Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: a tampit frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Fratzica
Cand apas pedala de frana, chiar si la 20 km/h se aude un zgomot puternic si pedala se simte ca si cum ar intra abs-ul in functiune.. Aveti idee de ce?
cj98czh
Pai nu chiar si cum ar intra.....chiar intra ABS-ul si asta din cel mai probabil din cauza ca a intrat aer pe instalatie....
Verifica daca nu a scazut nivelul lichidului de frana.....

Sau daca lichidul este ok mai pot sa fie garniturile din pompa, oricum ar trebui sa te duci la un mecanic sau la reprezentanta daca masina este in garantie.
make
Cred ca trebuie sa schimbi placutele de frana.
Fratzica
masina are 16000 km si la revizia de 15000 placutele erau ok
hellcat
Banuiesc ca nu ti s-a aprins martorul de ABS din bord, ca altfel faceai precizarea asta in primul mesaj. Oricum, e o problema de la ABS.
Eu am patit simptomul asta dupa ce mi-am pus punte de RS pe spate si deoarece nu m-a dus capul, am lasat coronitele de ABS originale, astea avand dantura mult mai marunta decat pe planetare...ei, si pe frana ABS-ul citea spatele cum ca ar fi blocat si intra imediat cum calcam pedala de frana.
Fratzica
am impresia ca a fost ceva mizerie la senzori sau ceva de genul asta pentru ca acum nu mai face, franeaza normal. hellcat, asa e, nu se aprindea martorul de abs. Ciudat renoul asta.... Bag mana in foc ca software-ul e facut de microsoft smile.gif)

Bafta
xsd21
si la mine face la fel....a inceput dupa 15k km si uneori face, uneori nu se aude nici un zgomot.citisem pe undeva ca ar fi din cauza placutelor de frana ecologice(de azbest) si de asta s-ar auzi zgomotul ala de fier pe fier.sper sa nu fi spus vreo prostie.salut!
Fratzica
QUOTE(xsd21 @ 10 Jun 2006, 01:56)
si la mine face la fel....a inceput dupa 15k km si uneori face, uneori nu se aude nici un zgomot.citisem pe undeva ca ar fi din cauza placutelor de frana ecologice(de azbest) si de asta s-ar auzi zgomotul ala de fier pe fier.sper sa nu fi spus vreo prostie.salut!
*


Nu, nu ai spus nici o prostie, multumesc pentru reply rolleyes.gif
Da, de-aia scartaie franele, din cauza placutelor de frana ecologice, dar la mine intra si abs-ul direct, fara sa franez puternic. Acum nu mai face asa unsure.gif dar ma astept la orice din partea ei biggrin.gif Ieri s-a aprins si martorul Service pentru ca nu se blocase coloana de directie blink.gif
Nu se gaseste un upgrade de soft pe undeva? icon_mrgreen.gif

Bafta!
norisss
Eu am patit treaba cu zgomot la franare si nu am scapat de ea pana nu am schimbat placutele.Ceteodata ai senzatia ca zgomotul a disparut dar reapare cand iti e lumea mai draga.La mine a inceput acel frecat de fier pe fier dupa ce am incins odata franele foarte tare, adica am pus cateva franne de neam prost in oras la viteze mari, si la perioade f scurte de timp.Concluzia mea e ca nu am lasta destul timp placutelor sa se raceasca si de atunci materialul lor a devenit f dur...lasa urme pe disc(praf maro, nu zgarieturi).Cand le-am schimbat erau uzate la jumatate, iar mecanicul si-a dat cu parerea ca daca mai mergeam cu ele chiar si 20.000, cand schimbam uramtorul set de placute schimbam si discurile.Cncluzia e ca devenind dure uzeaza mai repede discurile.


Sfatul meu: fuga cu ele la schimbat, chiar si pe banii vostri, pentru ca daca nu o sa schimbati si discurile.Plus ca aveti acel zgomot care creeaza disconfort.

In nici un caz nu mai puneti BOSCH...cea mai mare teapa la placute.Luati ATE, Ferrodo,MINTEX...ce mai gasiti.



bafta.
dcsiki
Am patit-o si eu cu un megane 1 si era mizerie ( pietricele ) intre placute si disk .............. rezolvare suflare cu aer.
La fel mi-au facut cand aveam revizia si le-am spus ca fac si ITP- ul , s-au uitat la placute si le-au suflat cu aer comprimat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.