Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vrem sau nu in UE?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
BOG
Pentru ca azi e o zi importanta si Romania asteapta cu nerabdare raportul Uniunii Europene din care vom afla data integrarii ma gandeam sa vedem citi dintre noi sint pentru aderare si citi sint eurosceptici? Sa vedem....
richie
Nu cred ca vrem, dar nici nu prea conteaza ce vrem noi. Cu UE e cam asa: Daca voi nu ne vreti, noi va vrem!
modulsys
Suntem prea atenti la zorzoane si ne scapa esentialul. Aderarea la UE ar trebui sa fie o consecinta, nu un scop in sine.

Aderarea in sine e un lucru bun, dar daca o vedem ca pe o destinatie si nu ca un punct de plecare, cred ca o sa cam dam cu poponeatza de pamant.
padre
Vrem dar nu stim ce ne asteapta. Si cu baietii astia jmekeri pusi pe capatuiala care ne conduc acum (si ne-au condus in ultimii 15 ani, ca sunt aceiasi) nu avem prea mari sanse de reusita.
UE ar trebui sa insemne pentru noi, pe langa multe restrictii de productie, taxe suplimentare, etc. bani multi pe diverse proiecte pentru dezvoltare. Exista o singura diferenta: in tarile foste sarace ale uniunii (vezi Spania ca exemplu, Grecia, etc.) banii pentru proiecte de dezvoltare s-au cheltuit pentru proiecte de dezvoltare si nu pentru case de vacanta, laptoape mai performante pentru sefi, masini 4x4 pentru deplasari in oras, etc.
Sunt doar niste exemple simpliste despre cum se deturneaza fondurile la noi dar ati inteles ideea. Cazuri mai misto ar fi lucrari den pasarela Otopeni - care dureaza de nici nu mai stiu cand si care ar fi trebuit sa fie gata de mult timp.
Asa ca.... Vreau in UE dar cu niste conditii. Din pacate o sa ramanem doar cu UEea umflata in bunul stil romanesc.
uncle
de intrat intram pana la urma dar prea "roz" nu o sa fie; uitati-va la grecia, italia care nu erau tari subdezvoltate, dar au avut probleme dupa aderare, cresteri de preturi reale&artificiale, scaderi ale nivelului de trai (eliminarea clasei de mijloc)...sa vedem ce s-o intampla....sa traim bine! laugh.gif
radian
Am votat pentru.

Dupa aderare in primele 6 luni preturile la marfurile marunte pe care le cumparam zilnic, vor creste mult. Cel putin la unguri cresterea a fost de cca. 50% in prima jumatate de an.

Bani pentru proiecte de dezvoltare vor veni cu sacul. Programele structurale destinate RO vor asigura o finantare de aproximativ 8,5 milioane euro / zi pentru perioada 2007 - 2013. Este o suma ametitoare... Problema este cat vom reusi sa cheltuim din banii care ne vor fi pusi la dispozitie. Ca fapt divers, in Italia finantarea de proiecte de dezvoltare din fonduri structurale a inceput in 1993. In primii doi au reusit sa absoarba un procent cuprins intre 40 si 60% din banii alocati, in functie de regiune.
richie
Din cate mi-a zis un var prin aliantza, care e un avocat celebru in finante....e o mare diferenta intre aderare (adica ceea ce ni se va intampla noua) si integrare. Cica abia cand te integreaza in CE vor aparea fondurile alea de care zici. Deocamdata....doar vom cotiza.
3xtreme
Eu nu cred. Dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu aderarea/integrarea. Dar asta inseamna ceva?
sqryn
Eu vreau in UE pt ca o sa pot sa cumpar din afara diverse lucruri fara sa mai platesc taxe vamale, tva si alte chestii la vama. Calitate mai buna la un pret sensibil mai mic din cauza concurentei. Si sper sa vina cati mai multi investitori in tara, poate e mai scot si pe noi din rahat. Acum asteptam legea aia pt importul (inmatricularea) masinilor sh, desi, dupa zvonuri, cred ca nu o sa se merite sa aduci de afara.
In rest, traim bine acum, o sa traim bine si dupa, mai rau nu are cum sa fie wink.gif
3xtreme
Si acum ce taxe vamale platesti pentru lucrurile din UE? Tva platesti si acum si o sa platesti si in viitor.
AEP
da cu conditii ....multe...asa ca nu va bat capu' cu ele...
BOG
Au aparut si concluziile raportului....
caktuss
astept cu nerabdare data de 1 ian 2007, ca mi se pare prea ieftin 37500 litrul de benzina... pomana curata, ce dracu`

