Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drum spre mare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Winy
Cine stie cum sunt drumurile de la Ploiesti via Albesti-Paleologu,Urziceni,Slobozia,Tandarei,Vadu Oii,Constanta,Mangalia nu am fost de mult in zona asta si vreau sa ajung la Mangalia la o gazda
Solon
Varianta de drum catre mare via Urziceni-Slobozia e chiar ok, e mai lung dar drumul e bun si e si mai putin circulat.
dorucioby
ieri am venit de la mare pe drumul asta e super numai grija la radare 16 pina in brasov traiasca cei de la Cobra care fac detectoare
carlisian
Nu se poate intra de la Slobozia pe autostrada?
Nu e mai scurt prin Fetesti?
Solon
Exista o diferenta de 40 km in plus pe varianta Slobozia fata de autostrada soarelui.
StefanT
HA HA HA !!!! Tandarei? Sa nu te puna dracu s-o iei p-acolo. Am trecut ieri si nu imi mai trebuie toata viata mea. Pe unele portiuni de drum se circula cu 15 kmph si tot ti-e mila de masina. In rest numai drum plombat si cu gropi, bineinteles ca nu e nici un radar la 80-90 cu cat se poate circula chiar era inutil. Indicatoare puse super naspa sau care lipsesc cu desavarsire, o harta nu-ti strica.

P.S.: Pe autostrada pana in Fetesti am vazut o singura caruta, dupa care a intors politia si l-a oprit. E o treaba buna zic eu. Oricum m-a pufnit rasul cand am vazut-o smile.gif)
argon
Vineri plec si am ales urmatorul traseu:

Deva-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti- C-ta-Eforie
~ 800 km

As face si eu un om de zapada in drum spre mare biggrin.gif

Timp este, benzina de asemenea smile.gif
DragosP
QUOTE(argon @ 25 Jul 2006, 13:33)
Vineri plec si am ales urmatorul traseu:

Măi nene, de ce nu te duci tu la Balaton? Cred că este mai aproape de tine decât marea.
Sau, să pun altfel întrebarea: care-i rațiunea pentru care ai vrut neapărat la mare? blink.gif
StefanT
Hai ma Dragos nu are voie sa ii placa omului marea? Esti de belea radmasa.gif Eu nu as lasa litoralul romanesc, Costinesti mai exact pt nimic. Am fost si in Italia.
Costinesti RULESSSS!!!
argon
QUOTE(DragosP @ 25 Jul 2006, 14:22)
Măi nene, de ce nu te duci tu la Balaton? Cred că este mai aproape de tine decât marea.
Sau, să pun altfel întrebarea: care-i rațiunea pentru care ai vrut neapărat la mare? blink.gif
*




Am fost si la Balaton mai in primavara, e mai aproape ,e frumos, civilizat, acceptabil ca pret, dar lipseste..marea biggrin.gif
Merg in fiecare an la noi, si incerc sa evit manelele, mizeria, jegul, jmecherii, si vad doar partea buna..care mai e..putin da' mai e.
ursul-alb
QUOTE(argon @ 25 Jul 2006, 13:33)
Deva-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti- C-ta-Eforie
~ 800 km

De unde D-zeu ai tu 800 de km pe drumul asta, nu-mi pot imagina... Poate ai vrut sa zici Balcic sau Albena, cu iesire prin Vama?
argon
Pe valea Oltului e cel mai scurt, sunt cam 650 km..pe Transfagarasan nustiu sigur unsure.gif nu-s 800 o fi 750 habar n-am exact.
Mai e si centura Bucurestiului, ca prin centru nu ma bag.
ursul-alb
Bun, pentru ca insisti:
- ar fi impotriva oricarei logici ca un drum strategic ca DN7 C sa mareasca o distanta cu 100 de km ph34r.gif
Deci, de la Deva la Arad ai (orintre altele) urmatoarele variante:

1. pe centura Bucurestiului:

1.a) Deva-Sibiu-Vestem-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Valea Oltului") 615 km

1.b ) Deva-Hateg-Petrosani-Brezoi-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("prin Obarsia Lotrului") 615 km

1.c) Deva-Sibiu-Cartisoara-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Transfagarasan") 645 km

2. fara Bucuresti:

2.a) Deva-Sibiu-Fagaras-Brasov-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Valea Prahovei") 620 km

Cam asta ar fi distanta Deva - Eforie. Mai ai variantele prin sud, dar una mai scurta de 730 (prin Craiova-Alexandria-Calarasi) nu am gasit.

