Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: parbriz ciobit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
raducu13
buna tuturor...veneam in luni seara pe valea oltului (de la Bucuresti) spre Oradea, cand la taicameu i s-a ciobit parbrizul...dar nu stiu de unde a venit piatra, pentru ca tir nu trecuse pe langa noi; m-am gandit la doua posibilitati: ori a cazut piatra de pe ceva munte(pietricica mica), ori a zburat de la cel din fata noastra.

am mai patit si la masina precedenta, dar la logan ciobitura este chiar in fata soferului, si deranjeaza...ma intreb daca la casco ii schimba parbrizu la tati pentru atata....sau la garantie...

Spuneti-mi va rog
tatabobu
La casco, dar trebuie sa mergi mai intai sa declari accidentul la politie.
vijelie
Nu e acoperit de garantie decat daca se dovedeste a fi defect de fabricatie.
Apeleaza la CASCO dar tb sa dovedesti (declaratie, politie, dovada etc) ca a fost un accident rutier.
raducu13
sa nu intelegeti gresit, e o ciobitura micuta, cat o jumatate de moneda...deci nu accident...(nu le am cu legile, am doar 13 ani)...
asybo2002
ok...mai lucreaza un pic si la exprimare...acum solutia pentru tine este urmatoarea: merge tatal tau la Politie si declara ca i-a sarit o piatra in parbriz de la un auto ramas necunoscut in timp ce mergea pe o strada (care vreti voi, dar in aria de competenta a politiei unde declari), apoi merge la asiguratorul casco si de acolo unde zice asiguratorul ca are service autorizat cu decontare directa. Mare atentie ca tatal tau sa declare evenimentul ca fiind produs in aceiasi zi cu data la care se prezinta la Politie si sa se uite sa fie mentionat pe actul de la Politie ca nu era sub influenta bauturilor alcoolice.
raducu13
deci va trebui sa mearga sa declare in Sibiu...eu stau in Oradea...drum cam lung pana la Sibiu...sub influenta bauturilor alcoolice nu putea fi, pentru ca nu bea...evenimentul s-a produs luni, iar azi e miercuri; deci va trebui sa-l declare ca fiin in aceiasi zi inteleg...ok, mersi mult pentru ajutor
klaus
raducu13, daca s-ar putea, roaga-l pe tatal tau sa citeasca raspunsurile de pe aici, ca poate intelege mai bine...
raducu13
am inteles...o sa-i spun...dar acum aflu de la cineva (nu stiu daca e adevarat) ca din moment ce ai fost odata la casco si ti-au schimbat ceva, nu mai poti sa mergi la casco, ca e ca si cum ai pierde casco-ul

da, mersi...puteti inchide topicul.
asybo2002
inchis la cerere initiator
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.