Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Murdarire parti laterale.Test comparativ
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
FISICHELU
Am facut un drum la Sinaia, impreuna cu batranul meu. Fiecare cu masina lui. Pe asfalt- zoaie interminabile. Cand am ajuns, am constatat cu surprindere ca masina mea era mult prea murdara, in comparatie cu Mercedesul!... Si aici ma refer la partile laterale. Daca la taica-meu era murdara portiera doar in 1/3 inferioara a 1/2 inferioare (sper ca ati inteles...), la mine era improscata cu mizerie toata 1/ inferioara a portierei, ba chiar o si depasea! Concluzia mea este ca "Murdarirea este buna!" biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Glumesc... Nu, cred ca de vina este garda la sol mai ridicata la Megane. Si acum vin eu si intreb: Daca imi pun jante de 17 inch, mi se murdareste la fel de mult? (Nu ca as avea banii, intreb asa, din "panplezir"...). Or, varianta mai economicoasa- aparatori de noroi... A propos, stie cineva ce sunt placutele ale mici situate in fata rotilor din fata? Au tot un rol de protectie anti-jeg?
hebron
Pune-ti aparatori si gata. (bat pariu ca Mertzul avea)

Sau adreseaza-te Asociatiei Pentru Studiul Murdarii Portierelor(APSMP) tongue.gif tongue.gif
(era o gluma)
alx
Mai bine ia-ti mercedes. il omor cu mana mea pe ala care zice ca reno e mai bun ca mercedes... desi sunt fan reno.
EL_BGD
si ca veni vorba de mercedes, si ca sa fiu off-topic smile.gif .... aseara am vazut un c vechi de la neuspeed biggrin.gif vreau si iooo ! smile.gif
FISICHELU
Acum nu ca vorbesc aiurea, dar ma simt mai bine in Megane... (nu dati!, e dreptul meu la opinie!). Nu stiu, pentru Mercedes iti trebuie burta si chelie... Multumesc lui Doamne-Doamne ca nu le am (inca?...)
Liviu
Revenind on-topic!
Eu mi-am pus aparatori de noroi de origine smile.gif ... nu isi merita banii (3 mil cu tot cu montaj, la Meridian Vest).
A trebuit sa imi pun aparatori pe spate din cauze obiective (vopseaua data pe spoilerul nou nu "sta" la fel ca cea de pe spoilerul original .. si incepuse sa sara pe muchii, acolo unde loveste griblura). SI daca tot mi-am pus pe spate an zis sa pun si pe fata sa fie simetric.

Ei bine, cei din spatele meu tot la fel de tare se murdaresc din cauza norului de mizerie ridicat cand rulez cu peste 50-60 Km/h.
Lateralele masinii se murdaresc si ele (evident) dar mult mai uniform smile.gif. In loc sa fie mai multa mizerie concentrata langa roata, acum e uniform distribuita pe toata lungimea masinii.

Un dezavantaj major (existent in special in Buc) este acela ca nu mai pot cobora/urca la fel de usor anumite borduri ca ating cu aparatorile si, credeti-ma pe cuvant, la 3 mil cat am dat pe ele nu prea imi place sa le vad smulse smile.gif.

Concluzie: Daca aveti 300 RON care va prisosesc, puneti-va aparatori.
Daca insa puteti face altceva cu banii respectivi, atunci faceti altceva ... nu veti pierde nimic.
sandman_
QUOTE(FISICHELU @ Mar 18 2006, 07:41 AM)
Am facut un drum la Sinaia, impreuna cu batranul meu. Fiecare cu masina lui. Pe asfalt- zoaie interminabile. Cand am ajuns, am constatat cu surprindere ca masina mea era mult prea murdara, in comparatie cu Mercedesul!... Si aici ma refer la partile laterale. Daca la taica-meu era murdara portiera doar in 1/3 inferioara a 1/2 inferioare (sper ca ati inteles...), la mine era improscata cu mizerie toata 1/ inferioara a portierei, ba chiar o si depasea!


Mercedesul are propulsie, tu ai tractiune, iar asta conteaza enorm...
Daca mai e si diferenta de aparatori...
Solon
Hai ca pe asta nu o mai auzisem! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
sandman_
nici acum n-ai auzit-o. Probabil ai citit-o.... biggrin.gif
Daca stai putin si te gandesti, vei realiza ca nu e SF wink.gif
kebbius
nici eu nu inteleg de ce e diferit la propulsie sau tractiune.
la urma urmei, chiar daca rotile din fata nu sunt motoare, ele tot au contact permanent cu drumul si prin urmare ridica la fel particulele de apa si noroi.
doar la demaraj in forta, cand se rupe aderenta ar putea fi o diferenta; dar cat de des pleci in forta?
@tt@ck
Eu unul m-am obisnuit. Mai ales cu rotile de acum, care au et-ul mai mare, si care ies mai mult in exterior, masina se umple de noroi pana peste geam biggrin.gif .
Dar imi place ca atunci cand este murdara are un aspect usor rally-like.
sandman_
@kebbius

uita-te la orice masina vrei. in trafic.
cata apa arunca rotile motoare si cata arunca puntea nemotrica...
FISICHELU
@sandman
Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate, daca nu sigur...
Eu ma gandeam, si la faptul ca Mercedesul are garda la sol mai mica, "si nu iese" mizeria aruncata...
Are cineva jante de 17 inch? Oare la ei se mudareste la fel de tare?
sandman_
putin exagerat: ati vazut la f1 pe ploaie sa arunce rotile din fata vreun pic de apa pe pilot?
@tt@ck
Am eu roti pe 17 si masina se murdareste si mai tare. Caa sa nu mai pun la socoteala ca am si coborat garda la sol cu 2 cm.
A mea se face pana peste geamuri de noroi... dar asta este.
sandman_
peste geamuri este cerul... (si vreo 4-5 cm de tabla) biggrin.gif
A mea se murdareste doar pana pe la jumatatea usii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.