Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La Revedere Renault Megane !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2, 3
MrMishu
Stimati colegi de forum cu "parere de rau" trebuie sa va anunt ca am vandut "mandrete de Megane" si sunt pe cale sa devin proaspatul propietar al masinii din semnatura. Tin sa multumesc pe aceasta cale administratorilor si moderatorilor acestui forum care s-a dezvoltat foarte mult in timpul petrecut de mine aici , evident in bine si daca mi se v-a mai permite am sa mai activez in continuare pe diferitele sectiuni de interes general. Va multumesc !!!
st0rm3ru
sa o stapanesti sanatos!
ar fi interesant sa postezi impresiile acestei schimbari precum si problemele pe care le-ai avut cu "mandretea"... wink.gif
RCS
@MrMishu: din cate am tot citit pe forumul VAG motoarele TDI cam ,,papa'' ulei, indiferent ca sunt noi sau uzate. blink.gif
IRONICK
Si chiar 2.0 TDI . . .

uncle
sa o stapanesti sanatos mishule si fara evenimente... smile.gif

sper sa fi meritat banii in plus!
AlexV
MrMishu, sa o stapanesti sanatos si te asteptam cu placere in continuare pe aici, si daca se poate si cu impresii despre noua masina.

Numai bine.
modulsys
Interesanta schimbare... cunosc cazuri de skodisti trecuti la Renault dar invers... chiar as fi curios de primele impresii !!!

Este in mod cert trecere la o clasa superioara (ca parametri) dar de ce Octavia si nu Laguna?

Te asteptam cu impresii, la cat mai multi kilometri fara evenimente!
cmandrei
Bafta MrMishu ... asteptam impresii ... si eventual motivul schimbarii smile.gif
MrMishu
Si eu sper acelas lucru, cat despre faptul ca papa ulei asta nu ma deranjeaza absolut deloc sa completez cam 1l la 10-15mii km., in comparatie cu performantele acestui motor fata de 1.5 dci 80cp de la Megane. La Megane singurele probleme au fost zdranganitul FOARTE TARE si FOARTE ENERVANT a tot ceea ce insemna plastic in habitaclu cat si fiabilitatea scazuta a articulatiilor acestea devenind zgoamotose destul de repede fata de Octavia Tour a lui tata care a facut 30mii km si nu 16mii km ca mine cu ea. In rest am fost multumit de tinuta de drum, comfort si ergonomie ca sa nu mai zic de raportul pret-dotari care este imbatabil in clasa ei. Daca mi se v-a permite de catre moderatori am sa revin tot in acest topic cu impresii despre Octavia si am sa incerc sa fiu cat mai obiectiv posibil (ca fost propietar de Megane II). Masina ar trebui sa imi vina cam in 1-2 saptamani. Grea asteptarea sad.gif

PS Motivul schimbari a fost dezamagirea pe care am avut-o vis-a-vis de calitatea executie masinilor din grupul Renault. Megane cel putin mi-a lasat o impresie de masina ieftina facuta cu zgarcenie si la repezeala.
mandelu
Sa o stapanesti sanatos si asteptam si noi niste impresii in legatura cu cat de tare fuge.
Daca megane e facuta la repezeala imi inchipui cum e clio al meu, de care eu unul chiar sunt arhimultumit. Dar nici nu merg zilnic cu masina.

Intrebare: nu te deranjeaza ca te strecori ceva mai greu cu ea in trafic? si la parcari? Te intreb pentru ca eu am oroare de masini mari. Prefer sa fie mai mici si sa le parchez imediat.

A, sa nu uit. Cat a fost pretul final la octavia 2?
Solon
MrMishu, dar urat mai vorbesti de fosta masina!
Chiar nu ti-a placut deloc?
MrMishu
QUOTE(MrMishu @ 9 Jun 2006, 10:19)
In rest am fost multumit de tinuta de drum, comfort si ergonomie ca sa nu mai zic de raportul pret-dotari care este imbatabil in clasa ei.


