Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferente Megane 2 vs Megane 2.2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
Pages: 1, 2
turbo20010
Salut.
Ma intereseaza si pe mine care sunt diferentele explicite intre Megane 2 si Megane 2.2 (stopuri, faruri, bord)
Avand in vedere ca nu sunt un expert cunoscator al marcii MEGANE (ca marea majoritate), deocamdata pentru mine nu este nici o diferenta intre ele (adica daca vad un Megane 2 pe strada, nu-mi dau seama daca este 2 sau 2.2).
De aceea as aprecia daca imi puteti furniza fotografii cu diferentele (sau linkuri). Am inteles ca principalele diferente sunt la caroserie (partea din fata si din spate), suspensii si aspecte interioare (legate de iluminat bord etc.).
Multumesc anticipat.

P.S. Cred ca ar trebui sa recomandam producatorilor auto sa prezinte undeva pe site-urilor lor (ex. in sectiunea ARHIVA) toate modele anterioare, deoarece o data aparut un model nou (ex. noul .......) nu se mai spune nimic despre vechiul model (cum arata, caracteristici, performante etc.)

Si, in spiritul zilei de astazi, va spun : HRISTOS A INVIAT !
sylvester
cred ca se observa in pozele astea diferentele.cel din stanga e 2.2 iar dreptul 2.1
turbo20010
Si in spate si la interior ? Care sunt diferentele ?
M-ar interesa la varianta SEDAN.
sylvester
vezi ca interiorul este de la variante diferite de echipare.
turbo20010
Sa inteleg ca cel GRI este noul MEGANE 2.2 iar cel argintiu este vechiul MEGANE 2... ?
FISICHELU
Varianta de echipare Expression la prima varianta era o combinatie de bej cu negru, predominand negrul; la cel nou predomina bejul. (Atentie la noroi!...Si mai ales, atentie la cei care se urca in spate, sa nu dea cu picioarele in spatarul scaunelor din fata!!) Varianta Privilege este cu perdominanta de bej la ambele, variind modelul tapiteriei si niste insertii metalice la torpedou. Dinamique este predominant negru la ambele. Iar la bord, dupa cum s-a mai postat de 100 ori pana acum la alte topicuri, lumina este alb-albastruie, in timp ce la prima varianta era portocaliu.
La exterior difera stopurile si farurile, plus calandrul care aduce mai mult cu cel de la Laguna facelift pentru Megane 2.2 (spatiul de aerisire e mai alungit, fata de cel de la 1.1).
A... si inca ceva. Megane 2.2 sedan are fundul mai azvarlit in sus....
sylvester
QUOTE(turbo20010 @ Apr 24 2006, 12:55 PM)
Sa inteleg ca cel GRI este noul MEGANE 2.2 iar cel argintiu este vechiul MEGANE 2... ?
*



Exact.
Oricum ai observat ca mari diferente nu exista!Sa speram ca au indreptat bugurile existente la 2.1
turbo20010
Care erau principalele BUG-uri la vechiul Megane 2 ?
richie
Pai...citeste prin forum.....la sectiunea asta. Le vei cam gasi pe toate.....
ccristian
Un coleg de-al meu si-a luat M2.2 PA la 11520 euro, cel mai ieftin si am vazut ca are faruri Xenon (fara spalator si cred ca nu sunt adaptabile). La mine costau vreo 500 euro fara TVA, nu vi se pare ca e cam mult sa fie bagate standard pe versiunea cea mai ieftina sau nu sunt chiar xenon?
semit
nu sunt xenon..au doar lupa.. la M2.2 toate farurile au lupa..chiar daca au xenon sau nu..la M 2.1 nu aveau lupa decat cele cu xenon
FISICHELU
Un lucru foarte interesant...La varianta hachback au modificat o idee portbagajul - la prima varianta, daca era ud apa iti cadea in cap cand il deschideai. Acum cica nu...Who knows?...
Vio
Iti cade apa in cap numai daca nu ai un pic de rabdare, eu procedez altfel: deschid hayonul si astept 30 de secunde inainte de a baga capatana sub el; din cauza curburii marginii inferioare, apa se scurge dinspre mijloc spre laterale, si nu mai pica pe gamalie biggrin.gif !!!
omega
Sper sa va fie de ajutor, aici sunt majoritatea schimbarilor de la Megane 2.1 la 2.2
In afara de asta , ar mai fi garda inaltata la sol si scut metalic la motor ("pachet drumuri grele") incluse la toate modelele.

