Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montaj boxe spate megane 1 break 1.6 RTA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
assasinu84
sad.gif am un megane 1 1.6 RTA break si am casetof din fabrica si boxe doar pe fatza si urmeaza:
1 schimb casetofonul din fabrica cu un cd de solenza(ca sa mearga satelitu)
2 avand acum 4 cai vreau sa pun si boxe pe spate
problema este: boxele se monteaza in plafon din cate am vazut
am firele trase,trebuie sa dau plafonu jos?????????????
astept reply-uri
multumesc anticipat
assasinu84
pardon, m-am exprimat gresit.NU AM FIRELE TRASE tongue.gif
eminescu0
boxe in plafon? sigur? ca eu nu am mai auzit! nu cumva ai locasuri speciale in extrmitatile politei care acopera portbagajul ?
assasinu84
blink.gif nu in extremitatile politei ca la majoritatea breakurilor ci in plafon.DA INCINTELE SE AFLA PE STALPII DIN SPATE.
assasinu84
imi pare rau sa o spun dar este cel mai nasol forum,nimeni nu stie nimik , nu sfaturi ,nu pareri, nimeni nu a avut cu adevarat masina(cred io)
padre
Hahhaa asta e cel mai tare post pe care l-am citit in ultima vreme!!! laugh.gif laugh.gif Super tare!
In primul rand ai pus intrebarea de putin timp si nu s-a scurs suficient timp incat sa spui ca nu-ti raspunde lumea... ai si tu un pic de rabdare, ieri a fost luni, lumea mai are treaba la serviciu, etc.
Apoi intrebarea ta este din categoria celor "de neraspuns", sau cu raspuns evident? Cum adica ne intrebi pe noi daca ai firele trase prin plafon?
Daca la cumparare ti s-a specificat ca masina are pregatire audio pt boxe spate atunci are sigur fire trase din fabrica. Daca nu, nu. Avand in vedere ca ai avut un casetofon stock cu 2 iesiri si 2 boxe pe fata inclin si mai puternic sa cred ca nu ai fire trase catre locasul boxelor din spate, nu ar fi logic si economic sa fie asa. Dar orice e posibil, asa ca ai putea sa verifici si singur treaba asta, desfaci un pic pe langa locasul ala de boxe si vezi daca ai fire.
Oricum numarul user-ilor care ti-ar putea raspunde cu certitudine la intrebarea este foarte mic, gandeste-te si tu: ar trebui sa aiba Megane 1 Break cu casetofon si boxe doar pe fatza si sa fi facut aceeasi operatiune pe care ti-o doresti tu, ca sa cunoasca raspunsul.
assasinu84
scuza-ma dar nu toata lumea are bani de megane 2 , mai sunt si 'parlitzi' cu megane 1. Dat fiindca este un forum renault ma-as fi asteptat la raspunsuri dar......................
ma rog...in fine,asta e
semit
vlad da nu e mai frumos sa te duci tu la un atelier specializat si sa nu mai intrebi prostii de pe aici care nu stiu nimic???? sau tu esti ca aia care decat sa dea 100.000 sa monteze ceva ca lumea..stau cu cazanele in spatele blocului si vopsesc masina acolo ( pentru asta iti recomand daciaclub- unde mai nou exista topicuri gen Logan VS Megane dry.gif )?? LASA-NEEEE.....
modulsys
Vlad, eu am masina exact ca a ta, iar boxele din spate functioneaza. Prost, da' functioneaza. smile.gif Nu stiu de ce tu nu ai boxe pe spate...

Si eu ma gandeam sa le inlocuiesc, iar atunci cand o s-o fac vreau sa ma duc la o firma specializata in asa ceva. Nu ma astept sa gasesc solutia la asa ceva pe forum, si in plus chiar daca ar fi, nu-mi da forumul garantia de un an la chestia asta!

Succes!
claus
ce-o fi asa greu sa te duci la o firma specializata in instalari sisteme de sunet? mai ales ca nu e mare lucru ce vrei tu sa-ti faca..
si, pe viitor, cand vrei raspunsuri.. pune si tu intrebari care sa aiba cat de cat raspuns, si formuleaza-le cat mai corect.. nu ca mai intai zici una.. dupa.. te contrazici, si zici altceva.. dupa care arunci cu noroi ca e lumea nepriceputa.. si tot asa
a, si ..vlad.. e un privilegiu ca te afli pe acest forum..
eminescu0
QUOTE(vlad @ Mar 13 2006, 08:31 PM)
blink.gif  nu in extremitatile politei ca la majoritatea breakurilor ci in plafon.DA INCINTELE SE AFLA PE STALPII DIN SPATE.
*



