Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCA Asitrans - Mare teapa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
loganelul
Am fost lovit de un sofer care avea avea RCA la Asitrans. A venit de pe o strada secundara a prins verde a facut stanga si la 30 m e un alt semafor unde a trecut pe rosu si m-a lovit. Mentionez ca semafoarele sunt sincronizate cand se circula pe aceeasi strada nu cand se vine de pe strada secundara deci nu avea cum sa prinda verde in ambele cazuri. Omul chiar nu si-a dat seama ca a trecut pe rosu era convins ca a trecut pe verde a venit cu viteza si nervos (era duminica seara ora 21:00, ziua lui si patronul l-a trimis dupa tigari). Politia l-a declarat vinovat el a semnat ca e de acord sa repar masina pe RCA-ul lui si de aici a inceput nebunia.
Ma duc cu RCA-ul la sediul Asitrans din Drobeta Turnu Severin (aici lucreaza niste tampiti si batuti in cap, ii cunosteam dinainte) agentul vine sa imi fac constare si incepe bara nu se schimba( bara sparta), roata zgariata nu (roata de aliaj), punte (era stramba), cand a vazut ca incep sa comentez ca vreau sa fie masina la starea initiala nu sa fie peticita nu a vrut sa faca dosarul si a cerut sa vina proprietarul (proprietar era tatal meu care era plecat din localitate). A venit tatal meu, scandal iarasi, mers la service, ei ne asteptau la un alt service care nu era autorizat dacia si care lucreaza prost (acolo aveau ei comisioane probabil), pana la urma mergem la service dacia si da acceptul pt ce se vedea urmand ca pt punte sa se faca masuratori si dupa sa se decida. Trece o zi si ma suna de la service ca, au sunat cei de la Asitrans sa spuna ca nu platesc, motivul fiind ca vinovatul a spus ca depune contestatie la procesul verbal al politiei (nu inteleg de ce l-au chemat pe vinovat la Asitrans eu cand am avut accident am dat RCA-ul la celalt si nu m-a chemat nimeni la asigurator) si nu mai pot plati pt ca nu stiu cine e vinovatul desi in legea asigurarilor scrie clar ca, in cazul in care se schimba vinovatul eu sa platesc banii la Asitrans. Pana la urma am reparat masina pe Casco meu de la Asiban urmand ca ei sa recupereze banii de la Asitrans. Atitudinea soferului a fost una de nesimtit pt ca putea sa semneze la Asitrans si dupa sa conteste procesul verbal sa isi obtina carnetul doar nu pierdea nimic, daca eu nu aveam casco stateam cu masina pana se judeca el cateva luni.


Alt caz.
O cunostiinta a fost lovita de cineva tot cu asigurare la Asitrans rezultatul fiind bara sparta la Peugeot 607 sparta sub forma unei elipse dar la capete nu era sparta deci nu picase bucata de plastic. A fost la constatare la Asitrans Timisoara acelasi comportament de carpeala nu au vrut sa inlocuiasca bara (initial l-au pus sa aduca factura proforma si au vazut pretul barii 24 mil fara tva). Neavand Casco a reparat bara prin lipirea si adaugarea unei intarituri si arata urat.


Eu am facut plangere la comisia de asigurari si au trimis un raspuns de toata jena, nu se intelege nimic din raspunsul lor fara logica.


Aveti mare grija nu faceti RCA la Asitrans pentru ca sunt neseriosi nu dau banii si dupa o sa fiti dati in judecata de pagubit sa recupereze banii.
asybo2002
Fara nici o intentie rauvoitoare ma bucur ca se intampla astfel de cazuri pentru a intelege cu totii pentru totdeauna sa nu mai facem RCA la orice colt de strada si la orice asigurator pe motiv ca suntem comozi si ca ne da un bon de cadouri sau un litru de nu stiu ce ulei...Dar de cand spun eu asta!
Acum relativ la cazul tau personal e super ok daca ai Casco si eu recomand folosirea lui in orice situatie. Pur si simplu cand e cazul lasa asiguratorii sa se razboiasca intre ei...
Multa bafta
klaus
Eu personal recomand utilizarea casco propriu in cazul in care ala de va accidenteaza are RCA pe la societati din astea adevarate (asitrans, ardaf, astra, asirom si nu ma indoiesc ca lista poate continua).
Eu asa am facut si nu am avut probleme de genul celor enuntate mai sus.
Intre ele societatile se deconteaza altfel, se mai dau in judecata, se compenseaza, treaba lor...
Adrian78
Se face RCA la societati "de cartier" ca au super oferte ... si ma indoiesc ca se ajunge la tribunal ca nu plateste RCA-ul ... si ce vina am eu??? Legea ma obliga la RCA, l-am facut, si restul nu mai depinde de mine. Acum o sa dati cu pietre in mine, dar una e sa dai 3,5 mil. lei pe RCA la Generali si alta e sa dai 1,7 mil. (cu reducere biggrin.gif ) la Asiban.