- Eu nu am observat nici un greiere la noul model. Singurul greiere care l-am avut a fost provocat de firul de la senzorul de miscare (de la alarma cobra..) , care zdranganea sus in plafon, in fata parasolarului pasager. (am tras usor de fir si l-am imbracat in niste servetele smile.gif )

-----------------------------------------------------------------------------------------

Au aparut 2 culori noi la Megane 2.2
-Gris Acier 266
[attachmentid=27503]

-Beige Poivre D11
[attachmentid=27504]


Noutati:

-Stergatoare tip "flat blade"
[attachmentid=27502]
-Standard la modelul Dynamique/Privilege Cruise Control si Speed Limiter
- 2 Tipuri noi de Jante
[attachmentid=27505]


-----------------------------------------------------------------------------------------
Vechiul Bord

[attachmentid=27506]

Noul Bord

[attachmentid=27501]

Am sa revin si cu restul de modificari .

omega
MP3 - player (optional)

[attachmentid=27507]


Ornament la Climatronic

[attachmentid=27508]


Bord Iluminat Rosu pe alb, nu mai este portocaliu ca la vechiul megan

[attachmentid=27509]

Meniul tip Windows Scroll smile.gif

[attachmentid=27510]
[attachmentid=27511]


Bara ornament

[attachmentid=27512]

Volan ornament cromat

[attachmentid=27513]






omega
Scris Renault

[attachmentid=27514]


Faruri cu oglinda tip Xenon , dar nu sunt Xenon !

[attachmentid=27516]


Alte stopuri

[attachmentid=27517]

Stergatoare Flat Blade

[attachmentid=27518]


Si dupa cum se vede , Culoarea este Gris Acier - Culoare noua

Si mai sunt mici modificari, daca e cazul am sa le postez smile.gif



Zetu
Eu simt nevoia sa te felicit! nu a mai fost nimeni asa .."muncitor" sa ne faca poze si scheme smile.gif oricum daca esti amabil mi-ar placea o imagine mai de ansamblu cu aceasta culoare. S-ar putea sa-mi placa smile.gif din pliant asta era preferata mea. (mai am o nelamurire) La afisajul de usi deschise am vazut ca la unele e pe rosu (numa la sedan?) sau e in functie de versiunea de echipare? si la tine e pe albastru.
omega
Am sa fac o poza pe seara, sa se vada iluminarea bordului..

E diferenta destul de mare intre HB si Sedan

Backgroundul Bordului la Sedan e Bej , la Bicorp E Negru.

La Sedan NU arata care usa este deschisa , arata doar ca e deschisa "una sau mai multe" Usi, la bicorp arata exact care usa, sau daca portbagajul este deschis
semit
@Omega ..da nu vrei tu sa vii la o intalnire sa-ti vedem si noi masinuta? smile.gif
kery_alex
poze cu moul bicorp nu aveti, am zarit unul pe strada si avea stopurile din spate mondiale
turbo20010
Multumesc, OMEGA.
Acum m-am edificat referitor la diferentele dintre M2 si M2.2
sylvester
QUOTE(kery_alex @ Apr 26 2006, 10:17 PM)
poze cu moul bicorp nu aveti, am zarit unul pe strada si avea stopurile din spate mondiale
*



gasesti mai sus poze cu noul bicorp.
omega
Am sa vin la o intalnire.
Prima si ultima intalnire la care am fost pana acum, a fost acum 1 an aprox, la academia militara... cand a venit politia smile.gif

Ps.Sorry pt offtopic; acum sunt la parcul carol vinerea dupa 19, nu?
adrianpurcarin
la parcul Carol dar la 22.00
AND
Ummm..cer scuze dar e cam invers. Nu stiu cum e culoarea bordului la Bicorp dar la Sedan 2.2 pe Confort Expression (varianta mijlocie) bordul este gri inchis, la fel si volanul..iar portiunea de jos care include si torpedoul este bej. Doar atat!

Am studiat ieri masina in showroom cu atentie.
lik
Stie cineva de ce Megane 2.2 are fundul mai ridicat? As vrea sa stiu carei piese i se datoreaza asta (e vorba de amortizor, arc sau e vreo flansa, vreun distantier?)

