Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traversare Bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
catalinalex73
Salutare

Acum o saptamana am achizitionat un Logan DCI. As vrea sa merg la mare pe traseul Craiova-Pitesti (pe autostrada) -Bucuresti (pe autostrada Soarelui) -Constanta - Eforie Nord. Problema este ca nu stiu cum sa traversez Bucurestiul sa ajung pe Autostrada Soarelui. Mentionez ca as dori sa-mi spuneti si numele bulevardelor si strazilor pe care trebuie sa trec prin Bucuresti pt. a iesi la autostrada. Multumesc anticipat.
RainHawk
Cred ca cel mai simplu ar fi atunci cand pana sa intri in Bucuresti, inainte de ultimul pod, sa faci dreapta pe centura (nu stanga ca e mai rau pe acolo) si sa mergi pana ocolesti Buc. Te scoate direct la autostrada. E ceva mai mult de mers si o sa cam injuri tirurile dar e mai sigur.

Nu e cea mai buna ruta dar daca intri in Buc si mai prinzi si ora de varf injuri toate indicatoarele lipsa.

Acum daca ai o harta ti-ar fi de ajutor: ruta cealalta ar fi dupa ce intri in Buc, mergi drept (cred ca vreo 7 km) pe Iuliu Maniu pana ajungi in Splaiul Independentei, o sa vezi un Peco pe stanga si Raul Dambovita in fata. Nu treci de rau, faci dreapta (o sa vezi o firma de medicamente mare si Spitalul Universitar pe dreapta) si mergi iar drept pana ajungi in Piata Unirii. Acolo faci dreapta, si nu la prima la stanga cu fantanile arteziene, la a doua faci stanga (sunt niste indicatoare care or sa te scoata direct in Splaiul Unirii), Dupa ce ai facut stanga mergi iar dreeeeeeeept (alti 7-8 km) pana ajungi la linia de centura si apoi Autostrada.
catalinalex73
Ok, Merci frumos RainHawk. Sper sa ma descurc. De drumul pana in Dambovita imi aduc aminte. Dar de acolo se taie "filmul".
Inca o data multumesc. smile.gif
einstein1984
Si eu sunt de parere ca drumul pe centura e mai sanatos. Ori prin nord ori prin sud, e mai rapid decat prin oras!
costi
Ideea cu centura este cea mai buna.
Mai poti merge "drept" pina treci de Cotroceni si dai de Dimbovita, dupa care mergi pe marginea ei.
Dupa tirgul din Vitan dai de autostrada soarelui.
http://www.ghidul.ro/harta_interactiva.php
binevoitoru'
daca intereseaza pe cineva: pe centura, spre dreapta de la carrefour militari, pana la A2 sunt 32 km, iar prin oras sunt 24 km!!
totul depinde de ora la care travesrsezi orasul
tatabobu
Indiferent de ora, daca mergi legal, pe centura scoti si consumul mai mic si timpul mai bun. Intreb si eu acum: are rost sa mergi prin oras doar pentru ca-i mai scurt drumul?
costi
Nu are dar sa te fereasca al de sus sa fie centura aglomerata cu camioane......
sqryn
Daca vii din Craiova banuiesc ca o sa pleci noaptea ca sa nu prinzi caldura pe drum. Daca ajungi in Bucuresti pana la ora 6 dimineata e mai bine sa mergi prin oras, e ceva mai scurt si drumul e mai bun decat pe centura. Noaptea e cel mai bine sa traversezi bucurestiul, in rest este destul de aglomerat. Vad ca stii sa ajungi pana la dambovita...mergi pe malul ei drept inainte si o sa ajungi la Piata unirii. Exact inainte de piata unirii e cladirea tribunalului, faci dreapta pe langa ea si intrii in piata. Apoi faci prima la stanga in intersectia cu bulevardul cel mare care duce spre casa poporului (nu te iei dupa indicatorul de A2 ca ala te duce spre centura). Treci pe langa fantanile din centrul pietei unirii si mergi drept inainte pe bulevard (o sa ai magazinul unirea in partea stanga, banuiesc ca il stii). Urmezi indicatoarele spre Mall (cel din vitan) la un moment dat o sa arate dreapta spre Mall. O iei pe strada aia , la dreapta, si apoi faci prima la stanga si o sa mergi pe langa niste linii de tramvai (calea dudesti). Dupa asta mergi drept inainte si ajungi pe A2.
Daca treci de ora 6 la intrarea in bucuresti mai bine mergi pe centura. dar acolo sa fii totusi atent la gropi
Drum bun si vreme frumoasa!
tatabobu
Costi, nu stiu cum se face dar partea de sud nu-i aproape niciodata aglomerata. OK, ca sunt multe camioane care merg pe acolo e una, dar sunt relativ putine iesiri din Bucuresti (parca numai 2) unde centura are "cedeaza", spre deosebire de partea de nord unde-i crima. A, si bucata asta nu trece prin nici o localitate.
costi
SE poate .... aseara am vazut cum din cauza camioanelor pe centura s-au facut "sleauri" in asfalt !
Ramin totusi la parerea ca daca iesi in sensul unic de pe linga Dimbovita si mergi drept pina dupa Vitan, iesi mai repede...
catalinalex73
In principiu o sa incer sa ajung in Bucuresti pana in ora 6.00. Acum 2 ani am avut o experienta trista pe rocada care era asfaltata doar pe portiuni. As incerca varianta prin oras. Incerc, cu o harta in fata si cu indicatiile pe care le-am primit de la voi sa-mi fac o idee despre traseu.
Va multumesc tuturor.
radian
Cum ajung de pe A2 pe A1?

