Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cata spaga ati fost nevoiti sa dati mecanicilor ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
sagetator
Salut din nou.

Desi cazul meu e unul relativ simplu (tamponare usoara spate - schimbare spoiler + indreptare caroserie), ma gandesc ca mecanicii nu-si vor face treaba k-lumea daca nu-i stimulezi. Deh, traim in Romania.

De aceea va intreb, cata spaga ati fost nevoiti sa dati mecanicilor sa va asigurati ca toata treaba se va face cu simt de raspundere?

Ati patit si cazuri mai ciudate legate de spaga care a trebuit s-o dati? Vi s-a cerut direct? Discret? Cum a fost?

Haideti va rog, curaj, ca doar se stie cum merg treburile in Romanica !
Tudor
Noi nu incurajam datul spagii sub nici o forma. Asa se invata mecanicii prost. Multi dintre noi chiar nu dam spaga la mecanici. Din principiu. Singurul lucru acceptabil este sa ii dai bacsis numai dupa ce ti-a terminat lucrarea si numai daca esti foarte multumit de rezultat (la fel ca la restaurant, taxi sau altele asemenea). Nu te astepta sa primesti raspuns la intrebare.

Mutat la Diverse.
octav_
Asa am dat si eu de curand un "bacsis" celor de un service Renault pt ca pentru cateva zgarieturi pe portiere au vopsit intreaga parte a masinii pentru a nu iesi diferente de nuanta sau de luciu.
Cand oamenii se tin de treaba si isi dau silinta sa faca o treaba "calumea" atunci merita o "mica atentie".
FISICHELU
Singura oara cand i-am "lasat ceva" dupa ce si-a facut treaba (repet, dupa ce si-a facut treaba...) a fost cand l-am fatait pe unul de 'nspe mii de ori pentru un scartait la scaun. Pentru ca a fost amabil si nu a zis nici pas, desi poate ar fi vrut sa-mi dea cu ceva in cap.
Off-topic: cica unul l-a plimbat o jumatate de ora prin oras pe unul de la service IN PORTBAGAJ, caci i se parea lui ca ii zdrangane ceva..
sagetator
Oricare dintre noi suntem vezi-Doamne amici cu dealerii. Normal, e interesul dealerilor sa te "faca" amic, ca doar le cumperi produsul. Dar amicii acestia nu se baga in service pt. tine.

In conclluzie, vrei - nu vrei, dupa strabunul nostru obicei romanesc, pt. a ti face un lucru de calitate si repede, trebuie sa-i stimulezi pe mecanici. Si desi vad ca nu se inghesuie lumea sa raspunda in acest topic, sunt convins ca peste jumate dintre voi, ati dat ceva mecanicilor si inainte de a incepe lucrarea.

Oricum personajele din acest forum sunt anonime (dupa nick nu ai cum sa-l recunosti pe X sau Y), fotografiile autoturismelor sau a diferitelor acte de pe aici sunt de asemenea asa facute incat sa nu se identifice detinatorul, asa ca nu stiu ce va mai sfiiti.

Stiu ca nu bine sa incurajezi spaga, dar mai stiu ca daca dai de un mecanic invatat cu aceasta practica, tie, om cinstit, nu iti va face o reparatie de calitate (desi devizul va fi incarcat).

Asa ca, informativ, cata spaga ati fost nevoiti sa le dati mecanicilor si pt. ce problema?
Matei
QUOTE(sagetator @ May 14 2006, 09:04 AM)
Oricum personajele din acest forum sunt anonime (dupa nick nu ai cum sa-l recunosti pe X sau Y), fotografiile autoturismelor sau a diferitelor acte de pe aici sunt de asemenea asa facute incat sa nu se identifice detinatorul, asa ca nu stiu ce va mai sfiiti.


nu cred ca ii e cuiva frica de pe forum sa zica ca a dat spaga la mecanic. nu ma feresc sa spun ca am dat spaga, iti spun si numele meu si date personale daca vrei.

cred ca la ce se refera ei e ca 'ar fi bine sa nu mai incurajam spaga', adica sa ii lasam sa isi faca treaba pentru care sunt platiti, si sunt platiti chiar foarte bine. stiu pe un tinichigiu de la Meridian Sud care lucreaza pe Dacii si castiga anul trecut in vara 18 mil. e un salariu foarte bun pentru nivelul din Romania.

eu am avut masina lovita in spate (a fost afectata bara de soc si bara de plastic) si am reparat-o la Meridian fara sa dau 1 leu spaga (a iesit bine) si pe lateral putin zgariata in parcare si am reparat-o la Cobalcescu cu 0 lei spaga.

Parerea mea e ca daca te duci la un service care se respecta si iti iese lucrarea prost poti sa faci scandal, fata de un service de cartier unde iti zice "Frate, asta e, atata pot !"

