Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bandou plastic de pe usa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
ipatrick
Am avut o mica “dauna” la masina din semnatura: rezultatul zgirieturi si mici infundari la usa dreapta spate, aripa dreapta spate si buclier dreapta spate.
Rezolvare = CASCO, 4 zile (!) in service autorizat Renault, acum o saptamina … dar… bandoul din plastic de pe usa dreapta spate nu mai este perfect fixat de usa, exista un spatiu (pe bandoul de plastic) de aproximativ 2-3 mm distanta pina la tabla, localizat cam la 20 cm de partea cu balamale. Cu alte cuvinte, exista o portiune de vreo 5-6 cm lungime a bandoului lateral, ce nu mai este “lipita” de usa, iar in regiunea centrala a acesteia, distanta pina la tabla este importanta, mai nou vad ca ploua acolo, apa se strecoara... si nu curge pe partea inferioara a bandoului.
Pare ca problema este in dreptul zonei unde trebuia facuta legatura cu usa…
Are idee cineva cum se fixeaza acel bandou pe usa?
Este posibil sa fie scos si repus prin exterior, fara a fi desfacuta usa? Mi-e teama sa nu-l rup daca incerc sa-l scot...
(Oricum trebuie sa fac ceva, eventual sa ma duc inapoi in service, desi nu-mi place ideea asta…)
chipson78
pai du-te la service si fa scandal. au garantie la lucrari o luna jumate, daca mi-aduc bine aminte. si acum, ca esti patit, uita-te bine la masina inainte sa o ridici din service.
oricum, nu cred ca il poti strange din exterior.
ipatrick
Am revenit cu informatii noi.
M-am dus in service, bandourile de protectie, de plastic, de pe usi se dau jos foarte usor, fara sa fie nevoie de desfacerea usii prin interior. Cel care a facut operatia la masina mea a folosit un fel de ... sula. La usa din spate, se incepe cu desfacerea bandoului de la partea cu balamale, exista niste cleme care se fixeaza in usa. De fapt cred ca asa e la fiecare usa. Bandoul meu cel vechi era zgiriat de la lovitura anterioara si deformat suficient; insa avea toate clemele, nu era nimic rupt, deci a iesit din discutie inlocuirea pe Casco... Mi-au facut o demonstratie cu un bandou nou, care venea impecabil. Cum voiam sa nu "tina" apa, am platit in cele din urma inlocuirea... Asta e...
Daca aveti nevoie sa inlocuiti asa ceva, incercati totusi sa o faceti singuri, sau in alta parte, nu in reteaua de service Reno, numai unul din plasticele acelea este 190 RON..
padre
ipatrick, la cine ai CASCO si la ce service ai fost?
Si eu am vopsit un pic din aripa spate dreapta si am schimbat bandoul de pe usa dreapta spate : era doar zgariat, fara nici o deformare si inspectorul de daune de la Allianz mi-a dat acceptul de schimbare fara nici un comentariu, desi nu era deformat in nici un fel, doar vizibil zgariat. L-a pipait, s-a uitat atent, dar a dat accept pentru schimbare.
Ca SERUS nu-l schimbase cand am receptionat masina si a trebuit sa le atrag eu atentia asta e alta treaba, se vede treaba ca asa fac rost baietii de piese gratis: le plateste asigurarea si nu le monteaza ei, le pastreaza pentru cine stie sa intrebe si sa dea spaga. Montajul se face intr-adevar f simplu, cred ca nu dureaza 30 secunde.
ipatrick
Operatia s-a facut la Craiova, singurul service autorizat fiind REDAC.
In mod normal as fi insistat sa rezolv problema pe asigurare, dar chiar nu am acum timp de nici o perturbatie... In plus, cind am luat masina din service dupa ce am avut "dauna" de care spuneam, a trebuit sa fac presiuni foarte mari pentru ca inspectorul de daune era in concediu.. era sfirsit de saptamina, plecam la munte, nu am avut nici macar devizul avizat de GENERALI. S-a rezolvat cu citeva telefoane, intre directorii service-asigurari, si am luat masina... Evident, trebuia de atunci sa fi urmat sfatul lui "chipson78", adica sa ma uit foarte bine la masina si sa nu trec peste nici un detaliu... Dosarul de dauna a fost demult inchis... Orice neatentie se plateste..
Si in plus, daca as fi stiut cum se desface bandoul.. poate ca nu ma mai intorceam in service.. Oricum, nu voiam sa stau asa cu bandoul, altii mai putin exigenti poate ca l-ar fi lasat asa pina la iarna.. cind ar fi inghetat apa pe sub el...
Sper ca din experienta asta sa invete cei interesati, utilizatorii acestui forum, iar despre inlocuire/demontare bandouri nu gasisem pina acum informatii, acum exista! E o treaba excelenta acest forum, marturisesc ca am tot citit aici despre Megane in ultimele 7-8 luni, si asta m-a ajutat foarte mult.



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.