Si de ce sa repar pe CASCO meu daca beneficiez de RCA-ul lui? Asta nu inseamna ca imi creste mie prima de asigurare la reinnoirea contractului pentru ca am avut evenimente? Numai ca sa fiu sigur de calitatea reparatiei? Cum adica se deconteaza societatile intre ele?
adostar
Eu am RCA la Asitrans smile.gif -era cel mai ieftin.
Ant
iti creste doar daca ai avut evenimente din cauza ta ....
argon
Casco nu e o solutie, de aia exista RCA !
Mie nu imi convine sa pierd reducerea de 45 % la Casco. Daca toti facem pe Casco, ce rost mai are RCA-ul?
loganelul
QUOTE(Adrian78 @ 13 Jul 2006, 22:27)
Se face RCA la societati "de cartier" ca au super oferte ... si ma indoiesc ca se ajunge la tribunal ca nu plateste RCA-ul ... si ce vina am eu??? Legea ma obliga la RCA, l-am facut, si restul nu mai depinde de mine. Acum o sa dati cu pietre in mine, dar una e sa dai 3,5 mil. lei pe RCA la Generali si alta e sa dai 1,7 mil. (cu reducere  biggrin.gif  ) la Asiban.

Si de ce sa repar pe CASCO meu daca beneficiez de RCA-ul lui? Asta nu inseamna ca imi creste mie prima de asigurare la reinnoirea contractului pentru ca am avut evenimente? Numai ca sa fiu sigur de calitatea reparatiei? Cum adica se deconteaza societatile intre ele?
*



Ai citit ce am scris eu sau doar dai reply pentru ca nu ai ce face?

Normal se repara pe RCA dar cand RCA-ul e la o firma de cartier si vrea sa carpeasca masina sau mai rau in cazul meu nu a vrut sa repare masina se face pe Casco si ei recupereaza banii de la firma cu RCA.

Se ajunge la tribunal pentru ca daca societatea cu RCA nu repara masina pagubitului el o sa te dea pe tine in judecata pentru ca tu esti vinovatul si el trebuie sa repare masina, nu e treaba lui ca societatea ta de asigurari nu are bani sau nu are chef sa repare masina si mai mult o sa iti ceara si dobanzi, penalizari, etc pentru ca pana se judeca trec cateva luni in care el ori are masina stricata ori a reparat-o pe banii lui si sta cu banii blocati.


QUOTE(adostar @ 13 Jul 2006, 22:49)
Eu am RCA la Asitrans smile.gif -era cel mai ieftin.
*



Mare prostie ai facut, ai grija sa nu lovesti pe cineva.
Persoanele ca tine ma enerveaza pentru ca nu va ganditi la cel pe care e posibil sa il loviti, va ganditi doar cum sa scapati voi mai ieftin.
E mai ieftin pentru ca nici nu repara cum trebuie masina. Crezi ca alti nu ar scoate la un pret mai mic daca s-ar putea? Asitrans are un pret cu x% mai mic, datorita acestui pret mai mic asa o sa fie si masinile reparate, adica nu complet cu carpeli, lipituri, sau deloc .

Tie iti comvine sa mergi cu puntea stramba, cu bara rupta doar pentru ca te-a lovit un idiot care si-a facut asigurare la Asitrans?

