Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Șuruburi înțepenite
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
VladSoare
Am vrut să schimb sîmbătă discurile de frînă la Clio. Scos roata, scos etrierul, plăcuțele și portetrierul. Pînă aici toate bune.
Discul este prins de fuzetă cu două șuruburi torx, avînd capul îngropat, la nivelul discului. Cînd am încercat să-l desfac pe primul, era atît de moale încît s-a stricat gaura. Cheia s-a învîrtit pur și simplu, strivind colțurile găurii șurubului. Cînd am încercat să-l desfac pe al doilea, s-a rupt cheia. sad.gif

Help! Cum pot să le desfac?

Dacă mă duc la service probabil că vor reuși să le desfacă, dar nu vreau să mă duc la service înainte de a încerca toate variantele posibile. smile.gif

Auzisem la un moment dat că ar exista ceva cu care să faci o gaură cu filet pe dos, în care să bagi un șurub tot la fel, cu filet invers. Știe cineva mai multe despre asta?
vali79m
Mie la o dacie, tot asa cand au vrut sa desfaca nu a mers deloc decat cu o surubelnita si ciocanul, lovind fortat in el(bineinteles capul suruburilor sa stricat), pana la urma desfacandu-se.
VladSoare
Nu mă interesează dacă se strică șurubul. Discurile noi vin cu tot cu șuruburi. Vreau doar să iasă de acolo, viu sau mort.

Nu înțeleg. Cum a dat în șurub? A înfipt șurubelnița în el bătînd-o cu ciocanul? Și pe urmă l-a desfăcut cu respectiva șurubelniță, care fiind acum bine înfiptă n-a mai putut aluneca? Asta e ideea?
sandman_
Da, asta e ideea. Si mie mi s-a intamplat ceva asemanator...
Laurentziu83
Incearca sa dai cu spray degripant WD 40 pe orice surub ce nu se misca si sa-l lasi un timp sa se infiltreze. Crede-ma ca in perioada asta ma confrunt cu suruburi nedesfacute de 25 de ani. sad.gif unde nici asta nu ajunge. Pentru suruburi intepenite sa te echipezi intotdeauna cu chei crom-vanadiu, restul sunt vax in mecanica de destepenit. sad.gif
Normal, pentru a face un filet ai nevoie de tarozi speciali (Uite un model http://www.prodmarcos.ro/gertus_tarozi_m_hss_din_352.php
), pe astia ii gasesti la magazinele de scule si banuiesc ca exista si pentru filet invers. Nu ma pune insa sa-ti explic cum se face un filet, am vazut o singura data in clasa a 7-a cum ne-a facut maistrul. Stiu ca a dat o gaura cu bormasina de dimensiunea dorita, apoi a introdus tarodul respectiv, a invartit, l-a scos ca sa elimine spanul, totul turnand ulei tot timpul, iar a infiletat si era piulita gata apoi. Cel putin asa imi amintesc.
Acum nu stiu cam cat de gros e surubul tau cu probleme, daca e prea subtire s-ar putea sa dai gres in operatiunea asta si s-ar putea sa fie mai greu la service.
Solon
In primul rand trebuie dat un mare ciocan peste suruburile alea ca sa cada jegul, ca si ala are un rol nenorocit.
Apoi daca s-a intamplat chestia cu distrusul surubului iei o surubelnita si un ciocan si dai in asa fel incat sa faci un sant pe suprafata surubului.
zyppo
Dificila situatie. Poate a prins ceva rugina. Incearca sa dai cu un spray special pentru astfel de cazuri, spray pe care-l gasesti in benzinarii, Carrefour etc. Un alt trick ar fi sa fortezi prima data "stringerea" surubului ( paradoxal ) si apoi sa incerci sa-l desfaci. Asta daca mai poate fi utilizata o cheie.
cipman
Trebuie sa gasesti un set de extractoare de suruburi, eventual in set cu burghiele aferente.
Vezi AICI si AICI ca sa-ti faci o idee despre ce trebuie facut (screw extractors). Fara caldura si WD40 sau echivalent nici sa nu te gandesti ca ai sanse.
Mai usor spre deloc cu ciocanul. Eu sunt impotriva folosirii ciocanului (pe fuzete, pivoti, janta montata pe masina etc.)

