Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: detector radar - in ce tari este legal?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
themadman
In ce tari europene este legala/ilegala folosirea detectorului de radar?
Madriann
Eu maine vreau sa-mi iau un Beltronics 945. Azi dimineata vorbeam cu un coleg (cetatean german) despre legalitatea lor. Din ce mi-a spus, in Germania si Elvetia sunt strict interzise.
Pana la urma, e adevarat ca la noi vor fi legale din septembrie?
themadman
Din septembrie detectoarele de radar sunt legale la noi in tara!

Eu folosesc Cobra 9430 si este super ok!

k0b3
Romania: legal din septembrie
Bulgaria: legal biggrin.gif

Franta: ilegal, se merge pana la confiscatul masinii!
Germania: ilegal
Elvetia: ilegal

Am dubii, dar cred ca situatia e similara in Austria si Italia.
themadman
moa ce treaba.
sunt panicat deja!

eu plec diseara spre germania si merg si in franta si in elvetia.

credeti ca scap cu el?? biggrin.gif
k0b3
Eu am mers linistit cu el prin Europa, chiar m-am scos la un Laser Alert biggrin.gif in Austria. In Franta insa, nu m-am riscat. Oricum acolo radarele is anuntate pe sosea cu panouri.
diesel_power
Detectoarele prind si camerele fixe sau doar radarele mobile? Numa in Pitesti de curand au fost instalate 4 camere fixe.
themadman
daca radarele fixe sunt acele cutii care te pozeaza si care folosesc senzorii din asfalt pt a citi viteza, nu

daca sunt radare ca pe bld. magheru le prinde.
al meu tipa pe magheru si am vazut ca pe stalpi langa unele camere este o chestie dreptunghiulara cu o antenuta.
banuiesc ca ala este radarul
geocosma
Nu cred ca pe Magheru sunt radare, ci doar camere de supraveghere. Nu se justifica radare pe o artera unde sunt frecvent blocaje de trafic.
Chestiile dreptunghiulare cu antenuta transmit imaginile catre dispecerat. Au aratat la tv (parca joi, la B1) pe un politist intr-un Logan cu laptop pe care erau imagini de la camere de supraveghere.
Pana acum au zis ca au dat pe Magheru doar amenzi pentru parcare, nu s-au laudat cu depasiri de viteza.
luck33ro
In Ungaria si Austria sunt legale aveti idee?
b06fcn
In Ungaria i-am vazut pe baieti cu ele in geam, dar nu bag mana in foc ca sunt legale...In Austria nu sunt legale...
Laurentziu83
Ungaria DA, Austria NU.
Bulgaria DA, Grecia NU.
tany_mihai2000
Pe mina m-ar interesa in italia daca avem dreptul sa folosim detectorul.
luck33ro
italia da e permis
aveti aici un tabel...nu stiu cat de actualizat este:

http://www.snoopers.co.uk/radar_detector_law.asp

atentie! se pare ca in ungaria nu e voie cu detector sleep.gif
GoGu
Of, am zis si eu niste lucruri pe aici.
Informatiile se bazeaza pe date obtinute de niste oameni pasionati de pe la ambasade sau ministere responsabile cu legislatia rutiera din tarile vizate...
lupiibah
Umbla vorba ca detectoarele de radar n`ar mai fi legale in Bulgaria. Stie cineva ceva?

In afara de asta:
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29...lnk=3&cat=29919
tdan08
e bine de stiut:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/sfatur...trainatate.html
argon
e voie pana la urma cu detectorul in Ungaria, sau il las acasa...
csorin66
Sigur nu este voie in Ungaria cu detectorul, si daca ai pasageri pe locurile spate pune-i sa-si puna centurile, am vazut cu ochii mei romani care au fost amendati in Ungaria pentru nepurtarea centurilor pe locurile din spate,iar un sfat pentru detector mai bine nu-l folosi in afara tari.
david79
pana la urma este legal detectorul in Bulgaria ?

tot banda X e la moda ?
klaus
pana la urma da, e legal.
M i h a i
in Bulgaria da...este legal...
In Germania este interesant '''Legal to own, illegal to use in a moving vehicle (75€ fine , 4 Points, destruction of the radar detector) tongue.gif
Greece Illegal 2000€ fine , 30 day driver's license suspension, 60 days car registration license suspension and 5 SESO penalty points ras hohote.gif

pt alte state intrebati pe gugăl...te duce la uichipedia...si gasesti tot ce vrei

Asadar..bagi unul in bara..ai si gps unde iti arata camerele...asta nu inseamna ca trebuie sa fii titi aur..
Alex_Judoka
Se presupune ca acum este liegal si in Romania?
Sau am fost prost informat?
Multumesc biggrin.gif
tatabobu
"Liegal" inseamna "ilegal" si ti-au fugit degetele cand ai tastat, sau ai scris cum se aude intr-o anumita parte a tarii? nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.