Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amplasare detector radar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Detectoare Radar
fristei
Am si eu o curiozitate. Unde il aveti voi pus ... si care credeti ca e eficienta in fiecare din locatiile de mai sus (bineinteles ca pe mijloc, parbriz ... e cel mai indicat ... dar si cel mai usor de vazut de politisti) ...
Eu am ales varianta cu tetiera, sper sa fie eficienta.
sandman_
care este tetiera centrala stanga?
vroiai sa spui tetiera centrala spate?
daca da, aceea e optiunea mea
zyppo
In curind il vei pune pe bord, fiindca se va da liber din toamna la detectoare. smile.gif
Iar intr-un an, doi nu il vei mai pune deloc fiindca va fi total ineficient impotriva noilor sisteme de detectare video. sad.gif
GoGu
De pe site-ul Beltronics, in legatura cu pozitia optima a detectorului:

QUOTE
Positioning Detectors
First rule of thumb: For RADAR, the higher the better. For LASER, the lower the better. We recommend placing the detector as low as possible. Laser is more difficult to detect than radar. With that said, as far as positioning the detector, you want to give the detector a clear field of view: front and rear. Avoid placing the detector behind the tinting at the top of most windows, or hidden behind parking stickers, wiper blades, or anything similar that will obstruct the detector's window or lens. We no longer include the visor mount with the detectors because most cars have tinting that will reduce the laser detection range. We also advise placing the detector where it will not obstruct your view.


Concluzie: cum nu avem in Ro laser, atunci montati detectorul cat mai sus. Chestiile alea cu parbrizul colorat sus nu au nici o relevanta pt. detectia radar.
l@u
Cred ca nici nu mai este interesat de topicul asta ca acus face un an asa ca ar fi mai bine sa fie sters.
danchitu86
Eu as vrea sa aflu daca-l plasez pe un Logan in partea stanga pe bord, ce implicatii are? Problema ar fi ca daca il lipesc cu ventuzele de parbriz nu sta paralel pe drum si usor oblic. Ar fi o problema?
l@u
Pai cam are.... el se pune in centru si cat mai paralel cu drumul adica ca sa intelegi numarul masinii este principalul vizat de radar iar fascicolul este directionat catre numar iar daca detectorul tau bate in stele detectia este minimalizata ca sa spun asa.
holograma
pune-l pe mijloc, usor spre dreapta, astfel incat sa "vada" printre stergatoare. este destul spatiu. coboara putin ochiul la nivelul bordului si vei gasi pozitia ideala.
bafta! victorie.gif
GoGu
La Laser se tinteste de obicei numarul sau farurile, radarul normal nu prea are cerinte dintr-astea.
Conditia principala ce trebuie indeplinita e ca planul "ferestrei" prin care detectorul "priveste" drumul sa fie perpendicular pe planul soselei, lucru care se regleaza prin indoirea tablitei-suport a detectorului (aia cu ventuze) in cazul in care nu exista un sistem de reglare (tip balama).
Daca aceasta conditie e indeplinita, nu stiu daca are importanta daca detectorul e rotit in planul celalalt (era o discutie legata de polarizarea undelor diferitelor radare, ca ar fi benefica montarea verticala sau oblica a detectorului, insa cum nu cunosc polarizarea radarelor de pe la noi ma feresc sa comentez).
holograma
montarea verticala? cred ca voiai sa spui orizontala. pai daca-l montez in pozitie verticala ce-mi mai detecteaza? comete?... wacko.gif
oricum, prin toate instructiunile pe care le-am citit este specificata (si desenata) instalarea paralela cu soseaua.

drive safe! sofer1.gif
GoGu
Verical, dar cu respectarea primei conditii pe care am enuntat-o (cu fatza la drum), adica rotit in jurul axei longitudinale.
Dar repet, nu stiu cum sunt polarizate radarele de la noi si nu stiu ce sa zic, daca ajuta sau nu (in particular sau in general, de fapt...).
l@u
QUOTE(holograma @ 10 May 2007, 13:22)
pune-l pe mijloc, usor spre dreapta,
*




De ce usor spre dreapta?
holograma
ca sa aiba vedere libera printre stergatoare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.