Pretul final DDP pentru nivelul de echipare Edion 100 2.0 TDI MK6 care nu se mai produce fiind o serie limitata cu ocazia implinirii a "100 ani de istorie auto" plus cateva optiuni :Monitorizarea presiunii in pneuri, stergator luneta cu sistem de spalare (care la octavia este optional), duze stropitoare incalzite, alarma cu controlul habitaclului, senzor de inclinatie si sirena cu acumulator, pregatire telefon- imput in sistemul audio si Bluetooth a fost 26.772 euro DDP. Dar merita din punctul meu de vedere masina este o bijuterie cu dotari de lux dintre care unele nu se mai pot pune pe niciun alt model(nivel de echipare).
mandelu
Mda. Dar de fugit cum fuge? fata de megane.
Nicotine
26.772 ddp
Scump domne scump!
Eu ma gandeam ca poate mai bine mi-as fi luat o octavia 1 tour sport 1.8t benzinica la 17 000 ddp si ar fi meritat diferenta de 2000 eurici pentru ca benzina turbo e misto si octi I nu are problemele lui OII si articulatii rezistente sau poate batranul alh 1.9 tdi
cj98czh
QUOTE(mandelu @ 9 Jun 2006, 12:24)
Mda. Dar de fugit cum fuge? fata de megane.
*



Pai avand in vedere ca Skoda are 140cp+cuplu mai mare; Meganul avea 80cp.....probabil "ca nu o sa simta prea mari diferente" radmasa.gif
semit
27.000.... e Octavia vereeeee... e placerea ta.. dar cu 27k...
nu mai zic.. sa te bucuri de masina...
MrMishu
Este o Octavie mai speciala.. fiind o editie limitata.. cunoscatorii stiu Edion 100. Ca dotari nu ma vorbesc am tot ce isi poate dori cineva de la o masina.
Solon
Pai tocmai,Semit!Nu mai zice nimic!
Sa-i uram omului s-o stapaneasca sanatos, fara belele si sa mai faca si cate un off-topic uneori ca sa ne zica si noi impresii despre masinuta!
cmandrei
Nu off-topic tongue.gif ... ci aici sa scrie peste 1-2 saptamani +1 zi smile.gif impresii despre masinuta, poze etc.
cornel_t
Ce discount ai obtinut de la dealer?
Sa o stapanaesti sanatos, bijuterie pe roti ai luat.
George
QUOTE(MrMishu @ 9 Jun 2006, 13:43)
Este o Octavie mai speciala.. fiind o editie limitata.. cunoscatorii stiu Edion 100. Ca dotari nu ma vorbesc am tot ce isi poate dori cineva de la o masina.
*




domnu' ... e ediTIon 100 . adica EDIŽIA 100 . nu de alta dar am vazut ca perseverezi in a scrie incorect seria limitata a viitoarei tale limuzine, si ma gandeam ca poate te ajut smile.gif

iar 27 000 o skoda , adica o compacta ... pffff serios daca merita . daca tie asta ti-a placut sa o stapanesti sanatos si fara incidente smile.gif

PS : legacyul meu e mai ieftin wink.gif
bh07xyk
QUOTE(modulsys @ 9 Jun 2006, 10:15)
Interesanta schimbare... cunosc cazuri de skodisti trecuti la Renault dar invers... chiar as fi curios de primele impresii !!!

Este in mod cert trecere la o clasa superioara (ca parametri) dar de ce Octavia si nu Laguna?

Te asteptam cu impresii, la cat mai multi kilometri fara evenimente!
*



Gata, m-am ofensat! biggrin.gif Parca Octavia era Golful+portbagaj de la Skoda si Meganul era Golful+/-portbagaj de la Reno. Cum adica clasa superioara? Adica laguna = Octavia? Eu am stat destul in amandoua ca sa pot spune ca Laguna e mult mai mare.

Citesc insa ca MrMishu a dat 27 de mii pe o Skoda. blink.gif wacko.gif Personal nu as fi dat, poa' sa fie editia lu' peste, tot truc de marketing se cheama.

