Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pastrare numere vechi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
cipm
Salutare,

Sunt inscris pentru un Clio III si cum nu ma gandesc sa pastrez masina veche, normal ca o sa o vand. Acuma vin si intrebarile:

1. este vreun castig daca imi pastrez numerele vechi?
2. cum se procedeaza pentru a pastra numarul vechi (daca este cineva care poate sa-mi impartaseasca din experienta pasii care trebuiesc parcursi)?
3. daca am platita rovigneta Euro II se poate cumva transmite noii masini daca am acelasi numar.
hx in advance smile.gif
make
1. Te costa mai putin si economisesti timp.
2. Radiezi masina veche si platesti 10 RON pentru a pastra numerele vechi (valabile 1 an).
3. Nu, rovigneta este platita pentru masina si pe ea este trecuta seria de caroserie a masinii, poti sa o vinzi odata cu masina.
Racky
Da se poate pastra numarul vechi...in privinta rovinietei ea nu se poate transmite noii masini deoarece ea se plateste in functie de modelul masinii,capacitate cilindrica etc
cipm
QUOTE(make @ May 19 2006, 11:27 PM)
2. Radiezi masina veche si platesti 10 RON pentru a pastra numerele vechi (valabile 1 an).


Doar un an? blink.gif Dupa aceea ce fac ? Trebuie sa-mi fac alte numere? Nu inteleg... sad.gif
st0rm3ru
este valabila 1 an in decursul caruia trebuie sa inmatriculezi noua masina cu ele... wink.gif
cipman
Sau mai platesti inca un an si tot asa. In sensul ca prelungesti rezervarea. Nu bag mana in foc pt. asta dar asa mi s-a explicat la ghiseul unde se platesc numerele la Udriste.
dannypapai
Te duci frumos in prima zi lucratoare a noului an si platesti rezervarea tot anul pentru tot anul, 10 RON. Se poata asa.
cipm
Ideea era atunci cand merg la Politie pentru inmatriculare sa nu mai astept dupa numerele noi ci sa le folosesc pe cele vechi.

Adevarul ca nici nu mai stiu cum se procedeaza pentru numerele definitive (daca se mai asteapta dupa ele, sau nu)
Solon
La politie daca vrei sa pastrezi nr vechi le predai pe cele vechi, achiti taxa pentru ele-la rand,serie, cum le ai tu- si dupa aia vii a doua zi si ti la iei.
E aberant, dar asa mi-au facut mie.
morph
Da, ca sa pastrezi numerele vechi, trebuie sa predai numerele vechi. Evident, ca sa te mai buzunareasca de niste bani cand inmatriculezi urmatoarea masina.
make
Nu trebuie sa predai numerele vechi! Radiezi masina veche, platesti rezervarea pentru numerele vechi si pastrezi numerele vechi acasa, nici nu trebuie sa le arati la politie. Depui actele pentru inmatricularea masinii noi, inclusiv chitanta de rezervare numere vechi (10 RON) si dupa ce ridici certificatul de inmatriculare te duci in strada, iti montezi numerele vechi pe masina noua si predai numerele rosii, pe care primesti ceva bani inapoi (aprox. 24 RON).
cipm
QUOTE(Solon @ May 22 2006, 02:27 PM)
La politie daca vrei sa pastrezi nr vechi le predai pe cele vechi, achiti taxa pentru ele-la rand,serie, cum le ai tu- si dupa aia vii a doua zi si ti la iei.
E aberant, dar asa mi-au facut mie.
*



Stupida solutie blink.gif
Mersi la toti.
O sa vad ce si cum in cateva zile daca cad la pace cu potentialul cumparator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.