De pe A1 pe A2 via centura este simplu, cca. 30 km, mergi dupa indicatoare si totul este OK.

De pe A2 insa, la trecerea de pe autostrada pe centura, am indicator Pitesti spre dreapta, am mers frumos dupa indicatoare si am nimerit pe drumul vechi de Pitesti (Titu - Gaesti). E drept indicatoare spre Pitesti sunt destule dar niciunul spre A1.

Lamuriti-ma va rog si pe mine. Am facut de doua ori la rand aceeasi greseala intr-un interval de o luna. Macar sa stiu unde am gresit si sa n-o mai repet si a treia oara.
adister
Daca ai ajuns la soseaua veche e simplu sa iesi la A1 - inainte sa intri in Chitila e o intersectie unde trebuie sa faci la stanga, treci un pod peste calea ferata, mergi drept inainte (la un moment dat mai dai de o intersectie unde faci tot stanga) si ai ajuns la Carrefour Militari.
radian
Daca am inteles bine, la respectiva intersectie, indicatorul de Pitesti imi arata dreapta iar eu trebuie sa iau stanga pentru A1.

Multumesc.
adister
La respectiva intersectie spre Pitesti se merge drept inainte (pe soseaua veche) iar la stanga se continua pe centura Bucurestiului pana la A1.
Bafta
drumaru
N-am inteles nimic!

Deci, daca la iesirea de pe A2 o iei la dreapta, mergi tot inainte, treci de intersectiile cu DN3 (Pantelimon), dn2 (Voluntari), dn 1 (Otopeni) si ajungi la dn1 a (Mogosoaia). Aici centura se infunda, o iei la dreapta pe dn 1 a, spre Ploiesti, pitesti, giurgiu etc., dupa citiva km la stinga incepe din nou centura, care se infunda iar in dn 7 (chitila) dupa vreo 4 km. Aici daca o iei la dreapta iesi in racari - titu - gaesti - pitesti, daca mergi la stinga, spre bucuresti, treci prin chitila si ajungi la punctul in care4 incepe din nou centura, cind trebuie sa faci la dreapta. In citiva km esti la intersectia cu A1.

Dar mai putin aglomerat si mai scurt mi s epare prin sud - faci la stingfa dupa iesirea de pe autostrada, treci de intersectiile cu dn 4 (popesti leordeni), magurele, dn 5 (jilava), dn 6 9bragadiru), domnesti si ajungi la intersectia cu a1, totul fara sa iesi de pe centura. Cozi mai pot fi la locurile unde ai cedeaza sau stop - intersectia cu dn 4 si cu soseaua spre berceni, insa dimineata devreme, seara tirziu sau in week-end nu sunt decit citeva masini la coada de obicei, ziua insa am prins si 15 minute de asteptare la popesti leordeni. Cel mai naspa punct este la domnesti, unde daca prinzi bariera (nu e pe centura, ci pe soseaua care traverseaza centura si care, din cauza asta, are si prioritate), poti sta si jumatate de ora intre 7 dimineata si 8 seara, mai putin in afara acestor ore.
adister
Intersectia la care m-am referit eu este la intrarea in Chitila venind dinspre Bucuresti. Dupa ce am citit postul lui drumaru si mi-am aruncat un ochi pe o harta se pare ca vorbim de 2 intersectii diferite.