MrMishu, nu te supara, sunt doar pareri sincere. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

Astept cu nerabdare primele impresii, in primul rand pentru ca mi sa pare un pret imens pentru o compacta.
RCS
QUOTE(cornel_t @ 9 Jun 2006, 15:02)
Sa o stapanaesti sanatos, bijuterie pe roti ai luat.
*


Hai mah Cornele sa nu exageram acuma ,,bijuterie pe roti'' . dry.gif
cj98czh
Am verificat pe Renault.ro si o Laguna 1.9 dCi Dinamique cu toate extra dotarile ce le poti pune pe ea (aici intra navigatie, piele, xenon, scaune incalzite, etc) este sub 27.000 DDP, iar la dotari, confort, tinuta de drum este cu mult peste Octavia....parerea mea, dar fiecare face ce vrea cu banii lui....

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
Havoc
Super bijuterie!! tongue.gif
IRONICK
Intreb si io . . . are clima bizonica ?
richie
QUOTE(cj98czh @ 9 Jun 2006, 15:51)
Am verificat pe Renault.ro si o Laguna 1.9 dCi Dinamique cu toate extra dotarile ce le poti pune pe ea (aici intra navigatie, piele, xenon, scaune incalzite, etc) este sub 27.000 DDP, iar la dotari, confort, tinuta de drum este cu mult peste Octavia....parerea mea, dar fiecare face ce vrea cu banii lui....

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
*




Cam toate astea le are si Skoda pe ea....nu sunt sigur de navigatie, care pana la urma oricum e inutila deocamdata la noi.
Ca tinuta de drum si confort...nu e Laguna peste Octavia. Chiar de loc. Si...ce e mai important...Laguna e tot Renault. Ori omul parea cam sictirit de renouri...-ca si mine de altfel-.

MrMisu....s-o stapanesti sanatos si fara evenimente. O2 ramasese in finala cu Nissanul cand mi-am cumparat masina. A castigat Nissanul, in primul rand datorita designului mai noncomformist si pe urma datorita garantiei mai serioase.
bh07xyk
Are bizon climatic. Tot in banu' ala. Rautacios dar nu ma pot abtine.
adrianpurcarin
Lasati omul in pace ca el trebuie sa traiasca cu alegerea facuta si haideti sa il felicitam pentru alegerea facuta pentru ca fiecare are prioritatile lui la cumpararea unei masini si toti stim ca gusturile nu se discuta. Din partea mea felicitari si drum fara peripetii.
bh07xyk
QUOTE(richie @ 9 Jun 2006, 16:03)

Ca tinuta de drum si confort...nu e Laguna peste Octavia. Chiar de loc.

*



Aoleo! Trebuie sa te contrazic. Daca nu eu, atunci Octaviile invariabil depasite pe serpentine impotriva vointei incrancenate a posesorilor lor care ma vad in oglinda la 14 centimetri de bara lor din spate. Asta chiar mi se intampla des si nu'stiu'cum le tot subvireaza masina pe curbe si trebuie sa ridice piciorul, moment in care eu ii depasesc... Octaviu 1 si 2 la fel la capitoul asta. In nici un caz nu-mi iese schema asta cu Mertane si BMW-uri.

Partea cu sictireala de Reno pot s-o inteleg insa. Si ajungem la pretul totusi imens pentru o Octavie .Altii ar fi ales altceva la banii aia. Dar repet, MRMishu a ales-o, s-o stapaneasca sanatos si fericit.
MrMishu
QUOTE(bh07xyk @ 9 Jun 2006, 16:14)
Aoleo! Trebuie sa te contrazic. Daca nu eu, atunci Octaviile invariabil depasite pe serpentine impotriva vointei incrancenate a posesorilor lor care ma vad in oglinda la 14 centimetri de bara lor din spate. Asta chiar mi se intampla des si nu'stiu'cum le tot subvireaza masina pe curbe si trebuie sa ridice piciorul, moment in care eu ii depasesc... Octaviu 1 si 2 la fel la capitoul asta. In nici un caz nu-mi iese schema asta cu Mertane si BMW-uri.

