Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noutati DaciaClub si Reno
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
AlexV
Astazi 24 mai 2006 am realizat ceea ce ne-am dorit de cand exista cele 2 forumuri DaciaClub si Reno, o baza de date unita si posibilitatea de a posta pe ambele forumuri folosind un singur user.

In urma acestei fuziuni au fost cativa useri carora a trebuit sa le modificam numele, pentru a evita intrarile duplicate in baza de date.
Astfel cine nu se poate loga cu numele pe care il detinea anterior, este rugat sa incerce sa introduca in fata numelui "reno-" daca aveau cont pe reno.ro si "daciaclub-" daca aveau cont pe daciaclub.ro.
Ex: membrul "user" poate sa fie acum "daciaclub-user" sau "reno-user".
Daca faceti parte din aceasta categorie si va puteti loga cu una din variantele de mai sus, va rugam sa ne scrieti un tichet de suport pe siteul http://suport.reno.ro pentru a va da posibilitatea de a alege alt nume de utilizator. Va multumim pentru intelegere.


Tot din cauza acestei modificari au ramas doar 2 skinuri, cate unul pentru fiecare forum, respectiv cel albastru pentru daciaclub si cel galben pentru reno.

Daca aveti orice alta problema va rugam de asemenea sa ne scrieti un tichet de suport.
http://suport.reno.ro

De asemenea va rugam sa ne comunicati daca aveau useri cu nume diferite pe fiecare din forumuri, pentru a impreuna acesti useri intr-unu singur.
argon
Si daca aveam acelasi nume pe ambele forumuri? va-ti dat seama dupa IP ca-s unu si acelasi?
moderator
nu, pentru ca argon de pe reno nu avea acelasi ip de inregistrare si pe daciaclub si pe reno. si nici aceeai adresa de email.
deci reno-argon esti tot tu?
argon
Da, Eu sunt si pe Reno. Nu am avut probleme la Login.
alex
Pai nu ai avut probeleme de login pt ca te-ai logat cu fostul cont de pe dacia care acum e valabil si pe reno. Si mai ai un cont valabil si pe dacia si pe reno, reno-argon, de fapt, vechiul cont de pe reno wink.gif
clr

Exista sectiuni care de acum sunt comune ambelor forumuri?

Ca mie pe Daciaclub -> Cafenea spre exemplu mi - au aparut o serie de topicuri gen Bancuri, Megan vs Laguna etc.

argon
QUOTE
Forumurile Daciaclub si Reno beneficiaza acum de unificarea bazei de date, ceea ce presupune existenta unui singur user pentru ambele forumuri. Cateva sectiuni gen "cafenea" sunt accesibile din ambele forumuri, iar sectiunile tehnice raman ca pana acum
alex
Da, sunt sectiuni comune. Momentan suntem rupti de oboseala si ne ducem la niste somn
Raspundem la intrebari mai tarziu.
RCS
O nu....ce bulibaseala e aici pe forum (ma refer la forumul pt Renault)acuma mai ales la sectiunea cafenea. wacko.gif wacko.gif
dil
Pentru daciaclub sunt campuri speciale la fiecare user pentru completarea datelor referitoare la autoturism. Nu se pot folosi aceleasi campuri si pe reno pentru a nu mai folosi semnatura pentru acest date?
Muttley
Am incercat sa ma loghez dincolo cu reno-muttley si nu merge. Mentionez ca aveam cont acolo.
E1:M-am uitat pe lista de membri de pe reno si am vazut nickuri cunoscute de aici (ex: reno-klaus). Eu nu-s. E normal?
E2:Am cautat unul din posturile mele de acolo si l-am gasit in contul userului de aici. Mai exact, m-am uitat la numarul de posturi si era cel corespunzator DC. Whatever... smile.gif
Laurentziu83
Eh, daca-i musai e musai. Nu-mi place mutarea asta, dar n-am ce face, ma conformez.
ionutctn
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 May 2006, 09:59)
Eh, daca-i musai e musai. Nu-mi place mutarea asta, dar n-am ce face, ma conformez.
*



Sa se revizuiasca primesc, dar sa nu se schimbe nimic radmasa.gif
Sau sa se schimbe pe ici pe colo iar nu prin punctele esentiale si sa fiu informat dinainte. radmasa.gif
ssilviu
Ar fi fost totusi o idee mai buna sa uniti forumurile intr-unul singur. Si nu doar sa aiba useri si sectiuni la fel.