QUOTE(drumaru @ 12 Sep 2006, 13:38)
N-am inteles nimic!

Deci, daca la iesirea de pe A2 o iei la dreapta, mergi tot inainte, treci de intersectiile cu DN3 (Pantelimon), dn2 (Voluntari), dn 1 (Otopeni) si ajungi la dn1 a (Mogosoaia). Aici centura se infunda, o iei la dreapta pe dn 1 a, spre Ploiesti, pitesti, giurgiu etc., dupa citiva km la stinga incepe din nou centura, care se infunda iar in dn 7 (chitila) dupa vreo 4 km.
*



...la intersectia asta se face la stanga spre Bucuresti iar la iesirea din Chitila pe dreapta este podul de care vorbeam mai devreme.
GIC
Cum se mai prezinta centura Bucurestiului? Merg la mare saptamina viitoare (plecare pe la 7-8 seara din Oradea) si ma gindesc sa merg pe Pitesti - Bucuresti - Constanta. Are cine rabdare sa-mi faca traseul de tranzit de pe A1 pe A2 sau sunt indicatoare suficiente? Eventual o harta.....sau link....
P.S. si nu ma bag prin Bucuresti ca-mi prin urechile tongue.gif .
Victoras2001
Te poti baga linistit prin Bucuresti, e "parfum" circulatia in perioada asta. Orasul e aproape gol. smile.gif

Eu as alege varianta asta:
b-dul Iuliu Maniu, sos. Cotroceni, Splaiul Independentei, p-ta Unirii, b-dul Unirii, p-ta Alba Iulia, b-dul Burebista, Calea Dudesti, b-dul Camil Ressu, b-dul Theodor Pallady, Marea Neagra. tongue.gif
Daca urmaresti harta e foarte usor.
Harta
Fuzz
Oricum sunt si semne de la summit, cam in tot orasul.
GIC
multumiri
Solon
QUOTE(Victoras2001 @ 9 Jul 2008, 10:18)
Te poti baga linistit prin Bucuresti, e "parfum" circulatia in perioada asta. Orasul e aproape gol. smile.gif

Harta
*


Pe la ce ora te-ai plimbat tu de zici ca e gol?
Ieri pe 42 grade a fost super aglomerat! Exact cand pariam ca de caldura nu o sa iasa nimeni pe strada! mad.gif
GIC
Sper ca noapte fiind sa fie calm biggrin.gif . Ma rog ... spre dimineata.
Fuzz
Daca se face ora 7 dimineata, e cam aglomerat. Evita intervalul orar 7-9.30.
GIC
Estimez, pesimistic, sa ajung in zona intre 3-5 dimineata.
DMP
Chiar si la 5 il traversezi fluierand. Traseul dat de Victoras2001 cred ca e cel mai scurt.
Daca te (va) razbeste foamea si esti (sunteti) amator(i) de shaorma te poti opri cand iesi de pe Dudesti si intri pe Camil Ressu. Pe stanga e o shaormerie buna.
Drum bun, soare si distractie placuta la mare! smile.gif
paul_damian
QUOTE(GIC @ 9 Jul 2008, 10:11)
Cum se mai prezinta centura Bucurestiului?
*


Rog si eu pe cei care au informatii de actualitate sa dea o mana de ajutor.

Si eu vreau sa ajung la A2 venind fie de pe A1, fie dinspre Ploiesti (inca nu m-am hotarat, distanta fiind aproximativ aceeasi (+/-10 km). Necazul e ca probabil voi ajunge in Bucuresti pe la 6 dimineata, deci nu prea as intra in oras. Am navigator (iGo8 cu ultimele harti, sper sa fie ok), probabil nu ma voi rataci, dar cum sunt centurile? Daca vin de pe A1 ocolirea prin sud e in continuare o optiune mai buna decat prin nord?

