Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena Megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
liviurosioara
Receptia radio la megane-ul meu nu este tocmai buna... nici pe cd-ul original, dar nici pe un Kenwood pe care l-am achizitionat recent. S-a mai lovit cineva de problema asta? Stiti cumva vreo antena mai eficienta, care sa imbunatateasca receptia?
MDD
Vezi topicul"mi-au furat antena". Din pacate nici eu nu reusesc sa gasesc rezolvarea, luate pe rand toate functioneaza bine: r cd -ul , firul de antena , amplifu' si spicul, insa pe langa semafoare si aiurea tot haraie.Am deja 4 antene diferite si nu e mare schimbare cu nici una, dar mai bine decat cu aia de gsm.
sandman_
Eu am schimbat antena (am mai scris pe undeva, dar nu mai gasesc postul), din motive pur estetice. Cea originala mi se parea imensa, pentru masina mea si am pus una argintie de 9cm, care are receptie buna (pentru lungimea ei), singurele probleme avandu-le pe valea jiului si in alte zone asemanatoare.
semit
OFF: Sabine in contra a ceea ce se spune in lumea moderna.. SIZE DOES MATTER tongue.gif
sandman_
Iar , statistic vorbind, lumea pe aici exclama: "wow!!!!! uite ce antena mica si sexy are pe masina wub.gif """
DVK
am si eu aceeasi poblema ,nu-mi place deloc cum se aude , se mai si intrerupe uneori
mirceone
Si eu am probleme cu receptia. Se aude mai prost decat la un cass pe care l-am avut intr-o Dacie, si era cel mai ieftin Philips de la Metro. Nu stiu daca e de la antena sau nu, dar in oras se schimba cateodata tonalitatea, adica se aude mai "infundat", are paraziti, iar afara mi se pare ca nu are o raza lunga in care receptioneaza bine FM-ul. Iese din unda cam repede. M-am gandit sa-mi schimb antena, dar inca nu am incercat.
BOG
Se pare ca cea mai buna varianta ramane tot antena oricginala...Eu am cumparat dintr-un hypermarket una care chipurile e de aluminiu, foarte mica si din cele 6 posturi de radio setate cand aveam antena originala mai prind doar 4....
Lex Luthor
Antena de care vorbeste Heron am avut-o si eu pe masina si, pe langa faptul ca se auzea un pic mai prost decat inainte, a si atras privirea unor "baieti" care nu s-au obosit sa o desurubeze ci au smuls-o cu tot cu piulit incastrata in suportul de plafon. Si sa vezi atunci ce distractie pana am reparat porcaria aia de suport (ca are si amplificatorul de antena integrat in el - atentie pentru cei care vreti sa schimbati antena cu totul) si nu era "decat" 200 RON unul la service.
bcc1981
deci nu sunt singurul cu probleme cand vine vorba de calitatea radio.

Mai nasol este ca am luat un mp3 player cu memory stick, care se alimenteaza de la bricheta, si emite pe fm (pe mai multe frecvente). Pana si ala se aude prost, cu fasaituri, pureci, si ce mai vreti voi. Deci nici macar un emitator aflat la 2 metri de antena nu este receptionat calumea.

Acuma putin offtopic, un mp3 player agreat de renault imi puteti recomanda? sa pastrez in continuare comenzile pe volan si afisajul. Am inteles ca la ultima versiune de megane exista si mp3 player, se poate cumpara si pune unul de-acolo pe m2-ul din semnatura?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.