Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Furturi de (pe) Laguna 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
b_42_jim
Repostez topic-ul asta fiindca acum 2 saptamani a disparut subit, probabil fusesera probleme cu forumul.

Abia mi-am luat o L2 si eram curios daca ati avut probleme cu vandalizarea acestui gen de masini, cum se intampla cu masinile nemtesti. Dispar oglinzi, stergatoare, capace-ornamente de pe jantele de aliaj, casetofoane etc?

Sau, mai rau, ati auzit de cineva caruia i-a fost furata masina?

M-am uitat pe pagina Politiei, sunt vreo 6-7 Lagune furate intre anii 1996-2001, dar dupa seria sasiului toate par a fi model I.

Am lansat tema asta fiindca ma bate gandul sa fac o asigurare CASCO cu fransiza deductibila, n-are sens sa o asigur total daca riscul sa-mi dispara diverse accesorii e minim. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.

Probabil n-ar fi rau sa dezvoltam discutia si pe experientele traite cu asiguratorii.

Voi cum ati procedat si cam ce "evenimente" au aparut?
andu911
n-am patit nimic de genu asta, oricum e mai greu de furat laguna 2...Presupun ca nici tu nu mai ai cheie...si ai cartela...
gibonu
[quote=b_42_jim,11 Jun 2006, 11:37]
. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.

Ai grija cu fransiza aia de 2 % de la Allianz. eu stiu ca se refera la suma asigurata si nu la valoarea daunei. Citeste sfaturile despre CASCO de la inceputul sectiunii si te vei lamuri. Ideea este ca ei sunt nesimtiti si nu iti explica chestia asta. Despre alarma, mie nu mi-au pus nici o conditie, imi faceau o reducere de 20 de euro (Allianz de la Mosilor, in Bucuresti). Oricum am renuntat la ei pentru ca erau prea scumpi.
Tudor
QUOTE(b_42_jim @ 11 Jun 2006, 10:37)
Am lansat tema asta fiindca ma bate gandul sa fac o asigurare CASCO cu fransiza deductibila, n-are sens sa o asigur total daca riscul sa-mi dispara diverse accesorii e minim. Spre ex. Allianz (sunt cam scumpicei dar dau repede banii) imi ofereau un casco cu 2% fransiza la furt partial si 20% la furt total si refuzau sa-mi faca asigurare fara fransiza pentru ca nu am alarma (si nici nu concep sa-mi pun pe modelul asta de masina, e suficient de complicata si asa). Mai mult ca sigur ca sunt si alte societati care fac asigurari totale si fara alarma, voi mai cauta.
*



Cu dotarile de securitate din fabrica (imobilizator electronic si "cheie"=cartela cu chip) masina ta este considerata de asigurari ca avand alarma.
La Allianz fransizele procentuale se calculeaza din suma asigurata, nu din valoarea daunei de despagubit (Ghibonu are dreptate).

QUOTE(gibonu @ 11 Jun 2006, 18:53)
Ai grija cu fransiza aia de 2 % de la Allianz. eu stiu ca se refera la suma asigurata si nu la valoarea daunei. Citeste sfaturile despre CASCO de la inceputul sectiunii si te vei lamuri. Ideea este ca ei sunt nesimtiti si nu iti explica chestia asta.
*



Nesimtiti sunt doar acei agenti care nu explica asta, indiferent de la ce asigurator sunt (din pacata sunt multi care utilizeaza aceasta practica). Nu mai lucrati cu astfel de agenti!
Tudor
Toate discutia despre clonarea cardului de Laguna 2 s-a mutat la Cafenea si se poate continua doar acolo. Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.