Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri de frînă înțepenite
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
VladSoare
Salutare,

Amigos, nu pot să scot discurile de frînă de pe fuzete. Credeam că dacă scot cele două șuruburi torx am rezolvat totul, dar se pare că greul de-abia acum începe... sad.gif

În manual scrie doar atît: "se desfac șuruburile T40, apoi se scoate discul".
Mda, ușor de zis, numai că discul este înțepenit pe fuzetă și nu se mișcă deloc. Cum naiba îl scot de acolo?

A mai avut cineva problema asta?

Thanks.
Laurentziu83
Sigur n-ai uitat nici un surub?
Ti-as fi recomandat un ciocan mai mare, dar mi-e sa nu deformezi si prinderea discului, ca atunci nu mai ai ce face.
VladSoare
Nu mai e nici unul. Doar două erau.
A ruginit discul și s-a înțepenit acolo. sad.gif
Nu vreau să dau cu ciocanul, că cine știe ce se mai îndoaie/sparge pe-acolo...
Laurentziu83
Dar daca bagi wd40 din abundenta pe unde e intepenit si apoi ciocanesti usor de jur imprejur discul?
cmandrei
Foarte ciudat Vlad ... daca ai scos toate suruburile e cam aiurea sa nu poti scoate discul ... la R5 au stat pe masina 6 ani numai cat stiu eu si inainte cine stie cat (le-am schimbat ca s-a crapat unul) ... si dupa ce am desfacut suruburile (3 bucati ... cu dalta si ciocan din pacate) ... a venit destul de usor jos (poate si din cauza vibratiilor provocate de loviturile de ciocan) ...

oricum le schimbi ... loveste usor cu cicanul ... tre' sa se desfaca pana la urma
VladSoare
Am reușit!
Am golit un spray de WD-40 și am dat cu ciocanul ușor de tot în diverse locuri, pînă cînd a ieșit.
E ceva ciudat la mijloc, totuși. La alte mașini discurile stau lejer pe fuzete, adică dacă dai roata jos și le atingi, le simți mișcîndu-se. Aici însă discul intră forțat pe fuzetă. Discurile noi au intrat oarecum forțat, în sensul că a trebuit să le lovesc puțin ca să intre de tot. În felul ăsta nu-i de mirare că se înțepenesc acolo în timp. smile.gif

Thanks.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.