considerabila intre Laguna 1,9 si 2,2 DCi.
La valoarea rezultata se adauga cota TVA pentru ROM, adica 19%, iar din total se scade Valoarea in Vama considerata initial si care este in functie de cilindree si vechimea autovehiculului (in ani impliniti).
Noile Valori in Vama (modificate, adica marite, de la 1 Iulie) pentru motorul de 1,9 si motorul de 2,2 sunt:
Fabricatie 2002 (4 ani vechime): 7470 Euro, respectiv 9300 Euro. (de aici rezulta a doua diferenta de plata intre autovehiculele dotate cu 1,9 sau 2,2 DCi).
Fabricatie 2003 (3 ani vechime): 8730 Euro, respectiv 10930 Euro.

Daca faci calculele cum ti-am explicat mai sus or sa iti rezulte urmatoarele Datorii Vamale (ceea ce treb sa platesti tu in Rom) pentru Laguna 1,9, respectiv Laguna 2,2:
Fabricatie 2002: 1908 Euro, respectiv 2984 Euro
Fabricatie 2003: 2230 Euro, respectiv 3507 Euro.

Nu uita sa iei in calcul si celelalte cheltuieli ca sa iti aduci masina. A mea este 1,9 DCi din 2002 si am platit 6850 RON la vama (te pune sa platesti TVA si pe bonul de motorina din afara si se plateste in RON la cursul Vamii =3.5942 in ziua in care am platit eu adica 02.08.06) dar am mai platit si comisionul pentru actul de Tranzit vamal (daca vrei sa faci actele in orasul din care esti si nu la Nadlac sau pe unde treci granita) 240 RON+50RON spaga la vames ca sa mearga mai repede. Apoi, daca o iei pe firma (ca sa iti deduci TVA-ul platit ca Datorie vamala), mai trebuie sa faci si Declaratia vamala de Import tot la un comisionar vamal, iar pe mine m-a costat 260 Ron+ 35 RON introducerea firmei in serverul vamii.
Iti urez mult succes dar sa stii ca daca vrei Laguna buna nu gasesti sub 8000 Eur net in Germania.
dbutca
Salutare tuturor,
vama pt. o laguna 2 privilege, fabricatie 2003, platita recent - indiferent daca esti firma sau persoana fizica - este de 2300 euro. eu am platit vama recent la masina adusa pe firma din Germania. O laguna buna nu o gasesti afara la mai putin de 8000 de euro. Atentie insa la masinile aranjate. Eu am vazut asa ceva afara.
masivul76
Multumesc frumos pentru informatii. Sincer mi se dau planurile putin peste cap. Eu credeam ca ies pana in 9.000 cu ea. Am gasit modelul asta care mi-a placut mult

http://www.autoswillems.com/cgi-bin/dealer...PK&ImgYear=2002

la 7.200 si dupa negocieri cu belgianul mi-l da la 700. Mi-a mai spus ca actele de export ma costa 300, + motorina in jur de 200 pana in tara, deci 7.500. Dar daca platesc asa de mult la inscriere pentru ea ajung aproape de 11.000. Ma mai gandesc. (acum off-topic + am mai vazut discutii similare: cum nevoie sunt masini similare aici la 9.000?????? Bajetii cu cat o iau sa isi permita sa o dea la pretul asta????)
cj98czh
Pai da si tu o cautare la masini cu 250.000 de km la bord si o sa-ti faci o idee cam la cat le iau....

Ar mai fi si partea mai cinstita adica luate de la licitatii sau ponturi....eu cunosc pe cineva care are om in Germania....ala cauta prin ziarele locale masini ... si cand gaseste la preturi bune se duce dupa ele...

90% din cazuri masinile pe care le gasesti aici la super preturi ori au km multi ori au fost lovite si .......

Sfatul meu....daca gasesti ceva roaga-i sa-ti trimita pe fax brief-ul mare (cartea de identitate) si du-te la o reprezentanta si vezi ce istoric iti dau despre masina....
aviasol
acum cred ca este perioada cea mai proasta de adus masini de afara. avem cod vamal comunitar dar suntem inca dpdv fiscal in afara comunitatii. asta inseamna ca trebuie sa platin TVA la noi (iar asta acum se face la val facturii), daca vom intra in cmunitate ce se intampla cu TVA-ul? eu am inteles ca nu se mai recupereaza de la nemti da nici nu se mai plateste la noi ? asa este?
radoi
salut
eu mi-am adus masina in iunie din Belgia si se pare ca am avut noroc cu vama.
Ca sa iti faci o idee am dat 5160 RON vama + 100 comision la firma unde am platit vama, 230 RON la nadlac la comisionarul vamal pt tranzit, 10 euro spaga la romani sa mearga repede si 15 euro la unguri - cica taxa in vama desi erau niste samsari pe acolo care ziceau ca si aia e spaga. Drumul m-a costat aprox 200 cu tot cu vignete in austria si ungaria. In Belgia am dat 300 euro pe numere care erau valabine aprox 20 zile (depinde in ce data ale lunii le iei), si 50 euro pe control tehnic.