QUOTE(argon @ 14 Jul 2006, 14:21)
Casco nu e o solutie, de aia exista RCA !
Mie nu imi convine sa pierd reducerea de 45 % la Casco. Daca toti facem pe Casco, ce rost mai are RCA-ul?
*



Nu pierzi reducerea pentru ca merge in regres, deci ei recupereaza banii de la societatea de asigurari care a facut RCA-ul, trebuie sa doar sa platesti reintregirea politei.
asybo2002
Asiguratorii mari au scos reintregirea: ALLIANZ, OMNIASIG, ASIBAN...
loganelul
Eu am platit acum 1 luna reintregire la ASIBAN.
B-84-HWH
Nu inteleg de ce ai plati reintregire daca ei isi recupereaza in instanta banii de la Asitrans de exemplu.
asybo2002
La Asiban nu se mai incaseaza RSA pt auto asigurate pe polite emise incepand cu 1.3.2006
Como
Si la a doua dauna despagubesc in procent? Adica daca ai trosnit masina de vreo 2000 de euro trebuie sa-ti mai faci un casco? Oare banca de unde am luat credit stie?!
asybo2002
la auto achizitionate prin credit rsa e obligatoriu tocmai pentru a nu se ajunge in situatii ca cea prezentata de tine...
Adrian78
QUOTE(loganelul @ 14 Jul 2006, 15:12)
Se ajunge la tribunal pentru ca daca societatea cu RCA nu repara masina pagubitului el o sa te dea pe tine in judecata pentru ca tu esti vinovatul si el trebuie sa repare masina, nu e treaba lui ca societatea ta de asigurari nu are bani sau nu are chef sa repare masina si mai mult o sa iti ceara si dobanzi, penalizari, etc pentru ca pana se judeca trec cateva luni in care el ori are masina stricata ori a reparat-o pe banii lui si sta cu banii blocati.
*


Acum pun si eu o intrebare in necunostinta de cauza: legea ma obliga sa imi fac RCA ca RCA-ul sa repare masina pagubitului de mine. Daca pagubitul are probleme cu RCA-ul sa il dea in judecata pe asigurator, nu pe mine, nu asa e normal?

Si in alta ordine de idei, daca am RCA facut, exista vreo baza legala pentru a fi eu constrans sa platesc reparatia pagubitului? Atunci RCA ce rost mai are? Stie cineva cum sta treaba legal?
tatabobu
RCA-ul te acopera in cazul daunelor produse tertilor, nu neaparat numai celorlate vehicule pe care le accidentezi din vina ta. Numai ca plafonul de despagubire e pe la 3 sau 4 miliarde, nu mai stiu exact. Ce e peste platesti tu.
Pe de alta parte, diferenta intre un RCA la o societate fantomatica (gen ardaf si celelalte din aceeasi categorie) si un RCA la o societate respectabila (adica una care chiar plateste reparatia, nu carpeala) e aceeasi cu diferenta intre un snitel de porc si unul de soia: ambele potolesc foamea (repara daunele), dar unul iti lasa un gust fad.
loganelul
QUOTE(Adrian78 @ 14 Jul 2006, 23:40)
Acum pun si eu o intrebare in necunostinta de cauza: legea ma obliga sa imi fac RCA ca RCA-ul sa repare masina pagubitului de mine. Daca pagubitul are probleme cu RCA-ul sa il dea in judecata pe asigurator, nu pe mine, nu asa e normal?

Si in alta ordine de idei, daca am RCA facut, exista vreo baza legala pentru a fi eu constrans sa platesc reparatia pagubitului? Atunci RCA ce rost mai are? Stie cineva cum sta treaba legal?
*



Normal ca exista baza legala, e normal ai produs o stricaciune trebuie sa o repari. Ce treaba am eu cu firma ta de RCA ca doar nu m-au lovit ei, tu esti vinovatul deci trebuie sa suporti reparatia, normal o suporti prin polita RCA dar daca aceasta este la Ardaf, Astra, Asitran,etc si ei nu platesc e treaba ta, tu trebuie sa rezolvi problema nu sa stau eu cu masina in service pentru ca te doare in cot cand faci RCA-ul.
Jack Daniel's
Pe mine ma doare in basca , data viitoare imi fac RCA la Asitrans sau la cine face mai ieftin ., nu eu ci statul roman trebuie sa hotarasca la ce societati se poate face RCA .
b06fcn
Nu e chiar asa, ca cel pagubit are baza legala sa te dea in judecata si sa fi obligat la plata despagubirilor, dupa care sa te judeci tu cu asiguratorul cu riscul sa nu recuperezi banii...Eu m-am fript odata si de atunci sunt fiara la faze din astea. Plus ca daca e unul care stie bine codul civil si cel penal te poate plimba mult prin tribunale...de aia e cel mai bine sa se asigure oamenii la companii de calitate...
Faza cu Asitransu' o cunosc, am avut Casco la ei, m-am caciulit cu ei pana au zis ca mine, dar a durat cateva luni...sunt cunoscuti la faza cu piese second hand si carpeala. Omniasig la fel.
loganelul
QUOTE(big2003 @ 15 Jul 2006, 13:54)
Pe mine ma doare in basca , data viitoare imi fac RCA la Asitrans sau la cine face mai ieftin ., nu eu ci statul roman trebuie sa hotarasca la ce societati se poate face RCA .
*