Bafta!
argon
Mersi mersi..problema e ca vreau pe Transfagarasan smile.gif
Sa fie km cat mai putini din partea mea...nustiu de ce am ramas cu impresia ca ar fii 800.
thegodsglory
am venit de la mare cu vreo 2 saptamani in urma. am iesit gresit din constanta: voiam spre autostrada, dar am ajuns pe la vadu oii. drumul a fost oribil, s-au format santuri, pe margine s-a umflat asfaltul, daca nu esti atent schimbi amortizoarele. am dat la pod 5ron ca sa merg 2 km prin hartoape 022.gif
sincer am fost superbucuros cand m-am intors pe autostrada.
Winy
@Steffyx

Deci sa inteleg sa o iau din Slobozia in jos spre Fetesti pe autostrada?se poate ajunge?cu e drumul?
StefanT
Prin Slobozia mi-au zis toti ca e bun drumul. Nu perfect insa merita sa scutesti km pe acolo. Dar nu o lua prin Tandarei ca mi-e mila si acum cand imi amintesc...

De la fetesti la Cernavoda circulatia pe autostrada se desfasoara in mare parte pe un singur tronson de drum, insa se circula bine si nu e aglomerat. Ai loc de 120-130 fara probleme insa atentie ste destula politie.
Bafta!
geocosma
@Winy

Ploiesti - Albesti Paleologu este bun, spre f. bun, drum cu 4 benzi, insa e posibil sa intalnesti radare, in localitati (Bucov, Valea Calugareasca, Albesti). La Albesti au sediul cei de la Politia DN1B si in general e masina de politie acolo. La intrarea in Albesti esti deviat pe sensul opus pentru ca se lucreaza la podul peste Cricovul Sarat, si dupa vreo 200m trebuie sa o iei la dreapta, catre Urziceni. Pe pod se circula continuu, pe o banda (nu sunt necesare blocari pentru lucrari).

Intre Albesti Paleologu si Slobozia - nu cunosc starea drumului.

Eu cred ca este mai convenabil ca de la Slobozia sa o iei catre Drajna (catre autostrada) - drumul are vreo 17 km iar cand am trecut ultima data pe el (in luna mai) era reparat (plombe - valurit, deci nu o stare excelenta).

De aici ti-as recomanda sa o iei pe drumul vechi, care era in stare buna in luna iunie, se putea merge lejer cu 120km/h. Nu este nici o localitate pana in Fetesti, dar poti intalni tractoare, poate carute, bicicilisti etc. Radarele cred ca sunt toate pe autostrada. Dar asta este alegerea ta - eu pe aici as lua-o.

A, si inca ceva: la Giurgeni - Vadu Oii este taxa de pod (5 ron - a mai spus-o cineva mai inainte aici), dar la podurile intre Fetesti si Cernavoda nu se mai cere taxa de cand s-au apucat de tronsonul de autostrada Fetesti - Cernavoda.

Drum bun!
modulsys
Peste vreo doua saptamani fac si eu un Brasov-Mangalia. Slobozia nu, multumesc. Anul trecut mi-am gaurit vopseaua de pe capota de la criblura ... sad.gif
Prefer 4 benzi, e mai sigur asa.

Am totusi o neclaritate: care e cel mai bun drum pentru tranzitarea Bucurestiului? Centura e OK, sau mai bine prin Bucuresti?
cmandrei
Eu zic ca prin Bucuresti e ok.
argon
Eu as merge pe centura, de fiecare data ma ratacesc prin Bucuresti biggrin.gif
modulsys
si eu inclin sa cred ca e mai ok prin Buc, thanks Andrei.
poti sa indici si un traseu optim? Nu stiu exact pe unde sunt zonele cu blocaje, acum cu marea asfaltare. Si n-as vrea sa imi ia >1 ora tranzitarea...

Marius
Tranzitarea Bucurestiului poate fi usoara dar la fel de bine poate fi un calvar, totul tine de ora la care se efectueaza...