o sa intram in UE si-o sa luam...
sandman_
O sa fie foarte greu dupa ce intram in UE si asta mai ales datorita mentalitatii "anti-munca" din Romania. Lasand la o parte Italia, Portugalia si Grecia, sa ne uitam la Slovenia, Ungaria, CEhia, Slovacia, Polonia. In primele 2 am prieteni, care zic ca este considerabil mai greu decat inainte de aderare. In 2000, salariul mediu in Slovenia are de vreo 800-900€ si, asa cum stiu multi, avea o economie foarte solida, insa lumea tot se plange. La fel si Ungaria. Nu era la fel de performanta precum Slovenia, insa peste Romania. Ne va fi greu, insa daca nu aderam, peste 10 ani ne-ar fi si mai greu (sa traim).
VladSoare
Eu nu vreau, dar din păcate nu-i după mine. smile.gif

Chestia asta cu aderarea eu o văd ca pe unificarea Germaniei: strîngeți, fraților, cureaua, chinuiți-vă, ca să se bucure nepoții voștri și ca să intre în istorie politicienii zilei. Peste 50 de ani Kohl va fi eroul care a unit Germania, în timp ce milioanele de oameni care au pompat la impozite de le-a ieșit pe nas vor fi oale și ulcele. Și la ce le va fi folosit? smile.gif
Eu aș prefera să trăiesc bine acum, decît să fiu erou peste 50 de ani. Nu cred gogoșile politicienilor, cum că în zece ani vom fi morți fără aderare. Nici vorbă. Asta ar vrea ei să credem. Eu sînt convins că am trăi bine-mersi și fără aderare.

Fraternitate? Europă unită? Bleah! Sună bine în discursurile politicienilor. Dă bine în buzunarele lor, nu ale noastre.

Mda, vom putea importa mașini fără Euro 3. Dar parcă e cam mare prețul numai pentru atîta lucru, nu? smile.gif
3xtreme
QUOTE(sandman_ @ May 17 2006, 12:08 PM)
O sa fie foarte greu dupa ce intram in UE si asta mai ales datorita mentalitatii "anti-munca" din Romania. Lasand la o parte Italia, Portugalia si Grecia, sa ne uitam la Slovenia, Ungaria, CEhia, Slovacia, Polonia. In primele 2 am prieteni, care zic ca este considerabil mai greu decat inainte de aderare. In 2000, salariul mediu in Slovenia are de vreo 800-900€ si, asa cum stiu multi, avea o economie foarte solida, insa lumea tot se plange. La fel si Ungaria. Nu era la fel de performanta precum Slovenia, insa peste Romania. Ne va fi greu, insa daca nu aderam, peste 10 ani ne-ar fi si mai greu (sa traim).
*


Ai idee cum e cu cheful de munca in UE? Ai fost vreodata intr-o fabrica in care muncesc nemti sau francezi? He he he, chiar nu intelegeti ca ei ne vor pe noi, dar nu pot s-o spuna asa, direct, ca le sar locuitorii lor in cap pentru ca-si pierd din avantaje? Nu munceste nici unul mai mult sau mai cu daruire decat Dorel... Chestia aia cu neamtul riguros si cu simtul datoriei era valabil in vremea lui bunicu'...
Laurentziu83
Da doamne poate scapam de ()UE-ul lor si de data asta. Nasol e ca ne vor ei pe noi.
Pentru mine (lucrez in comert, contabilitate, etc) intrarea in UE inseamna inzecirea sarcinilor de munca pe care le am de facut, si asta doar pentru a satisface birocratia.
Poate ne refuza si de data asta....
Aurolacul tot va veni sa-mi spele parbrizul, tot gretosi vor fi cei de la ghisee, dar la buzunar ma va costa mult mai mult toata distractia.
3xtreme
Si pe jos vom avea acelasi parchet din asfalt cu modele populare - a se citi cratere - si la spitale tot asa de naspa o sa fie, si, de fapt ceea ce pe mine ma doare, tot aceeasi grija fata de cetatean o sa fie - adica O = un zero mare.
FISICHELU
Intrebarea este- suntem pregatiti sa intram in UE? Daca ma uit pe strada si privesc dezinteresul total care se citeste pe fata multora (aici ma refer si la falsa impresie de preocupare...), cred ca nu. Noi am fost dintotdeauna obinuiti sa primim de la altii, sa frecam menta la serviciu si sa ne plangem ca nu suntem platiti destul...Daca vom pune osul la treaba, lucrurile nu vor fi chiar asa de rele. Ma intreb insa, cand o sa reusim sa schimbam mentalitatea - "Si ce daca imi put picioarele? Lasa, ca va obisnuiti voi!"...
sandman_
QUOTE(3xtreme @ May 17 2006, 12:58 PM)
Ai idee cum e cu cheful de munca in UE? Ai fost vreodata intr-o fabrica in care muncesc nemti sau francezi?


