Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Locuri de gratar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
adrianpurcarin
Weekendul asta am vrut sa ies la gratar si mi-am dat seama ca nu stiu prea multe locuri frumoase de iesit la "iarba verde" asa ca hai sa ne ajutam reciproc(si sa ne si distram in acelasi timp). Eu stiu doua:
- la Cernica - cred ca il stie toata lumea dar l-am trecut oricum
- pe raul Arges - la km 36 pe A1, imediat dupa ce treci peste raul Arges este o iesire si se merge la dreapta , pe un drum de tara(aviz celor cu masini sensibile, este abordabil dar ....) pana se ajunge la o padurice fix pe malul raului
sylvester
eu maine o sa ies la cernica!nici eu nu prea stiu multe locuri de gratar.in general padurile din jurul bucrestiului smile.gif
rttt_gia
Bragadiru -> cum mergi de la Bucuresti, faci dreapta pe o strada inainte blocurilor din Bragadiru... (inainte sa inceapa zona cu blocuri). acolo de regula e destul de aglomerat. iarba multa & padure. smile.gif
vali79m
Tot pe arges, intre 1 decembrie si adunati copaceni...si pe stanga si pe dreapta.
Sau pustnicu!
adrianpurcarin
intre 1 decembrie si adunatii copaceni este plin intotdeauna; daca mai merge cineva la gratar , mai stii poate ne intalnim
octav_
La km 49 pe autostrada, spre Pitesti, imediat dupa OMV se face dreapta si se merge spre Potlogi aproximativ 5 minute pana la un pod. Acolo este un loc foarte bun de gratar langa o padure mica pe malul Argesului.
sagetator
La Viisoara! biggrin.gif La casuta de vacanta a familionului meu. tongue.gif

(personajele din imagini sunt batranii si sotia mea)
sagetator
...altele
semit
e mult de la Bucuresti? tongue.gif
sagetator
...si inca 3 imagini din aceeasi "portie"...
semit
io cred ca ma duc la Cernica sau la Ghimpati.... dar dupa 15.30 ca today is work time.... sad.gif
sagetator
...si in fine, la pescuit, in vale, pe inserate (era prin Septembrie 2005) (aici apar si eu biggrin.gif)
sagetator
QUOTE(semit @ May 1 2006, 11:51 AM)
e mult de la Bucuresti? tongue.gif
*


Da, e mult, dar daca la vara ai drum prin Bihor, putem merge acol' o zi sa gusti din ospitalitatea ardeleneasca! Iti garantez reumplerea bateriilor. Invitatia e pe bune!
xenna
Un loc bun de gratar este si la Branesti(apa, peste,iarba verde,padure).E in drumul spre mare,dupa Comuna Pantelimon,la vreo 25-30 km de Bucuresti.
sorin1967
Hai ca e frumos acolo. Mai un bibanel , mai un carasel, mici mici dar multi.E clar ca ne e gandul la toti doar la gratare de acum(ar fi anormal sa fie altfel tongue.gif ) smile.gif
sagetator
QUOTE(sorin1967 @ May 1 2006, 01:41 PM)
Hai ca e frumos acolo. Mai un bibanel , mai un carasel, mici mici dar multi.E clar ca ne e gandul la toti doar la gratare de acum(ar fi anormal sa fie altfel tongue.gif ) smile.gif
*


Ohoho! Si inca nu vi-am spus nimic de padure, culturi, pivnita, etc.! tongue.gif Cinci sortimente de vin..... tata-i un adevarat maestru! rolleyes.gif Si desi pare imposibil, vinul curge in casa la robinet! laugh.gif Suna ciudat, huh? Probabil ca nu crede nimeni, dar asta tre' vazut live.

Balta, plantatia de castani comestibili si instalatia pt. vin la robinet in casuta au fost dorintele mele, iar tata s-a "conformat" wink.gif (in parte, cu ajutorul fratelui meu si al meu). Vi-as dori sa aveti parte de asa tata! (sau chiar mai bun)

Per ansamblu: un loc excelent de gratar si nu numai! smile.gif
adrianpurcarin
Pai daca veni vorba despre gratarele , cine se baga la o excursie mica la padure weekendul viitor? Eu unul sunt dispus atat timp cat e vremea frumoasa. Altcineva?
drati71
sagetator -- hai ca mai dat gata cu locul ala fain de... pes... petrecut timpul liber, cam departe dar, cand am vazut si apa...
Eu nu concep o iesire la iarba verde fara ceva apa prin jur.
sagetator
Ma bucur ca va place locul sorin1967 si drati71 - cel putin din cate ati reusit sa-l vedeti in poze - asa ca va invit si pe voi mai la vara, la fel ca pe semit la un bograci, un gratar si un vin de vin la Viisoara. smile.gif

