Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Audio in Dacia Break
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
burghiu
Ziua buna dragi posesori de dacii. Am o mica problema si cred ca aici este locul cel mai potrivit pentru a o putea rezolva. Dacia mea Break de la firma nu a beneficiat de nici un fel de sonorizare si am trecut la a-mi achizitiona cate ceva ca sa imi mai zgarie si mie timpanul, o melodie cand plec in delegatii si nu numai. Am vazut pe aici ca multa lume cere sfaturi pentru a monta difuzoare in spate pentru dacia berlina. Intrebarea vine acum astfel: Pentru Dacia Break ce modalitate as putea sa aleg ca sa-mi pot monta difuzoarele mele ( sau mai bine zis tigaile mele ) pe acel haion din spate de la Break. As vrea sa le montez in asa fel incat sa nu stea prea mult afara ( adica sa se vada prea mult ) ca sa nu am cine stie ce surpriza neplacuta intr-o oarecare dimineta cand vreau sa plec cu masina ( ma refer la faptul ca parca nu as vrea sa dispara asa repede pentru cine stie ce comanda de la " magazinul de noapte " ). Please help. biggrin.gif
argon
SOlutia mea, fara pierdere de spatiu. Locul ala oricum statea degeaba, si nu incurca cu nimic ansamblu stergator spate.
Mergeau si ovale, dar sunt cam grele, si nu fac fata telescoapele. Cu astea, merge perfect.
Daca te intereseaza, iti fac poze si pe unde am tras firele.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
StefanT
Argon, ce ai facut tu acolo, e asa, ca sa nu zici ca mergi fara muzica. Nu prea se respecta nici o regula cand faci o incinta. Nu e nici sealed nici bass-reflex (sau o fi? radmasa.gif ) Oricum nu cred ca ai calculat nimic, si cel putin spatiul dintr placaj si tabla la margini da impresia de "las-o ba ca merge asa".
Jack Daniel's
Si el vorbea intr-un alt topic de bass si fidelitate , probabil inspirat de ceea ce a facut sau mai bine zis nu a facut el acolo . Oricum , te invit in Loganul meu cu "cartoane" Blaupunkt si "stiftul" mp3 de la Sony sa vezi cum trebuie sa sune muzica in masina .
argon
Intre timp am izolat incintele intre ele, si sunt multumit, se aude bine.
Nu e nici un spatiu intre placaje, uita-te la toate pozele, nu numai la ultima, de asemenea daca ai alta solutie, te rog sa-mi spui, ca sunt interesat, comentariile sunt cel mai simplu lucru de facut.
Solutia e imprimutata de un model mai vechi de Passat Break, asa veneau din fabrica, si placa in portbagaj nu imi pun ca nu vreau.
B 05 SIB
Salut, eu am pus pe dacie am tot un break super muzica si merge super bine mai tre sa mai fac putine modificari dar cred ca o rezolv maine.
Dute in targ si cumpara-ti capacul din spate si ati poti pune boxe ovale acolo si suna super bine.
Bafta
alexblondul
argon esti super ingenios ... biggrin.gif
Smart_CaLeDONis
se pot monta difuzoare in portiera fatza si spate...ajunge.. mai ales pe breack... si nu poti folosi chestia aia de plasitc(etajera.policioara) ca nici in ziua de azi nu am aflat cum se cheama chiar daca am break biggrin.gif uite poze cu ce si unde poti monta
argon
he he, de atunci am schimbat boxele cu altele mai mari, am pus si in usi pe fata altele, alt HU...
bmwh548
Oarecum offtopic: argon si eu am un set de Sony cum ai tu in spate pregatite pentru pus in portiere (am facut un suport stil muttley). Cand le-am cumparat nu aveau si modelul pe 3cai. Tu le-ai ascultat cumva comparativ? Ca sunt curios daca merita diferenta de pret de la cele 2cai la 3cai. Pe spate inca nu m-am hotarat ce difuzoare sa pun si poate ma ajuti sa ma hotarasc. smile.gif
www-u
modelul pe 3 cai este............................ adica 3 cai decat cu numele am discut cu un baiat de la sony si mia explicat si mia arat ca 3 cai nevoie 2 sunt bune si una de forma .......... deci este o tzeapa
argon
ia cu 2 linistit.
ramses86
sunteti multumiti de sony? eu intentionez ori un sony xs-f1725 ori un VDO siemens ssp1721 ori un LG las-6930

voi care ati alege?
argon
singurul lucru de care nu sunt multumit este ca sunt prea putine reglaje la capitolul egalizator, in sensul ca in afara de alea predefinite nu prea poti regla multe, in rest e OK.
ramses86
m-am referit la boxe tongue.gif
argon
Sunt ok. Nu cred ca ai pune varf de gama in Dacie..
bmwh548
Chiar suna binisor. Eu aveam unele prejudecati bazate pe experiente personale. Am avut modelul anterior de XPlod la difuzoare (XSF1024) si sunau penibil. Cand am ascultat in magazin modelul asta (comparativ cu toate celelalte prezente pe stoc) m-am hotarat sa iau tot Sony. Chiar suna bine si merita fiecare leu. Sunt printre cele mai ieftine boxe si ofera un sunet foarte bun de banii lor. Poate ca as fi preferat Alpine (POATE) dar nu am avut ocazia sa ascult modele care sa se fi potrivit la proiectul meu. Probabil ca pentru spate voi lua XSF1725. Oricum cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi in magazin si sa le asculti. Iti faci un cd audio (de preferat...au cele mai putine distorsiuni) cu muzica pe care o asculti de obicei si te duci la magazin. Folosesti acelasi headunit (daca gasesti modelul pe care il vrei pe masina e perfect) si aceeasi piesa pentru fiecare pereche de boxe. Desi "incinta" va fi diferita de portiere (sau unde le pui tu) va fi cel mai apropiat de realitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.