Presupun ca vii pe DN1, deci, prin centru e simplu:
-P-ta Presi Libere (Scanteia)
-P-ta Victoriei
-P-ta Unirii
-dupa care intrii pe Splaiul Unirii si-o tii asa pana dai de autostrada

daca nu, la Otopeni faci stanga pe centura si mergi de-ti vine acru pana dai de aceiasi autostrada. Tre' sa recunosc n-am venit niciodata din directia asta, deci nu stiu cat de usor este din punct de vedere al orientarii.

N-are cum sa-ti ia mai mult de-o ora. Bine daca ajungi dupa 10 in Buc mai bine o iei pe centura, desi si pe acolo daca prinzi vreun blocaj cu tir-uri si camioane...
Sfatul meu, pleaca mai devreme din Brasov sa ajungi pana in 6,30-7 dimineata si taie Bucurestiul prin centru, n-ai cum sa te incurci ca mi-e greu sa cred ca e prima data cand ajungi pe la P-ta Unirii. rolleyes.gif
Winy
Va multumesc la toti wink.gif ...cred ca mi-am facut o idee despre traseu o sa merg:Brasov-Ploiesti-Albesti-Urziceni-Slobozia-Drajna(Drumul vechi)-Fetesti-Cernavoda-Constanta-Mangalia,o sa va spun la sosire cum este exact starea drumurilor......
bonzai
Eu sincer nu stiu ce aveti cu drumul prin Slobozia. Nu e foarte rentabil din Bucuresti, dar nici dezastru nu este. Am facut Buc-Slobozia-Mamaia in 2 weekenduri consecutive. Drajna - Slobozia se merge cu 90-100, nu mai sunt gropi decat sporadic, dar e foarte ondulat. Portiunea Slobozia - Giurgeni este IMPECABILA, comparabila cu partea buna de la A2. In CT partea cea mai proasta este culmea dupa Kogalniceanu cand se fac 4 benzi. Sunt crapaturi in sosea, dar nici vorba sa treabuiasca sa incetinesti, eu cel putin nu am facut-o. Sunt dezavantaje, e drept: depinde de unde vii, poti merge mai multi km pe acolo, sunt sate, se plateste trecerea pe pod, sunt dealurile de dupa Harsova, dar e mult mai liber. Eu nu merg "sportiv" si am facut fix 2 ore de la Slobozia pana pe plaja din Mamaia.
cmandrei
@modulsys ... asa e cum spune Marius pentru Bucuresti ... Splaiul Unirii (adica pe malul Dambovitei) ... cum "intrii" in Pta. Unirii (inainte nu se poate - oblogatoriu dreapta - si te "asezi" pe banda din stanga) ... dupa ce ai facut Dreapta faci stanga prima (Numita alfa blush.gif ) si iarasi stanga la a-3-a (prima la stanga e foarte aproape de alfa, a doua la stanga e pe langa fantani dar NU pe acolo, a-3-a la stanga e locul pe unde merg majoritatea ... si de acolo ata inainte) - prin bucuresti e lejer pana pe la 9. bafta
Solon
Sau seara dupa 8, dar e mai nasol ca tot drumul pana la mare il faci prin bezna.
lightspeed
Dinspre Otopeni inspre A2 nu recomand nimanui sa mearga prin oras. Chiar dupa pasajul Otopeni din 3 benzi se fac 2, apoi semafoare, aglomeratie si nu in ultimul rand (daca ai ghinion) o putoare pe Splai la iesirea-nspre est de te nauceste.
Iar argumentul cu este mai liber prin oras la anumite ore... nu tine, cand e mai liber prin oras e mai liber si pe centura smile.gif
modulsys
Va multumesc mult pentru sfaturi. Aveam o vaga idee, dar nu stiam starea actuala a drumurilor, sa nu fie devieri, etc. Voi ajunge cu siguranta in Bucuresti inainte de 8 a.m.

@Marius: cunosc piata Unirii, inca de prin '90 cand am facut armata la Garda si mi s-a acrit de stat pe Dealul Mitropoliei... wacko.gif

@Winy, sa ne spui si cum e cazarea, tot in Mangalia sau Eforie vreau sa merg si eu...