Contrar unor posibile aparente, nu locuiesc aici cu scopuri de o moralitate indoielnica.
Si stiu ce chef de munca are toata lumea, insa nu vad ce legatura are postul tau cu citatul din postul meu. Daca punctezi concret, iti stau la dispozitie pentru orice discutie.
sorin1967
V-ati intrebat de ce nu se mai modifica salariul minim? Este singura parghie , pentru cea mai mare parte a populatiei. Pe cine deranjeaza chestia asta cu nivelul salarului minim?Toti se plang ca n-au de unde da nici atat ,dar aduna bani la greu . Si atunci cum draq sa se lucreze ca la altii. In plus se fura tva ca-n codru, cu facturi false si parca si asta nu o stie toata lumea.Cat despre UE li se rupe alora de noi, au nevoie doar de slugi ,carora sa le mai arunce o acadea.Am trecut de faza in care vedeam in straini niste supraoameni, de fapt sunt chiar banali singurul merit e ca cel mai prost de acolo castiga cat unul f bun de aici. Asta e!!!!! dry.gif
sqryn
Eu m-am saturat de chestia asta cu pozatul in victima al poporului roman. Toti cei de aici de pe forum, zic eu, au o masina renault, cel putin in familie. Asa ca nu cred ca se pune foarte mult problema saraciei din moment ce iti permiti sa dai ceva bani pe o masina. Ca se munceste si pe salariul minim, e o realitate, si eu tot la fel am inceput, pe parcurs am evoluat (in sus). Si nici ideea de a fi sluga la straini nu e bine pusa. Totul se bazeaza pe concurenta si piata (cerere/oferta). in domeniul IT cel putin, in care lucrez si eu, salariile sunt destul de ok, pe mine nu ma deranjeaza ca am patroni straini atat timp cat mi se ofera ceea ce am cerut. Din contra, cei straini sunt mult mai ok decat cei romani (pun salariile integral pe cartea de munca si dau mai multe beneficii pe langa decat conationalii nostrii), cei care au lucrat cu ei stiu de ce wink.gif Plus ca daca nivelul salarial de la noi va creste, investitorii straini se vor reorienta spre alte piete unde mana de lucru este mai ieftina (costuri de productie mai mici). Nimanui nu o sa-i convina sa plateasca cu aceeasi bani un muncitor din romania in loc sa-l plateasca pe un conational asa ca nu mai visati la salarii europene. Pe alea le vor lua doar cei ce pleaca in europa si cei din top management din romania. Dar....cine nu munceste nici nu castiga asa ca nu mai stati degeaba si asteptati sa creasca pomi cu bani in fata blocului sau sa va dea statul ceva ca pe vremea lui ceasca. Cine a vrut democratie...a vrut si piata libera, concurenta, unde cine nu se adapteaza, dispare.
Una peste alta, o sa fie mai bine, dar in timp, nu imediat.
vali79m
QUOTE(sorin.aldea @ May 18 2006, 01:30 PM)
Ca se munceste si pe salariul minim, e o realitate, si eu tot la fel am inceput, pe parcurs am evoluat (in sus). Si nici ideea de a fi sluga la straini nu e bine pusa. Totul se bazeaza pe concurenta si piata (cerere/oferta). in domeniul IT cel putin, in care lucrez si eu, salariile sunt destul de ok, pe mine nu ma deranjeaza ca am patroni straini atat timp cat mi se ofera ceea ce am cerut. Din contra, cei straini sunt mult mai ok decat cei romani (pun salariile integral pe cartea de munca si dau mai multe beneficii pe langa decat conationalii nostrii), cei care au lucrat cu ei stiu de ce wink.gif.
*



