Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 11 Turbo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 9, 11
plantutza_je
Buna tuturor... smile.gif
Sunt fericitul posesor al unui R11 turbo... cool.gif Am cateva probleme cu el si as dori sa va cer cateva sfaturi. sad.gif
In primul rand anul trecut i-am gripat motorul din cauza unui "mecanic" foarte destept care in momentul in care a facut schimbul de ulei a strans prea putin filtrul ...pierdut ulei....nu s-a aprins nici un bec pe bord...fatalitate, a iesit un piston prin bloc. blink.gif Din aceasta cauza am fost nevoit sa schimb motorul cu unul second adus din Franta (l-am gasit la Bodoc,in Covasna, eu fiind din Brasov).
De asemenea in momentul in care alt "mecanic" mi-a schimbat motorul (de 1,4..luat de pe un R11 cu cutie automata) au inceput sa curga problemele: mi-a rupt senzorul pentru vitezometru si kilometraj (electronic)
STIE OARE CINEVA UNDE POT SA GASESC?????,
Am consumul mult prea mare (undeva pe la 12-13l/100km),OARE PROBABIL DIN CAUZA CARBURATORULUI DUBLU-CORP(este cel care era pe motor original) si imi tremura masina la relanti, si scoate fum negru pe teava de esapament.
Ar fi posibil sa schimb carburatorul cu cel de pe fostul motor turbo(SOLEX MONOCORP)???
Va rog sa ma ajutati!!
Astept sugestii
yknot
carburatorul solex 32 dis pt motorul turbo o sa-ti consume mai mult decat atat daca mergi cu el aspirat, el este conceput pt turbo asa ca regleaza cum trebuie carburatorul dublu corp
plantutza_je
Eu nu mai am fostul motor pe masina!!! Chiar o sa consume mai mult?
plantutza_je
multumesc yknot
am fost la carfil acum o luna si l-am reglat pe banc. Alte motive pentru consumul ridicat??? avand in vedere ca bujiile sunt noi, la fel si filtrul de aer?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.