Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acumulatori sony
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
sputz
Salut! Am cumparat ieri un incarcator cu 4 acumulatori Sony Cycle Energy. Problema e ca pe instructiuni scrie ca incarca 4 acumulatori in 275 minute. I-am pus la incarcat de dimineata de pe la 8 pana la 12 si iar de la 5 pana acum si tot nu mi arata incarcati (tre sa se stinga ledul portocaliu smile.gif).
Acumulatori astia tre formatati ca cei de la telefoanele ?? De la magazin nu mi-au zis decat ca ii bag in priza si atat. Pe instructiuni tot asa.. nu scrie nimic in afara de cele 275 min si ca se va stinge becul..
ps. Sunt Ni-MH.

Sa mai astept vro cateva zile ? sunt vro 10 ore deja, puteam sa-mi cumpar noname-uri sad.gif
sputz
S-a stins !! Sau s-au stricat smile.gif
caktuss
teapaaaa biggrin.gif
nasol... du-te cu ei si cu incarcatoru` si fa scandal, sa-ti dea altii (sau mai bine banii inapoi)

eu am doi acumulatori GP de 2500 si un incarcator ansmann... luati din metro si merg bine
sputz
Astept sa le termin pe astea din aparatul foto si dupa. Cica 2 acumulatori ar tbi sa-i incarce in vro 130 min. Daca nu, pe ei smile.gif
Laurentziu83
Incarcatorul are partea electronica defecta.
Orice incarcator, chiar si telefonul mobil, are un senzor "de plin", care intrerupe incarcarea unui acumulator cand "simte" ca acesta este plin. Daca senzorul este busit, atunci va continua sa incarce pana cand va distruge acumulatorul. Asa am patit si eu cand am incarcat un acumulator de telefon (vechi, etc, n-aveam ce face cu el) LI-ion si l-am legat "pe direct" la un transformator corespunzator. S-a umflat dupa o noapte.

La telefoane n-au led, dar au indicator, care se opreste dupa 4 ore. Oricum la prima incarcare pe nichel se recomanda sa fie tinuti mai mult la incarcat, chiar daca se stinge ledul.
GeX
Adica ai legat acumulatorul la transformator direct? Zi "merci" ca n-a explodat, ai avut noroc!

Cu acumulatorii astia treaba este asa: sunt definiti de capacitatea nominala (de ex. 1800mA/h, 2000mA/h, etc) si de tensiunea nominala (cei AA si AAA au 1,2V).
Pana aici totul clar, nici un dubiu.
Problemele incep cand vrem sa-i incarcam: cu ce, cum, cat?
Teoria de incarcare pentru acumulatoarele actuale spune ca un acumulator normal se incarca in 12 ore la un curent de 1/10 din capacitatea nominala. Pentru alte valori ale curentului de incarcare se poate folosi acest calculator pentru a afla timpul necesar incarcarii.
Eu personal nu am incredere in ce scrie pe incarcatoarele existente in magazine, de aceea o masuratoare exacta a curentului debitat cu un ampermetru este cea mai buna chestie. In felul asta vom sti exact ce poate un incarcator.
Acum si asta e clara.
De cele mai multe ori, incarcatoarele normale au un simplu circuit de temporizare calculat la niste ore specificate: 4h, 4,5h... moda este sa fie cat mai mic (moaaa... ce repede le incarca... ). DAR: daca acest timp este mic iar curentul oferit de incarcator este si el mic, NICIODATA nu va incarca complet niste acumulatori de capacitate mare! Solutia: dupa cele explicate mai sus, putem face 2-3 cicluri de incarcare, adica, pe romaneste: dupa ce s-au stins LED-urile, il scoatem din priza si-l bagam la loc. Daca sunteti mesteri sau cunoasteti vreunul, este posibil sa se poata modifica acest timer din incarcator dupa necesitatile cerute de capacitatea acumulatorilor si curentul de incarcare.
Alte chestii bune de stiut:
-Da, exista acumulatori speciali care se incarca cu incarcatoare speciale in 15-60min.
-Da, exista incarcatoare destepte care "calculeaza" automat timpul de incarcare in functie de acumulator si fel si fel de nebunii (le si descarca, tin cont de temperatura acumulatorului, etc)
Chestii de citit:
FAQ about Lithium Ion (Li-ion) Batteries
FAQ about NiMH Rechargeble Batteries
Battery Myths vs Battery Facts
Glossary of Battery Terms

Sa auzim de bine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.