Cat crezi ca sunt asa de norocosi ca tine?
Ideea este ca cei 80 % dintre romani care traiesc la limita saraciei, pentru ei o sa fie mult mai greu.
La fel cum spunea si Andrei, din cat castig eu si sotia, nici in 10 ani nu o sa adun bani pentru un apartament cu 2 camere. Asa ca nu se poate spune a o duc prea bine si am si o masina.
sandman_
Pentru toata lumea va fi mai greu. Si asta pentru ca mentalitatea este cum este. Daca eu ca angajator il pacalesc cumva pe angajat sa munceasca mai mult decat ne-am inteles si sa-l platesc la fel, e bestial. Daca eu, angajatul, reusesc sa trag chiulul si sa iau aceiasi bani, iar e bine. In felul acesta nici unii, nici ceilalti nu au de castigat. Si eu lucrez in domeniul IT si stiu cateva firme straine care ii storc de munca pe angajati si le dau salarii mici pentru munca aia. Atata timp cat nu se creeaza un mediu in care angajatul stie ca se duce la munca la 8 si pleaca la 16 si ia salariul pe care l-a negociat cu angajatorul, angajatorul sa stie ca lui de la 8 la 16 ii muncesc minim 95% din angajati (cu productivitatea negociata) si ca timp de 5 ani plateste impozit p% s.a.m.d., iar statul sa stie ca va lua impozit de la minim n% din angajati si angajatori, nu se va realiza nimic in Ro. Fiecare dintre cei 3 va incerca sa-i pacaleasca cumva pe ceilalti 2: angajatorul sa munceasca mai putin si, eventual, la negru, angajatorul sa stoarca mai intens angajatul si sa evita taxarea, plata de TVA, etc, iar statul sa creasca taxele/impozitele, sa dea amenzi aiurea etc...

problema este ca nici unul dintre cei 3 nu vrea sa faca primul pas spre mediul utopic prezentat la inceput. Primul ar trebui sa fie statul, care sa creeze cadrul legal necesar.