Multumesc!
adister
La 6 dimineata centura e mai aglomerata decat centrul smile.gif Pune iGo-ul la treaba si mergi fara teama prin oras - nu ai cum sa te ratacesti. Bafta smile.gif
tatabobu
Paul, in cazul tau e mai bine sa mergi prin Ploiesti. Centura de sud e plina de sleauri, si venind dinspre Pitesti ai avea cam 30 de Km de mers pe ea. Centura de nord-est este centura completa, nu ai de mers si pe alte drumuri, si nu-s sleaurile asa ca-n sud. In plus, mergi mai putin pe centura pe acolo.
EDIT: asta in cazul in care vrei musai pe centura.
GLC
Pentru cei care ati fost la mare in ultima perioada!
Ce traseu imi recomandati de la Cernavoda pana la Mangalia.Este clar, pana la Cernavoda merg pe A1+A2 dar apoi ...?Tot apar astia pe la TV si recomanda rute ocolitoare ca se face blocaj intre Cernavoda( la iesirea de pa A2) si Constanta si nu prea as vrea sa-mi incep concediul cu nervi icon_twisted.gif
Am uitat sa specific, plec spre mare vineri spre sambata noaptea undeva orele 3,00 din Pitesti.
Retype
Da, problema este la iesirea de pe autostrada (atentie la amatori de viteza ca se pune frana brusca la acea coada si se produc foarte multe tamponari)

Ca rute ocolitoare:

București - Urziceni - Slobozia - Hârșova - Constanța (vechiul drum spre constanta, cand nu exista autostrada) - 250 km (mers pe drum national - aproximativ 4 ore)

Poti merge pe A2 pana la Drajna, iesi la Drajna si mergi pe Slobozia-Giurgeni - POD cu taxa - Vadu Oii - Harsova - Constanta - 253 KM (timp: 3h30min) (fata de 207 Km cat mergi pe traseul cu autostrada parcursa in intregime. (timp:2h30min, fara stat la nici o coada) Distantele sunt calculate de la iesirea din Bucuresti pana la intrare in Constanta).
Asta inseamna vreo 40 km in plus, care ii faci in juma de ora, pe cand la coada vineri cand pleci tu poti sa stai ore bune.


In fine mai poti sa iesi de pe A2 si la Lehliu si o iei pe ruta Calarasi - trecere cu BAC-ul - Constanta - 259 Km (3h30min) (totusi ai in vedere ca aici nu ocolesti portiunea Basarabi - Constanta care e posibil si aia sa fie plina de masini sambata dimineata).


Deci, recomandabil ar fi varianta cu trecutul podului pe la Giurgeni-Vadu Oii.
Personal nu sunt in masura sa iti recomand vreun drum pentru ca nu am circulat pe acolo in perioada asta. Pot doar sa iti sugerez sa pleci sambata dimineata mai devreme de la Pitesti.

Pitesti - Bucuresti 1h
Bucuresti tranzit 1/2 h
pauza la intrarea pe autostrada 1/2 h
Intrare pe autostrada ora 05
pe la 6,30 esti la coada.

pleci la 2, ajungi la 5,30 s-ar putea sa fie putin mai liber.
Din punctul meu d vedere mai bine ajungi mai devreme la mare decat sa stai ore in sir in masina, in soare...


PS: timpii i-am calculat in speranta ca nu esti pilot F1 sau conduci vreo racheta cu kerosen.

Numai bine,
GLC
Merci f.mult pentru Info " Retype" .
O sa incerc sa calculez cum este mai bine de ajuns si cam cand as putea pleca sa nu am probleme....De alergat nu alerg ca mi-e draga viata si mai am si " o printesa" de cam un anisor (mai exact 10 luni) cu mine...
Inca odata mii de multumiri ptr. sfaturi.
0(*_*)0
Link util:
http://constanta-harta.ro/autorute-ro-pite...nta+mamaia.html

GLC plecasi?...ca vin si eu la noapte.

Sper sa nimeresc drumul dupa ce am citit paci biggrin.gif

GLC
S-a contramandat plecarea pe sambata viitoare(16-17 august.)
Concediu placut si soare mult
0(*_*)0
-sosit litoral azinoapte.
-ajutat de un gps(cineva in dreapta)...tre' sa imi iau si eu unu tongue.gif
-traseu A1-centura Buc.-A2-...si restu... nu la ore de varf..
-talpa dus 140, talpa intors 160 (A1,A2)...+critici de la pasageri tongue.gif
-aglomeratie doar pe Cernavoda-Constanta (fara oprire).
...deci OK.
P.S. masina vad ca a spalat-o ploaia de azinoapte...pe litoral a fost WC-ul pescarusilor. biggrin.gif

P.S.2 ...saraca masina smile.gif ...