Eu nu dau spaga din principiu, nu imi place ideea! (la politie as da doar cand e vorba de carnet wink.gif )
padre
Am dat spaga la service Dacia cand aveam Dacia pentru ca eram mai mic si fraier si erau vremurile de asa natura incat intr-adevar atunci nu se facea treaba fara spaga. (In aceeasi perioada dadea si tata la VW). Dar oricum nu am exagerat prea mult nici atunci.
Nici mie nu-mi place sa dau spaga mai ales la un service autorizat Reanult unde sunt niste preturi de te ia ameteala atat la piese cat si la manopera. Daca nu esti multumit de lucrare ii pui s-o refaca, ii reclami, etc.
Auzi, si eu muncesc destul de mult si ajut pe destul de multi si nu-mi da nimeni spaga. Nu mi-am dorit, nu am cerut, nici nu as accepta sa iau spaga pentru ceea ce este treaba mea sa fac.
A, ma iei de pe strada si ma rogi sa te ajut sa-ti cari frigiderul pe scari de la etajul 9 la parter, atunci da, as accepta o bere, poate si niste bani. In fond ti-am facut un serviciu si nu era treaba mea sa ma opresc sa te ajut. Dar altfel...
In tarile civilizate, in majoritatea locurilor unde mergi spaga este considerata o jignire. Un cadou simbolic dupa ce s-a rezolvat treaba si esti multumit, un buchet de flori, un stilou, 2 bilete la nu stiu ce concert mai accepta si occidentalii, dar de la asta la spaga romaneasca e mare diferenta.
sagetator
Ma bucur ca cel putin pana in acest moment nu sunt cazuri de cerut/dat spaga la mecanici, lucru linistitor pentru mine. Speram sa fie asa. Acuma s-a confirmat.

Deci sunt super-obligati sa faca o treab de calitate! Asta e bine. Macar nu mai am si acest gand, mai ales ca maine urmeaza s-o duc la un service autorizat Renault.

Va multumesc.

P.S.: insemna ca m-am inselat.... dar ma bucur! smile.gif
sputz
Spaga nu intra pe casco ? tongue.gif

Aseara era sa o patesc si eu, o fraiera facea dreapta de pe banda a 2a sad.gif
Solon
Am avut o problema, am incercat sa-i dau spaga omului care mi-a receptionat masina.A refuzat dar nici calitatea lucrarii nu a fost senzationala.Drept care nu am mai insistat.
sagetator
QUOTE(Solon @ May 15 2006, 09:30 AM)
Am avut o problema, am incercat sa-i dau spaga omului care mi-a receptionat masina.A refuzat dar nici calitatea lucrarii nu a fost senzationala.Drept care nu am mai insistat.
*


Si te-ai multumit cu "nu a fost senzationala"?!? blink.gif blink.gif
sagetator
Mi-am scos masina, e totul ok, cu exceptia catorva zgarieturi superficiale dar vizibile care au aparut ici-colo pe capota portbagaj, zgarieturi aparute in momentul indreptarii spatelui si a verificarii daca se inchide sau nu corect capota. De aceea, in semn de "multumire", celui de la tinichigerie nu am sa-i dau nici o atentie.

Mi-au facut insa impresie buna doi tipi de la montat-demontat spoiler, numar, etc. Lor m-am gandit sa le duc cate o sticla de vin. Au facut o munca exceptionala, nu au comentat nimic, mai mult - imi intareau punctul de vedere cu privire la anumite chestiuni ce trebuiau schimbate, demonstrand aceste lucruri si inspectorului de la daune cand a venit la fata locului pt. constatari.
padre
Azi dupa ce am spalat masina m-am uitat cu atentie la vopsea... pe toata caroseria. Destul de multe puncte de vopsea sarita (foarte probabil de la pietre). Nu asta ar fi tragedia, desi e neplacut.
M-am uitat insa la locul unde s-a vopsit aripa dreapta spate, la service SERUS. Stupoare: daca te uiti cu atentie si dintr-o anumita pozitie se vad urmele de pensula!!! Se vad linii subtiri paralele cu podeaua, adica exact linii de pensula, dupa umila mea parere. Altceva nu vad ce ar putea fi. Mentionez ca acolo a fost o zgarietura care necesita o suprafata mica pe care sa se vopseasca. Oricum mie mi se pare incredibil!
E prea tarziu pentru orice obiectii, clar, dar am ramas cu un gust amar rau de tot.
sagetator
De ce? Pt. ca ai mai si "lasat" ceva acolo? Oricum, se pare ca nu mai poti avea incredere in mecanici. Chiar deloc.

Vazandu-te pe tine ce ai patit, cred ca maine-i voi mai face o inspectie si mai serioasa.... poate ma las de ideile de care va spuneam mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.