Fiind in UE avem toate sansele sa fim sclavi (cum suntem de 1000 de ani incoace); depinde numai de noi daca vom fi sau nu...
sqryn
Sunt o gramada de domenii ce platesc bine. IT, bancar, asigurari, telefonie mobila, astea au salarii mari. Si in celelalte domenii se pot castiga bani frumosi, totul e sa vrei si sa stii sa faci alegerea potrivita. De ex, eu am venit din craiova in bucuresti, acolo nu am gasit un loc de munca bine platit si care sa imi convina pe domeniul meu (aveam 3mil in mana). Am considerat ca ma mai multe sanse aici, si am facut, cred, alegerea buna. Nu prea tine de noroc decat intr-o foarte mica parte, am ajuns aici prin munca, nu am castigat la loto. Pe de alta parte nimeni nu te va plati bine de la inceput, peste tot se pleaca de jos, nu numai la noi, in romania. De asta exista ideea de cariera. Exista si exceptii dar sunt foarte putine (genii, superdotati sau superbaftosi). Si ca si o alta idee, nu trebuie sa te multumesti cu ce ai, trebuie sa vrei mereu mai mult si sa lupti pentru asta.
SI in strainatate exista oameni saraci, doar ca la ei saracia nu e chiar asa de dura ca la noi. Nici acolo nu curge lapte si miere.
Iar cu apartamentul....e o alta poveste. sa dau referinta tot strainatatea....ei nu prea isi cumpara apartamente in sensul in care le cumparam noi. La ei se foloseste mult mai mult chiria si leasingul fata de romania. Noi suntem o tara de proprietari, la ei se schimba apartamentele pe leasing cum se schimba la noi masinile. Poate spre sfarsitul vietii, pe la 50 de ani raman la casa pe care au cumparat-o si platit-o integral. Am vazut ca avem colegi de pe forum care muncesc in afara, ar putea sa confirme sau sa infirme cele spuse de mine.
Inca o data, nu mai asteptati sa vi se dea...nu va mai da nimeni wink.gif Trebuie sa castigati. Considerati ca nu sunteti bine platiti? Cautati altceva, poate in alt loc va vor aprecia mai bine calitatile wink.gif
PS. sunt observatii punctuale, bazate pe experienta personala si nu pot fi tras la raspundere daca va luati dupa mine si nu iese ok biggrin.gif
Racky
Folosesc cuvintele lu' @uncle : " de intrat intram pana la urma dar prea "roz" nu o sa fie" ...uitativa la cei din Ungaria...inainte mergeam noi la ei s-a facem cumparaturi,acu e invers, vin ei pe al noi si fac cumparaturi...deci trageti concluzia.
Eu personal nu vreau UE, sunt si unele avantaje daca esti membru a UE dar si unele dezavantaje(pe care mai marii tarii nu vor s-a le impartaseasca cu noi), plus ca pana s-a intram is o gramada de conditii care trebuie indeplinite care cer investitii majore si cu toti stim cu e la noi romanul...
Laurentziu83
Eu tot stau si ma intreb: de ce trebuie neaparat sa intram in UE ca sa o ducem mai bine? De ce trebuie sa privatizam Romtelecomul, Sidexul, Petrom-ul ca sa mai scoatem un ban? Noi nu stim sa scumpim? De ce doar strainul e cel care stie sa privatizeze, e singurul care stie sa scoata bani? Romanul n-are creier? De ce sa vindem la altii?
Apoi mai e legislatia: de ce nu facem nenica un cadrul legislativ pe care sa-l schimbam odata la 20-30 de ani? Eu sunt innebunit de cate modele de programe de bilant si de declaratii fiscale au aparut in ultimii ani, alte si alte variante, care mai de care mai complexe de trebuie sa-mi aloc o parte din timp si studierii a tot felul de chichite de instalare a lor, de back-up, ca nu scrie nicaieri in documentatie despre asta, si apoi sa incep si sa bag la adresa programatorilor care au creeat respectivele programe si mai au si un salariu frumusel pentru asta.
NU mai vorbesc de garda financiara care te calca la tot pasul si primul lucru pe care il face la tine la firma e sa stabileasca cuantumul spagii sau al amenzii.
Vine investitorul strain, se loveste de o groaza de piedici dintr-astea si pleaca. Aveti idee cam cate firme consacrate de autovehicule au venit cu interesul de a fabrica in Romania si apoi au plecat? Mercedes a venit chiar imediat dupa revolutie.
Mai e si mentalitatea: expresia "Las-o ba ca merge asa" o urasc din toata inima si ne caracterizeaza pe noi romanii si ne-a adus la groapa.
Ar mai fi mai multe, dar e cam tarziu ca sa-mi amintesc.
Ca o concluzie: o mare parte din toate problemele noastre se pot rezolva si de catre noi, n-avem nevoie de UE. De asta nu ma grabesc eu acolo. Asa ca de ce sa intru acolo?
Pana la urma nu-i nevoie sa-mi cumpar Rolls-Royce ca sa am aer conditionat, pot sa-mi iau si Logan, nu? Poate n-o fi chiar asa bun AC-ul de Logan fata de cel de pe Mert, dar costa de zeci de ori mai putin, nu?
sorin
Sunt cetatean UE si am trait si in Romania 22 de ani si sunt printre putinii(de pe forum) care pot vorbi in cunostinta de cauza.
1.Aici se munceste si oamenii isi dau silinta sa faca lucrurile cat mai bine
2.Pana nu ai trait in UE sau intr-un sistem foarte bine pus la punct cum este UE nu ai cum sa stii daca e buna sau nu aderarea
3.Unde traiesc eu oamenii sunt mult mai cizelati,politicosi,informati,calmi si diplomati decat in Romania,asta este tot o urmare a sistemului
4.Cand vin in Romania ma lovesc de oameni cu priviri bizare de parca te pandesc la tot pasul,de smecheri,de depasiri prin triplare si de drumuri pline cu gropi,noroi si praf
In Romania de dupa '89 s-au facut prea putine lucruri ca sa ne permitem sa ratam aceasta sansa care ni se ofera acum.
Laurentziu83
1.asa si trebuie
2.recunosc, dar nici n-ai de unde sa stii cam cum se schimba o tara de pe urma aderarii si daca se schimba
3.corect
4.corect