Numai sa stiu din timp (am un serviciu care ma determina sa-mi fac programul cu cel putin o saptamana inainte).
drati71
I like it BOGRACS--ul... la nebunie, poate ne adunam mai multi de pe aici(de pe forum) si tragem o intalnire RENO la voi in zona, asa de un sfarsit de saptamana.
claus
hihihi...
super frumos a fost la mare..
gratarel, vreme buna, alcool si femei smile.gif
st0rm3ru
[Off-topic]
claus: tu "impingeai" aseara pe A2 un mercedes negru (cred...) in jur de ora 19:00? smile.gif

pe scurt: am fost depasit de 2 masini "lipite" care mergeau cu vreo 160-170km/h, dintre care a 2-a era un M2 hatch ce semana izbitor cu al lui claus si scotea foarte mult fum ceea ce m-a facut sa concluzionez ca era diesel. tongue.gif
[/Off-topic]
claus
[off-topic:)] era a6-le unui prieten.. si.. 180-190 smile.gifsmile.gifsmile.gif
semit
daca avea suportul de schiuri sigur era claus laugh.gif laugh.gif laugh.gif
JADRRO
venea de la ski sa inteleg ? (nautic bineinteles )smile.gif)
claus
ma.. una e "suport de skiuri".. alta e "bari transversale".. suportul l-am dat jos, barile au ramas..
eminescu0
unde mai exact la cernica? vizavi de manastire sau pe partea cu veciul strand? si pe unde se intra, pe drumul spre strand? ca din soseaua de centura nu-mi amintesc sa fie vreo intrare ...
atasati-mi un desen in paint! biggrin.gif daca e vreme buna, maine sunt acolo cu ceva prieteni, vreo 15.

n-a zis nimeni nimic de snagov, nu va place?
Matei
am doua locuri preferate pt gratar.
primul e la mine pe terasa.
si al doilea la Snagov, la baza CFR Astoria. pentru cei care nu stiu, e baza aia unde a bagat CFRul 700 mld. lei. e foarte placut acolo, intrarea e putin si ai locuri multe de parcare.
st0rm3ru
am descoperit locuri superbe langa Calarasi. biggrin.gif aprox 120 km de Bucuresti (70 pe autostrada, in rest drum foarte bun si putin circulat).
inainte de intrarea in Calarasi se face un drum cu prioritate catre dreapta (scrie Constanta), se merg cativa km pe un baraj si dupa aceea aveti de ales! biggrin.gif
sagetator
Hai mai las-o'n pana mea de treaba daca tre' sa mergeti ca bucuresteni pana la ditamai 120 km distanta pt. un gratar !!!!

Pai daca e asa, mai bine mai faci inca fo' 600 si vii la mine! Te cazez/hranesc/imbat free un weekend la mine in Viisoara! wink.gif
drati71
Imi place rau de voi cei din Bihor, sunteti ospitalieri nu gluma. Nu vorbesc in nestire de cauza. Candva am stat 2 ani de zile in Oradea cu scoala(profesionala, internat...), intr-o clasa de 36 din care eram doar doi din alte judete. Bineinteles ca aveam in clasa colegi din aproape toate localitatile importante din judet si fiecare incerca sa ne faca sa ne simtim bine, sa nu ducem dorul de casa...
st0rm3ru
QUOTE(sagetator @ May 8 2006, 12:23 AM)
Hai mai las-o'n pana mea de treaba daca tre' sa mergeti ca bucuresteni pana la ditamai 120 km distanta pt. un gratar !!!!

iti dai seama ca nu fac asta in fiecare week-end... biggrin.gif
dar cate o escapada pe drumuri inca neumblate de catre mine este benefica din cand in cand... smile.gif

QUOTE(sagetator @ May 8 2006, 12:23 AM)
Pai daca e asa, mai bine mai faci inca fo' 600 si vii la mine! Te cazez/hranesc/imbat free un weekend la mine in Viisoara! wink.gif
*

multumesc pentru invitatie. smile.gif frumoase pozele pe care le-ai pus de-acolo...
vara e lunga, cine stie cum ajung si pe-acolo... biggrin.gif
BOG
La Bragadiru pe undeva pe la jumatatea satului.....se merge prin Drumul Tabarei....e un iaz amenajat. Anul trecut intrarea cu auto era 50.000...spatii largi si nu prea multa lume.....si relativ aproape. Langa iaz este si un restaurant in caz ca ramaii fara bere biggrin.gif Ma bate gandul sa ajung week-end-ul asta asa ca poate fac si niste poze.
sorin1967
Sagetator- ti-a iesit porumbelul din gura asa ca o sa ai oaspeti wink.gif biggrin.gif Dar nu se stie cand. Cel mai sigur prin toamna , daca tot ai castani comestibili. Si noi te asteptam pe la noi , daca ajungi prin Bacau. N-avem castani, n-avem vin in perete(dar ne descurcam noi), este peste si aici la greu si o multime de...... IRINELE wink.gif blink.gif tongue.gif
sagetator
Sorine! Va asteptam cu sotie/copii/catei/etc.. Nu va va parea rau! wink.gif
richie
pai....cam 120 km fac si eu ...aproape in fiecare weekend...de cand da caldura. La un prieten care are o casa la tara, la Tatarani. Intre Targoviste si Campulung. E adevarat.....nu-i fac pentru UN gratar, ci pentru un weekend intreg de gratare ...whisky stins cu bere...shi alte altea....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.