@bonzai, drumul prin Slobozia nu e rau, e bunicel. Dar sunt totusi anumite portiuni care anul trecut cel putin, m-au facut cu nervii. In plus, sunt curios sa vad cum mai e pe A2. rolleyes.gif
geocosma
Am parcurs astazi drumul Albesti Paleologu - Jilavele (o parte din tronsonul Albesti Paleologu - Urziceni). De la Albesti la Ciorani (cca. 30 km) drumul este bun. In Ciorani, drumul este sinuos (are curbe) si starea drumului incepe sa se degradeze. La iesirea din Ciorani este un indicator de 40 km/h, care mi s-a parut pus "la misto". Gresit: in scurt timp au aparut denivelari destul de mari, pe alocuri gropi - deci e bine sa mergeti pe aceasta portiune cu mai multa atentie. Am mers pana la Jilava, mai erau vreo 10 km pana la Urziceni - nu stiu cum e drumul in continuare. Deci, din cei cca. 45-50 km dintre Albesti Paleologu si Urziceni, cam jumatate sunt in stare buna, restul... stare proasta.
paulica
Ce ma stiti despre drumul Slobozia-Drajna?
Cum mai este?
Si in alta ordine de idei s-a dat drumu pe 4 benzi la tronsonul Drajna-Fetesti pe A2?
edv_ro
Da, s-a dat drumul si la tronsonul Drajna-Fetesti. Acum poti circula pe autostrada de la Bucuresti pana la Cernavoda. In jur de 160 de km.
ilikecheese
Am facut urmatorul drum spre litoral: Buzau-Urziceni-Slobozia-Tandarei-Giurgeni-Harsova-Constanta-Costinesti. Drumul este excelent, asfaltat si semnalizat foarte bine. Sunt putine probleme pe langa Harsova, e un pic cam denivelat drumul(cate o gropita sau crapatura pe drum). Si in 2 locuri (Crucea si Eforie Nord) e drumul in reparatii si se circula pe 2 din 4 benzi. Oricum per total drumul este excelent si liber(cate o masina ratacita biggrin.gif ). Si o sa trebuiasca sa platiti la Harsova pe pod taxa de intrare si iesire din Constanta.
Retype
e taxa de pod aia
zfmflorin
Poate sa-mi spuna cineva, cati Km sunt de la Bucuresti la Constanta, folosind autostrada?
Si/Sau B-Fetesti?
Multumesc
C a t a l i n
Cam 235 km, din care 175 de autostradă...
bog_cip
S-a reparat portiunea de drum intre Albesti Paleologu - Urziceni, mai ramine de asfatat o portiune de ~ 500 m in rest este OK.
Ma rog , mai sunt marcajele etc., dar in principiu este ok nu iti mai rupi masina.
hash
Am nimerit noaptea, pe acolo e o portiune pietruita, s-a ridicat un praf de am aprins farurile de ceata .. o mizerie
geocosma
Nu mai este zona pietruita. S-a asfaltat tot. Confirm starea drumului prezentata de bog_cip. Eu am trecut pe acolo pe 29 iulie. Zona unde mai trebuia pus un covor de asfalt (stratul de deasupra, de uzura cum ii zic drumarii) era la intrarea in Ciorani, venind dinspre Urziceni. Repet, nu mai sunt bucati de drum pietruite. Intre Ciorani si Albesti-Paleologu este asfaltul vechi, si mai sunt unele gropi razlete, dar plombate. Dupa modul cum au fost plombate, se pare ca in curand vor reaparea gaurile (sper sa ma insel).
tyty
geocosma drumul prin ciorani e ok?
vreau sa o tulesc la mare
cam cat se face din ploiesti pana in navodari pe traseul asta?
geocosma
Eu folosesc din drumul asta dar portiunea de la Albesti-Paleologu la Jilavele, unde o iau la dreapta. Nu am ajuns pana la Urziceni pe drumul asta, dar probabil ca bog_cip a mers, daca a spus ca e bun. Cred ca acum au terminat si ce era de asfaltat prin Ciorani (mai aveau de pus doar un strat pe deasupra, peste cel vechi, pe o distanta de vreo 0,5-1 km).
Nu stiu cat poti face de la Ploiesti la mare pe drumul asta; nu stiu nici care este distanta.
C a t a l i n
Ploiești - Năvodari, mers cu 60 prin localități și 100 în afară, 3h20m aproximativ, depinde de trafic, am înțeles că acum vor băga toate TIR-urile pe acest traseu... sad.gif

