Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reparatie masina dupa accident
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
byte
Salutare,

de curand am avut un mic incident. Daunele nu sunt foarte mari o oglinda sparta si usa fata, usa spate si aripa spate zgariate (putin indoite in interior). Am fost la constatare si m-au trimis la un service unde sa o repar.
Intrebarea mea este: Merita sa merg acolo sau sa iau banii si sa o repar la mecanicul meu?
Pe hartia de la constatare scrie ca trebuie inlocuita oglinda si la usi si aripi sunt scrise niste cifre care nu stiu ce inseamna.

Mersi mult
Crisescu
Depinde de calitatea service-ului respectiv.Daca e bun...
Tudor
Unde scrie i = inlocuire, unde sunt scrise niste cifre = reparatie, iar cifrele reprezinta orele de manopera pentru fiecare reper in parte.
Daca mergi la service-ul indicat de catre ei probabil ca decontarea va fi directa si nu va trebui sa scoti bani din buzunar.
Daca mergi la serivce-ul preferat de tine, va trebui sa platesti tu reparatia, iar apoi cu factura sa mergi inapoi la asigurator sa iti recuperezi banii.
Oricum, banii inainte de reparatie nu o sa-i primesti, indiferent unde te decizi sa mergi.
byte
Eu am auzit ca se poate sa zici ca o repari in regie proprie si atunci primesti contravaloarea reparatiei (fara TVA). Eu ma gandesc ca decat sa o vopseasca doar pe o parte sa iau eu banii astia sa mai pun ceva si sa o vopsesc pe toata. Mai ales ca la oglinda am cumparat sticla si rama de fixare si e ok.
Tudor
Despagubirea prin incasarea unei sume inainte de reparatie se realizeaza numai prin negociere (oficiala), este posibila si intotdeauna este in dezavantajul clientului (asiguratorul va accepta sa negocieze si sa plateasca in avans, doar daca va avea de castigat din asta; nu e obligat, dar legea ii permite si o astfel de incheiere a despagubirii). Daca ei ti-au propus o suma si tu esti de acord cu ea, atunci inseamna ca toata lumea este multumita. Este alegerea ta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.