Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romanii - vara sanie si iarna ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
RoVal1972
Ma tot framanta o chestiune...
De ce in fiecare iarna, de ani de zile, romanii sunt surprinsi de iarna la sfarsit de noiembrie, la prima zapada cand toti aluneca, toti patineaza, blocaje, etc ?
Si de ce in toi de vara (ma rog, asta de acum nu prea e vara), vezi sute de masini cu anvelope de iarna ?

Eu nu pot sa intzeleg. Voi ?
cmandrei
Cred ca e destul de simplu.

1. Nu toti au bani de doua seturi de roti pentru masina.
2. Nu toti stiu care e diferenta dintre cele doua tipuri de pneuri, deci ruleaza si iarna si vara cu ele lejer.

Acum am fete de masa aproape si nu am bani de altele, inainte la R5 nu aveam decat cauciucuri de iarna second, indiferent de vara iarna ... schimbam in fiecare toama setul sau doua doar si numai cu pneuri de iarna (atat mi-am permis).
semit
cred ca domnul Roval se referea la cei cu masini mai rasarite... si eu am vazut.. imi cad ochii tot mai des.. numai pe anvelope de iarna la super masini.. pana la urma il abordez pe unu` sa mi le vanda smile.gif.. si-asa n-am sad.gif
cmandrei
Mersi semit ... am inteles in ce categorie sunt ohmy.gif huh.gif blink.gif radmasa.gif
Laurentziu83
Eu am ramas masca atunci cand am vazut la unul la o masina de nici un an cauciucuri de iarna si jante de aliaj. O fi uitat ca trebuie sa le schimbe vara? Despre cauciucuri de vara iarna nu mai vorbim, multi nici nu stiu ce alternative exista si ce diferenta este.
Inca se poate si mai rau, am vazut masini cu cauciucuri de peste 10 ani vechime, care numai nu se dezmembrau la vulcanizare. Eu am un prieten cu vulcanizare si numai eu am prins vreo cateva faze cu cauciucul dezlipit de pe panza, cu desen nou creeat de crapaturi, cu ditamai taietura si camera bagata inauntru, strambe de galme cat jumatate de cauciuc, care nici sa le tai la jumatate si sa faci troaca de pasari nu mai sunt bune.
O alta faza dura a fost cu unul cu un fiat uno care opreste sa-si umfle un cauciuc, ca era aproape pe janta. Ma gandesc ca omu' isi face pana. De unde, face presiunea si pleaca. Prietenul meu imi spune: ce sa-i mai fac pana, nu vezi ca ies sarmele din cauciuc?
cata70
Si daca,Doamne fereste,ai nesansa sa te intalnesti cu asa ceva , sa faca explozie si sa intre in tine ,care mergi respectand toate normele rutiere...Cu ce te mai incalzeste daca si cum raspunde?....
Revenind la titlul topicului,si eu cred ca pt. majoritatea e problema banilor.Niste cauciucuri cat de cat, sunt destul de scumpe raportat la nivelul salariilor de la noi.Pt. multi un set de cauciucuri noi e mai mare decat 1-2 salarii...Asa ca sunt putini care sa aiba doua seturi(putini raportat la nr. masinilor) Unii poate si din comoditate...Vorba aia ''las' ca merge asa...'' smile.gif
Laurentziu83
Da, vorba aia cu merge asa. Dar daca n-ai bani eu zic ca mai bine o lasi in parcare sau o vinzi. Daca iti bubuie cauciucul pentru ca era putred nu exista nici o scuza.
Eu la vechea masina am capatat o crapatura pe lateral de la o bordura harcaita. Pot sa zic ca n-am iesit din oras pana nu m-am dus sa-mi cumpar un cauciuc la SH sa-l pun in locul lui. Cauciucurile SH de bine de rau nu se vand imbatranire sau cu taieturi sau galme.
Oricum nu te pui cu mintea romanului cu dacia lui de pe care cad tablele si pocnesc cauciucurile, dar merge cu masina si pana la sifonarie. Pentru benzina are bani.
cata70
Da ,asa este la noi...Daca are masina omu', trebuie sa mearga ...Ce conteaza daca face buum cauciucul...Doar n-a vrut ... smile.gif
RoVal1972
nu vorbeam de cei care n-au bani de un rand de anvelope in plus...
Am vazut zeci, poate chiar sute de masini rasarite cu anvelope de iarna la 30grade PLUS.
Iar cand vezi un Logan nou cu anvelope spate de vara, iar fatza de iarna... ala sigur a avut bani de un set de 2...
Nu de alta, dar se uzeaza mai repede zic eu...
claus
sad.gif chiar zilele trecute stateam langa o frumusete de seria 5 la semafor.. si ii admiram cauciucurile de iarna sad.gif bine macar ca nu erau montana biggrin.gif
Laurentziu83
Sa admiri frumuseti dintr-astea si sa vezi, nu ca ar avea cauciucuri de iarna, ci sa vezi ca-s panza sau au 10 ani vechime putregaiurile alea. Da' are omu' Bamvau', e semeserias.
Decat BMW cu cauciucuri putrede mai bine merg cu Lada in stare perfecta. Incercati si voi sa-i convinge-ti si pe altii de chestia asta, eu am renuntat. sad.gif

A, si montana cred ca sunt cele mai proaste cauciucuri ever, dupa 2 ani deja erau pline de crapaturi pe laterale. Cum am avut oare curajul sa merg cu 160 cu ele? blush.gif
RoVal1972
Off topic... Eu am mers 5 ani cu Montana la Dacia Berlnia si n-am avut nici o problema.
On topic. Vorbeam de situatia asta stupida pana la urma cand in toi de vara sunt o gramada care stau tot pe cauciucuri de iarna. Iar in fiecare an la sfarsit de noiembrie, de ani de zile, vezi aceleasi stiri: "romanii au fost luati pe nepregatite de prima zapada !... etc.etc"
Aia cu cauciucurile varza tzine de altceva. De nenorocitii aia din Politie care in loc sa suspende taloane garla pe motiv de stare necorespunzatoare, stau cu radarele prin Bucuresti in traficul asta infernal, doar doar mai ciupesc o spaga.
cornel_t
QUOTE(RoVal1972 @ 21 Jun 2006, 00:54)
Iar in fiecare an la sfarsit de noiembrie, de ani de zile, vezi aceleasi stiri: "romanii au fost luati pe nepregatite de prima zapada !... etc.etc"
*


Pai poate 'or face si la noi ca in multe alte tari, sa apara o lege ce sa oblige folosirea pneurilor de iarna.
Laurentziu83
QUOTE(RoVal1972 @ 21 Jun 2006, 00:54)
Iar in fiecare an la sfarsit de noiembrie, de ani de zile, vezi aceleasi stiri: "romanii au fost luati pe nepregatite de prima zapada !... etc.etc"
*


Cam asa ceva. Pe mine nu m-au mai luat pe nepregatite, ca le-am avut, si am trecut prin nameti de 30 de cm fara jena, am avut alt control al masinii pe gheata, etc. La iarna vreau sa imi iau si pe spate, ca n-am avut bani anul trecut si cam fugea la curbe luate tare.
La fel veau sa-mi iau boiler sau ceva de genul (n-am bani de centrala) ca sa "nu ma mai ia prin surprindere" faptul ca intra in revizie regia de apa-canal.
In tara asta trebuie sa te descurci singur, nu trebuie sa astepti de la altii. Daca si atunci cand 'ne ia prin surprindere' vreun hot si ne fura de pe la masina, am putea sa ne facem noi dreptate, ar fi super.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.