Userul pe reno.ro era acelasi cu cel de pe dacia club, dar nu mai merge sa ma mai loghez cu el acolo. Deci sa le uniti va rog.
semit
nu este deloc o idee bune aceasta unificare... mad.gif topicuri amestecate, tiganie mare.. si o sa iasa urat pana la urma+ aparitia "extraordinarilor" moderatori de la daciaclub..care, in afara de daciaclub-KLAUS si DFA, sunt la fel ca mecanicii din service-urile Dacia-Reno adica multi si degeaba... dry.gif Alex..cu parere de rau..parerea mea nu este tocmai buna despre aceasta schimbare.... mad.gif era mult mai bine inainte..fiecare cu treaba lui....
vali79m
La fel ca si Semit ...Nu sunt de acord cu aceasta unificare.
1.De ce era nevoie de aceasta unificare?
2.Aveam cont si pe dacia si pe reno si eu unul nu am fost intrebat daca vreau asa ceva
3. Era mai bine inainte, acum este o mare incurcatura.....
einstein1984
Sa vezi bancuri acum: S-a stricat Loganul? Pai deh, daca nu ai avut bani de Megane, platesti acum.
Dupa cateva luni de actvitate de daciaclub am ramas convins ca propietarul de Dacia e o specie deosebita de utilizator de automobil: are mereu sarma in portbagaj, schimba uleiul singur, stie sa sufle intr-un jiclor etc. Descrierea nu e generalizata, dar.........
bonzai
Trebuie redenumit topicul Bula daciotului sa nu se faca discriminari.
Muttley
Am vazut la cafenea un sticky FOARTE interesant.
Ori e o eroare, ori cineva a dat uitarii incidentele, discutiile aprinse si masurile drastice de acu' un an sau doi...
semit
nu este nici o eroare.. este foarte actuala intalnirea membrilor RENO.ro.. si nu exista nici un fel de incident...
vali79m
Ce masuri s-au luat acum un an sau doi?
Muttley
QUOTE(semit @ 24 May 2006, 11:59)
nu este nici o eroare.. este foarte actuala intalnirea membrilor RENO.ro.. si nu exista nici un fel de incident...
*


Sunt convins ca pe reno problema intalnirilor e cat se poate de ok, doar ca pe DC intalnirile au fost combatute cu vehementa-n urma unui incident si orice aluzie la reluarea oficiala a intalnirilor se lasa cu sanctiuni.
Din acest motiv mi se pare interesanta aparitia unui astfel de topic pe DC, chiar daca e "imprumutat" de la reno.
cmandrei
Nu exista nici o problema la intalnirile colegilor/prietenilor/amicilor de pe site-ul reno.ro ... acest topic nu are nici o legatura cu intalnirile ... va rog ramaneti la subiect ... multumesc
R19/16v
:-? unde mi-e avatarul?
numa' cmandrei are biggrin.gif gg andrei biggrin.gif
RCS
QUOTE(semit @ 24 May 2006, 11:08)
nu este deloc o idee bune aceasta unificare... mad.gif  topicuri amestecate, tiganie mare.. si o sa iasa urat pana la urma+ aparitia "extraordinarilor" moderatori de la daciaclub..care, in afara de daciaclub-KLAUS si DFA, sunt la fel ca mecanicii din service-urile Dacia-Reno adica multi si degeaba... dry.gif  Alex..cu parere de rau..parerea mea nu este tocmai buna despre aceasta schimbare.... mad.gif era mult mai bine inainte..fiecare cu treaba lui....
*


Sunt de acord cu tine semit !!! mad.gif
Muttley
QUOTE(cmandrei @ 24 May 2006, 12:18)
Nu exista nici o problema la intalnirile colegilor/prietenilor/amicilor de pe site-ul reno.ro
*


blink.gif
Domnule draga, a spus cineva asa ceva?