Partea cu sictireala de Reno pot s-o inteleg insa. Si ajungem la pretul totusi imens pentru o Octavie .Altii ar fi ales altceva la banii aia. Dar repet, MRMishu a ales-o, s-o stapaneasca sanatos si fericit.
*



Nu vreau sa intru in polemici de genu VW vs Renault care oricum au mai fost insa treaba cu depasitu' depinde fff mult de sofer si de dotarile masinii ... nu toata lumea are ESP pe masina la Octavia este optional pt toate nivelele de echipare ca sa nu mai vb de puterea motrice care la tine se pare a fi de 120CP datorita motorului 1.9dci si 6 rapoarte la cutia de viteze. Pe Octavia in general cred eu cam 80% s-a optat pt motorul de 1.9TDI 105 CP si doar 5 rapoarte la cutia de viteze. Daca vrei sa faci o comparatie fa-o cu unul care are cel putin aceeasi putere motrice si cu ESP pe pozitia off. Cat despre masinile Renault m-am comvins cu varf si indesat cam care este nivelul lor si nu mai vroiam oricum o alta "frantuzoaica" iar o "germana" cu nivelul de dotari pe care il am la Octavia in banii astia nu gaseam ca sa nu mai zic ca mai avem o Skoda in familie care este mai batrana decat Megane-ul II pe care tocmai l-am vandut si in care nu zdrangane nimc in ea si mai ales care in 4 ani nu a avut absolut nicio problema inafara de motorina si consumabile nu a vazut are 100mii KM acum si merge ca si noua. Oricum va multumesc ca va impartasiti parerile cu mine si ca participati la aceasta discutie.
bogdan20
Felicitari pentru masina dar totusi:<<iar o "germana" cu nivelul de dotari pe care il am la Octavia in banii astia nu gaseam>>, eu zic ca gaseai.
FISICHELU
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente nedorite!
Pretul mi se pare cam mare, insa. Poate m-as fi gandit la un Volvo S40...
Pana la urma, cum a mai zis cineva mai devreme, fiecare face ce vrea cu banii lui! smile.gif
JADRRO
Sa te bucuri de ea !
Masina imi place si mie dar nu la pretul enorm de 27.000 !!!!!
cp
Felicitari, ti-ai luat masina adevarata. Se vede asta si numai prin reactiile pe care le-ai starnit. radmasa.gif
Eu as fi mers pe un passat la banii astia dar nu aveai dotarile pe care le ai tu nici pe departe. La aceleasi dotari passatul ar fi ajuns pe la 35 mii DDP.
Aici pe site nu stie lumea cat costa o masina adevarata si cu dotari de renault(vorbesc ca numar al dotarior nu ca si calitate a lor deoarece xenonul de pe renault nu se compara cu bixenonul adaptiv de la VW de ex). Ei cred ca daca ar da 1-2 mii de euro in plus fata de reno isi iau mercedes cu xenoane. biggrin.gif
MrMishu
Multumesc CP ! Cat pentru cei care considera prea mare pretul ii invit la un drivetest dupa ce scot masina din rodaj... biggrin.gif
Inainte sa ma hoatarasc la Skoda am studiat aproape toate ofertele pentru masini in jur de 25mii eur si in final am ramas la Opel Vectra 1.9 CDTI 150 CP nivel de echipare Cosmo plus multiple optiuni si Skoda Octavia 2.0 TDI 140 CP Edition 100. Dupa lungi negocieri cu dealerul Opel am reusit sa obtin un discount de 400 euro plus pachetul de 650eur care este acum la oferta dar chiar si asa tot nu reuseam sa ajung nici pe departe la nivelul de dotari care il are Octavia Edition 100. Cat despre Volvo ..hmm.. au tehnologie Ford si sunt oricum mai scumpe ca sa nu mai zic ca oricum nu au un turbo diesel mai puternic de 110cp la o cilindreee de maxim 2000cmc. Perioada foarte mare de asteptare de la Opel intre 2 luni jumate si 3 luni m-a descurajat, Octavia era deja in Romania si nu dura mai mult de 2 sapt din momentul depuneri dosarului de leasing pana la livrare.
cri123
Masina este peste M2, sa o stapanesti sanatos. Insa pretul este enorm pentru clasa compacta. Laguna 2 din semnatura - 21 de mii. Si nu are ce povesti cu nici o Octavia 2 de prin zonele noastre. Parerea mea... insa gusturile nu se discuta.