Intrebarea ramane: devenim cu totii altfel in urma integrarii sau doar o sa fie mai scump spectacolul actual?
Pe de o parte ai dreptate: trebuie sa vina cineva sa ne friga o mama de bataie si sa ne arate directia buna, noi suntem prea idioti ca sa ne dam seama.
3xtreme
QUOTE(sandman_ @ May 18 2006, 11:39 AM)
2. Contrar unor posibile aparente, nu locuiesc aici cu scopuri de o moralitate indoielnica.
1. Si stiu ce chef de munca are toata lumea, insa nu vad ce legatura are postul tau cu citatul din postul meu. 3. Daca punctezi concret, iti stau la dispozitie pentru orice discutie.
*


Scuze de intarziere, n-am mai intrat pe aici.
1. E vorba de mentalitatea "anti-munca", la asta m-am referit.
2. Nu pun la indoiala moralitatea nici unei persoane fara s-o cunosc.
1. Ma deranjeaza cand oamenii ataca lucrurile pe care nu le cunosc.
3. Ma deranjeaza cei care vorbesc fara rost, dar este o tara libera.
Nu vad ce este de discutat, oricum, cred ca am "punctat" concret de data asta, la fel ca si data trecuta, de altfel...
Mult succes in continuare.
sandman_
QUOTE(Laurentziu83 @ May 21 2006, 10:57 PM)
2.recunosc, dar nici n-ai de unde sa stii cam cum se schimba o tara de pe urma aderarii si daca se schimba


Ideea era ca te uiti la altii care au trecut prin asta, analizezi mentalitatea lor, nivelul lor de trai inainte de aderare, evolutia dupa aderare si incerci sa estimezi un posibil rezultat...

QUOTE(3xtreme @ May 22 2006, 07:34 AM)
2. Nu pun la indoiala moralitatea nici unei persoane fara s-o cunosc.


Esenta era ca am lucrat (si inca lucrez) in diferite "unitati" de productie, de la corpuri de iluminat la software si am intalnit o groaza de tipologii umane si stiu ce chef de munca are fiecare si din ce cauze are respectivul chef de munca.
3xtreme
Si de ce au nemtii chef de munca si cei din Romania au o atitudine anti-munca?
Nu de ce ca si cauza/e, ci de ce spui asta?
sandman_
pentru ca am vizitat toate fabricile din Austria (in Germania ar mai fi vreo 3 de vizitat) si toate fabricile din Romania, iar statistica e zdrobitoare... cool.gif
3xtreme
QUOTE(sandman_ @ May 23 2006, 11:26 AM)
pentru ca am vizitat toate fabricile din Austria (in Germania ar mai fi vreo 3 de vizitat) si toate fabricile din Romania, iar statistica e zdrobitoare... cool.gif
*


blink.gif blink.gif blink.gif chiar toate? si cum de nu ne cunoastem, ca si eu am lucrat in mai multe fabrici si aici si in Germania? Poate toate din domeniul tau, si freaca menta astia prin firmele de soft in Romania de nu se poate, de-aia nici nu prea mai sunt foarte multi in tara, ca au plecat sa ii invete si pe occidentali acest obicei. Pentru detalii: link
Cat despre corpuri de iluminat, nu cunosc domeniul, dar daca te referi la cei din Timisoara, nu cred ca ai multe sa le reprosezi ca si daruire, ca pana la urma despre asta e vorba, ca restul tine de management, in raport cu Infineon sau VSW din Germania. Din Austria nu cunosc...
3xtreme
Scuze daca am fost prea agresiv...
Replica ta a fost data fara a citi ceea ce se scrisese inainte si m-a deranjat.
Asa cum ma deranjeaza de fiecare data cand intervine cineva intr-o discutie fara a sti despre ce e vorba. Lucru care se intampla, de regula, pe acest forum.
Oricum, sper si eu ca the best is yet to come.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.