QUOTE(cmandrei @ 24 May 2006, 12:18)
... acest topic nu are nici o legatura cu intalnirile ... va rog ramaneti la subiect ... multumesc
*


Dar are legatura -citez titlul topicului- cu "Noutati DaciaClub si Reno". Iar un topic de intalniri pe Daciaclub, crede-ma te rog, e ceva ce nu m-asteptam sa mai vad vreodata.

In fine, nu insist, lamuririle vor veni din partea administratorilor.

In cazu-n care cineva crede ca m-agit aiurea, aruncati o privire aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=16395&hl=
kostake
Sa se revizuiasca primesc,dar sa nu se schimbe nimic...


Oricum sper sa nu mai am probleme cu forumurile.
Smeagol
Caracter explosiv, dom'le !
Pana la urma, eu cu cine votez ?
bobo77
Eu pe reno am nick-ul bebes si as vrea sa ramin doar cu acesta de pe daciaclub, va rog impreunati acesti useri.
k0b3
I totally hate this! Want my old reno.ro back!!! mad.gif
alex
Unirea a decurs in felul umrator:
1. Daca s-a gasit acelasi username si pe daciaclub si pe reno, cu acelasi email => userul reno a fost unit cu userul dacia. Noul login se poate utiliza pe ambele site-uri. De exemplu: Userul "gigi" si pe reno si pe dacia cu adresa de email gigi@domeniu la ambele forumuri a fost transformat in userul gigi cu parola de la dacia si cu email-ul gigi@domeniu

2. Daca s-a gasit acelasi user, acelasi ip si email diferit s-au contopit conturile in functie de forumul in care avea cele mai multe posturi sau avea activitate mai mare. De exemplu: Userul gigi cu acelasi ip dar cu email gigi@domeniu-1 pe dacia si gigi@domeniu-2 pe reno si care era activ preponderent pe reno are contul universal valabil pe cele doua forumuri, "gigi" cu parola de la reno si cu adresa de email gigi@domeniu-2

3. Daca s-a gasit acelasi user dar nu am putut determina daca e aceeasi persona, unul din conturi, in general cel cu mai putina activitate, a fost redenumit in dacia-user respectiv reno-user. De exemplu: Userul "gigi" pe dacia si userul "gigi" pe reno, doua persoane total diferite, userul gigi cu mai multe posturi pe reno. Userul gigi de la dacia devine dacia-gigi, parola cea de pe dacia. Userul gigi de la reno, ramane cu contul neschimbat, parola de la reno.
aphophis
de curiozitate a fost un proces automat sau s-a facut totul la "mana" ? Mie imi convine daca se poate ca userul meu de pe reno romaximusro sa fie contopit cu acesta de pe daciaclub v-as multumi. Sub userul de pe daciaclub bineinteles
cmandrei
Punctul 2 se pare ca nu a functionat pentru userii dil si b06fcn.
semit
Alex nu se poate face un UNDO.. macar sa nu mai fie amestecate sectiunile ..cu userii DC n-are nimeni nimic Doamne fereste.. rolleyes.gif
electriczbif
Ma gandesc ca daca vroiam sa citesc/scriu ceva pe forumul daciaclub ma inscriam si acolo, eventual cu acelasi nume si aceiasi parola, nu? Nu inteleg ce avantaj aduce aceasta unificare unui user al forumului reno. In schimb acuma am de parcurs 5-10 pagini de new posts de fiecare data, cu subiecte care nu ma intereseaza catusi de putin. Nu e destul ca loteria nationala ne baga logan-uri pe gat, se pare ca incep sa faca si forumurile acelasi lucru. De ce nu s-a unificat cu forumul peugeot sau citroen de ex? Pt. mine cel putin era mai interesant, chiar daca tot neplacut. Am inteles ca sunt aceiasi administratori, dar forumul exista si prin userii abonati, iar la o astfel de miscare mie mi s-ar parea normal sa li se ceara si lor parerea.
My 2c.
AlexV
trebuirle stau in felul urmator, sectiunile tehnice generalitati clio megane si celelalte modele renault nu sunt accesibile decat din reno.ro.

