Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mutare server reno.ro
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
alex
Miercuri, 19.04.2006, incepand cu ora 18, forumul www.reno.ro va fi mutat pe un server nou.
Pe perioada mutarii nu veti putea accesa forumul. Timpul estimat pentru aceasta operatie este de aproximativ patru ore.
Daca totul merge conform planului, joi de dimineata DNS-urile ar trebui sa fie updatate si o mare parte din voi sa poata accesa normal forumul.

Va multumim pentru intelegere!
cmandrei
Pai ... bafta succes spor la treaba ... si cat mai putina bataie de cap ...
alex
Din pacate, din motive care nu tin de noi, nu am reusit sa facem mutarea planuita sad.gif.
Mai speram inca ca in scurta vreme sa schimbam serverul.
AlexV
In seara asta este posibil sa mutam forumul pe noul server.
Daca va apare mesajul de mentenanta sa stiti care este problema.

Multumim pentru intelegere si sa ne vedem cu bine in noua casa :-D.


Va rugam sa nu va schimbati avatarurile si sa nu uploadati nici un fisier nou in urmatoarele 12 ore.
R19/16v
have fun smile.gif
alex
Multumim.
Pentru reno s-a terminat operatia. Asteptam sa se updateze la toti dns-urile.
st0rm3ru
parca merge mai repede... tongue.gif
cmandrei
Felicitari pentru reno ... bafta la dacia (daca nu s-a terminat si acolo deja) ... smile.gif
alex
Multumim pentru aprecieri.
FISICHELU
Sampania! Unde-i sampania?!?!
R19/16v
de ce reno.ro nu merge? mi-e lene rau sa scriu si www. biggrin.gif
claus
pune-l si tu in bookmarks biggrin.gif
R19/16v
nu-i o idee rea smile.gif merci
AlexV
facem si reno.ro sa mearga dar un pic mai tarziu.
@tt@ck
Mie nu imi merge nici daca scriu forum.reno.ro
Am incercat de pe 2 conexiuni.
AlexV
gata, acum trebuie sa mearga, www.reno.ro ; reno.ro ; forum.reno.ro
claus
mergeeee
AlexV
cum va merge forumul pe noul server?
merge atasarea pozelor?
dar pm-urile?

Daca aveti o secunda libera, completati si aici un feedback. Multumesc.
cmandrei
La mine merge destul de nasol ... adica incet ... cu erori ... dar sper sa-si revina ... (am incercat de 4 ori pana sa pot da acest reply) ... pm merge ca am incercat ... poza user posted image sper ca da ... {alte site-uri functioneaza ok}
sqryn
Si la mine parca se incarca mai greu ca inainte, greu si la editarea posturilor, la vizualizarea unor posturi dupa un search.
R19/16v
QUOTE(AlexV @ May 4 2006, 07:51 PM)
gata, acum trebuie sa mearga, www.reno.ro ; reno.ro ; forum.reno.ro
*





merci ;;)


PS la mine merge la fel ca inainte, fara probleme


Later edit: as indrazni sa spun ca reno.ro nu merge...
cipman
Acum merg toate trei (reno.ro, www.reno.ro si forum.reno.ro), se rezolva la aceeasi adresa.
AlexV
daca cumva va merge prost forumul bagati si voi aici un traceroute.

pentru cei ce nu stiu sa faca asta din windows, downloadati de mai jos programul winmtr.

http://www.reno.ro/poze/WinMTR.exe

Traceroute-ul meu.
2 2 ms 1 ms 1 ms unassigned-84-234-98-25.fibernet.ro [84.234.98.25]
3 <1 ms <1 ms <1 ms Jerry.fibernet.ro [84.234.96.67]
4 1 ms * <1 ms EuroWEB.RoNIX.Ro [217.156.113.6]
5 1 ms 1 ms 1 ms BB-gb01-F.ew.ro [193.230.183.67]
6 1 ms 1 ms 1 ms 132.76.231.193.in-addr.arpa [193.231.76.132]
7 2 ms 2 ms 1 ms trafic.automagia.ro [194.117.236.97]