P.S.3 ...cu intarziiere smile.gif ...thanx GLC...si tie la fel.
Cyrusmddd
Salutare, am nevoie de putin ajutor de la un bucurestean. Maine ma intorc de la mare si voi intra prin bucuresti pt ca am auzit ca centura ar fi in lucru. Vreau sa urmez traseul theodor pallady, camil ressu, bl burebista, piata alba iulia, bl unirii, splaiul independenti, cotroceni, bl iuliu maniu, dar va rog sa imi dati un reper ca sa stiu cand se ajunge la intersectia camil ressu cu mihai bravu. Dupa accea intersectie urmeaza bl burebista din cate stiu eu. Mersi
einstein1984
Sina de tramvai in stanga si inca una de-a latul drumului, treci de la 3 benzi la 1 pe langa tramvai, ai McDrive in stanga inaintea intersectiei si Shaorma dristor in dreapta.
Dar daca ai acces la dcaiaclub ai si googlemaps si poze.
Cyrusmddd
QUOTE(einstein1984 @ 20 Aug 2010, 15:13)
Sina de tramvai in stanga si inca una de-a latul drumului, treci de la 3 benzi la 1 pe langa tramvai, ai McDrive in stanga inaintea intersectiei si Shaorma dristor in dreapta.
  Dar daca ai acces la dcaiaclub ai si googlemaps si poze.
*


sa inteleg ca la intersectia m bravu cu c ressu, sina de tramvai se bifurca la stanga si dreapt si se trece de la 3 benzi la 1? Mersi
einstein1984
Linii de tramvai in cruce, cu macazuri. Se numeste Dristor zona. Da, se ingiusteaza strada. Dupa aia treci de un depour de tramvaie aflat pe stanga si la prima intersectie o iei la stanga.
http://maps.google.ro/maps?f=q&source=s_q&...8,0.019248&z=16
Drum bun!
Cyrusmddd
mersi pt info. Cred ca vroiai sa zici ca fac dreapta dupa depour de tranvaie, pt ca vreau sa ajung pe bl burebista, pt ca vin dinspre constanta.
einstein1984
Da, scuze, faci la dreapta. biggrin.gif
gotty
atentie,sa nu faci dreapta la 90 grade ca iesi in alta parte...dreapta,45 grade.
bygy007
uite aici traseul
Adrian.gl
Salut!!
martea viitoare trebuie sa ajung in bucuresti, la maternitatea giulesti, la ora 9, eu fiind din galati. deoarece am fost de doua ori prin bucuresti si nu il cunosc, as vrea sa-mi spuneti care traseu, sa il folosesc, prin bucuresti, in functie de cum se circula:
- galati-buzau-urziceni-intrare pe centura si mers pe ea pana la intersectia cu bucuresti-targoviste, intrat pe bucurestii noi- podul grant-str. giulesti.
-galati-slobozia-autostrada A2-centura-colentina-piata obor-stefan cel mare-titulescu-grivitei-podul grant-giulesti.
multumesc anticipat.
aleksanders
varianta 1 e mai buna- bucurestii noi - podul grant este varianta cea mai buna pentru ora respectiva

si ca un sfat- evita in cursul saptamanii(ora 7.30-18.30) zona colentina-obor-stefan cel mare- gara de nord
gotty
foloseste varianta 2 cu incredere,insa intra direct in Bucuresti de pe autostrada si mergi pana la dristor,unde faci dreapta si mergi in linie dreapta pana la obor unde reintri pe traseul tau.

la plecare foloseste varianta 1.
aleksanders
omu trebuie sa ajunga la 9 dim in giulesti - e nebunia cam mare pe stefan cel mare la ora aia - pe bucurestii noi fluieri pana la podul grant- cat despre centura in partea de nord e super ok de cand au largit tronsonul si au facut pasajele
Adrian.gl
multumesc, voi folosi varianta 1.
ipiq
salutari
ajutati-ma si pe mine va rog
care e "linia de centura stanga - Afumati". Trebuie sa ajung acolo si de juma' de ora caut pe gugle-meps si nimic...
Un printscreen cu un punct pe harta ar fi nemaipomenit.

Multzam!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.