@CP: masina adevarata de 27k era Honda Accord. NU O2. Iar cu "masinile germane adevarate" as lasa-o mai moale. Ca stiu si altii sa faca masini, iar nemtoaicele au cam luat-o pe ulei ca si calitate de cativa ani buni incoace.
MrMishu
Am fost si am facut drivetest cu Honda New Civic 1.8i 140cp nivel de echipare Sport inafara de design si motor care intradevar este o bijuterie , cand am vazut pe computerul de bord un consum mediu de 15.7L/100km mi-a cam stat ceasul, masina nu are nimic care sa iti dea sentimentul de calitate, imbinari proaste ale diferitelor plastice care oricum aveau un aspect saracacios, dur si ca sa va linistiti zdranganea la fel ca si Megane-ul din care tocmai ma dadusem jos iar pretul "jos palaria" 29mii euro cu toate taxele incluse blink.gif . M-am urcat si in Accord si surpriza aceeasi calitate a materialelor .. daca nu ar fi avut taxe vamale iar timpul de asteptare nu ar fi depasit 2 luni cu sigurata m-as mai fi gandit. Apropo am si un topic deschis pe tema asta tot aici la rubrica diverse.
cp
@cri123

Tu habar nu ai ce inseamna o honda in romania. Nici nu visezi ce e aia sa stai dupa un intercooler de japoneza 3 luni pana ti-l aduc. Nici nu visezi ce inseamna sa schimbi un far de japoneza. Pe langa asta eu banuiesc ca nici cu calculele nu stai foarte bine, eu zic sa calculezi putin accizele si sa vezi ce inseamna cei 27 mii pe acord. Cauta putin si la optionale si vezi si de motor diesel. Precum am zis, cine isi ia renault crede ca toate masinile sunt cu vreo 2 mii mai scumpe numai decat a lor. Cam asa crezi si tu.

Accord 2.2i CTD-i Executive costa Pret CIP * 25.850 EURO. Iti dai seama la ce pret ajunge cu totul? Unde mai pui ca are 140 Cp exact ca si octavia, acelasi comportament dar consum mai mare si motor de 2.2 l, lucru pe care o sa il simti la taxe cand intram in UE.
make
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Insa, daca pretul este adevarat, nu pot decat sa-ti dedic melodia pe care i-a dedicat-o Rednic lui Copos, dupa meciul de la Craiova...
sorin
QUOTE(MrMishu @ 9 Jun 2006, 19:14)
Cat despre Volvo ..hmm.. au tehnologie Ford si sunt oricum mai scumpe ca sa nu mai zic ca oricum nu au un turbo diesel mai puternic de 110cp la o cilindreee de maxim 2000cmc.
*


Chiar nu ma intereseaza ce isi cumpara unii si altii deci nu fac comentarii.
Motorul de 2.0d de la Volvo eu stiam ca are 140 cp si este motorul de la Peugeot 2.0hdi,nu?
cri123
@cp

Cred ca am habar ce inseamna o japoneza (ca si masini de alte natii de altfel).

Cat despre Renault, fiecare crede ce vrea. Cui nu ii place sa nu isi cumpere.

Eu imi mentin parerea ca O2 la 27k e MULT prea scumpa. Sa nu vorbim cat costa Avensis 2.2 (pe la 21k CIP), Mondeo (22-23). Nu mult peste L2.2 2.2dci. Si toate sunt o clasa peste O2.

