Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se pot inlocui baghetele si manerele ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
A l e x
Am avut ghinionul ca tatal meu sa cumpere Megane-ul din stoc, si astfel nu am nici pachet Privilege si nici macar jante. Jante stiu ca se pot cumpara si ulterior dar as vrea sa inlocuiesc manerele mele in culoarea caroseriei cu manere cromate, ca la privilege, si baghetele laterale de protectie, care sunt negre, sa le iau gri deschis, tot ca la privilege.

Stiti ceva, se poate ?
google
Poti sa inlocuiesti manerele cu unele cromate (din cate stiu eu sunt la fel, sper sa nu ma insel). Cat despre baghetele laterale de protectie (bandourile) se pot demonta, inclusiv cele de pe barile de protectie, si se pot vopsii in culoarea caroseriei.
A l e x
Da, normal ca se pot demonta si vopsi, imi cer scuze ca nu m-am exprimat corect...

Intrebarea era daca poti obtine asa ceva de la dealerii Renault, adica daca a mai facut cineva pana acum asa ceva ? Si daca da, un pret ? Ca asa poti modifica toata masina daca te pricepi sau daca te duci la o firma de tuning, pe mine ma interesa dpdv 'oficial', adica daca se poate da comanda la Renault.

Mersi de raspuns
google
Normal ar fi sa poti sa faci treba asta intr-un service autorizat Renault. Da-i un pm lui @hellcat ca el lucreaza la un dealer Renault si poate sa te lamureasca vis-a-vis de conditii si pret, care, intre noi fie vorba, va fi destul de piperat, ca totul de altfel la service-urile Renault.
A l e x
Sper sa nu fie prea piperat. Mersi.
Lex Luthor
pentru manerele metalizate de la privilege pot sa-ti spun ca este in jur de 900 RON bucata. Am avut eu anul trecut un accident si trebuiau sa-mi schimbe manerele. Initial adusesera unele care erau pentru varianta "maini libere" (erau la fel cu cele standard, dar mai aveau un butonas pe ele). Bineinteles ca eu nu le-am vrut pe acelea, si le-am spus sa-mi aduca altele care sa fie la fel cu cele originale. Si erau disperati ca ce fac ei cu ele ca era in jur de 1.000 RON bucata. Asa ca daca alea erau 1.000 de RON, banuiesc ca cele normale, fara butonas, sunt 800-900 RON bucata.
Nu se merita sa dai atatia bani pe niste manere.
A l e x
Intr-adevar, chiar nu merita sa dai atatia bani. Si daca erau 900 RON toate 4 mi se parea scump... Am sa sun totusi la un service Renault sa vad si ei ce spun, poate poate nu e chiar 900.
Lex Luthor
daca afli cat e unul, sa-mi spui si mie ca sunt curios.
bcc1981
referitor la bandourile laterale, culoarea lor (negru sau gri) sunt in functie de verisunea masinii (dotare). Bandourile negre sunt la masinile cu dotari mai putine, bandourile gri sunt la masinile cu dotari superioare (de la privillege in sus). Daca vor sa pastreze ,,eticheta" probabil nu o sa fie de acord sa-ti vanda bandouri gri.
Solon
Pai nu prea cred ca ii intereseaza pe ei eticheta.Ei vor sa-si vanda marfa. biggrin.gif
JADRRO
Te poti duce la un service sa comanzi aceste bandouri fara sa spui ce masina ai ( doar cu codul ).
Si oricum pe cel care vinde piese nu-l intereseaza ce faci cu acele bandouri/manere...
Lex Luthor
bandourile se pot vopsi in culoarea "cremene". Exista un cod de culoare pentru aceasta: 205139 ("pierre a fusil"). Avand acest cod orice vopsitorie mai rasarita dotata cu un calculator iti poate amesteca culorile respective (si sunt vreo 5 care intra in aceasta compozitie) si prepara vopseaua. Eu mi-am facut un spray cu aceasta culoare si l-am folosit pentru a vopsi senzorii de parcare. Au iesit de parca ar fi fost acolo din fabrica. Nici o diferenta de culoare.
rombu
acest cremene este culoarea din fabrica a bandourilor la confort dynamique? ca eu am niste zgarieturi pe aceste bandouri, si am dat cu culoarea masinii ( gris hologramme 603) crezand ca e aceeasi dar..nu prea e.
daca esti din bucuresti, stii cumva in zona statiei de metrou aurel vlaicu (langa biserica dinspre herastrau) acel laborator de preparat culori. crezi ca sunt in stare sa faca asa ceva?
Lex Luthor
Nu stiu daca e culoarea bandourilor de la confort dynamique. Insa stiu ca este culoarea care este la Privilege. Am codul de la renault si l-am verificat practic.
In ceea ce priveste laboratorul de langa Aurel Vlaicu nu il stiu. Eu mi-am preparat vopseaua la un laborator de pe Lizeanu (langa Mega Image, la intersectia cu Stefan cel Mare). A costat 38 RON.
rombu
eu din cate am vazut privilege e numai pe sedan..adica pe bicorp nu exista notiunea de privilege....pe bicorp cea mai inalta dotare este confort dynamique... iar pe afara bandourile sunt ca un gri asa..un gri mai deschis..in price caz nu negre...oricum alta culoare in afara de asta nu e..ori negre..ori asa . ma refer ,la megane 2.1
JADRRO
Sunt identice culorile la bandourile de la Confort Dynamique si Privilege
JADRRO
Offtopic

@Lex Luthor

Cum ai facut sa vopsesti senzorii ?
Lex Luthor
I-am vopsit inainte de a-i monta. Am izolat cu bada adeziva din hartie partea din spate si am dat foarte rapid si in straturi f.subtiri cu vopseaua spray (2 straturi). Altfel risti sa infunzi cu vopsea canalul de emisie ultrasunete. Oricum au iesit foarte bine. Ce de La Gemini au spus ca sunt primii senzori de alta culoare decat culoarea neagra pe care ii monteaza.
A l e x
@rombu

Da, se pare ca la megane 2.2 iti da culoarea cremene, adica griul ala deschis, si la Expression. Era si cazul smile.gif
rombu
perfect! m-am dumirit deci.
eu nu cred ca o sa imi fac spray vopseaua ci "la borcan" ca dau mai bine cu pensula de acuarele pe zgarieturile care le am. care acum se vad destul de puternic...eu dand cu vopseaua masinii smile.gif)
Solon
Vezi ca daca dai cu pensula ies foarte urat!
Manuel
Rupe un filtru de tigara, inmoaie-l in vopsea si da-i cu ala. E mai bine decat cu pensula. Metoda e verificata, furata de la un vopsitor profesionist. smile.gif
rombu
multumesc pt sfat! o sa il aplic dupa ce imi fac borcanasul de vopsea
Hack
Am gasit pe net documentul atasat si m-am gandit sa-l pun aici, poate ajuta pe cineva.
Contine codurile vopselelor de pe masinile renault.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.