Sa vezi ce o sa il doar in basca pe statul roman cand tu stai prin tribunale si daca e unu destept si e nervos ca sta fara masina (masina pentru care el a platit sa circule, nu sa stea in service) o sa platesti o gramada de bani. Poate sa faca un contract de inchiriere a masinii cu o firma a unei cunostiinte pe suma mare si sa vezi atunci cum scoate bani gramada de la tine pentru ca el nu isi mai ia banii pe chirie pentru ca masina sta in service.
Adrian78
Bai fratilor ... peste tot ii dati zor cu tribunalul. Ar fi bine daca ar fi cum ziceti voi! Dar chiar credeti ca se rezolva totul la tribunal asa batand din palme? Ati mai avut careva vreun proces pana acum? Se investesc o groaza de nervi, timp, bani, etc. Mai e si problema avocatilor ... d'astia facuti pe banda rulanta sunt pe toate drumurile ... si a celebrei "spagi". Castiga cine trebuie nu cine are dreptate. Nu stii peste cine dai. Rezultatul unui proces este imprevizibil in justitia romana ... inca ... vezi marile cazuri mediatizate ... d'apai la nivelul muritorilor de rand. Eu va doresc sa nu aveti nevoie toata viata de vreun tribunal.
b06fcn
Eu vorbeam in cunostinta de cauza, fiind de meserie...si stiind ce trebuie facut. In rest cam ai dreptate.
Adrian78
Cu asigurarile sau cu justitia? Daca cu justitia spune-mi si mie cat te poti plimba prin tribunale cu o eventuala problema de genul asta? Cat de usor se rezolva? Cat timp dureaza pana iti rezolvi problema si iti recuperezi integral cheltuielile de judecata in cazul in care castigi? Care sunt sansele sa iei tzeapa cu vreun ageamiu de avocat?