Dar inca o data, e parerea mea personala - si e democratie in tara asta.
MrMishu
@cri123

Crede-ma ca am studiat toate ofertele de pret si la dotarile pe care le am pe Octavia plus motorizare si cutie cu 6 trepete niciuna nu iesea sub 28mii euro, pretul depinde foarte mult de comfiguratie asa ca te rog sa nu vorbesti in necunostinta de cauza si pana la urma asta a fost alegerea mea ... Chiar aseara am configurat un Laguna 2.2 dci 150cp iar pretul DDP a fost 27.017 eur ... o frantuzoaica 27mii euro care oricum are acelas tip de caroserie ca si Octavia si adica LIFTBACK si nu compacta... berlina cu hayon. In alta ordine de idei nu mai vroaiam masina frantuzeasca.Sper ca m-am facut inteles ... Pentru mine masinile frantuzesti sunt doar frumoase si ieftine..va rog frumos nu incepeti aici diverse polemici de genu masini germane vs masini frantuzesti vs masini japoneze.Inteleg sa va spuneti fiecare parerea dar va rog sa fiti subiectivi nu sa ganditi din prisma nationalitatii atomobilului detinut.
Inca o data va invit la un drivetest dupa ce scot masina din rodaj ... si dupa aia veti putea vb in cunostinta de cauza daca merita sau nu pretul.
modulsys
@MrMishu: in primul rand felicitari ca ai atatia bani sa dai pe o masina.
Ca in banii astia puteai lua altceva, deja intram in chestii subiective. Eu unul mi-as fi 'tras' un Zafira de murea lumea de ciuda... icon_mrgreen.gif

Chiar te rugam sa revii cu impresii dupa primii 10.000 km, dupa primul an de exploatare, samd. Cine stie? Poate vei ajuta si pe altii in a lua decizii de achizitie.

@bh07xyk: Da, Laguna si Octavia fac parte - alaturi de BMW seria 3, Fiat Croma, etc - din aceasi categorie de masini "Large Family Cars".

Ca exista mari diferente intre ele ca performante, fiabilitate, dotari asta e alta poveste.
Din punctul meu de vedere stai linistit, Laguna ta este mult peste orice Octavia. Dar sunt probabil subiectiv. blush.gif
Speedy
@MrMishu: Ai facut o alegere buna. Octavia II este mult peste Megane II. Cu Laguna II n-am mers pana acum asa ca nu pot sa ma pronunt. Octavia sta mult mai bine pe sosea mai ales la viteze mari. In afara de vizibilitatea cam nasoala in spate nu prea as avea ce sa-i reprosez (mai greu cu parcarile) wink.gif . Daca motorul de 105cp trage foarte bine stau si ma gandesc cum o sa traga al tau la 140cp:). chiar sunt curios cat peste 200km/h o sa mearga (aici fiind limita celei de 105 cp)

bafta!
MrMishu
Multumesc Speedy!
make
Laguna, Mondeo, Pasat, Avensis, Acord sunt masini clasa medie, iar Octavia, Megane, Golf, Focus, Corolla sunt masini clasa compacta. Aceasta clasificare este facuta dupa distanta dintre cele 2 punti, care da confortul si stabilitatea la rulare a unei masini. Comparati OII cu MII dupa acest criteriu si veti avea o surpriza, unii placuta, altii neplacuta. Celelalte clasificari (Large... sau Lift...) sunt povesti. OII este in partea superioara a clasei compacte, dar nu este in clasa medie in nici un caz.
modulsys
Make, ai dreptate. Cei de la EuroNCAP au incadrat-o aiurea pe Octavia, in aceiasi categorie cu Laguna, Avensis si in mod hilar... Passat.
diesel_power
Octavia 2 are la baza pe VW Golf 5, deci ambele sunt de clasa compacta, asa cum si Superb are la baza pe Passat...
Bravo tie ca ai avut bani de asa o masina dotata, felicitari pt asta! Nu e cum zic altii ca ai luat teapa etc... teapa au luat ei ca nu isi permit o masina de genul asta.
Apropos, pe Superb nu l-ai luat in considerare? Eu cred in locul tau ca asta as fi ales, e masina mai mare si masiva, preferatele mele biggrin.gif
Nea Vizanu
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute! Te astept sa impartasesti impresii despre masina atat aici cat si pe alt forum...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.