Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: M II dupa 100 000 km
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
i_am_sleek
ma gandeam din moment ce cam toate M II de pe forum sunt aproape noi daca exista cineva care are peste 100k sa posteze probleme aprute si pareri
sa vedem ce inseamna fiabilitate si dupa mai multi km.
eu am 52 k si inca nici o problema (decat geamul stricat) si as vrea sa stiu in continuare la ce sa ma astept, in special posesorii de 1.9 dci
magicus
Eu am un Megane II luna 11 - 2003, 1.5 dci 80 cp, adus din Franta in luna februarie 2006.
Are 105.000 km la bord. Masina se comporta foarte bine, zgomot foarte redus in habitaclu. Eu am facut cu ea 1000 km si are consum mediu 6% (pe timp friguros).
In bord imi indica, ca mai am de parcurs 22.000 km pana sa fac service-ul.
hellcat
Contoarul de service a fost resetat la 30.000 km, deci s-a parcurs deja 8.000 km de la ultimul schimb de ulei. La noi in tara reviziile nu se fac din 30 in 30 de mii, motivele nu le mai comentam, ci din 15 in 15 mii si mai nou, adica de la inceputul anului, din 10 in 10 mii.
Uita-te si la nivelul uleiului pe joja sa vezi cum stai si undeva intre 10 si 15 mii fa o revizie completa. Sa-ti arunci un ochi si pe la distributie, in conditiile in care masina are km reali, ar fi bine sa-i schimbi distributia, sa eviti o potentiala neplacere.
magicus
Din cate stiu eu distributia a fost schimbata in Franta la 80.000 km. Ulei a avut si are numai Elf 5W40 sintetic. Deci ideea ar fi sa mai umblu vreo 7.000 km pana sa-i fac service-ul?
FISICHELU
E mai bine asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.