ori in plafon, ori pe montanti, hotaraste-te. sunt 2 elemente diferite.
firele se pot trage foarte simplu. dai jos plasticul care acopera stalpul pentru ca e prins in niste cleme. in plafon eu chiar nu-mi imaginez cum stau, unde au loc, cum se prind, s.a.m.d.
ionutt daniel
Stiu ca e cam vechi topicul, dar vin si eu cu o problema legata de el... Am Megane 1 break din 2000, care din fabrica a avut in spate montate boxe in plafon, in dreptul stalpilor, dar cauza lipsei incintei se aud fara bas, mai mult pe medii. Am cumparat de la dezmembrari 2 difuzoare Blaupunkt (053) pe 16 cm care au fost de Renault (nu stiu ce model) si doresc sa le anulez pe cele din plafon(inlocuindu-le cu difuzoare de inalte) si sa le montez pe astea in usile spate(cum e la VW Golf/Audi A4). Daca a mai facut cineva operatiunea de montare a difuzoarelor in usile spate, doresc sa stiu daca permit usile montajul fara sa incomodeze deschiderea geamurilor(care sunt electrice). Va multumesc.
Dodone
Bajeti
acu' am dat de topic.
In primul rand nu ma simt deloc parlit ca am "doar" masina din semnatura.Poate ca eu investesc mai mult in familie.Conteaza mai putin ce conduci,mai mult ce fel de om esti.
Referitor la problema boxelor eu am echipare de fabrica 4x15w si cu 2 tweetere pe bord,sunt destul de multumit de acustica.Oricum e mai buna decat la sedan.Acum depinde si de pretentii,cat vrei sa urci stacheta.
Din cate stiu eu boxele mele nu sunt pe stalpii din spate,de la hayon,ma uit maine dimineata.
Parerea mea e sa nu te compici prea mult,monteaza-le unde e mai usor,acustica,repet ,e f. buna in break.
ionutt daniel
Maine daca am timp fac o poza la boxele spate si o sa va convingeti ca sunt puse in plafon in spate.
Dodone
Boxe montate din fabricatie.
ionutt daniel
Multumesc de fotografii! icon_mrgreen.gif Asa arata si la mine. Din pacate nu au incinta si se aud fara bas. Din aceasta cauza doresc sa montez boxe in usile spate(pentru ca basul din usile fata este multumitor). Ideea era daca permit usile spate montarea boxelor de 16 cm, fara sa incomodeze deschiderea geamurilor.
Dodone
Fotografiile erau "dovezile "pt. eminescuO,de la postul #4,ca tare neincrezator mai era blink.gif
ionutt daniel
Se pare ca nu se pot pune boxele in usile spate. Astazi am desfacut o fata de usa si nu permite decat cu mici modificari - adaptarea unui inel distantator si nu cred ca merita, mai ales ca in fata se aude multumitor.
Dodone
Ai ajuns la concluzia mea,din postul#13.Nu merita sa faci prea multe modificari.Eventual, daca gasesti,pune boxe de putere si calitate mai mari in lacasurile originale.
Pe bord ai tweetere din fabricatie?
ionutt daniel
Da, pe bord am tweetere din fabricatie, in usi am difuzoare de 13, si in plafon spate de 10. In fata se pot monta de 16, fara modificari(dar si fara prea mari diferente). In plafon nu merg alt fel de difuzoare si nici nu se merita sa le schimbi pentru ca nu au cutie de rezonanta. O posibilitate de imbunatatire a sunetului pe spate era montatul de difuzoare in usi, dar nu prea se poate... asta e.
Dodone
Dupa semnatura e f.probabil ca si boxele mele sa fie de aceleasi puteri.Masina mea a fost inmatriculata prima data in iulie 2000,ceea ce nu inseamna ca a si fost produsa in aceeasi luna.Dar nici prin parcuri reci nu a stat prea mult pt. ca in acea perioada au fost un succes comercial chiar si in Germania.
Eu circul mult cu familia si nu pot sa dau muzica prea tare,dar sunt multumit de calitatea sonorizarii.
Masina mea are CD-radio din fabricatie.Cand ascult muzica de pe acestea se observa adevarata performanta a boxelor,se aude m. mai bine ca radio.
ionutt daniel
A mea are casetofon din fabrica. Tot in 2000 a fost produsa si a mea, culmea, inscrisa in iulie....
Dodone
E cumva varianta RXT?
Are parbriz atermic cu degivrare electrica?
Are spalatoare de faruri? icon_mrgreen.gif
ionutt daniel
Nu, este RXE fara degrivare parbriz si spalatoare faruri, dar are vopsea gri cameleon......
ionutt daniel
Am rezolvat, dar cu modificari mai mari:
-Am schimbat radio-casetofonul din dotare cu un MP3 JVC pe care il aveam de la masina anterioara, adaugand o rama adaptoare pentru bord, dar pierzand comenzile de la volan si afisajul
-Am adaugat un subwoofer JBL si un amplificator, suplinind lipsa basului, iar din inconvenientul pe care il avea break-ul am primit un avantaj.
Pot sa spun ca e mai mult decat multumitor sunetul obtinut, iar pentru cei care doresc bas in break recomand varianta subwooferului.
ionutt daniel
Am schimbat playerul cu Pioneer deh 7400 mp, care e mult superior fata de ce aveam inainte, care are f. multe reglaje, poate taia bass-ul din boxe, are control separat de subwoofwer,etc.. Deja alta calitate.
AlexNIT
a schimbat cineva boxele din spate, de la Megane 1 Break? cele din plafon? merita investitia ?
Dreamer
Da, le-am schimbat eu, nici un rezultat deosebit, apoi am "indesat " unele de 17 ... se aude mai tare pe medii si inalte, bass-ul lipseste pentru ca nu are cutie de rezonanta.
Eu zic ca nu merita ...
AlexNIT
QUOTE(Dreamer @ 18 Jun 2016, 22:23)
Da, le-am schimbat eu, nici un rezultat deosebit, apoi am "indesat " unele de 17 ... se aude mai tare pe medii si inalte, bass-ul lipseste pentru ca nu are cutie de rezonanta.
Eu zic ca nu merita ...
*


atunci cred ca o sa raman la solutia cu un woofer pentru bass.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.