Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mi-am luat SMART
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
kornel
Salutare oameni buni!
mi-am luat SMART. e super. mai are cineva? carti pt service stie cineva pe undeva (nu pe ebay)? revin cu poze
ktmbull
No offence!
user posted image

Chiar iti place?
RCS
Smart ??? blink.gif blink.gif Daca si aia mai e masina...in fine...gusturile nu se discuta !!
R19/16v
e masina, de ce nu? gusturile nu se discuta smile.gif
are punctele ei bune si punctele ei proaste...spre deosebire de unele masini smile.gif
deci...s-a vazut si mai rau biggrin.gif
semit
e marfa rau..s-o stapanesti sanatos..la fel aveam si eu idei preconcepute pana m-am urcat in masina si am mers cu ea...multi km fara evenimente........... smile.gif
sylvester
sa stapanesti sanatos bestia! imi place masinuta!e cel cu 4 usi..sau ala normal?
richie
Pai ce-are masinuta ?.E super de oras. Usor de condus...usor de parcat,,,consuma putin... S-o stapanesti sanatos
,
ktmbull
Super masina, numai sa nu bata vantu....
RCS
...si sa nu o depaseasca un camion.... unsure.gif !!
google
QUOTE(sylvester @ Apr 1 2006, 08:54 PM)
sa stapanesti sanatos bestia! imi place masinuta!e cel cu 4 usi..sau ala normal?
*


E cel cu 2 locuri, "fortwo", vezi la semnatura.
Gabi
sa o stapanesti sanatos. E super masina. ( insa numai pentru oras). Sa te bucuri de ea si fara incidente neplacute.
Asteptam mai multe detalii despre ea si ceva poze.
alx
s-o stapanesti sanatos! ce fel de cutie are si cum merge? dar motor??
claus
alx... uitandu-ma pe smart.com .. am gasit si detalii referitoare la intrebarea ta.. cutie si motoare
uncle
sa o stapanesti sanatos smile.gif

si io gasisem un cdi la vreo 6000euroi ...e ok pretzu, kornele? tu cat ai dat pe a ta?????

si de unde ai luat-o?
kornel
scuze pentru intarzieri, munca ne omoara
e smart fortwo, benzina, 599 cmc, 50 cp. culoare neagra. am dat pe ea 4650 euroi si am luat-o de la un tip din ploiesti. este super ca a doua masina, in special de oras. rezervor=20l (600.000 lei un plin)
cutie viteze 6 trepte tiptronic (ca la curse)
motor de mercedes
nevasta-mea e inebunita dupa ea, abia o mai dau jos din ea (de fapt pt ea am comparat-o)
principala problema:piesele se gasesc cam greu pe la augsburg sau pe la mercedes, carti de service nu se prea gasesc, exista decat un gorum mai acatarii pe undeva prin anglia unde sunt si cateva sfaruri si poze de montat si demontat piesele, filtrele si alte alea.
in rest masina e foarte simpla, se infige bine in oras si suntem supermultumiti de ea.
daca vreti revin cu poze.
adrianpurcarin
sigur , chiar vrem poze, eu cel putin sunt curios; poate vii cu ea si la o intalnire
ktmbull
Care-i senzatia in masina? Eu am avut un Matiz si de la 90-100 la ora nu-mi mai inspira nici un pic de siguranta.
florincovaciu
si eu sunt curios care-i senzatia. are dreptate ktmbull. in matiz pana la 90-100 la ora e ok, peste insa....
RoVal1972
Si eu i-as lua sotziei un Smart.
Am primit pe email acum doua zile un filmulet cu un crash test pe bune pe pista. O ciocnire la 70km/h cu un zid de beton....
Daca imi spuneti cum sa-l atasez pe forum, o sa ramaneti masca cand veti vedea ca habitaclul a ramas intreg.
Toto - BOD
degeaba e habitaclul intact daca nu are cine sa absoarbe socul! e ca si cum ti-ai da drumu intr-o prapastie inchis intr-o cutie de otel... si te-ai ciocni de pamant cu 70km/h! chiar daca cutia nu are mare lucru forta care actioneaza asupra corpului este foarte mare...

oricum maisna este conceputa pentru oras, mai ales in aglomeratii, unde viteza de croaziera este foarte redusa laugh.gif

Stie careva cate stele NCAP are? (presupun ca mai multe decat Solenza, Cielo, etc)
rttt_gia
Am vazut filmuletul - dupa impact, habitaclul nu fusese f afectat

Smartul are un fel de cusca din nu stiu ce material care ii confera o oarecare siguranta
AEP
nou sau second? cati bani a fost?
kornel
scuze pentru intarzieri, dar alergatul si munca ma omoara.
senzatia: masina incapatoare (m-am urcat cu un tip de vreo 130kg io's tot de vreo 100kg) si chiar aveam loc. tipu are logan si parerea lui e ca e la fel de incapatoare ca loganu, cu diferenta ca nu mai are si locuri in spate.
la drum e super "voioasa", raspunde bine la acceleratii si in sarcina. viteza maxima atinsa de mine e de 133km/h dupa care mi-a taiat alimentarea. singura problema care am depistat-o e vantul care daca bate lateral te cam zguduie si balanseaza (asta in afara localitatilor si numai la viteze mari peste 100kmph). in oras se baga pe unde nu te astepti pentru ca este mai ingusta dar si mai scurta decat alte masini. nu de multe ori am lasat bmw si mertane in urma la semafoare.
masina are motor de 600 cmc si 50cp, 6 viteze si cutie tiptronic, 2 airbaguri (cred ca are 3 stele euroencap).
am dat pe ea 4600 euroi (second hand) si i-am mai facut unele reparatii (uleiuri, filtre placute si niste aditivi).
am acvum cu ea 140.000 km, i-am testat motorul si zice ca e ok compresia si io zic ca mai merg cu ea cel putin 100.000-150.000km. daca crapa dau o fuga in germania si vin cu el in valiza (cantareste 20-25 kg cred) sau la 1000 euroi iau o masina identica pentru piese de schimb.
AEP
se gasesac deja piese de motor pe after market.... asa ca nu ai de ce sa -ti faci probleme... si nici de ce sa te duci in Germania...da' mai bine foloseste-l sanatos si fara probleme!
RoVal1972
E luat din Ro ? Banuiesc ca nu... De unde ?
La banii astia i-as lua si eu sotiei unul.
Cat consuma pe medie ?
kornel
luat din romania si gasit pe www.autovit.ro, fiind adus in ianuarie din germania, nerulat ro (pt ca amortizoarele eru toate la peste 70%)si cumparat de mine in martie
consum mediu in oras 4,5-5%
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.