Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jenti de tabla
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
maneacornel
Noroc.
Am un Megane 2.2 Sedan din 2006. Azi mi-am dat din curiozitate capacele de la roti (mentionez ca am jenti de tabla) jos si am constatat 2 lucruri :

1. M-am murdarit pe maini de un fel de negreala de pe genti (ceva care se lua pe main ca o funingine). Ce reprezinta acest lucru ?

2. La rotile din fata, in interiorul perimetrului delimitat de prezoane, se mai afla un surub central, de dimensiuni apreciabile (cu piulita pe el). Acesta este inconjurat de un fel de manson din metal (ca o teava de circa 4 cm diametru, in interiorul careia se afla surubul de care spuneam). Acest manson (teava) apartine jantei sau apartine discului ?

Thanks pentru lamuriri.
cipman
Sa-l stapanesti sanatos si bun venit pe forum.

1. Negreala este un praf, rezultat al uzurii (consumarii) normale al materialului de frictiune al placutelor de frana; acest lucru se observa la orice autovehicul care are frana cu discuri. Poti vedea si la televizor daca te uiti la o cursa de F1 cum masinile ies de la standuri cu jantele curate, argintii, lucitoare, si, pe masura ce merg, devin din ce in ce mai inchise la culoare si cand ajung din nou la standuri se vede ca-s negre de-a binelea. Nu ai tu aceleasi materiale la masina ta dar fenomenul e acelasi.

2. Surubul central nu este un surub propriu zis ci apartine planetarei (cu piulita aferenta). La aceasta intrebare iti puteai raspunde singur daca examinai roata de rezerva (sau daca demontai roata). Acel manson/teava, cum i-ai spus tu, nu apartine nici jantei (dar nici discului).

Te rog sa citesti regulamentul forumului. Nu ti-ai completat semnatura (scrie si in antetul oricare pagini a forumului).
maneacornel
Sa inteleg ca apartine planetarei...
Ma interesa deoarece cand am dat capacul jos am vazut ca acel manson din metal era ruginit (la ambele roti fata).
Este normal sa apara rugina acolo ? Din cate am vazut, este destul de dificil de bagat pe acolo ceva vaselina...
Ar trebui sa-i fac ceva (sa-i dau cu niste vaselina) sau nu are importanta ?
bogdan20
Nu are nimic stai linistit si nu pune vaselina nicaieri.
cipman
Piesa aia e butucul rotii. Las-o asa.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.