Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu Loganul la drum lung
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
rmr
Salutare,

Intentionez sa plec in concediu in Grecia cu Loganul. L-a testat pana acum cineva la un drum de peste 1000 km mers continuu? Cum s-a comportat?
Masina are deja 14000 de km, o sa o bag in revizie saptamana asta.

Ce probleme au aparut si cum le-ati rezolvat?

------------------------------
Ambition 1.6MPI
AND
Incearca pe daciaclub => mai multi posesori logan. wink.gif

Vanzatorul de Iluzii
Acum doua saptamani Buc. - Suceava - Bucuresti in doua zile.
Ieri si azi Buc. - Suceava si retur. 1.5 dCi super OK. Ca detaliu, prima data am facut plinul in Giurgiu, m-am intors si am mai mers trei zile (inca 150km) pana cand s-a aprins becul la motorina (in plus, pe drum am mai avut un ocol de vreo 60km). Total 60+50+900+60+150=1220km si inca mai avea vreo 5 litri. E adevarat, umplut pana aproape de buza (+ 10 - 12 litri fata de carte).
Acum am vazut ca in semnatura am Megane. Da, este adevarat. Drumurile de care am spus le-am facut cu un Logan 1.5 dCi.
alx
nu vad ce ar putea aparea... eu am 23k si am mers >1k km in .ro si n-am avut probleme.
bobo77
Pot sa-ti zic ca si eu am facut un "circuit" prin tara de 1300 de km si nu am avut probleme, dar nimeni nu poate baga mina in foc ca nu poti sa ai probleme, nu se stie niciodata, indiferent de ce masina ai,( poti sa iei o groapa urita si ai probleme sau Doamne fereste un accident chiar si minor),oricum acest topic nu-ti va rezolva posibilele probleme, sau poate nu vei avea nici una.ROG un MODERATOR sa-mi stearga semnatura sa ma conformez si eu regulamentului( nu pot sa o modific i-mi da eroare)
collinro2
Pentru vinzatorul de iluzii: cum ti s-a parut dieselul de la megane fata de cel de pe logan? Eu am logan 1.6, intentionez sa o schimb cu megane 1.5dci 80 CP si sunt curios cum se comporta motorul asta. Scuze pentru off-topic.
Vanzatorul de Iluzii
Salut. Cei 65 hp de pe Logan sunt OK daca nu vrei avion. In schimb, insonorizarea mai slaba este plata consumului si a pretului. Daca vorbesti de cei 85 hp de pe Megane, sunt OK atat timp cat nu te crezi zmeu. Pentru oras si DN sunt OK, pentru autostrada la limita (cam turat) iar daca ai masina plina cam la limita oriunde. Una peste alta, mix-ul pret, performanta, dotari este OK pentru Megane.
BOG
Poti sa mergi domnule rmr fara probleme.....eu i-am facut chiar rodajul la un drum care a fost de aproape 100 km.....Asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji....Dar inainte sa pleci la drum fa verificarile necesare la nivelul lichidelor, presiune pneuri..etc....ca sa fii si mai sigur....Bafta!
sqryn
Dupa o revizie, in afara de pana de cauciuc nu cred ca o sa ai la ce sa te gandesti. Mai ales ca are si putini km. Daca acum nu ai incredere in ea, cand o sa ai, la 100mii? 150mii? bafta si drum bun!
cj666
Nu ai de ce sa-ti faci probleme. Eu am facut acum 3 ani italia si croatia si acum 2 ani grecia cu dacia solenza si a mers struna. Nu vad de ce loganul ar avea probleme, ca pare ceva mai bine lucrat. Si "batrinica" mea are acuma 3 ani si 80.000 de km si merge tot struna! Si nu a cerut nimic altceva decit benzina si revizii la timp.
AlinI
bucuresti-petrosani-budapesta-viena-paris-milano-petrosani-bucuresti... in total 5650km fara nici cea mai mica problema... am plecat la 9100km (i-am facut atunci revizia... ca sa fiu sigur ca nu trec de 15 mii).
cristi_vru
Vara trecuta am mers Bucuresti -Pitesti-Brasov-Sibiu-Arad-Timisoara nu retin km si nu am avut probleme... Am condus mare parte din drum turat... 4000rpm, consum 2 plinuri si inca mai aveam benzina in TM (1,6 Preferance) atunci aveam 30.000 km acum am 58.000 km cu ea si singura schimbare in motor a fost kitul de distributie...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.