P.S. O idee buna ar fi sa pui WD40 cu o zi inainte sa te apuci de treaba, sa mergi cu masina intre timp iar in ziua cand vrei sa demontezi sa dai o tura chiar inainte de a te apuca si sa pui vreo 10 frane violente sa incingi discurile bine de tot, te intorci si incerci sa desfaci.

PPS: ATENTIE: Sa nu cumva sa dai cu WD40 intr-atat incat sa ajunga pe suprafata de lucru a discului sau sa cada pe placute!!! Nu trebuie sa-ti spun ce inseamna sa pui ulei la frane tongue.gif
VladSoare
Am dat cu WD40 (am avut grijă să nu ajungă pe disc biggrin.gif). Degeaba.
Arată interesant extractoarele alea. O să văd dacă găsesc ceva de genul ăsta pe undeva.
Thanks.
cipman
Gasesti sigur. Am vazut in mai multe locuri dar nu reusesc sa-mi aduc aminte nici macar un loc. Eu mi-am luat un set cam acum 3-4 ani dar acum e la 130 km de mine ca ti-l imprumutam eu. Incearca la magazinele de marca, le gasesti pe net si da niste telefoane. Intrebi de set de extractoare de suruburi, sunt de la 4 la 6 buc per set, cu sau fara burghie, arata ca un tarod, cu filet pe stanga, usor conic si cu pas mare.

Cu WD40 trebuie sa ai rabdare, dureaza mult pana patrunde la un astfel de surub (chiar si o ora). Eventual mai dai o data. Daca o sa mergi cu masina saptamana asta sunt sanse mari sa se desfaca.

P.S. Mi-am adus aminte de unde l-am luat pe al meu: din targ de la Obor in '99. Imi trebuia pt. un surub pe care-l rupsesem la capacul filtrului de ulei de la motocicleta. Dar nu te sfatuiesc sa iei din targ; acolo nu prea ai sanse sa gasesti de calitate.
Laurentziu83
Mersi mult Cipman pentru asta, habar n-aveam ca exista asa device-uri si cred ca am sa investesc chiar zilele astea intr-o astfel de trusa, pentru ca ma asteapta multe suruburi dintr-astea.
Cat despre wd 40 am incercat si dupa 2 zile si tot n-a mers, mai degraba ceda hexagonul. Asta-i cand ai suruburi intepenite.
Pentru operatiunea asta ai nevoie de o bormasina puternica sau ajunge una hobby cu inversor de sens de 500w (cum am eu)? Eu gauri in metal nu prea am dat.
SorinV
metoda de service : se ia un ciocan de 500 si o dalta plata ( nu spit nu alta dracii) . pui dalta in una din marginile surubului dupa care ii troznesti una serios si voila ! daca nu se desface ncii asa atunci dai gaura cu bormasina si termini treaba ! filetezi la loc si e gata !
VladSoare
Am găsit extractoare din alea la Praktiker, 29 de lei setul. Au mers perfect. Dat o gaură adîncă în mijlocului șurubului cu un burghiu pentru oțel, apoi înșurubat extractorul și gata. Au ieșit toate șuruburile fără nici un pic de efort. Super invenție. smile.gif
Tot acolo aveau și un set de "nut splitters", pentru spart piulițe înțepenite. N-am luat, că era vreo 75 de lei setul și n-aveam nevoie acum, dar e bine de știut că se găsesc la nevoie. smile.gif

Acum am o altă problemă, dar o să deschid o discuție separată despre ea.
Laurentziu83
Mersi de informatie. Si mie imi trebuie extractoare.
Sunt incluse si burghiurile cu filet invers in set?
VladSoare
Nu, burghiurile le-am cumpărat separat și sînt normale. N-au nimic special.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.