Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pete pe vopsea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
dvs
Am cautat dar nu am gasit un subiect asemanator.
Am primit un ou pe masina si dupa spalare au ramas niste pete pe tabla care nu au vrut sa iasa. Aveti ideea daca pot scapa de ele dupa o degresare speciala? Sau alta metoda. Merci.
cmandrei
Ai incercat si cu o crema polis ceva ? din cate inteleg sunt pete de la continutul oului care s-a uscat pe tabla/vopsea ... eu reusesc sa scot petele de gainat (porumbei sau alte zburatoare) cu crema polis -prevent-.
dvs
nu cred ca este ou uscat. sunt pete care par a fi intrate in vopsea.
ghetau dan
Incearca cu AREXONS-ceara rapida(METRO,PRACTIKER)dar trebuie sa freci mult!Si nu iese din prima!
Si eu la masina mea de culoare neagra am asemenea probleme cauzate de zburatoare dar s-a rezolvat!
drati71
Imi spune si mie cineva cum sa scap de smoala depusa pe portiera masini?
bh07xyk
Carpa cu benzina, inmoi bine si dai rapid cateva miscari.
Dromichete
QUOTE(drati71 @ 1 Jul 2006, 09:22)
Imi spune si mie cineva cum sa scap de smoala depusa pe portiera masini?
*


La Carrefour are un spray AntiTar (tar remouver) produs de Elf. Este foarte bun (l-am incercat).
drati71
Multumesc.
Sa vad cand ajung la Carrefour sa i-au un spray din acela.
ionutmar
De vro 3-4 ori am gasit pe masina (mai mult pe partea din fata capota parbriz) o multime de picatele de culoare bleu dispuse destul de uniform. Se curata usor totusi, dar sunt nedumerit. Nu cred ca e de la vre-un copac.

A mai intalnit careva?

Stau in Dr Taberei.

nu cred ca e de la vro vopsea, e ceva din aer...
joy
poate a vopsit cineva, ceva, pe langa locul unde o lasi tu parcata....
ciprian burlacu
Eu folosesc lichid pt. spalat parbrizul de culoare albastră. Am mai gasit urme si pe capota, dupa folosire.
diesel_power
Eu am fost la mare zilele trecute si am observat pe masina tot asa niste picatele bleu destul de deschis, uniform imprastiate. Culoarea masiniii este gris platine. Se iau cand dau cu degetul, astea sunt de la niste plopi.
skorpio_bog
Reinvii topicul asta pentru a nu mai deschide altul. Problema mea este urmatoarea: de cateva zile masina era stropita cu ceva gen clei sau nu stiu ce dracu era, am fost azi sa o spal ca era murdara de praf si de rahatul ala si surpriza: toata, dar absolut TOATA a ramas patata. Capota fata, plafon, capota portbagaj si eleron, toate au pete pe vopsea ca si cum ar fi matuita. Ce dracu sa ii fac ca sunt plin de nervi. Maine o sa incerc sa frec una din pete cu niste prevent sa vad daca iese. Sunt foarte suparat .... sad.gif
rtBK
daca poti sa faci o poza... ca sa fiu 100% despre ce vorbim... daca este vorba de niste pete multe cat gamalia de ac dupa ce ai lasat masina sub un pom... deobicei o spalatorie mai rasarita care spala si cu apa calda ar trebui sa rezolve problema fara bataie de cap.