As vrea sa ii fac si eu un "fund-lift" Meganului meu 2.1

Mersi mult.
ccezar2004
banuiesc ca de la pachetul de drumuri grele...
Ovis
da, e de la pachetul de drumuri grele cu care vine 2.2-ul
lik
Bun, credeti ca pot sa-mi pun si eu la M2.1 pachetu' asta?
ccezar2004
eu spun ca arata mult mai bine fara el!
lik
Mie mi-ar fi util. Merg pe drumuri cam nasoale.
cri123
Poti linistit, mergi si pune alte amortizoare si arcuri si ai rezolvat problema. Recomandabil nu de la Renault, ca vor costa ceva mai mult decat fac smile.gif
lik
Deci, sa-nteleg ca treaba e din arcuri? Sunt mai inalte, nu?
cri123
Arcurile sunt mai inalte si mai tari, iar amortizoarele la fel, sunt reglate mai inalt. Nu cred ca sunt si alte modificari la suspensie.

La Laguna de pilda, au un pseudo-pachet drumuri grele prin montarea unor anvelope 205/60, care aduc 1cm in plus la garda la sol a masinii. Insa nimic din suspensie, ca la Megane 2.2.
AlexC
Despre arcuri eu zic ca din contra, ele sunt mai moi, pentru a face drumul mai confortabil. Am mers si cu un C4 si fata de meganul meu la linii de tramvai in ala iti zgaltane tot fundul... La Megane e mult mai lina "experienta".
j.d
QUOTE(ccezar2004 @ 6 Jan 2007, 23:32)
eu spun ca arata mult mai bine fara el!
*





Sunt de aceeasi parere. Tocmai de aia vreau sa scap de el cat mai curand...
ccezar2004
si cum o sa scapi?
A l e x
Am inceput sa vad destul de multe M2.2-uri care nu aveau pachetul de drumuri grele. Poate mi s-a parut mie la unele, dar unul SIGUR era la fel de coborat ca Megane-ul meu (2.1).

Se poate oare comanda fara el daca ceri in mod expres ? Sau si-au coborat baietii singuri masinile ?
lik
Oare pot face scimb cu cineva?
Sunt arcurile diferite, sau sint niste inaltatoare?
Daca se poate face scimbarea usor as fi interesat sa discut.
A l e x
Nu stiu daca e cineva dispus de asa ceva, dar poti sa-ti incerci norocul pe Bursa.

Cel mai bine ar fi sa va cumparati voi arcuri noi (eu asa as face).
AlinD
Salut si La Multi Ani pt toti Ionii si Ioanele!

Credeti ca se poate cobori masina la prima revizie? A mai facut cineva asta? Si eu vreau sa scap de "pachetul drumuri dificile"... mad.gif
Solon
Daca vii cu un kit sport dupa tine, la prima revizie se poate inlocui. wink.gif
ccezar2004
ar fi misto asa... si cu garantia cum ramai?
Solon
Garantia sigur e pa! sad.gif
j.d
QUOTE(ccezar2004 @ 8 Jan 2007, 07:43)
si cum o sa scapi?
*




Schimbat arcurile si amortizoarele. biggrin.gif Acuma trebuie doar sa la mai gasesc...


QUOTE(A l e x @ 8 Jan 2007, 09:05)

Se poate oare comanda fara el daca ceri in mod expres ? Sau si-au coborat baietii singuri masinile ?
*




Eu chiar am insistat foarte mult sa nu-mi puna pachetul de drumuri dificile, dar nu s-a putut... sad.gif


s_j_teo
Parerea mea este ca pachetul de drumuri dificile este util in Romania!La modelul 2.2 nu prea am vazut probleme pe forum cu flansele sau alte probleme de directie!
j.d
Nu cred ca poate contesta cineva utilitatea acestui pachet....doar ca arata ridicol...
ccezar2004
o fi el bun... dar as primi cadou asa suspensii... si o sa ma chinui eu sa merg mai atent in zonele nasoale
s_j_teo
Cat de atent mergi cu asa garda la sol nu cred ca ai cum sa nu lovesti masina pe drumurile din Romania.Ofera un confort mai bun si o stabilitate mai mare dar riscul este mare in RO
ccezar2004
asa e... dar e criminal de misto cum arata asa... 38.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.