Distanța: aproximativ 280 km.
geocosma
Duminica am trecut iarasi prin Ciorani. Pot sa spun ca intr-o saptamana au mai asfaltat vreo 5-600m pe ambele parti. In ritmul asta, poate termina bucata asta pana la iarna. Am observat ca drumul a fost largit. Deocamdata nu sunt marcaje.
Si acum avem doua poze, facute la fix 3 luni una dupa alta: prima a fost facuta pe 5 mai, cand rupeai masina (pusesera pietris peste asfalt, intr-o zona plina de gropi), iar a doua pe 5 august, dupa asfaltare.
[attachmentid=62286][attachmentid=62287]
dmhyou
ce traseu ar fi mai indicat si care este starea drumului pe ruta:

Bv - Eforie

as vrea sa plec duminica noaptea din BV(23)
bog_cip
Buna intrebare si pe mine ma framina subiectul:
1. Brasov - Ploiesti - Urziceni - Slobozia- ( autostrada ) - Cernavoda - Constanta - Eforie este ok, drumurile sunt ok reparate etc, dar este cam plin de radare urziceni slobozia, radar modul 100% de fiecare dat a fost
2. Brasov - Ploiesti - Bucuresti ( centura de nord ) - autostrada - Constanta
OK drumul pe centrua ploiestiuliu este ok , pe centura buc este ok largity la doua benzi si astfaltat . Un marea avantaj este ca, drumuleste data de la Buc la Cernavoda. In ambele cazuri mai ramine o mare problema centrua din constanta, care e cam aglomertata si drum destul de rau. Dar cu rabdare se tree si de aceasta portiune. Ambele trasee, pot fi aglomerate daca se merge in wd vineri, sambata etc. O cunostina a mers pe acest traseu acum cateva zile si a fost ok in cursul saptminii intr-o joi.
Eventual alte pareri ?
C a t a l i n
Intre Slobozia si Urziceni azi se lucra prin 2 comune, si se circula alternativ pe un singur sens.
Batrânul
@dmhyou:
Daca pleci duminica noaptea din Brasov, drumul cel mai bun (ca asfalt si ca aglomeratie) este:
DN1 (BV.-Bucuresti)
Soseaua de centura Bucuresti (sectorul nordic)
A2 (Buc.-Cernavoda)
DN22C (Cernavoda-Constanta)
DN39 (Constanta-Eforie)
Daca ajungi in Bucuresti tot in timpul noptii, poti sa o iei de-a dreptul prin oras, nu e aglomeratie.
Atentie la radarele de pe DN1 (senzorii cu bucla inductiva) - teoretic functioneaza si in timpul noptii !
Drum bun !
CAT_GAB
QUOTE(Batrânul @ 1 Jul 2009, 16:37)
@dmhyou:
Daca pleci duminica noaptea din Brasov, drumul cel mai bun (ca asfalt si ca aglomeratie) este:
DN1 (BV.-Bucuresti)
Soseaua de centura Bucuresti (sectorul nordic)
A2 (Buc.-Cernavoda)
DN22C (Cernavoda-Constanta)
DN39 (Constanta-Eforie)
Daca ajungi in Bucuresti tot in timpul noptii, poti sa o iei de-a dreptul prin oras, nu e aglomeratie.
Atentie la radarele de pe DN1 (senzorii cu bucla inductiva) - teoretic functioneaza si in timpul noptii !
Drum bun !
*




TEORETIC?????
Practic chiar functioneaza a primit un coleg amenda la firma era cam pe la ora 23.
Si-a furat-o cu 85km/h.
Na se grabea omu sa ajunga acasa " nascuse sotia".
bog_cip
Confirm cele spuse mai sus. Atentie TOATE radarele fixe de pe DN1 merg.
zfmflorin
**Atentie la radarele de pe DN1 (senzorii cu bucla inductiva)**

Ce inseamna "senzorii cu bucla inductiva", cum s-ar traduce asta?
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.