Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vanzare masina - platesc impozit?!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
letitia
Salutare tuturor!

Am si eu o intrebare contabila - vad ca mai sunt priceputi pe aici smile.gif.

Masina proprietate a firmei SC XXX SRL platitoare de TVA
Valoarea de achizitie a masinii in 2000: 40.500 RON
Valoarea neamortizata a masinii in 2006: 30.000 RON (pe motiv de expert contabil "competent")
Valoarea de vanzare a masinii in 2006: 10.000 RON (aproximativ atata vrem sa trecem pe contractul de vanzare cumparare).

Acelasi expert contabil spune ca este ok sa scriem doar 10.000 RON pe contractul de vanzare cumparare (fara evaluare, fara vanzare prin firma specializata) si ca nu platim nici o taxa - ca cica articolul respectiv din Codul Fiscal ar fi fost abrogat... Contra-parerile a inca unui contabil ai a unei experte contabil zic ca am de plata 16% impozit la diferenta dintre valoarea ramasa neamortizata si valoarea de vanzare a masinii (30.000 - 10.000 = 20.000 ) - si ca articolul din Codul Fiscal este valabil (inca).

Astept opinii dar va rog mult nu din auzite, din experienta voastra recenta. Multam frumos!
richie
Opinia mea....Schimba contabilul. Si da-i si doua suturi in poponeata.
Din cate stiu eu, contra-parerile au dreptate tongue.gif
alx
Eu stiu altfel:
30k valoare neamortizata. se vinde cu x lei. se plateste impozit la 30k, neavand importanta cu cat vinzi masina. ideea este ca iti pleaca un activ de valoare neamortizata = 30k si la valoarea asta platesti impozit.

Dar este o insumare a ceea ce cunosc eu si nu o parere autorizata sau experimentata.
letitia
@alx - sa nu faci confuzie intre impozit si TVA... Am mentionat ca suntem platitori de TVA
alx
Nu vorbeam de tva... eu iti spuneam de ce stiu eu ca si eu sunt in aceeasi situatie si desteapta mi-a pus amortizare inceata.. asta estem... btw, eu nu sunt platitor de tva...
letitia
mad.gif hai sa ii dam cap in cap... Se pare ca nici tu nu esti sigur ce si cum. Hai sa vedem poate primim ceva sfaturi competente!
rttt_gia
Din cate stiu, se plateste impozit la valoarea la care a fost vanduta (in 2006), la valoarea care e trecuta in factura si contract.
letitia
Ceva experti contabili pe forumul asta estem? smile.gif
rttt_gia
Se plateste impozit la suma care este egala cu diferenta dintre valoarea de achizitie si valoarea neamortizata. In acest caz 40500 - 30000=10500. Am spus mai devreme 10000 pt ca la mine a coincis cu diferenta respectiva smile.gif . Repet: nu e parere avizata in domeniu
bafta
alx
rtt: 30k este valoare neamortizata deci la asta se aplica impozitarea...
letitia
Mai baietzi, m-ati lamurit bustean smile.gif! Eu sunt la faza ca mai am putin si intreb "Da' halatul da' halatul doamna? Cat e halatul?!!!!" si voi mai rau ma bagati in ceata tongue.gif.
letitia
iata un raspuns primit pe conta.ro

"Formularea de mai sus nu o să o găsiți nicăieri. Textul de lege e simplu:
Valoarea ramasa neamortizata, în cazul mijloacelor fixe amortizabile vândute, este deductibila la calculul profitului impozabil în situația în care acestea sunt valorificate prin unități specializate sau prin licitație organizata potrivit legii. Cod Fiscal, art.24, alin.(15)

Altfel spus, pierderea generată de o astfel de operațiune este nedeductibilă, adică este ignorată atunci când se calculează profitul fiscal și impozitul pe profit.

"Conta-părerile" sunt mai aproape de textul legii."
rttt_gia
pierderea nedeductibila este diferenta intre valoarea de achizitie si pretul de vanzare ulterior smile.gif ... zic si io : tongue.gif
bafta oricum
UXE
am o nelamurire in legatura cu impozitul:


trebuie sa inmatriculez masina
se poate plati impozitul fractionat?
din cate am inteles se plateste pentru tot restul anului..
vreau sa platesc pe 3 luni. pentru ca dupa aceasta perioada se va schimba proprietarul (din nou).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.