de unit s-au unit subforumurile din "alte discutii". Bursa e mai bine sa fie unita, e mai utila daca e mai "bogata". Stirile idem. Exita o baza de stiri mai mare acum. Pe Daciaclub nu exista o sectiune de "Asigurari si Daune" ceea ce e chiar util sa existe. de ce sa nu se impartaseasca discutiile? Idem calatorii si starea drumurilor. Mai multe info, avem seanse sa gasim date despre ce ne intereseaza. Probleme forum si English corner, idem.
Cafeneaua oricum e o "cafenea" si discutiile sunt lasate la "greu".
Singura chestie care m-am gandit ca se poate sa va deranjeze e sectiunea diverse, care pe reno avea un alt caracter de pe daciaclub.
Daca doriti ca sectiunea diverse sa fie iar individuala, am muncit de la ora 11 aseara pana azi la 9, o fac si pe asta si le splituiesc manual dupa cum erau inainte (poate ma ajuta si moderatorii biggrin.gif). De asemenea se pot muta in diverse reno, cateva topicuri care stateau in cafenea fara rost (ar fi trebuit sa fie la diverse).

Treaba cu "eu am reno si sunt mai tare" tine de noi. Noi toti putem face aceasta unire cat mai placuta si sa trecem peste orgolii de acest gen, si in final sa incercam sa ne intelegem cat mai bine.

Asteptam de asemenea propuneri.
Va multumim.

p.s. in ceea ce priveste numarul de posturi vor da o renumarare si cei care au avut conturile unite vor vedea cresterea respectiva datorata cuplarii mesajelor.
semit
PROPUNERE: Cafeneaua si Diverse sa revina cum erau..moderate de moderatori Reno.. Stirile si Bursa sa fie comune..si atat smile.gif
bonzai
Ma gandesc cu groaza ce s-ar intampla daca se revitalizeaza un topic gen Symbol vs Logan in sectiunea comuna de diverse sau cafenea. Eu as fi de acord cu partea Diverse sa ramana pe fiecare forum in parte.
DFA
Nu s-ar întâmpla nimic..., fiind toate sub același acoperiș eu zic că situația se poate controla mult mai ușor, cele 2 comunități s-ar apropria mai mult și mai repede.
alex
QUOTE(cmandrei @ 24 May 2006, 15:04)
Punctul 2 se pare ca nu a functionat pentru userii dil si b06fcn.
*



Prin acelasi user din punctul 2 am vrut sa zic acelasi username. Nu am cautat si aceleasi persoane cu username-uri diferite.

Daca sunt oameni care pe reno erau nick_pe_reno si pe dacia erau nick_pe_dacia si doresc unirea intr-un singur cont a datelor, ii rog sa precizeze la suport.reno.ro: username-ul de pe dacia, username-ul de pe reno si cel pe care doresc sa-l foloseasca de acum incolo. Multumesc.
AlexV
bebes a fost convertit in bobo77;
jordanny a fost convertit in bonzai;
bonzai
la o prima vedere la mine pare totul ok.
letitia
de ce nu merge view new posts? cel putin la mine nu merge... pe reno.ro...
claus
foarte ciudat, letitia.. la mine merge..
alex
In ce sens nu merge? Detaliaza problema te rog.
CGB
ce porcarie sad.gif
mare mare porcarie dom'le.
DragosP
QUOTE(cristib @ 24 May 2006, 21:07)

Am citit, știm.
Altceva mai știți și puteți a spune pe această temă?
CGB
da!!!

nu e doar o mare porcarie. e mama tuturor porcariilor.
ce harababura dreq la cafenea si diverse. tot felu' de topicuri cu pisici, aparate foto, recomandari culinare, bf109 vs spitfire wacko.gif ....of of of

de ce nu se intelege ca pe reno eram mai putini membri, erau topicuri mai putine si mai usor de gasit. acu e o varza, de nici nu mai stiu pe unde am postat.
pastrama
S-a dus dracu forumul meu preferat...DaciaClub si doar atat...ce vremuri domle, ce vremuri.
Sa vezi acuma certuri!!!!!!!!
CGB
"bula daciotului" pe reno.ro wacko.gif
hai dom'le fiti seriosi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.