Masina mi-am luat-o la 6350 de acolo si sunt foarte multumit de ea. Nu a fost lovita si km sunt reali. E adevarat ca am un prieten care lucreaza la un garaj din asta si m-a anuntat cand a primit-o si mi-a retinut-o.

Mai trebuie sa lasi o garantie de 500 Euro care ti se returneaza dupa ce trimiti certificatul EX1 inapoi in belgia.

@andrei1302
pe mine nu m-a intrebat nimeni de vreun bon de motorina de afara...


Bafta.
Radoi
mihails2005
Multumesc frumos pentru informatii. Sincer mi se dau planurile putin peste cap. Eu pai daca vama te costa 2000 cam pe la 9500 te duce cu totul....
Mai e o kestie.De ce nu merci undeva unde se da garantie pe km.Verifici imediat istoricul masinii.
andrei1302
Nu vreau sa te dezamagesc dar nu stiu daca este corect calculul tau. Adica, la o cheltuiala minima de 600 Euro pentru drum si acte + 1900 Euro vama pentru Laguna 2002, inseamna sa cumperi masina cu 7000 Euro net in Germania. In plus, nu uita ca cele mai multe parcuri nu accepta sa ti-o dea cu pretul net ci te pune sa platesti si VAT sau macar o garantie de cateva sute euro.
Dupa cum am mai spus, nu cred ca gasesti Laguna 2002 BUNA sub 8000 Euro net. Eu am vazut una la 7500 in parc la VMR (Amberg) care arata ORIBIL. Pe langa 148.000 km, era SUPER SUPER ... SUPER jegoasa. Nu vazusem in viata mea masina mai jegoasa. Imi venea sa plang de draci ca ocolisem vreo 100 km ca sa ma duc in Amberg, petru ca la VMR toate masinile erau super neingrijite.
Parerea mea: daca nu ai suficienti bani, mai bine iti iei una 2001 cu acelasi rulaj, deci la pret mai mic si scapi si la vama mai ieftin.
aviasol
Un articol interesant Averea/22.08.2006-SocialAutoturismele second-hand devin un lux
Taxa de inmatriculare, mai scumpa decat masina


POVARA. De anul viitor, achizitionarea unui autoturism la mana a doua nu va mai fi deloc profitabila. Indiferent daca isi cumpara o masina noua sau una second-hand, romanii vor scoate din buzunar la fel de multi bani. De vina este taxa speciala de inmatriculare ce va fi aplicata potrivit noului Cod Fiscal.

Cei mai afectati vor fi cei care isi vor cumpara o masina second-hand, straina sau romaneasca. Taxa de inmatriculare pentru o masina noua va fi intre 108 si 945 euro pentru modelele cu motorizare Euro 4, fata de acciza care se plateste acum in vama,
Inmatricularea unei rable va costa mai mult decat o masina noua

de pana la 1.600 euro. Taxa va fi intre 900 euro pentru Dacia Logan cu cea mai mica motorizare, dar va urca pana la peste 12.000 euro pentru un Mercedes, adica mai mult decat o masina noua. Masinile mai vechi de opt ani vor putea fi inmatriculate din 2007, dar acest lucru il va costa pe proprietar cateva mii de euro. Pentru un autoturism la mana a doua taxele vor fi mai mari de 10.000 euro, in functie de vechime, capacitatea cilindrica si normele euro pe care le respecta. Si cei care isi vor lua o masina noua in rate vor plati taxa de inmatriculare. Cumparatorii in leasing vor trebui sa suporte acest nou bir dupa plata ultimei rate, cand vor deveni proprietari ai masinii.


Daca are cineva Codul Fiscal sa ne zica si noua exact ce prevede ....
aviasol
CALCULATOR TAXE MEDIU, YUCK!!!

astia sunt idioti? asta se aplica si la masiile SH deja inmatriculate? sau numai la cele importate?
SAVAGE
Eeei... nu este obligatoriu sa credem tot ce scriu unii prin tot felul de fitzuici, caci daca-i intrebi ce-au scris habar n-au.Cateodata rolul ziaristilor este chiar sa ne bage in ceatza...Cred ca Andrei1302 a dat raspunsul cel mai corect si in tema.
yetibh
De ce nu incerci sa vorbesti cu o firma de leasing si iti bagi doar vama pe leasing.
Asa am facut si eu, abia azi mi-am scos numerele.
Am dat pe o laguna II la licitatie in franta 5400 Euro, e drept ca are 212000 km, dar merge foarte ok, si sper sa nu o tin pana moare motorul, din 2002
si am de platit vama 1240 euro, care au fost impartiti cate 58 de euro pe luna + valoare reziduala diferenta. Si in plus imi si recuperez TVA.
Eu zic ca daca ai cu cine sa rezolvi pe leasing, fa-o, e avantajos.
Multa bafta.
andrei1302
QUOTE(yetibh @ 22 Aug 2006, 19:09)