daca totusi "insista" o sesiune de argila iti rezolva problema si iti lasa si tabla matasoasa. smile.gif
SorinCT
Am patit pe clio asa de la tei. Roaga pe un baiat de la o spalatorie sa incerce pe o pata cu polish sau cu ce chimicale de spalat mai au ca poate iese.
skorpio_bog
rtbk, nu e de la tei, s-au terminat teii. Pana acum o saptamana am avut probleme cu teii tocmai de aceea am tinut-o cu prelata pe ea toata perioada asta. De vreo saptamana, doua s-au terminat si am renuntat sa mai pun prelata pe ea. Era curata, ok, pana acum cateva zile cand pe langa praful obisnuit care se depune pe masini, era stropita cu niste chestii, nu stiu exact ce sunt. pareau asa ca un clei, iar petele erau mici cat o picatura de ploaie. Azi am fost la spalatorie sa o fac curata si dupa ce a dat-o cu spuma, ceara, clatit si uscat cu laveta, se vad petele pe vopsea daca te uiti din anumite unghiuri la soare. Petele sunt ca atunci cand ramane matuita de la gainat. Chiar nu stiu ce naiba a fost aia. sad.gif Cu argila asta cum se procedeaza? ca nu am folosit asa ceva pana acum. de unde se ia, etc.
aqua
ai vreun santier prin apropiere? mie mi s-a intamplat sa toarne aia nu stiu ce ciment, si batea vantul, toata masina era plina de stropi mici de material
nu apucase sa se usuce prea bine si am spalat-o repede, dar daca o iau acum sa ma uit atent la ea nu m-ar mira sa fi ramas ceva urme
am renuntat sa ma mai uit dupa zgaraieturi si semne ca mai rau fac, iar dupa ce o spal dau o tura pe langa ea doar pt. defecte majore, si in rest urc repede in masina ca altfel ma apuc de polish pe langa ea.
rtBK
iti trimit pe privat sa nu fie cosiderata reclama smile.gif
skorpio_bog
nu am nici un santier. Am avut acum un an si ciment pe capota aruncat si nu a ramas nici urma de pata. am avut si gainati intariti foarte bine pe ea, ziceai ca s-au sudat de tabla si nu mi-a ramas patata. Chiar nu stiu ce a fost in stropii aia de mi-a ramas matuita sad.gif zici ca a plouat cu acid. Azi m-am uitat, la soare nu se vede nimic, dar la umbra daca ma uit dintr-un anumit unghi se observa petele. Si parca e crapat lacul, cel putin mie asa mi se pare.

25 Aug 2010, 20:31:
Am facut poze azi pe fuga cu tel. Cam asa arata, am incercuit ce se poate vedea asa din poze, insa in realitate petele sunt mult mai vizibile si mai numeroase sad.gif

SorinCT
Incearca man cu un scuipaț de polish pe o zona afectata la o spalatorie sau ceva, te ajuta baietii ca e rost de ciubuc. Daca vezi ca se ia sunt sanse mari sa fie afectat stratul de lac.
sorin000
Cu o problema asemanatoare ma confrunt si eu. Cu 2 saptamani in urma am avut masina parcat sub un tei. Ieri,dupa ce am spalat'o,am observat numeroase pete pe caroserie. Am insistat ce'am insistat ,dar nu vor sa iasa.
Mai pot scapa de ele dupa 2 sapt ? Daca da,cum ?
Am incercat azi cu putina benzina ,dar se pare ca fara efect.
sorin000
Din diverse motive n-am mai incercat sa scot petele de pe caroseria masinii...
Ieri cand am spalat-o,am observat in 2 locuri ca s-a luat vopseaua(2 punctuletze mici). Este posibil sa fie de la petele de tei ? Mai se pot scoate petele dupa atata timp ? Ce as putea folosi pentru a le indeparta ?
Astept raspuns. Multumesc anticipat! sad.gif
sorin000
QUOTE(sorin000 @ 10 Jul 2011, 11:20)

QUOTE(sorin000 @ 13 Nov 2011, 10:33)


Nimeni ?
darem
Salut Sorin,

Genul acela de pete, rasini ale copacilor se scot in general cu solutii dedicate de genul Mafra PULIRESINA - CURATARE RASINA si/sau argila auto de curtare. De altfel toate depunerile pe suprafata vopselei care nu se vad, se simt doar prin diferite teste (gen punga de la sul, bagata mana in ea si trecuta peste suprafata masinii...daca simti mici asperitati si simti ca "agata" ai contaminare!). Si argila aceasta are diferite grade de abrazivitate.
Mai multe putem discuta pe pm.
Numai bine.
alt1111
Salut! sunt nou pe forum și sper sa fie ok sa postez aici. Am cam citit cam toate subiectele legate de vopseaua mașinii. Eu as vrea sa știu dacă se poate cumva sa scap de vopseaua negra de pe capota și plafon (sau cel puțin de cea de pe capota, plafonu vreau sa îl las tot negru) și sa nu stric nici vopseaua originala a mașinii. Vopseaua asta neagra nu a aderat asa bine pe vopseaua originala și drept urmare a început sa se cam exfolieze. Sper sa ma ajute cineva. Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.