Sirul intrebarilor poate contiuna. In caz ca esti bazat si cunosti ce trebuie si pe cine trebuie poate mai ai o sansa. Insa daca nu ai legatura cu domeniul ... situatia e cam gri ...
b06fcn
Meseria mea de baza : jurist. Doctor in drept. Cred ca ma descurc. Restul sunt detalii. Poti sta mult in tribunal, dar la fel de bine, odata inceputa actiunea, il poti convinge pe vinovat sa plateasca, ca el are de pierdut...totul este chestiune de abordare, perfect legal si fara manarii...
asybo2002
ok...pentru constientizarea acestei probleme reale a facutului RCA-ului aiurea, nu o sa sterg offtopicurile existente...rog insa sa ne oprim aici pentru ca altfel vor fi sterse toate discutiile fara legatura directa cu topicul...
jammix
Am fost si eu lovit de cineva care avea asigurare Euroins (fostu Asitrans)..Pagube: aripa sifonata destul de urat, portiera zgariata si putin infundata , portiera fata putin zgariata, toate stanga spate.Ajuns la birou` de daune de la euroins(care se afla in cadrul unui service) dau de o coada mare si nervoasa si de un inspector f ocupat, imi vine randu intr`un final, prezint actele necesare iese inspectoru face poze sunt multumit de ce`mi zice ca`mi va trece pe foaia de daune sau cum se numeste respectiv a lasat la alegerea mea daca vreau sa schimb aripa spate cu mentiunea ca aceasta va fi taiata undeva pe la mijlocul chederului de deasupra portierei spate si dedesubtu portierei iar apoi se va schimba prin sudura, era complicat ce zicea el acolo si am zis sa ascult o a2a parere, a mai spus ca imi da vopsirea portierei spate si portiera fata desi e f putin zgaraita dar ca sa nu se cunoasca diferenta de culoare intre vopseaua noua si cea originala, am uitat sa mentionez ca masina lovita este Hatchbackul..Ajungand inapoi in birou ma intreaba unde vreau sa`mi repar masina, ii zic ca la reprezentata Renault, inspectoru stramba din nas si`mi spune ca a mai fost unu ca mine si ca ia fost masina tinuta de renault 2 luni pt ca euroinsu nu are decontare directa cu Renault si se face plata mai greu si pana nu se face plata Renault nu da drumu la masina. Raman un pic pe ganduri si`l intreb cu ce serviceuri au decontare directa la care el imi da o lista de 6 serviceuri de care n-am auzit si par cam dubioase.
Dupa ce plec de la euroins m`am dus direct la renault si am vorbit cu un inginer super de treaba si mi a confirmat ca daca euroinsu nu face plata ei sunt nevoiti sa`mi tina masina , apoi a acceptat sa iasa afara si sa`mi spuna procedura lor de reparare in cazu meu si mi`a confirmat ce a spus inspectoru dar desi fiind la limita intre reparare si schimbare(vorbele lui) mi a recomandat o indreptare.
I-am spus inspectorului de asigurari ca maine ii voi comunica serviceul la care doresc reparatia, am fost si la un service din lista recomandata de el si mi`au zis de acolo ca ma programeaza peste 2 saptamani si reparatia dureaza 1 saptamana in timp ce ingineru de la renault mi`a zis ca daca o dadeam azi in 4 zile era gata. Daca o bag la renault risc sa`mi sechestreze masina pana fac anonimii astia de euroins plata si cinestie cat dureaza...iar daca o bag in serviceul ala recomandat masina o sa fie reparata abia peste 3 saptamani si probabil o sa stau cu frica unei munci de mantuaila. Am propus si varianta unei facturi proforme de la renault sa vad daca accepta euroinsu dar renaultu nu face asa ceva, a putut doar sa`mi estimeze paguba si anume ~2000 ron. Mai exista varianta achitarii de catre mine la renault si apoi sa astept banii de la euroins dar tot e un risc si asta..Am aflat ca firma de asigurari are termen legal de plata 20 de zile lucratoare.
Poate a mai fost cineva in situatia asta si ma poate ajuta cu un sfat.
Mentionez ca nu am casco.
Tudor
Spune la ce service ai mers trimis de Euroins...
jammix
Sunt din Constanta, serviceul se numeste "rottar service" parca..e fostu Lucas de pe strada primaverii cica..
paradox_utopic
RCA OriceFirma -teapa !
sa-ti spun o poveste:
acum ceva ani,niste hoti au lovit masina
lu taicamiu aflata in parcare cu masina furata,respectiv un papuc
politistii l-au prins in noaptea aia pe unul din hoti si a doua zi pe al doilea(cumnatul sau),acestia si-au recunoscut fapta..etc.. pt asigurarea RCA a trebuit semnatura patronului papucului(s-a rezolvat) insa un inspector de la omniasig a cerut sa-si dea acordul hotul care a condus masina furata ! (imaginati-va aberatie)
cum totul tindea sa devina un mare kkt,taicamiu,pensionar,s-a hotarat sa-i dea in judecata! sa vezi surpriza:inainte cu o zi de infatisarea la tribunal il suna aia de la omniasig sa-i dea banii ! DA-I IN JUDECATA PE NEMERNICI !
os
Jack Daniel's a zis corect mai sus: e treaba celor care reglementeaza activitatea de asigurari (in acest caz: RCA) sa stabileasca un cadru civilizat - si nu a asiguratului.

Autoritatea regulatoare n-are decit sa le ridice licenta, si - dupa caz - sa-i arda la dosar.
St
@jammix
Daca dauna este sub 2000Ron o sa-ti dea acceptul de plata pe loc, cel putin asa mi-a spus mie agentul de la Euroins din Targoviste.
Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Eu o sa platesc 50% din valoarea reparatiei (face mai mult de 2000 Ron) si apoi o sa astept...
IMi poti spune exact pasajul in care ai gasit ca sunt obligati sa plateasca in 20 zile?
jammix
chestia asta cu 20 de zile lucratoare o stiu de la inginerul de la Renault si mi`a fost confirmata de inspectoru de la euroins cu adaugarea "eu incerc sa te ajut sa-ti faci masina omeneste si tu ma iei cu deastea."..au urmat certuri explicatii amenintari pana la urma am cedat (sub presiunea nevoii de masina) am ajuns la o intelegere urmand sa`mi fac masina la un service recomandat care "lucreaza meserias"..o sa vedem cat de meserias lucreaza, maine o duc si o iau sambata zi in care o sa am mari emotii..deja ma gandesc la scenarii cu schimbat piese de la masina pe blat..
denisCT
Insemneaza piesele, fa proces verbal de predare a masinii, nu lasa nimic altceva in ea..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.