si de la a doua conexiune
1 <1 ms <1 ms <1 ms 169.254.70.1
2 1 ms <1 ms <1 ms 10.0.0.138
3 11 ms 11 ms 10 ms 86.35.78.1
4 10 ms 9 ms 10 ms 193.231.106.5
5 13 ms 11 ms 11 ms xr01.bucuresti.rdsnet.ro [62.231.74.113]
6 10 ms 10 ms 10 ms dr00.bucuresti.rdsnet.ro [193.231.191.34]
7 10 ms 14 ms 12 ms buh-dr51-st9-11.rdsnet.ro [82.76.241.9]
8 11 ms 12 ms 11 ms 82-76-246-206.rdsnet.ro [82.76.246.206]
9 12 ms 11 ms 11 ms trafic.automagia.ro [194.117.236.97]
R19/16v
da, acum merg toate
FISICHELU
Folositi ca browser opera si aveti pagina la indemana mereu...
hellcat
Nu stiu ce-am facut dar in loc de un topic au aparut vreo 4 clone.
Rog pe cineva in masura sa le stearga.
Mie imi incarca destul de greu.
cmandrei
Nu stiu cum e la voi dar la mine e aproape infernal ... din pacate ... nu pot face tracert ca sunt dupa un proxy, dar m-am conectat si direct cu ip dar merge la fel ... refresh greu, postare cu eroare sau foarte lenta ... ISP euroweb sad.gif ... banuiesc ca nu e de la noul server dar poate are cineva vreo idee ... am sters temp, prajiturele, am dat si "delete cookies set by this board" si mai nimic nu s-a intamplat.

Precizez ca daciaclub.ro merge perfect ca si alte site-uri de altfel. [uneori merge super rapid dar pentru 1-3 minute dupa care 20-30 minute sau mai mult groaznic ...]

Idei ?
claus
andreiule.. la mine merge demential forumul.. e foarte posibil sa fie din cauza eurowebului.. sad.gif
AlexV
stai ca nu inteleg, daciaclub merge perfect? pai e pe acelasi server. !!!!
cmandrei
Este foarte ciudat ... de-asta am si postat problema/intrebarea ... singura diferenta este ca pe daciaclub nu sunt logat (nu am utilizator) si pe reno sunt logat ... dar nu cred sa fie de la asta ... nu are motiv ... [voi incerca si pe reno sa intru fara login sa vedem cum se comporta si revin cu rezultatul].

Idem ... si logat si nelogat e la fel pe reno ... sad.gif ... ciudat.
hellcat
Si eu "beneficiez" de aceleasi simptome pe care le semnaleaza cmandrei.
O fi de la conexiunea la net?

Si postul asta, l-am pus foarte greu.
AlexV
singura diferenta intre cele 2 sunt dns-urile. stau in locuri total diferite.

hai sa facem un test, baga in fisierul hosts
c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

urmatoare sintagma

194.117.236.97 www.reno.ro


sa vedem ce se intampla.
cmandrei
Din pacate la mine a ramas la fel situatia ... poate poate e ceva mai bine la navigare (nu mai trebuie sa dau asa des click de n ori pe un link ca sa se deschida) ... desi ca sa intru aici mi-au trebuit mai bine de 30sec, si pentru postare idem sad.gif ... asta e ...
alex
Am vorbit la etp si dupa cum stiam ei au momentan doua conexiuni, una de la RDS si una de la EuroWeb. Conexiunile sunt folosite in acelasi timp, de aceea daca tu ai ISP EuroWeb ar trebui sa vii prin linia de EuroWeb.
Acum, eu nu ma pricep prea bine la retele. Ma gandesc ca poate mai esti redirectionat si catre linia RDS dar nu se explica de ce merge prost reno si bine dacia avand in vedere ca sunt pe acelasi server, cu acelasi ip.

In curand am inteles ca se va obtine interconectarea si cu Evolva. Deci cei care au net de la ei vor putea naviga pe site cu o viteza mai mare.
AlexV
andrei, da un traceroute la daciaclub poti sa faci? merge?
cmandrei
Acum sunt in spatele unui proxy ... astfel ca nici ping-ul nu merge ... dar daca considerati relevant ma pot conecta "direct afara" si de acolo pot face tracert ... (poate fi relevant avand in vedere faptul ca oricum as fi conectat rezultatul este identic) ... voi schimba datele, fac tracert si revin cu rezultatul ... (eventual voi face mai multe incercari sa vedem daca se schimba ceva)
uncle
la mine are perioade cand merge ok, cand se taraie....stii AlexV ca iti semnalasem problema (pe PM) cu "admanager.reno.ro" acum nu mai apare aia, ci doar "connecting to reno.ro" (si sta o gramada cateodata asa fara sa incarce nimic), s-ar putea sa fie si conexiunea mea de vina ca asa ma gandisem initial dar daca si andrei are probleme inseamna ca nu era numai de la mine... sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.