Am dat pe o laguna II la licitatie in franta 5400 Euro, din 2002
si am de platit vama 1240 euro

*



Omule, cand ai importat tu masina? Cum sa platesti vama 1240 Euro pt 1,9 din 2002 ??????
Daca esti dragut pune si tu un scan dupa Cartea Identitate (sa vedem anul) si dupa documentul de plata. Eu sunt sigur ca nu are cum.
Eu am platit pe 1 August 1930 Euro pentru Laguna 1,9 din 2002.
Forte
QUOTE(andrei1302 @ 27 Aug 2006, 11:42)
Omule, cand ai importat tu masina? Cum sa platesti vama 1240 Euro pt 1,9 din 2002 ??????
Daca esti dragut pune si tu un scan dupa Cartea Identitate (sa vedem anul) si dupa documentul de plata. Eu sunt sigur ca nu are cum.
Eu am platit pe 1 August 1930 Euro pentru Laguna 1,9 din 2002.
*



Incepand cu 1.01.2007 aceste taxe vamale vor mai fi valabile? Atunci va fi mai scump sau mai ieftin sa cumperi o masina SH?
aviasol
QUOTE(Forte @ 27 Aug 2006, 22:55)
Incepand cu 1.01.2007 aceste taxe vamale vor mai fi valabile? Atunci va fi mai scump sau mai ieftin sa cumperi o masina SH?
*




mult mai scumpe, apare taxa de mediu care pt laguna euro 3 e peste 1500 Euro (e pe net un calculator taxe mediu ... dar va zic eu , nu vreti sa vedeti ce afiseaza ala....)
Forte
Deci daca vreau sa-mi schimb masina ACUM ar fi cel mai bine! La anul o sa-mi fie greu sa-o vand pentru ca cine o cumpara va fi nevoit sa plateasca taxe mult mai mari! Si eu la randul meu voi plati taxe mult mai mari pentru a inmatricula alta masina!

Ce se intampla cu masinile pe leasing? Eu am o masina la care se termina leasingul in mai 2008 ... voi fi nevoit sa platesc o taxa de inmatriculare dupa noua grila ca si cand as cumpara masina de la altcineva? Daca este asa ... inseamna ca leasingul devine f.f.scump! Mai bine vinzi masina la sfarsit de leasing decat sa o reinmatriculezi pe numele tau!

P.S. Si pe 28.08.2006 tocmai mi-am reinnoit CASCO pentru inca un an!!!
andrei1302
Actualele taxe vamale se vor pastra sigur pentru ca sunt 0%.
Noi platim doar TVA 19%, care va ramane sigur, si acciza 5,5 % pt Laguna care nu stiu daca ramane sau nu, dar cred ca da.
Eu personal cred ca taxele vor ramane la fel dupa 1 Ian. 2007, adica nu se va introduce taxa aia de mediu suplimentara pentru ca a fost criticata de mai multe tari din UE si, oricum, este o porcarie total negandita (sau gandita de Sulfina Barbu) !!!
Oricum, pentru siguranta, daca as vrea sa imi iau masina, mi-as lua acum.
aviasol
mai ... de ce intrati in panica ... eu zic ca acum e cel mai RAU sa-ti iei masina din UE. E chestia cu TVA-ul + taxa de mediu. Dupa 1 ianuarie o sa vedem ce se intampla cu TVA-ul. Adica nu cred ca se vor mai plati cei 19% (dar nici nu se mai recupereaza cei 16% de la nemti). Taxa de mediu se va plati doar la prima inmatriculare a masinii. Adica atunci cand e noua sau cand e importata. Deci piata S.H. interna o sa aibe o naoua dinamca pt ca o sa se vanda mai bine SH inmatriculate decat alea aduse de afara care cu noua taxa de mediu o sa fie mult mai scumpe ca cele inmatriculate. Personal cred ca o sa-mi vand masina mai bine la intern si o sa-mi iau masina noua E4 la care taxele sunt intre 150-500E in functie de cmc. S-a vrut incurajarea vanzarii de masini noi. de accize am auzit ca se scot pt ca e o lege cu libera circulatie a bunurilor in UE. Se accizeaza doar cele din afara UE .... dar asta nu e sigur....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.